Domuz Şayet Haramsa Hz Nuh Neden Gemiye Aldı ?

TikKy

Üye
Domuz Şayet Haramsa Hz Nuh A.S. Neden Gemiye Aldı ? Yoksa Almadı mı? Allah ilerde Haram Kılacağını Bilmiyor muydu? Fikriniz Nedir? (Uzun Veya Alıntılı Yazılar Makbuldür ! Okuma Kısmını Bana Bırakın)​

TikKy

Üye
:D Aslan Eti Yememizde Haram. İlla Yenilecek Hayvanları Mı Almalıydı Mübarek:D

Güzel .. Başka Yok mu ? Millet Hadi ... Bakın Bu Sorularla Milletin İmanını Çalmaya Çalışıyorlar.. Ben Buna Cevap Yazdım. Merak Ettim Sadece Sanal Alemde İhvan Forum Haricinde İslami Forum Yok Gibi Bişi. Şimdi Böyle Bir Forumdan Daha Fazla Cevap Çıkması Lazım. Bu Arada "ENES" İslami Forum Ordan Ayrılmadan Evvel Kereni Uyarmıştık Vbullet Koy Bu Nasıl Script Diye En Sonunda Değiştirmiş. :) Kopya Çekmiş Bizden :D

Evet Haram Olan Hayvanların Sayısı Domuz'dan Daha Fazla !... Doğru Bu Ama Yeterli Bir Cevap değil. Biz Bize İdare Eder Belki Tutar Ama Ama Saksıyı Çalıştırın Biraz. İstirham Ediyorum..

TikKy

Üye
X Forum Kullanmayı Unutmuşum Bende :) Kendi Yazımı Alıntıladım :D

kebîkec

İhvan Forum Üye
Nuh tufaninin bölgesel olma ihtimali bana göre daha yüksek ihtimal.

Ya da;
Domuz kaçak binmiş olabilir.?

TikKy

Üye
Olaya Bakışları Bu :

Domuzla İlgili Bir Başka Sorun; Hud 40'da ''Tufan Olacak, Her Canlıdan Bir Çift Gemiye Binsin'' Deniliyor.
''Domuz, Eşinle Beraber Sen Kenarda Bekle'' Denmiyor.!
Bakara 173'te De Domuz, Ölü Hayvan Etiyle, Kanla Bir Tutuluyor.
Madem Bu Kadar Pis Bir Hayvansa, Gemiye Niye Alındı Bu?!

Ayetler Üzerinden Saldırıyorlar. Taktik Değiştirdiler :)

ihvanistanbul

AkhenAton
Olaya Bakışları Bu :

Domuzla İlgili Bir Başka Sorun; Hud 40'da ''Tufan Olacak, Her Canlıdan Bir Çift Gemiye Binsin'' Deniliyor.

Üstadım amaç nedir?
Domuz eti bizim için haram, diğer hayvanlar için değil. onlar onu yerler, bizim için haram olan kan içerler, yine bize haram olan pislikte yerler vs. İnsan için necis kılınan herşey dünyadaki tüm varlıklar için necis değildir.

erdemceerdem

Profesör
Olaya Bakışları Bu :

İşte sizde insan silüetinde bir varlıksınız!
Sizinde bir yaradılış amacınız var muhakkak.
Sizi tanımam, erkek misin, bayan mısın, iki kollu musun, altı kollu musun bilmem...
senin şu konudaki yorumlarına bakınca nasıl olmamam gerektiğini görebiliyorum mesala, bunun için teşekkürler
bildiğin bir şey varsa söylersin, değilse ben biliyorum havasında ukalalık sana bişey kazandırmaz, karşındakilerden de kaybettirmez
sen bilmiş, onlar bilmemiş olurlar...
işte sende yazdığın bu yorumlarla karşındaki kişilere nasıl olmamaları gerektiğini öğretmiş oldun, iyilik ettin yani farkında mısın?
sen ne amaçla yaratıldın ise; muhakkak ki domuzun da bir amacı var yaratılmak için...
bunu bilen insanlar vardır, bilmeyen insanlar vardır...

bu kısım senin için değil... (sadece senin için değil)... nasiplenebilirsin de....

geçenlerde bir arkadaşım ile sohbet ediyoruz.
ordan, şurdan, burdan...
- dedim ki ben, her yaratılan bir canlının muhakkak ki bir görevi var...
Allah'ı zül celal yaratmış, bu domuzun hikmeti ne olaki...

o arkadaşım okumuş mu, bir yerden izlemiş mi artık bilgi sahibi olmuş hatırlayamadım onu şu an...

-domuzlar ağaç diplerindeki böcekleri (ekseriyeten) yiyerek hayatlarını sürdürüyor muş dedi...
- ve bu domuzlar, ağaç diplerindeki böcekleri (otları) yemeye çalışırken, doğadaki o ağaçların diplerine çapa yapıyormuş...
- ağaçların toprak ve su konusunda diplerine (köklerine) besin ulaşmasını domuzların bu hareketleri sebep oluyor muş...
hikmete bak yaa... bir yaşıma daha girdim....
ağaçlar olmasa oksijen olmayacak, oksijen olmazsa insan...
rabbim bu lanetli hayvana öyle bir görev vermiş ki, insana hizmet ettiriyor...
işte kardeş, senin de az evvel insana hizmet ettiğin gibi, o lanet hayvanda insanlığa hizmet ediyormuş....
ne tuhaf...

Son düzenleme:

ebumusab

Üye
Din vaaz ederken kınananın yaptığını yapmamak lazımdır

“Allah size ancak ölüyü (leşi), kanı, domuz etini ve Allah’tan başkası adına kesileni haram kıldı” (el-Bakara 2/173; en-Nahl 16/115; ayrıca bk. el-Mâide 5/3; el-En‘âm 6/145).

"Haram kılınmak" İmtihan olunmak demektir.Lanetlenmek söz konusu değildir

En'âm Sûresi (146)
وَعَلَى الَّذٖينَ هَادُوا حَرَّمْنَا كُلَّ ذٖي ظُفُرٍۚ وَمِنَ الْبَقَرِ وَالْغَنَمِ حَرَّمْنَا عَلَيْهِمْ شُحُومَهُمَٓا اِلَّا مَا حَمَلَتْ ظُهُورُهُمَٓا اَوِ الْحَوَايَٓا اَوْ مَا اخْتَلَطَ بِعَظْمٍؕ ذٰلِكَ جَزَيْنَاهُمْ بِبَغْيِهِمْ وَاِنَّا لَصَادِقُونَ ﴿١٤٦﴾
Meal
Yahudilere mahsus olmak üzere bütün tırnaklı hayvanları haram kıldık. Sırtlarında yahut bağırsaklarında taşıdıkları ya da kemiğe karışan yağlar hariç olmak üzere, sığır ve koyunun ise iç yağlarını onlara haram kıldık. Taşkınlıkları yüzünden onları böyle cezalandırdık. Biz elbette doğru sözlüyüz. (146)

Bazı şeriatlarda bu da olmuştur.
Ala külli Hal Biz domuzu yemeyin dendiği için yemiyoruz.Eğer bir şeriat daha gelecek olasaydı bu yasağı kaldırabilirdide
Allahu alem...

TikKy

Üye
İşte Sizde İnsan Silüetinde Bir Varlıksınız!
Sizinde Bir Yaradılış Amacınız Var Muhakkak.
Sizi Tanımam, Erkek Misin, Bayan Mısın, İki Kollu Musun, Altı Kollu Musun Bilmem...
Senin Şu Konudaki Yorumlarına Bakınca Nasıl Olmamam Gerektiğini Görebiliyorum Mesala, Bunun İçin Teşekkürler
Bildiğin Bir Şey Varsa Söylersin, Değilse Ben Biliyorum Havasında Ukalalık Sana Bişey Kazandırmaz, Karşındakilerden De Kaybettirmez
Sen Bilmiş, Onlar Bilmemiş Olurlar...
İşte Sende Yazdığın Bu Yorumlarla Karşındaki Kişilere Nasıl Olmamaları Gerektiğini Öğretmiş Oldun, İyilik Ettin Yani Farkında Mısın?
Sen Ne Amaçla Yaratıldın İse; Muhakkak Ki Domuzun Da Bir Amacı Var Yaratılmak İçin...
Bunu Bilen İnsanlar Vardır, Bilmeyen İnsanlar Vardır...

Bu Kısım Senin İçin Değil... (Sadece Senin İçin Değil)... Nasiplenebilirsin De....

Geçenlerde Bir Arkadaşım İle Sohbet Ediyoruz.
Ordan, Şurdan, Burdan...
- Dedim Ki Ben, Her Yaratılan Bir Canlının Muhakkak Ki Bir Görevi Var...
Allah'ı Zül Celal Yaratmış, Bu Domuzun Hikmeti Ne Olaki...

O Arkadaşım Okumuş Mu, Bir Yerden İzlemiş Mi Artık Bilgi Sahibi Olmuş Hatırlayamadım Onu Şu An...

-Domuzlar Ağaç Diplerindeki Böcekleri (Ekseriyeten) Yiyerek Hayatlarını Sürdürüyor Muş Dedi...
- Ve Bu Domuzlar, Ağaç Diplerindeki Böcekleri (Otları) Yemeye Çalışırken, Doğadaki O Ağaçların Diplerine Çapa Yapıyormuş...
- Ağaçların Toprak Ve Su Konusunda Diplerine (Köklerine) Besin Ulaşmasını Domuzların Bu Hareketleri Sebep Oluyor Muş...
Hikmete Bak Yaa... Bir Yaşıma Daha Girdim....
Ağaçlar Olmasa Oksijen Olmayacak, Oksijen Olmazsa İnsan...
Rabbim Bu Lanetli Hayvana Öyle Bir Görev Vermiş Ki, İnsana Hizmet Ettiriyor...
İşte Kardeş, Senin De Az Evvel İnsana Hizmet Ettiğin Gibi, O Lanet Hayvanda İnsanlığa Hizmet Ediyormuş....
Ne Tuhaf...

