DostunDostu ile Röportaj

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

adams77

Kanalizasyoncu
valla benim gibi adamın yaşaması da zararlı ama yaşıyoruz :)

şaka bi yana haklısın abi Allah banada dostundostunada tüm içenlerede bırakmayı nasip etsin tez vakitte

çok kötü tiryaki idim eğer istersen Allah kolaylık verir yeter ki iste ve samimi olduğunu kanıtla yoksa senin bu yazından hiç bırakmaya niyetli biri olmadığın gayet net anlaşılıyor...

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
çok kötü tiryaki idim eğer istersen Allah kolaylık verir yeter ki iste ve samimi olduğunu kanıtla yoksa senin bu yazından hiç bırakmaya niyetli biri olmadığın gayet net anlaşılıyor...
...Yeni bir Firavun mezarı keşfeden arkeolog çok mutluydu. Bu mutluluğun verdiği heyecanla hoteline gitti ve küçük çaplı bir kutlama yaptı. Gece yorgun haliyle odasına çekilen tecrübeli arkeolog terasa çıkıp sakin Nil nehrinin seyrine daldı. Birden bire arkasında kalan odadan bir çıtırtı geldi. Endişeyle arkasını döndü ve hafif uçuşan perdelerin arasından odaya baktı. Sonra yerinden kalkıp içeriyi kolaçan etti. Kuşkusunu giderdikten sonra terasa çıktığında yanda duran salıncaklı sandalyede o gün keşfettiği mumyayı oturur vaziyette görünce birden irkildi. Bu durumu sezen mumya gayet sakin bir ses tonuyla 'korkmana gerek yok çocuk, geç otur yerinde' dedi. Genç arkeolog bu kadim sesin esrarengiz büyüsüne kapıldı ve yerine oturdu. Mumya, adamın yüzüne hiç bakmıyordu. Dedi ki;

- Delikanlı, madem beni 4 bin yıllık uykumdan uyandırdın o halde söyle bana bu 4 bin yılda ne değişti?

- Efendim çok şey değişti, hangi birisini sayayım ki şimdi?

- Bir yerden başla ve merağımı gider.

- Peki öyle olsun. Bakın mesela motor icad ettik, arabalara monte edip bununla yol alıyoruz.

- Hmm.. Benim atlarımın çektiği araba gibi mi?

- Evet..

- Öyleyse bu yeni bir şey sayılmaz. Devam et, bana bilmediğim bir şey söyle. Beni şaşırtısn.

- Efendim, trenler icad ettik. A dur bi dakka onlar da araba gibiydi. Hmm, hah tamam buldum! Tüfenk, tank, zırhlı gemiler icad ettik.

- Nedir bunlar, ne işe yararlar?

- Düşmanı mağlup eden güçlü silahlardır.

- Benim kullandığım Ok ve Yay'dan, Atlarımdan ne farkı var? Aynı gayeye hizmet ediyor. Geç bunları bana yeni bir şeyden haber ver. Delikanlı senin anlattıklarının hepisi niceliği farklı olarak bende de mevcuttu. Nitelik aynı olduktan sonra yenilik sayılmaz. Bana nitelik adına yeni olan ne var onu söyle kuzum, tepemi attırma, 4 bin yılda nitelik adına hiç mi yenilik keşfedemediniz?

Genç arkeolog epey bir düşündü. Verecek cevap bulamıyordu. Bunalıma girdi. Cebinde ki paketten bir adet sıgara çıkartıp çakmakla yaktı, dumanını içine çekti ve bunun verdiği rahatlıkla arkasına yaslandı. O esnada mumyanın gözleri fal taşı gibi açıldı ve ağzından çıkan bu dumanı anlamaya çalıştı.

- Çocuk bu içinden çıkardığın duman nedir?

- Sigara.

- Nasıl oluyor bu?

- İçinize çekmeniz lazım efendim. Ciğere giren dumanla keyifleniyorsunuz.

- Ver bakalım şunu

- Buyrun efendim, aman dikkat edin ucunda köz var, elinizi yakmasın.

Mumya, eline aldığı sigaranın dumanını derince içine çeker ve yavaş yavaş dışarı üfürür. Bunu birkaç kez tekrarladıktan sonra 4 bin yıllık yorgunluk üzeirnden gider. Ve oturduğu salıncaklı sandalyeden hafif öne doğru gelir ve der ki;

- Çocuk, işte bu..! 4 bin küsür yıllık fırtınalı maceralarınız arasında, nitelik adına ortaya koyabildiğiniz tek yeni bu.. Beni rahat uykumdan uyardığına değecek mazeret olarak bu yeniliğin hatırına seni affediyorum..

Mumya arkasını döner ve mezarına doğru süzülerek karanlığın içinde kaybolur...

Verda

Gales
Üstüne hikaye de yazsan sigara zararlıdır ve zararlı kalacak :D

adams77

Kanalizasyoncu

Mumya arkasını döner ve mezarına doğru süzülerek karanlığın içinde kaybolur...