Ya Sabır

Din Vaaz Ederken Kınananın Yaptığını Yapmamak Lazımdır

“Allah Size Ancak Ölüyü (Leşi), Kanı, Domuz Etini Ve Allah’tan Başkası Adına Kesileni Haram Kıldı” (El-Bakara 2/173; En-Nahl 16/115; Ayrıca Bk. El-Mâide 5/3; El-En‘Âm 6/145).

"Haram Kılınmak" İmtihan Olunmak Demektir.Lanetlenmek Söz Konusu Değildir

En'âm Sûresi (146)
وَعَلَى الَّذٖينَ هَادُوا حَرَّمْنَا كُلَّ ذٖي ظُفُرٍۚ وَمِنَ الْبَقَرِ وَالْغَنَمِ حَرَّمْنَا عَلَيْهِمْ شُحُومَهُمَٓا اِلَّا مَا حَمَلَتْ ظُهُورُهُمَٓا اَوِ الْحَوَايَٓا اَوْ مَا اخْتَلَطَ بِعَظْمٍؕ ذٰلِكَ جَزَيْنَاهُمْ بِبَغْيِهِمْ وَاِنَّا لَصَادِقُونَ ﴿١٤٦﴾
Meal
Yahudilere Mahsus Olmak Üzere Bütün Tırnaklı Hayvanları Haram Kıldık. Sırtlarında Yahut Bağırsaklarında Taşıdıkları Ya Da Kemiğe Karışan Yağlar Hariç Olmak Üzere, Sığır Ve Koyunun İse İç Yağlarını Onlara Haram Kıldık. Taşkınlıkları Yüzünden Onları Böyle Cezalandırdık. Biz Elbette Doğru Sözlüyüz. (146)

Bazı Şeriatlarda Bu Da Olmuştur.
Ala Külli Hal Biz Domuzu Yemeyin Dendiği İçin Yemiyoruz.Eğer Bir Şeriat Daha Gelecek Olasaydı Bu Yasağı Kaldırabilirdide
Allahu Alem...

Aziz Kardeşim Teşekkür Ederim.

Daha Farklı Görüşü Olan Varsa Mümkünse Paylaşırsa Sevinirim.

Hayırlı Cumalar

TikKy

Üye
Üstadım Amaç Nedir?
Domuz Eti Bizim İçin Haram, Diğer Hayvanlar İçin Değil. Onlar Onu Yerler, Bizim İçin Haram Olan Kan İçerler, Yine Bize Haram Olan Pislikte Yerler Vs. İnsan İçin Necis Kılınan Herşey Dünyadaki Tüm Varlıklar İçin Necis Değildir.

Azizim Farklı Fikirlerden İstifade Yüksek İlimlerinizden Mümkünse Farklı Bir Nazar Elde Etmek Ve Yakalamak . Ve Bir Farkındalık Oluşturmaya Çalışıyorum. Hem Real Yaşamda Hem de Sanal Alemde Bu İnsanların Sualleri Cevapsız Kalmamalı Kanaatindeyim. Bunların Bazıları Bizim Yakımız, Bazıları Metroda Otobüste Karşıma Çıkıyor, Kimisi Aklında Sualleri Ama Yanıtlarını Bulamıyor. Şuan Hem Ateist Forum, Hem Deist Forumlardaki Kullanıcı Online Sayısı Bizim İslami Forumlarımızdan Daha Daha Hatta Daha da Daha Fazla ... En Azından Bunların Bizim Sayfalarımızda Onların Sualleri Olup Yanında Cevapları Bulunursa Gayet Güzel Bir Hizmet Olur Kanaatindeyim.

Saygılarımla

TikKy

Üye
Yazdım Sildim .. Yazdım Sonra Gene Sildim. Esasen Uygun Olan Cevap Belki De Şudur : “Cevabü'l-Ahmak Es-Sükut / Cevabü'l-Ahmak Es-Sükût” .. Lakin ; Bir Müslüman Olarak Bizim Düşmanımız Ve Dahi Tüm İnsanlığın Ve Sizin De Düşmanınız Olan " Cehalet, Cehaletten Doğan İhtilaf Ve Zaruret Tembelliğidir.. Bu Üç Düşmana Karşı Marifet, İttifak, Sanat Ve Uhuvet İle Cihad-I Fikri Edeceğiz!...​

Bu Kısım “Bizzat” Ve “Sadece” Senin İçin!...​

“ İşte Sizde İnsan Silüetinde Bir Varlıksınız! Sizinde Bir Yaradılış Amacınız Var Muhakkak. Sizi Tanımam, Erkek Misin, Bayan Mısın, İki Kollu Musun, Altı Kollu Musun Bilmem... “

Hal Böyle Olunca İnan Bende Seni Tanımıyorum Amma Ala Külli Hal 4 Ayaklı Mısın ? Uzun Kulaklı Mısın? Kuyruklu Musun Bilmem Ama​

Senin Şu Konudaki Yorumlarına Bakınca Nasıl Olmamam Gerektiğini Görebiliyorum Mesala, Bunun İçin Teşekkürler”

…. Ama ; Bildiğim “Müslüman Ayna Gibidir Ama Ona Bakan Onda Kendini Görür” Hadis-İ Şerifine Göre Kendini Bana Tanıttığın İçin Ben Teşekkür Ederim … Her Zaman Beklerimmm , Gelişine Göre Edeple Gelene Lütıfla Davranılır. Ata Ot İte Et Verilir..

“ Bildiğin Bir Şey Varsa Söylersin, Değilse Ben Biliyorum Havasında Ukalalık Sana Bişey Kazandırmaz, Karşındakilerden De Kaybettirmez Sen Bilmiş, Onlar Bilmemiş Olurlar...”

Aynen Öyle de: “Bildiğin Bir Şey Varsa Söylersin, Değilse Ben Biliyorum Havasında Ukalalık” Edip, Deyip Benim Kalbi mi Yardın Sen Neyi Ne Niyetle Söylediğimi Yorumluyorsun ? Hususen Bu Forumun Kurulmasına Acizane Vesile Olan Birisi Olarak , Bahusus Burayı Ve Buradaki Eskilerin beni Tanımasından gelen Ahmedi Mahmudu Muhammedden Gelen Muhabbet Münasebeti İle Rahat Rahat Konuşan Birisi Olarak Burada da Benim Niyetimi Okuduğuna Göre Münafıkları Dahi Cebrailin Haber Verdiği Bir Peygamberi Haşa Aşmışsın Kalbimi Okumuşsun Ama B u İşi Yapmadan Evvel Şu :

Domuz Şayet Haramsa Hz Nuh A.S. Neden Gemiye Aldı ? Yoksa Almadı mı? Allah ilerde Haram Kılacağını Bilmiyor muydu? Fikriniz Nedir? (Uzun Veya Alıntılı Yazılar Makbuldür ! Okuma Kısmını Bana Bırakın)​
Demişim,​

Hem Mesela : Verilen Bu Cevaba Bu Fakir :​

Güzel .. Başka Yok mu ? Millet Hadi ... Bakın Bu Sorularla Milletin İmanını Çalmaya Çalışıyorlar.. Ben Buna Cevap Yazdım. Merak Ettim Sadece Sanal Alemde İhvan Forum Haricinde İslami Forum Yok Gibi Bişi. Şimdi Böyle Bir Forumdan Daha Fazla Cevap Çıkması Lazım. Bu Arada "ENES" İslami Forum Ordan Ayrılmadan Evvel Kere(M)i Uyarmıştık Vbullet Koy Bu Nasıl Script Diye En Sonunda Değiştirmiş. :) Kopya Çekmiş Bizden :D Evet Haram Olan Hayvanların Sayısı Domuz'dan Daha Fazla !... Doğru Bu Ama Yeterli Bir Cevap değil. Biz Bize İdare Eder Belki Tutar Ama Ama Saksıyı Çalıştırın Biraz. İstirham Ediyorum..

Demiş Ve Niyetimi Şu Cümle İle : “Bakın Bu Sorularla Milletin İmanını Çalmaya Çalışıyorlar.. Ben Buna Cevap Yazdım. Merak Ettim Sadece Sanal Alemde İhvan Forum Haricinde İslami Forum Yok Gibi Bişi. Şimdi Böyle Bir Forumdan Daha Fazla Cevap Çıkması Lazım” Diyerek Teşvik , Evet Haram Olan Hayvanların Sayısı Domuz'dan Daha Fazla !... Doğru Bu Ama Yeterli Bir Cevap değil.” Diyerek Üstad Bediüzzamanın Helmin Mezit “Daha Yok mu? Daha Olmayacak mı?” Diyerek TatminKarsızlık Göstermek Sureti İle Başka Cevap Olup Olmadığını Sormuşum.​

Sen Hangi Makamla Hangi İlimle Hangi Zannınla Benim Buradaki Niyetimin : “ Bildiğin Bir Şey Varsa Söylersin, Değilse Ben Biliyorum Havasında Ukalalık” Etmek İçin Söylediğimi İddia Edebiliyorsun. Ben Şahsım Adına Allah’ımın Üzerine Yemin Ederim ki Asla Ve Kati Suretle Böyle Bir Amaca Matuf Bir Yaklaşımım Olmadığı Gibi Niyetimin Ne Olduğunu Usül-i Kemal Ve Usül-ü Edeple Soran Kardeşimize Aynı Şekilde İç Yangınımın Bir Kıvılcımını Paylaşmak Münasebeti İle Anlattım.

Peki Sen “Ey Ahlaksız” ! Peki Sen de Benim Gibi “Alemlerin Rabbinin Üzerine “ Yemin Edebilir Ve Benim Burada Olmamın “Ben Biliyorum Havasında Ukalalık” İçin Yazdığımı Söyleye Bilir misin ? Sen Kimsin ki Benim Kalbimi Yarıp Niyetimi Görüp de Ona Göre “Ukalalık” Amacı İle yazdığımı İddia Ediyorsun ? O Zaman Benim Bunu “Ukalalık” İçin Yazdığımı İspat Et , Şayet Edemezsen Allah’ın Meleklerin ve Lanet Edicilerin Laneti ......... SUKUT LAZIM ! ! Sen İftiracı Bir “Şerefsizsin”

• İhtar : (Nasıl ki Bir Borudan 23 Saat 45 Dakika Boyunca Süt Aksa Ama Her Saatin Sadece 1 Dakikası Sidik Ve Lağım Aksa O Süt İçilmez Aynen Bunun Gibide Bir Müslüman Allah Muhammed Diyen Bir Ağızdan Kati Suretle Küfür Sadır Olmaması Hem İmanının Hem Kemalatının Hem de İslam’ı Tebliğ Eden Hemde Pek Çok “Hemdelerin” Bir Gereğidir ki Ben “Küfür” Etmedim !... Sadece, Şarf Cümlesi Kurdum!” Ya Herkesin Ortasında Burada Bunu İspat Edersin Yada İftiracı Bir Ş e r e f s i z s i n !.. Üstadın Dediği Gibi : Ben Bir Kıyafet Diktim Ya Üzerine Giymek Giymemek Senin Elinde !..​
Hadi şimdi Git Kalbimde Yazanın “Ukalalık” Olduğunun Mübde-i Olarak Kanıt Ve İspatını Hemen Getir !..​

Bu Kısımdan Sonrası Sana Bakmıyor Umum Ehl-i İslam’a Ehl-i İhvana Bakmaktadır :

Muhterem Sayfa Sakinleri Benim Adım Ebu Bekir. İslambol’da Bağdat caddesinde Maltepede Sahilinde Oturuyorum. Bu Forumu Biz ki Daha Evveliyatında da “İslami Forum”Daki Geyik A.Ş Diye Kurduğumuz Gençler Olarak Takıldığımız Ortamın Bu Foruma Yansıması Şeklinde ki Tezahürü Olarak Kurduk” Ben O Zamanlar 20’Li Yaşlarda İdim. Bu Konuyu Muhtelif Zamanlarda Merak edenler İhvan-forum Forum anılarınız :) Bu Linke Tıklamak Sureti İle Malumat Elde Edebilirler.​

Şuan 41 Yaşındayım Ama 20 Yaşındaki Gibi İslam Aşkı İle İlk Günkü Gibi Muhabbet Doluyum. Burada Bir Kere Daha Geyik A.Ş Sakinlerine Muhabbetlerimi İletirim. Seviliyorsunuz …​

Benim Genç Olduğum Dönemlerde Gençler Ateizm’miş Veya Deizm’miş Gibi Bir Takım Fikirlere Sahip Olan Çok Kişi Yoktu. Ama Şimdi Bu İnanılmaz Çoğalmış. Bunun Nedeni Abartısız Söylüyorum Bu Ateistlerin Deistlerin Sayfalarından Tam 25 Senedir Belki 25 ‘Ten Fazla Banlanıp Başta Bahusus Dinime Kitabıma Ve Peygamberime , Hususen Aileme Sevdiklerime Ve Anama Bacıma Tonlarca Küfür Yemiş Ama Tebliğ Yapmayı Anlatmayı Asla Bırakmamış Birisi Olarak Hem Sanal Alemde (150 Bin Kişilik Face , 13 Bin Kişilik Twitter İntagramı Osu Busu İle) Hem de Real Yaşamda Bu Mücadelemi Sürdürüp En Azından Onların Sayfalarında Kİ ( Ben Bu Yazıyı Yazdığım da Bizim Forumumuzda (Gamsız Nickli Birisi Ve Ben 2 Kişi İken Onların Forumlarında İse Abartısız 50 Kişi Varsa ) Bu Mücadeleyi Onların Sayfalarında Sürdürmeli Ya da Mücadeleyi Kendi Forumlarımıza Taşıyıp En Azından Araştıranlar İçin Onların Sordukları Soruları Burada Sorup Burada Cevaplarını Vermek Sureti İle :​

Hem Uhuvet Hem Muhammedi Muhabbetten Hasıl Olan Muhabbetle Hep Birlikte Verirsek O Zaman Bir Değil Bir Çok Bakış Açısı İle Hem Suallerine Bir Cevap Ve İlzam Etmiş, Hem Bu Meselelere Takılan Ve Günlük Hayatta Kendilerinin de Karşılaştığı Bu Sorulara Karşı Müslüman Kardeşlerimizin de Kalplerine Bir Merhem Ve Nusret, Hem de Bakıyorum Forumlarımızda Ekser “Sünni Şia” Ak Parti Chp Başlıkları Veya Kavgalar Daha Çok İlgi Çekiyorken Biz Bu Çekişmelerle Akıp Giderken İnsanların İmanı Gidiyor.. Bunu En Azından Kendi İç Meselemiz Gibi Görüp “Gizli” Forum Başlıklarında da Devam Edilmesi Ama Asıl En Büyük Düşmanımız Olan Kafirlik Ve Şeytan Ve Nefsimizle Mücadelede Bir Olmamız Gerektiğini Düşündüğüm İçin Yeniden Aktif Olmak Niyetindeyim. Yaşamış Olduğum Mahallemizin Ortamı Belli Gençtim Ve Şimdikileri de Görüyorum Ve Buna Bir Müslüman Olarak Kayıtsız Kalamazdım. Çünkü HEM BU SAYFANIN BİR ÜYESİ HEM KAİH LİSESİ MEZUNU BENİMDE ÇOCUKLUK ARKADAŞIM BEN SOLCU KAMALİST BİR AİLEDEN ÇIKIP MÜCADELE EDİYORKEN O “ELİNDE RAKI ŞAMPANYA” BARDAKLARI İLE HER GÜN BİR ALEMDE DOLANIYORSA BEN BUNA KAYITSIZ KALAMAZDIM… BİR DOSTUMU KAYBETTİM VE BU KİŞİYİ BURADA Kİ ESKİLER BİLİR. İKİNCİSİ OLMAMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİM

Enese Ulaşamadım ki Bana Yetki Ver Ben Geldim Deyip Ateizmle Mücadele veya Ateistlerin Suallerine Cevaplar Gibi Hem Tatlı Hem Kulağa Hoş Gelecek Hem de İlgi Uyandıracak Bir Konu Kısmında (İsmini Hep Birlikte de Seçebiliriz) Çatır Çatır Cevaplamak Asli Niyetimdir…​

Ama Bunu Yaparken Niyet Okuyanlarla İşim Olmaz !...

Bakın Bu Kafirlerin Küfürlerine Maruz Kalsam Elhamdulillah Derim! Efendimizin Bir Sünnetini Daha Allah bana Yaşattı Der Omuzumda Ahirette Bir Rütbe Olarak Görür Gurur Duyardım ! Ama Bir Müslüman mı Bilmem Etmem Ama Adını Ara Ara Duyup Gördüğüm Birisi Çıkıp Bana Değil Hakaret “GÜL” Atsa Sokratesin Dediği Gibi Canım Daha Çok Yanar. 41 Senedir Ehli Sünnet Dışı Müslümanlar Belki İstisnadır Ama Asla Din Kardeşimle Hele Hele Sanal Alemde Kavga Etmedim Etmeyeceğimde !... Çünkü Bana Bir Kazanç getirmez.​

Artık Bir Oğlum Var. Adam 5 Yaşında Lafım Geçmiyor ? Biz de Öyle İdik Başkalarının Sözü Daha İyi Geliyor Nedense Bilmem. İşte Bu Yüzden Kimi Müslüman Anne Babalar Var Çocukları kayıp Gidiyor. Kamalist Sistemde Dinin “KÜLTÜRÜNÜ” Ahlakın “BİLGİSİNİ” Verdikleri Ve Ne Din Ne Ahlak Öğretmedikleri İçin de Çoğu Aile Çocuklarının Suallerine Cevap Veremiye Biliyor. Benim Evladımın da Bir Gün başına Gelmemesi İçin (4 Yaşında Bana Allah Neden 1 Tane Diye Sorunca Ampül Yandı)Ben Başkalarının Evlatları İçin Mücadele Edersem Başkaları da Benim Evlatlarım İçin İnşaAllah eder Mantığım. ETMESE BİLE​