Birden mumya irkilir ve süzülerek daldığı karanlıktan geri dönerek genç adama 4000 yılda neden değişik bir şeylerin ortaya çıkmadığını şimdi anladım sizin bu kullandığınız sigara aklınızı dumanlamış sizi sarhoş etmiş atalarımın icat ettikleri üzerinde ufak oynamalar ile bir şeyler icat ettiğinizi sanmışsınız.. Bu sigara sizden gerçekten çok şey çalmış 4000 yılda hiç bir şey elde edememişsiniz.... Biz yaşasa idik 4000 yılda daha neler icat ederdik deyip sessizce karanlığa doğru süzülmüş süzülmüş

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Bu arada ictihad ile kıyas arasında ne fark var? Kıyas; farklı niceliklerin içinden aynı niteliği seçebilme kabiliyetidir. Mesela; eskiden minare yoktu. Peygamber, Bilal-i Habeşi'ye; 'yüksek yerden oku' demekle bu işin okunacağı mekana bir nitelik belirledi. O nitelik üzerinden nicelik yenileip duruptur.

Müctehidin elinde nitelik bile yoktur. Kıyaslıyacak hiç bir örnek yok. Mecbur kalbine danışmak zorunda kalıyor. Ya da işkembe-i kübradan sallıyacak. :D

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
@adams77 gerçekten merak ettim. Profil resmi olarak skarabeyus kullanmanın özel bir anlamı var mı? Bu arada profil resmi eklemek istiyorum bir türlü olmuyor. İzah eden olursa sevinirim. Ama lütfen, profil ayarlarından yapılıyor' gibi basit bir cevap olmasın. O kadarını bizde biliyoz :)

Verda

Gales
@adams77 gerçekten merak ettim. Profil resmi olarak skarabeyus kullanmanın özel bir anlamı var mı? Bu arada profil resmi eklemek istiyorum bir türlü olmuyor. İzah eden olursa sevinirim. Ama lütfen, profil ayarlarından yapılıyor' gibi basit bir cevap olmasın. O kadarını bizde biliyoz :)

Demiycem öyle zira yapamadığın belli :O eklemek istediğin resmi at biz ekliyelim inş. 7/24 hizmet 7 yıldızlı forumdasınız ona göre :Cool:

adams77

Kanalizasyoncu

profil resmi scarabeus değil...evet benziyor.... vikingleri okurken bu resimle karşılaştım ben savaş başlıkları olarak biliyorum ama bana başka bir şeyi hatırlattığı için seçtim yani evet özel anlamı var ama bunu anlatamam :)

cemaliii

Kıdemli Üye
profil resmi scarabeus değil...evet benziyor.... vikingleri okurken bu resimle karşılaştım ben savaş başlıkları olarak biliyorum ama bana başka bir şeyi hatırlattığı için seçtim yani evet özel anlamı var ama bunu anlatamam :)

mısır tanrılarını mı hatırlatıyor?

adams77

Kanalizasyoncu

mısır tanrılarını mı hatırlatıyor?

mısır ve tanrıları ile alakası yok.. daha doğrusu hiç bir uygarlık ile alakası yok buna benzer resimleri çok yerde gördüm benim profil resmime sadece benziyor aynısı değil...

adams77

Kanalizasyoncu

Gizemli bir şey değil yani anlatacak bir şey yok zaten anlatsam da anlamazsın çitlemelik çekirdek işte adam boş olunca profili ile dolu olmaz ki... her kes bir profil resmi koyuyor bende koydum işte hepsi bu....

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Sigara konusunu bununla kapatalım inş..

201371694637_sgr__028.png

Ecrin

'Bâd-ı Sabâ..'

İllallah der geçerim lakin kapılar açılınca sükut etmek gerek.. Normalde bunlar anlatılmaz ama yüz yüze tanışmadığımız için sorun yok..

Ramazan benim için ne ifade ediyor? Aile ortamında sıcak yemek yiyebildiğim tek ay. Malum bekarım. Her halde benim durumda olanlar için bu böyle. Ne güzel.. :D

Samimi, yürekten yapılan tüm müzikleri seviyorum. İnsan bunu hemen hissediyor zaten. Ahmet Kaya'da müthiş samimiyet var. Ciğeri, yüreği yanmış adamın nefesi nerede olursanız olun sizi yakalar. Tabi ön yargılarınız varsa bu tadı alamazsınız. Dikkat ederseniz sağ kesimde bu yok. Şeriatperestliğin, kuralcılığın zehirli tesiri olarak yorumluyorum ben bunu.. Elbette Ahmet Kaya'dan ibaret değilim ama favorim odur. Çok ağlattı zamanında beni bu adam ya hu. Bu açıdan üzerimde çok hakkı var rahmetlinin..

İşim icabı günüm genellikle bilgisayar başında geçiyor. Ramazan'da ibadet ve sosyal hayatta oluşan değişiklikler bende de oluşuyor haliyle.

Oruçluyken aç kalmak yorucu oluyor. Çok acıkıyorum. Sigara var malum..

6. soru bu durumu iyice çekilmez yaptı haliyle, sağol. Tatlılardannnn ..?? Vallahi şu an hepisini seviyorum. Karnım tokken sor bana bunu. :)
Çok tşkederim samimi anlatımınız için..Vesselam..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...