İNTERNET BURADA​

SAYFA BURADA​

AÇ OKU DERİM..​

Saygılar….​

Not: Ya Hep Birlikte Yada Tek. Ama Ben Bu Mücadelemi Verecem İnşaAllah​

TikKy

Üye
BU DA BENİM MESELE İLE İLGİLİ CEVABIM​
Soru : Domuzla İlgili Bir Başka Sorun; Hud 40'da ''Tufan Olacak, Her Canlıdan Bir Çift Gemiye Binsin'' Deniliyor. ''Domuz, Eşinle Beraber Sen Kenarda Bekle'' Denmiyor.! Bakara 173'te De Domuz, Ölü Hayvan Etiyle, Kanla Bir Tutuluyor. Madem Bu Kadar Pis Bir Hayvansa, Gemiye Niye Alındı Bu?​

El Cevap :​

Cenabı Hak Kainatı Bir Hakikate Ve Hikmete Göre Yaratmıştır !... Ve Yaratılmış Olan Her Şeye de Bir Hakikat Ve Bir Hikmet ve Bir Esma-i İlahiyeye Ayinedarlık Ciheti İle Hususi Bir Zikir Vazifesi Taltif Edilmiştir. Her Canlıda Allahın Vahdet ve Ehadiyeti Gözükmektedir..​

Soru : Vahdet Ve Ehadiyet Nedir? Nuh’un Gemisinde ki Domuz İle İlişkisi Nedir?​

El Cevap :​

Bir Mesele Hakkında ki Bir Suale Cevap Verirken Verilen Cevabı “Suali Soran Kişi” Ve “Sorduğu Sualin Kalitesi” Ve “Derinliği” Belirler !... Çünkü Soru Sorulan “Mesele” Hakkındaki Kişinin Sorduğu Soru Meseleye Ne Kadar Hakim Olduğunu Ve Mesele Hakkında ki Bilgisinin Ne Kadar Derin Olduğunu Ortaya Koyar. Ve Nasıl Usta Bir Araba Tamircisi Kabiliyeti Ve Yeteneği Nispetinde Arabayı Çalıştırdığınız Anda Arabanın Arızasını Size Söyler Ve Nasıl Bir Uzman Doktor Kendi Branşındaki Hastasının Rahatsızlığını Kabiliyet Ve Yeteneği Nispetinde Onu Görür Görmez Anlar Ve Ona Uygun Olan Reçeteyi Uygun Olan İlaçları Terkip Edip Verir, Aynen Öyle de Ateist ve Deistlerin Sorduğu Suallerin Bazıları Cami Ve Cemii Olup Hem Her Yerde Hem Herkesçe Anlatılıp İzah Edilebileceği Gibi Bazı Sualler İçinde Bir Alt Yapının Oluşturulması Meselenin Anlaşılması İçin Doktor Misali Uygun Reçete Ve İlaç Verilmesi ; Allahın Varlığı Apaçık Olduğu Halde Aklı Gözüne İnen Ve Akıl Gözü Ve Kalp Gözü İle Göremeyen Ateist ve Deistlerin Ruh Darlığı Ve Akıl Gözü Körlüğü Ve Manevi Kalp Gözü Körlüğüne Bir Merhem Olması İçin Elzemdir.​

Vahdet Ve Ehadiyet​

Başta İnsanlar Ve Tüm Kainattaki Canlılar Yaratılış Özelikleri Bakımından Allah’ın Esma-i İlahisine Ayinedarlık Ettikleri Cihetle Vahdet Ve Ehadiyet İsminin Bir Tecellisidir. Felsefecilerin Ve Ateistlerin Ve Deistlerin Dediği Gibi “Hayvan” Değildir !... İnsan’da Allah’ın Muhteşem Yaratma Sanatı Okunuyor !... İşte Aynen Bu Manada Allah’ın İsim Ve Sıfatlarının İki Tecelli Mahalli Ve Mazharı Vardır:​

Birincisi; Kainatın Umumu Üzerinde Büyük Ve Azametli Tecelliyatıdır. Diğeri İse; Kainatın Bir Cüzünde Ve Cüzisindeki Küçük Ve Hususi Tecelliyatıdır. Kainatın Umumunda (Yani Genelinde) Tecelli Eden O İsim Ve Sıfatlar, Çok Azametli Ve Kibriyalı Olmasından Okunması Ve İhata Edilmesi Herkese Müesser Olmuyor.Misalen Güneş Gibi Çıplak Gözle Bakamadığımız Güneşin Azameti Cenab-ı Hakkın Nuru Yanında Karanlık Kalırken, Renkler Gibi Bakıp Gördüğümüz Ama Gözükmesine Rağmen Soyut Olan Renkleri Anlatamazken Zamandan Mekandan Münezzeh Olan Ve Yaratılmış Hiçbir Şeye Benzemeyen Cenab-ı Hakkı Tabiki de Tam Manası İle İhata Etmek Katiyen Mümkün Değildir. Onun İçin Allah, O Kainatın Umumundaki Azametli Ve Kibriyalı Olan Tecelliyatını Herkesin Rahatla Ve Kolayca Anlaya Bilmesi Ve Kavrayabilmesi Ve Okuyabileceği Bir Boyutlara İndiriyor.​

İşte Kainatın Umumunda Azamet Ve Kibriya İle Tecelli Eden İsim Ve Sıfatlarına Vahidiyet , Onun Küçük Bir Modeli Hükmünde Olan Cüzünde Olan Tecelliyatına da Ehadiyet Denir. Vahidiyet Külli Tecelliyattır, Ehadiyet İse Cüzi Tecelliyattır. Buna Şöyle Bir Misal İle İzah Edelim İnşaAllah:​

Misalen; Büyük Bir Denizin Üstüne Denizin Tamamını Kaplayacak Kadar Büyük Harflerle Kelime-i Tevhit “La İlahe İllallah” Yazılsa Ve Bu Yazıyı Okuyabilmek İçin Denizi Kuşbakışı İhata Edecek Bir Mevkie Çıkmak Lazım Gelir. Ama Buna Herkes Tam Güç Yetiremeyeceği İçin, O Yazıyı Yazan Zat Aynı Manayı Ve Şekli İfade Eden O Yazıyı Denizin Damlalarına Da Yazıyor, Böylece Her Nazar Sahibi O Denizin Umumu Üstündeki Yazıyı Damlalar Vasıtası İle Okuyor, Sonra O Denizin Üstündeki Haşmetli Yazıya İntikal Ediyor.Fehm Edip Anlayabiliyor. Yoksa Damla Olmasa O Yazıyı Okuması Mümkün Değildir. İşte Deniz Kainattır. O Yazı İse Allah’ın İsim Ve Sıfatların Tecellisidir. Damla Ve Üstündeki Aynı Yazı İse; Kainatın Umumundaki O Tecellilerin Cüzündeki Tecellisidir. Deniz Vahidiyeti, Damla İse Ehadiyeti Temsil Ediyor. Bütün Nebatat Veya Umum Çiçekler Vahidiyeti Gösterir, Küçük Ve Tek Bir Çiçek İse Ehadiyeti Göstermesi Gibi.​

İnsan Olarak Yaratılması Cenab-ı Hak tarafından Murad Edilen Herkes Genel Olarak Bir İnsan Tarifini Bizim Aklımıza Getirir. İşte Bu İnsan Kainata Ve Çevresine, Küll’den Cüze Kadar Her Şeye Kur’an-ı Kerim Teleskopu İle Bakıp Cami Olarak Allah’ın Vahdetini Görür ! Aynen Öyle de Hadis-i Şerif Mikroskopu İle de İnce Meselelere Bakmak Sureti İle de Ehadiyeti Görür. Sünneti Seniye İle de Bunu Hem Akıl Gözüne Hem de Kalp Gözüne Gösterir !...​

İşte İnsan Cenab-ı Hakkın Kendisine Yaratılmışların En şereflisi Payesini Verdiği Bu Kemalat İle Alıp İnsan Olmanın Verdiği Kabiliyet İle Düşünür Böyle Bir Bilinçle Kavrar Ve Üretir. Ama Felsefenin Ateizm Ve Deizm’in Gaflet Bataklığı İçinde Boğulanlar Aklı Gözüne İndirgeyip Göremediklerini İnkar Etmişlerdir. Hatta Daha da İleri Gidip Kimileri de Kendilerini Dahi İnkar Etmişlerdir.​

1. Neden :​

İşte Allah’ın Ehadiyet İsmi Gereği Cenab-ı Hakkın Bir Yaratma Sanatı Olan Domuz Nuh’un Gemisinde Olmayı Diğer Canlılar Kadar Hak ediyordur !... Onun Makamı İstinat Ettiği Makamdan Kaynaklanmaktadır!.. Misalen Askeriyede Sıradan Bir Asker Bir Albay Makamı Yanında Hiçbir Şeydir. Albay Askere Emir Verir Asker İse Yapar ! Ama Gelen Asker Orgeneralin Postası Olup Şahsi Makamı İse Adi (Basit) Ama İntisap Ettiği Makam İle Ali Olan O Asker O Albaya Emirdir Hepiniz Yere Yatın Sürünün Der !... Aynen Bunun Gibi de İşte Domuz Vahdet Ve Ehadiyet Ciheti İle Allah’ın Binbir Esmasının Ve Binbir Makamının Ve Binbir Hikmetinin Mührünü Üzerinde Taşıması Ciheti İle O Gemide Olmayı Hem Hak Eden Hem de Yaşam Düzeni İçindeki Temizlikçi Vazifesini Yerine Getirmek İçin Bir Cihetle de Görevli Manevi Bir Mürettebattır !​

2. Neden :​

Ve Aynen Öyle de Bir Şeyin Helal Haram Olmasını Allah Belirler. Domuz Etinin Haram Olmasının Tek Ve Birinci Nedeni Bizzat Cenab-I Hakkın Domuz Etini Haram Kılması İle Alakalıdır !... Bu Da İnsanlar İçin Bir Sınavdır !... Ama Domuzun Sınavı Değildir. Domuzda Allah’ın Yarattığı Bir Varlık Olup Domuzu Da Yaratan Allah’tır !... Allah’ın Yaratmış Olduğu Her Varlık Yaratma Sanatıdır !... Yaratma Sanatı Olan Bir Hiçbir Varlık Pis Veya Kötü Değildir ! … Domuzun Kıskanç Olmaması Veya Domuzun Kendi Pisliğini Yemesi De Domuzu Haram Kılmak İçin Bir Sebep Belki Olabilir Ama Bu Müslümanların Kendilerine Sorulduğunda Akli Ve Mantıki Bir Delil Getirmek İçin Anlatmış Oldukları Bir Cihetini İfade Eder. Buna Karşın Bakılınca; Kıskanç Olmayan Başta İnsanlar Dahi Olduğu Gibi Başka Hayvanlarda Olabilir Ve Gene Buna Karşın Tavuklarda Kendi Pisliğini Yerler… Ama Tavuk Helaldir !... Burada Domuzu Haram Tavuğu Helal Kılan Bizzat Allah’tır!...​

İbadetler Ve Haramlar Tamamıyla Allah’ın İradesine Ve İsteğine Göre Belirleniyor. Bunu Bizim Sorgulama Veya İtiraz Etmeye Değil Hikmetini Anlamaya Çalışmamız İcap Etmektedir. Şöyle Ki, Şeriatın İki Çeşit Hükümleri Vardır:​

1. Taabbudi Dediğimiz, Yani Hikmeti Bilinmeyen Ve Tamamıyla Allah’ın Emir Ve Yasağına Bakan Kurallardır.​

2. Makulul Mana Dediğimiz, İlahi Emirler Veya Yasaklarda Yatan Hikmetlerin Araştırılabileceği Kısım.​

Meseleye Bu Taraftan Da Bakalım. Niye Sabah Namazı Dört Rekat Da On Veya Yirmi Rekat Değil?.. Cevap: Allah Emrettiği İçin!.. Öğle Namazı Allah Tarafından On Rekat Olarak Tayin Edilmiştir. Bunun Hikmetini Araştırmak Sonuçsuz Olacaktır. Çünkü Allah Öyle Emretmiştir. Ve Bunun Asıl Ve Net Cevabı Budur. Ama Bazı Şeriat Kuralları Hikmetle İzah Edilebilir. Ama Hikmetler Asıl Değildir. Asıl Olan Allah’ın Emri Veya Yasaklamasıdır.​

Burada Bu Fakire Göre Gene Bize Bir Usül Öğretilmektedir !...​

· Öncelikle Bir Şeyin Helal Ve Haram Olmasını Allah Ve Rasulü Belirler !... Bunu Aklımızdan Çıkarmamalıyız !...​

· Biz Bu Haram Helal Meselelerinde Öncelikle Bu Kaideyi Belirtip Sonra Ayrıntılarını Açıklamamız Lazım. Çünkü Bizim İfademiz Mevcut Bulunan Asra Ve Zamana Ve Coğrafya Ve Mekana Ve Topluma Uygun Olabilir. Ama Gelecek Asırlarda Biliminde Gelişmesi İle Birlikte “Böyle Olmadı Ama Mesela Olsa Ve “ Domuzun Üzerinden Gidecek Olursak Başka Hayvanlarında Kıskanmadığı Ortaya Çıka Bilir (Henüz Bilmiyorum Araştırmalarımda Rastlamadım Zaten Önemli de Değil !) Ve Tavuk Gibi Başka Hayvanlarında Kendi Pisliğini Yediğini (Domuz Hayvansal Tavuk İse Bitkisel Pisliklerini Yemesi Domuzun 4 Saat Gibi Kısa Bir Sürede Sindirmesi Haliyle Sağlıksız Toksinlerin Vücudunda Kalması Buna Nazaran tavukta Böyle Bir Şey Olmaması Hakikatini de Göz Ardı Etmemek Kaydıyla ) Öğrendiğimiz Zaman Bunu Anlatamaya Biliriz !. Bu da İnsanların Şüphelerinin Artmasına Sebep Verir. Bu Yüzden Bir Şey Haramsa Bizzat Allah Ve Rasulü Haram Dediği İçin Haramdır Demeliyiz. Diğer Meseleler İlmimiz Nispetinde Araştırılıp “Hikmetine” binaenaleyh Anlatabiliriz​

· Haram Ve Helallerin Hepsi Cenab-ı Hakkında Yarattığı Varlıklar Ve Şeylerdir. Allah’ın Yaratma Sanatında Asla Kusur Bulunmaz Veya Çirkinlik !... Fakat Cenabı Hak Hem Bizi Sınav Etmek Hem de İnsanların Bulaşık Ellerinin Doğaya Ve Hayvanlara Bulaşması İle Birlikte İnsanlara Verilecek Zararları Bilen Cenabı Hak Bu Yüzden Gelecek için Ümmet Adına Önlemde Almış Ümmeti Muhammedi Diğer Batıl Fikirlere Üstün Kılmışta Olabilir. Buda Sonuçta Hikmet Ciheti Bakan Yönü Olabilir.​

Mesela, Allah Namazı Niye Emretmiştir? Buna İstediğiniz Kadar Hatta Ciltlerle Hikmet Ve Gaye Açısından Cevap Verilebilir. Niye Oruç Tutuyoruz, Hikmetleri Araştırılıp Cevap Verilebilir. Ama Hikmet Ve Faydalar Allah’ın Emri Yerine Geçemez. Şöyle Ki, Orucun Bir Hikmeti İnsanların Aç Kalıp, Yokluk İçerisinde Yaşayan İnsanların Halinden Anlayıp Onlara Şefkatle Yaklaşmalarını Sağlamaktır.​

Şimdi Birisi Bunu Esas Tutup “Ben Daha Fazla Aç Kalıp Daha Fazla Şefkat Hissim Kabarsın Ve Fakirlere Daha Fazla Yardımda Bulunayım.” Diyebilir. İmsak Vakti Saat 4.00 Olduğu Halde, Bu Adam Gece Saat 11.00’den Oruca Niyet Edip, Fakat Akşam Vaktine Beş Dakika Kala Orucunu Açsa Orucu Sahih Olur Mu? Elbette Olmaz. Çünkü Orucun Açılması İçin Belirli Bir Zaman Var Ve Bu Adam Daha Fazla Aç Kaldığı Halde, Oruç Tutmuş Olmuyor. Yani Oruçtan Beklenen Hikmet Daha Fazla Yerine Gelmiş, Fakat Allah’ın İzin Vermediği Bir Zamanda Açtığı İçin Oruç Yerine Gelmemektedir​

İşte Kardeşim İslam'ın Tüm Emir Ve Yasaklarına Bu Şekilde Bakmamız Gerekir. Yani Allah Böyle Emretmiş Veya Böyle Yasakladığı İçin Bunu Yapıyoruz. Bunun Hikmetleri Elbette Vardır. Ve Bu Hikmetler Elbette Araştırılır. Bu Da Bir İlim Ve İbadettir. Ama Hikmetler Ve Faydalar Kesinlikle Asıl Değil, Ayrıntıdır.​

· Domuz Etinin Hiçbir Zararı Olmasa Bile, Sırf Allah Emrettiği İçin Biz Onu Yememeliyiz. Zira Yaratıcı Kullarına Yasaklamıştır. Bir Asker Bile Tugay İçinde Hiçbir Tehlike Olmadığı Halde, Komutanının Emrine Uymak İçin Nöbette Yerini Terk Edemiyor. Yoksa Ceza Yiyecektir. Yerini Terk Etse Hiçbir Zarar Olmayacaktır. Ancak Emre Aykırı Hareket Etmiştir. Bunu Gibi Biz De Yaratıcımızın Emrine Uymakla Mükellefiz. Bununla Beraber, Allah’ın Yasakladığı Her Şeyde Bizim Bir Çok Faydamızın Olduğu Da Gerçektir. Domuz Etinin Haram Olması Da Öyledir.​

Evet Görüldüğü Gibi İkinci Nedeni Domuzun Nuh A.S. Zamanında Haram olduğuna Dair Bir Delil Yok!... Lakin Haram Dahi Olsa Bile 1. Neden de Anlattığımız Gibi Hem Vahidiyet Ve Hem Ehadiyet Ve Esma-i İlahiyeye Ainedarlık Yapması Ciheti İle O Gemide Olması Zorunlu Bir Varlıktır.​

TikKy

Üye
DEVAMI :​
3. Neden​
Nuh’un Gemisinde Her Hayvandan Bir Erkek Bir Dişi Olmak Kaydıyla Bir Çok Hayvan Gene İslam’ın Haram Kıldığı Ve Müslümanların Yemediği Bir Çok Canlılar Sayıca Helal Olanlardan Daha Fazladır !... Nuh A.S. Bu Canlıları Değil de Neden Domuzu Gemiye Aldı Diye Asıl Soruyu Biz Soruyorsunuz ? Domuz Ne Kadar Haramsa Aynen Öyle de O Hayvanlarda Bir O Kadar Haramlar !... Mesele Öğrenmek Değil Mesele Fitne Çıkarmak !... Siyasi Aklı Komünizm Ve Sosyalizm Ve Materyalizm Gibi Sistemler İnsanın “Hayvani” Yönünü Tatmine Çalışması, Ateizm Ve Deizm Gibi Fikir Dünyasına Sahip Olanlarında Her Şeyi Maddeci Nazarla Ele Almaları Bu Batıl Fikirlerin İçinde Boğulmalarını Sağlamaktadır .. Bu Yüzden İslam Denilince Akıllarına Hayvani Güdüleri Nefsani Arzular , Kadın Ve İki Bacak Arası Gelir !... Düşünmezler ki Her Yaratılan Hayvan “ Yemek” Ve “Mide” İçin Yaratılmamıştır !​
4. Neden :​
İslam’da Helal Haram Kavramı Yanında Bir de Muhtelif Sebeplerden Kaynaklı Zaruret Yani Zarurat-i Diniye Vardır !... Bazı Zaruret Hallerinde “Nuh A.S. ‘In O Dönemin de Gene Domuz Eti Haram Olduğunu Düşünelim. Bu Durumda Dinimizin Vermiş Olduğu Zaruret Hükmü Bunu Muvakkaten Kaldırmıştır. Dolayısı İle İslam’a Aykırı Bir Durum Söz Konusu Olmadığı Gibi Aksine Bırakın O Dönem Haram Olmaması Haram Olmasına Cihetle Bakılınca Akla Mantığa Ve İslam Dinine Daha Uygundur Çünkü Allah Katında Din İslam’dır Ve Kavanin-i Diniye (Şeriatımız) Hiç Değişmemiştir.​
5. Neden :​
Domuz O Zaman Neden Yaratıldı ? Domuzun Mevcut Düzen İçindeki Konumu Ve Vazifesinden Dolayı !... Eko Sistemin Devamlılığı İçin Yaratılmış Olup Bu Durumda Akla Şu Gelebilir. Bu Domuzun Suçu Ne ? Nasıl ki Kamu Kurumlarında Memurlar Vardır 657. Bir de İşçi Personel Vardır !... İşçiler Ağır İşlerde Vazifeli Olup Önemli Ve Hususi Meseleleri Yerine Getirirler . Ama Memurların Maaşından Daha Fazla Maaş Alıp Emekli Olduklarında da Hem Daha Fazla Toplu Para Hem de Daha Fazla Emekli Aylığı Alırlar. Aynen Öyle de Domuzun Ahiretteki Makamına Bir İşaret İnsanlarada Hayatta İken Bir İbret Olabilir. İbret Alabilenlere …​
Yorumlar Şahsıma Ait Olup Bir Yanlış Varsa Düzelte Bilirim. Yanlış Şahsıma Ait Değil İslam’a Değil.​
Soru : Meselenin Hikmetini Anladım ! Ve Teslimi Kalp İle İman Ettim ! Fakat Ateist ve Deistler Bu Hakikatleri Neden Göremiyorlar ? Bu Kesim İçin Çok Okumuş Ve Çok Araştırmış Olarak Ülkemizde Oluşturulan Bir Algı Var ! Bu Kişiler Bunları Anlamıyor Neden?​
El Cevap:
Cenab-ı Hak İnsan’ın Ruhunu Dünya’da ki Beden Giysisine Hapsettiğinden Sonra Kainata Açılan İki Pencereyi Ona Bahşetmiş. Bir de Akıl Gözü Ve Kalp Gözü Vermiş. Bakmak İle Görmek Arasında -Genel Anlamda- İnce Bir Fark Vardır. Bakmak: İnsanın Yüzüyle Gözüyle Bir Şeye Doğru Yönelmesi Demektir. Bu Yöneliş, Bakılan Nesneyi Yakından Tanımaya, İdrak Etmeye, Kavramaya, Anlamaya Yönelik İse, Buna Görmek Denir. Eğer Bu Bakışta Kasıtlı Bir Tecessüs, Tanımaya Yönelik Bir Tahassüs, Bir Bakış Yoksa, Buna Görmek Değil, Bakmak Demek Daha Doğru Olur.
Buna Yaygın Olarak Bilinen Bir Misal Verecek Olursak: Bir İnsan Uzakta Olan Bir Cisme Dikkatle Bakmakta İken, Yakından Gözüne İlişen Şeyleri Fark Etmez. Keza Çok Yakın Bir Nesneye Bakarken, Uzaktan Göze İlişen Şeyler Fark Edilmez. Demek Ki, Her Bakmak Görmek Değil, Fakat Her Görmek Aynı Zamanda Bakmaktır.
Bu Açıklamalar Işığında Kur’an-I Kerime Bakmak İle Görmek Arasındaki Farka Bakacak Olursak; Kur’an’ı Gözleriyle Yüzünden Okuyan, Fakat Kalbi Gaflet İçinde Olan Bir Takım Ateist Deist Ve Felsefeciler Kur’an’a Bakıyor, Fakat Ondaki İsmi Harfi Arkasında ki Mana Harfini Okuyamıyor, Görmüyorlar. Keza, Aslında Manasını Bildiği Halde, Kur’an’ın Manasını Düşünmeden Aceleyle Ayetleri Okuyup Hatmetmek İsteyen Kimse De Kur’an’a Bakıyor, Fakat Görmüyor. Yani Manasını Kavramıyor...​
Çünkü Ağma (Kör) Olan Nice Nice Kimseler Vardır ki Akıl Gözü Ve Kalp Gözü İle Baktıkları Kur’an-ı Kerime Aşık Olmuş Onun Hak Olduğunu Gözle Görenlerden Daha Kati Bir Surette Görüp İspat Edip Hem Ruhen Hem Aklen Hem de Kalben Tasdik Etmişlerdir. İslam Literatürüne Göre, Kur’an’ı Yüzünde Okumak Daha Sevaptır. Çünkü Yüzünden Okumakla Kişi Hem Gözleriyle Allah’ın Kitabına Bakıyor Hem De Kalbiyle Onun Mesajlarını Algılıyor. Yani Hem Bakıyor Hem De Görüyor...​
Ezcümle: Müslüman Eserde Müessire Giderek Maddi Gözü İle Değil Mana Gözü Olan Akıl ve Kalp Gözü İle Allah’ı Görür Tastik Eder. İlim de Hem Tümden Gelim. Hem de Tüme Varım Yöntemi de Kullanılmaktadır. Allah’ın Kainattaki Zerreden Kainata, İnsan’dan Dünya Ve Kainata Kadar Her Şeyin Vahdet Ve Ehadiyet Mühründe Allah Yazmaktadır ..
Eserden Müessire Geçmek Demek, Aslında Varlığa İsmi Harfi Arkasında ki Manayı Harfiyle Bakmak Demektir. Manayı Harfi İle Bakmak İse; Varlığa Onun Sahibi Olan Allah Hesabıyla Bakmaktır. Yani, Eşyaya Bakarken, Aslında O Eşyayı Yapan Zatı Bilmek, Onun Varlığını Kabul Etmektir. Eşyaya Eşya Nazarıyla Bakış, Çok Sathi Bir Nazardır, İsmi Harfiyle Bakmaktır. Ama O Eşyaya ( Server,Pc,Cep Telefonu Gibi) , Onu Yapan Ustası Hesabına Bakmak, Manayı Harfiyle Bakmaktır. İşte İslam Böyle Kamil Ve Kemal Bir Nazar İle Bakar Görür Anlar Yorumlar !...​
Aynen Öyle De Kainat da İnsan Da Bir Eserdir, İnsana Bakarken De Allah Hesabına Bakmamız Gerekir, Dolayısıyla Bu Bakışımız Da Manayı Harfiyle Bakış Açısı Olur Ki, Eserden Müessire Geçişi İfade Etmektedir... Şimdi Elimizdeki Cep Telefonuna Bakalım. Muhteşem Bir Tasarım !... Kişi Eğer ki O Cep Telefonunu Görüyor Ondaki Muhteşem Tasarıma Bakıyor Ama Onu Gören Gözünü, Duyan Ve Konuşan Kulak Ve Ağızını Ve Onu Tutan Elini Görmüyorsa O Gözleri Olan Bir Kör ! Kulakları Olan Bir Sağır ! Ağzı Olan Bir Dilsizin Ta Kendisidir !..
Evet Kati Bir Şekilde Tartışmasız Olarak İspat Etmişiz ki: "Eserden Müessire" Gitmek Gerekiyor. Lakin Eserdeki Sanat-I İlahiyi Görmek İçin De İman Ve Hidayetin Bakış Açısı Gerekiyor. Yani Kâinattan Allah’a Kur’an’ın Perspektifi İle Gideceğiz. Çünkü Salt Akıl (Vahye Tabi Olmayan Akıl) Eserden Müessire İntikal Edemiyor.
Allah’ı Tanımanın En Sağlam Ve Güzel Yollarından Birisi "Eserden Müessire" Doğru Gitmektir. Yani Eserlerinden Hareket Ederek Eser Sahibini Tanımaktır. Bu Yüzden Kâinat Ve İçindeki Sanatlar Hepsi Birer Penceredir, Bu Pencerelere İman Gözü İle Bakılırsa, Marifet Şuaları Parıldar. Her Bir Eser Üstünde Allah’ın İsim Ve Sıfatları Tecelli Eder. İnsan Bu Tecellileri Takip Ederek Kaynağı Olan Allah’a Ulaşır. Bu Tecelliler İçinde Allah’ın Bin Bir İsmi Tecelli Eder; Her Meslek Ve Meşrep Sahibi Bu İsimlerden Birisini Esas Alır Ve O İsmin Gözlüğü İle Kâinata Ve Eserlere Bakar. O İsme Yapışır Ve O İsmin Tecelli İpi İle Allah’a Ulaşır.
İşte Eserler Üstündeki Bu Marifet Parıltılarını Düşünmek Ve Okumak Tefekkür Oluyor Ki, Buda Ateistlerde Deistlerde Ve Felsefecilerde Kamil Manada Bulunmamaktadır.​
Renklendirilmiş Yani VURGU Olması İçin Düzenleyemedim. Cumaya Az Kaldı​
Sağlıcakla Kalın​
Şimdi Birbirimizi Yiycez Yoksa Birlikte Mücadele mi Edeceğiz ?​

erdemceerdem

Profesör
Yazdım Sildim .. Yazdım Sonra Gene Sildim. Esasen Uygun Olan Cevap Belki De Şudur : “Cevabü'l-Ahmak Es-Sükut / Cevabü'l-Ahmak Es-Sükût” .. Lakin ; Bir Müslüman Olarak Bizim Düşmanımız Ve Dahi Tüm İnsanlığın Ve Sizin De Düşmanınız Olan " Cehalet, Cehaletten Doğan İhtilaf Ve Zaruret Tembelliğidir.. Bu Üç Düşmana Karşı Marifet, İttifak, Sanat Ve Uhuvet İle Cihad-I Fikri Edeceğiz!...​

Bu Kısım “Bizzat” Ve “Sadece” Senin İçin!...​

Hal Böyle Olunca İnan Bende Seni Tanımıyorum Amma Ala Külli Hal 4 Ayaklı Mısın ? Uzun Kulaklı Mısın? Kuyruklu Musun Bilmem Ama​

…. Ama ; Bildiğim “Müslüman Ayna Gibidir Ama Ona Bakan Onda Kendini Görür” Hadis-İ Şerifine Göre Kendini Bana Tanıttığın İçin Ben Teşekkür Ederim … Her Zaman Beklerimmm , Gelişine Göre Edeple Gelene Lütıfla Davranılır. Ata Ot İte Et Verilir..

Aynen Öyle de: “Bildiğin Bir Şey Varsa Söylersin, Değilse Ben Biliyorum Havasında Ukalalık” Edip, Deyip Benim Kalbi mi Yardın Sen Neyi Ne Niyetle Söylediğimi Yorumluyorsun ? Hususen Bu Forumun Kurulmasına Acizane Vesile Olan Birisi Olarak , Bahusus Burayı Ve Buradaki Eskilerin beni Tanımasından gelen Ahmedi Mahmudu Muhammedden Gelen Muhabbet Münasebeti İle Rahat Rahat Konuşan Birisi Olarak Burada da Benim Niyetimi Okuduğuna Göre Münafıkları Dahi Cebrailin Haber Verdiği Bir Peygamberi Haşa Aşmışsın Kalbimi Okumuşsun Ama B u İşi Yapmadan Evvel Şu :

Demişim,​

Hem Mesela : Verilen Bu Cevaba Bu Fakir :​

Demiş Ve Niyetimi Şu Cümle İle : “Bakın Bu Sorularla Milletin İmanını Çalmaya Çalışıyorlar.. Ben Buna Cevap Yazdım. Merak Ettim Sadece Sanal Alemde İhvan Forum Haricinde İslami Forum Yok Gibi Bişi. Şimdi Böyle Bir Forumdan Daha Fazla Cevap Çıkması Lazım” Diyerek Teşvik , Evet Haram Olan Hayvanların Sayısı Domuz'dan Daha Fazla !... Doğru Bu Ama Yeterli Bir Cevap değil.” Diyerek Üstad Bediüzzamanın Helmin Mezit “Daha Yok mu? Daha Olmayacak mı?” Diyerek TatminKarsızlık Göstermek Sureti İle Başka Cevap Olup Olmadığını Sormuşum.​

Sen Hangi Makamla Hangi İlimle Hangi Zannınla Benim Buradaki Niyetimin : “ Bildiğin Bir Şey Varsa Söylersin, Değilse Ben Biliyorum Havasında Ukalalık” Etmek İçin Söylediğimi İddia Edebiliyorsun. Ben Şahsım Adına Allah’ımın Üzerine Yemin Ederim ki Asla Ve Kati Suretle Böyle Bir Amaca Matuf Bir Yaklaşımım Olmadığı Gibi Niyetimin Ne Olduğunu Usül-i Kemal Ve Usül-ü Edeple Soran Kardeşimize Aynı Şekilde İç Yangınımın Bir Kıvılcımını Paylaşmak Münasebeti İle Anlattım.

Peki Sen “Ey Ahlaksız” ! Peki Sen de Benim Gibi “Alemlerin Rabbinin Üzerine “ Yemin Edebilir Ve Benim Burada Olmamın “Ben Biliyorum Havasında Ukalalık” İçin Yazdığımı Söyleye Bilir misin ? Sen Kimsin ki Benim Kalbimi Yarıp Niyetimi Görüp de Ona Göre “Ukalalık” Amacı İle yazdığımı İddia Ediyorsun ? O Zaman Benim Bunu “Ukalalık” İçin Yazdığımı İspat Et , Şayet Edemezsen Allah’ın Meleklerin ve Lanet Edicilerin Laneti ......... SUKUT LAZIM ! ! Sen İftiracı Bir “Şerefsizsin”

• İhtar : (Nasıl ki Bir Borudan 23 Saat 45 Dakika Boyunca Süt Aksa Ama Her Saatin Sadece 1 Dakikası Sidik Ve Lağım Aksa O Süt İçilmez Aynen Bunun Gibide Bir Müslüman Allah Muhammed Diyen Bir Ağızdan Kati Suretle Küfür Sadır Olmaması Hem İmanının Hem Kemalatının Hem de İslam’ı Tebliğ Eden Hemde Pek Çok “Hemdelerin” Bir Gereğidir ki Ben “Küfür” Etmedim !... Sadece, Şarf Cümlesi Kurdum!” Ya Herkesin Ortasında Burada Bunu İspat Edersin Yada İftiracı Bir Ş e r e f s i z s i n !.. Üstadın Dediği Gibi : Ben Bir Kıyafet Diktim Ya Üzerine Giymek Giymemek Senin Elinde !..​
Hadi şimdi Git Kalbimde Yazanın “Ukalalık” Olduğunun Mübde-i Olarak Kanıt Ve İspatını Hemen Getir !..​

Bu Kısımdan Sonrası Sana Bakmıyor Umum Ehl-i İslam’a Ehl-i İhvana Bakmaktadır :

Muhterem Sayfa Sakinleri Benim Adım Ebu Bekir. İslambol’da Bağdat caddesinde Maltepede Sahilinde Oturuyorum. Bu Forumu Biz ki Daha Evveliyatında da “İslami Forum”Daki Geyik A.Ş Diye Kurduğumuz Gençler Olarak Takıldığımız Ortamın Bu Foruma Yansıması Şeklinde ki Tezahürü Olarak Kurduk” Ben O Zamanlar 20’Li Yaşlarda İdim. Bu Konuyu Muhtelif Zamanlarda Merak edenler İhvan-forum Forum anılarınız :) Bu Linke Tıklamak Sureti İle Malumat Elde Edebilirler.​

Şuan 41 Yaşındayım Ama 20 Yaşındaki Gibi İslam Aşkı İle İlk Günkü Gibi Muhabbet Doluyum. Burada Bir Kere Daha Geyik A.Ş Sakinlerine Muhabbetlerimi İletirim. Seviliyorsunuz …​

Benim Genç Olduğum Dönemlerde Gençler Ateizm’miş Veya Deizm’miş Gibi Bir Takım Fikirlere Sahip Olan Çok Kişi Yoktu. Ama Şimdi Bu İnanılmaz Çoğalmış. Bunun Nedeni Abartısız Söylüyorum Bu Ateistlerin Deistlerin Sayfalarından Tam 25 Senedir Belki 25 ‘Ten Fazla Banlanıp Başta Bahusus Dinime Kitabıma Ve Peygamberime , Hususen Aileme Sevdiklerime Ve Anama Bacıma Tonlarca Küfür Yemiş Ama Tebliğ Yapmayı Anlatmayı Asla Bırakmamış Birisi Olarak Hem Sanal Alemde (150 Bin Kişilik Face , 13 Bin Kişilik Twitter İntagramı Osu Busu İle) Hem de Real Yaşamda Bu Mücadelemi Sürdürüp En Azından Onların Sayfalarında Kİ ( Ben Bu Yazıyı Yazdığım da Bizim Forumumuzda (Gamsız Nickli Birisi Ve Ben 2 Kişi İken Onların Forumlarında İse Abartısız 50 Kişi Varsa ) Bu Mücadeleyi Onların Sayfalarında Sürdürmeli Ya da Mücadeleyi Kendi Forumlarımıza Taşıyıp En Azından Araştıranlar İçin Onların Sordukları Soruları Burada Sorup Burada Cevaplarını Vermek Sureti İle :​

Hem Uhuvet Hem Muhammedi Muhabbetten Hasıl Olan Muhabbetle Hep Birlikte Verirsek O Zaman Bir Değil Bir Çok Bakış Açısı İle Hem Suallerine Bir Cevap Ve İlzam Etmiş, Hem Bu Meselelere Takılan Ve Günlük Hayatta Kendilerinin de Karşılaştığı Bu Sorulara Karşı Müslüman Kardeşlerimizin de Kalplerine Bir Merhem Ve Nusret, Hem de Bakıyorum Forumlarımızda Ekser “Sünni Şia” Ak Parti Chp Başlıkları Veya Kavgalar Daha Çok İlgi Çekiyorken Biz Bu Çekişmelerle Akıp Giderken İnsanların İmanı Gidiyor.. Bunu En Azından Kendi İç Meselemiz Gibi Görüp “Gizli” Forum Başlıklarında da Devam Edilmesi Ama Asıl En Büyük Düşmanımız Olan Kafirlik Ve Şeytan Ve Nefsimizle Mücadelede Bir Olmamız Gerektiğini Düşündüğüm İçin Yeniden Aktif Olmak Niyetindeyim. Yaşamış Olduğum Mahallemizin Ortamı Belli Gençtim Ve Şimdikileri de Görüyorum Ve Buna Bir Müslüman Olarak Kayıtsız Kalamazdım. Çünkü HEM BU SAYFANIN BİR ÜYESİ HEM KAİH LİSESİ MEZUNU BENİMDE ÇOCUKLUK ARKADAŞIM BEN SOLCU KAMALİST BİR AİLEDEN ÇIKIP MÜCADELE EDİYORKEN O “ELİNDE RAKI ŞAMPANYA” BARDAKLARI İLE HER GÜN BİR ALEMDE DOLANIYORSA BEN BUNA KAYITSIZ KALAMAZDIM… BİR DOSTUMU KAYBETTİM VE BU KİŞİYİ BURADA Kİ ESKİLER BİLİR. İKİNCİSİ OLMAMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİM

Enese Ulaşamadım ki Bana Yetki Ver Ben Geldim Deyip Ateizmle Mücadele veya Ateistlerin Suallerine Cevaplar Gibi Hem Tatlı Hem Kulağa Hoş Gelecek Hem de İlgi Uyandıracak Bir Konu Kısmında (İsmini Hep Birlikte de Seçebiliriz) Çatır Çatır Cevaplamak Asli Niyetimdir…​

Bakın Bu Kafirlerin Küfürlerine Maruz Kalsam Elhamdulillah Derim! Efendimizin Bir Sünnetini Daha Allah bana Yaşattı Der Omuzumda Ahirette Bir Rütbe Olarak Görür Gurur Duyardım ! Ama Bir Müslüman mı Bilmem Etmem Ama Adını Ara Ara Duyup Gördüğüm Birisi Çıkıp Bana Değil Hakaret “GÜL” Atsa Sokratesin Dediği Gibi Canım Daha Çok Yanar. 41 Senedir Ehli Sünnet Dışı Müslümanlar Belki İstisnadır Ama Asla Din Kardeşimle Hele Hele Sanal Alemde Kavga Etmedim Etmeyeceğimde !... Çünkü Bana Bir Kazanç getirmez.​

Artık Bir Oğlum Var. Adam 5 Yaşında Lafım Geçmiyor ? Biz de Öyle İdik Başkalarının Sözü Daha İyi Geliyor Nedense Bilmem. İşte Bu Yüzden Kimi Müslüman Anne Babalar Var Çocukları kayıp Gidiyor. Kamalist Sistemde Dinin “KÜLTÜRÜNÜ” Ahlakın “BİLGİSİNİ” Verdikleri Ve Ne Din Ne Ahlak Öğretmedikleri İçin de Çoğu Aile Çocuklarının Suallerine Cevap Veremiye Biliyor. Benim Evladımın da Bir Gün başına Gelmemesi İçin (4 Yaşında Bana Allah Neden 1 Tane Diye Sorunca Ampül Yandı)Ben Başkalarının Evlatları İçin Mücadele Edersem Başkaları da Benim Evlatlarım İçin İnşaAllah eder Mantığım. ETMESE BİLE​

İNTERNET BURADA​

SAYFA BURADA​

AÇ OKU DERİM..​

Saygılar….​

keşke bunları konunun başında zikretmiş olsa idiniz...
sıkılmadan okur, vermiş olduğunuz kavganın sebebini ve forumdan talebinizi anlamış olurdum. kendi adıma...
konu başlığı ve ardı sıra gelen yorumlarınız,
bir ataistin domuz üzerinden (güya dinimizi) alaycı bir yaklaşımla ti'ye aldığı gibi algılandı...
ben öyle algıladım.... arkadaşlardan da öyle algılayanlar olduğunu düşünüyorum acizane...
bir ataiste verilebilecek saygılı bir cevap vermeye çalıştım...
hepsi bu...
bilen bilir, benimde bu forumda bir ağırlığım, bir duruşum var...

ilke

Paylaşımcı
Ben katılmıyorum bu ithama. Söylemi samimi geliyor bana. Bu benzer sorularla kafa bulandirmaya çalışan siteler var. İki tanesine üye olmuştum bir zamanlar. Cevaplarimizi yayinlamadiklari resmen üzerimize cullandiklari çok olmuştur.

Bu forumda yeni olduğun anlaşılıyor. Biz, yazdığımız yorumları veya naklettiğimiz hakikatları buradakiler bize katılsın diye yapmıyoruz ! Amelimiz şudur ki, hani eskilerin bir sözü var; "İyilik yap denize at, balık bilmezse HALIK bilri" diye...
Bütün çabamız dostlar bu ameliyeyi işler görsün diyedir...

Not : Öyle yamuk sitelerin içine girerseniz çullanmalar olağan bir iş olur ! Nice yıldır bu sayfada da aşağı-yukarı bütün üyeler ve yönetm bize çullanılmaktadır !

cemaliii

Kıdemli Üye
Kimseye bir şey ispat etmek zorunda değiliz. Din münazara ve münakaşa işi değildir. Din inanç işidir. Ya inanırsın ya inanmazsın. Herkes inancında özgürdür. Biz inanmayanlara niye inanmıyorsun demediğimiz gibi onların da bize birşey demeye hakkı yoktur. Bizimde onlara ispat zorunluluğumuz yoktur. Laf ebeliği vazifemiz de yokki ateistlere laf yetiştirelim.

ebumusab

Üye
Tam olarak böylede değil
Sadaka nasılki verecek olanın başkalarını bu sahip olduğuna ortak etmesidir
İlimde böyledir. Hatta özelliklede istenmiştir.
“Vel tekün ümmetün...”
Buna davetçi diyoruzki zaman ve mekanla mahdud değildir. Nasılki yapmayandan hesap sorulmazsa (hangi saikle vezgeçilir yada ifa edilmez) yapana neden yapıyorsun denilmez.
Bazı kimseler içinde hayatın gayesi düzeyindedir. O kadar anlamlıdırki
Eğer demiş olsaydı Ebu bekir radiyallahu anh oda der
- Ya rabbi vucudumu o kadar büyük yapki
Cehenneme gireyim benden başkasıda girmesin

Bunun örneğini sahabe -i kiram radiyyallahu anhum ecmain den görüyoruz
Mekke ve medinede çok az sahabe mezarı var diye hocam söylemişti. Dünyaya yayılmışlar

Son düzenleme:

TikKy

Üye
Devamı :

Göremediniz Herhalde :

Bu Kısım Büyük Resmi Görenlere :

İNTERNET BURADA​

SAYFA BURADA​

AÇ OKU DERİM..​

Saygılar….​

Benim Davam Bu​

Şİmdi Yukarıda da Kendi Yorumumu Yazdım. "HAL BÖYLE İKEN DURUM BU İKEN 1KAVGA MI EDECEĞİZ" KALP VE NİYET Mİ OKUYACAĞIZ ? YOKSA MEVZU HAKKINDA FARKLI GÖRÜŞLERİ VE DÜŞÜNCELERİ OLANLAR VAR MI?​

ARAMIZDAKİ DİĞER MESELELERİ AHİRETE BIRAKALIM. ALLAH KARAR VERSİN.​

Evet Sual Bu :​

Domuz Şayet Haramsa Hz Nuh A.S. Neden Gemiye Aldı ? Yoksa Almadı mı? Allah ilerde Haram Kılacağını Bilmiyor muydu? Fikriniz Nedir? (Uzun Veya Alıntılı Yazılar Makbuldür ! Okuma Kısmını Bana Bırakın) Fikri Olan ?

Üstadın Dediği Gibi

Yahut Anlamak İstemiyorlar. Beni, Skolastik Bataklığı İçinde Saplanmış Bir Medrese Hocası Zannediyorlar. Ben, Bütün Müspet İlimlerle, Asr-I Hazır Fen Ve Felsefesiyle Meşgul Oldum. Bu Hususta En Derin Meseleleri Hallettim. Hattâ Bu Hususta Da Bazı Eserler Telif Eyledim. Fakat Ben Öyle Mantık Oyunları Bilmiyorum. Felsefe Düzenbazlıklarına Da Kulak Vermem. Ben, Cemiyetin İç Hayatını, Mânevî Varlığını, Vicdan Ve İmanını Terennüm Ediyorum. Yalnız Kur’ân’ın Tesis Ettiği Tevhid Ve İman Esası Üzerinde İşliyorum Ki, İslâm Cemiyetinin Ana Direği Budur. Bu Sarsıldığı Gün, Cemiyet Yoktur.

Bana, “Sen Şuna Buna Niçin Sataştın?” Diyorlar. Farkında Değilim. Karşımda Müthiş Bir Yangın Var. Alevleri Göklere Yükseliyor. İçinde Evlâdım Yanıyor, İmanım Tutuşmuş Yanıyor. O Yangını Söndürmeye, İmanımı Kurtarmaya Koşuyorum. Yolda Biri Beni Kösteklemek İstemiş De Ayağım Ona Çarpmış; Ne Ehemmiyeti Var? O Müthiş Yangın Karşısında Bu Küçük Hâdise Bir Kıymet İfade Eder Mi? Dar Düşünceler, Dar Görüşler

Son düzenleme: