Efendimizin(sav) Hayatı(Salih Suruç)

Kaptan

Mecra Yazarı
Su anda, hurafelerden ve gereksiz detaylardan uzak Celaleddin Vatandas'in "Hz Muhammed'in Hayati Ve İslam Daveti" adli iki ciltlik kitabini okuyorum, tek kelimeyle "muhtesem".

İlim Talebesi

Yasaklı
Siyeri Nebiyi güvenilir Sünni kaynaklardanen ince detayına kadar okumak istiyorsanız :

Asım Koksal'ın Hz.Muhammed'in hayatı adlı 18 Ciltlik eserini okumanızı tavsiye ederim.

--

Merhum hocamızın torunu Cüneyd Köksal bey’in anlattığı şu husus da dikkat çekicidir; “Caetani'nin; çok hadis rivayet etmelerinden dolayı Ebu Hüreyre ve İbn Abbas'a çok çirkin iftirâlar atması sebebiyle reddiyede bu iki sahabinin savunulmasına yüz sayfaya yakın bir yer ayrılmıştı. Bu yüzden dedem, bu sahabileri rüyâsında gördüğünü ve bu rüyada onların kendisine iltifatta bulunduklarını söylerdi.”

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Su anda, hurafelerden ve gereksiz detaylardan uzak Celaleddin Vatandas'in "Hz Muhammed'in Hayati Ve İslam Daveti" adli iki ciltlik kitabini okuyorum, tek kelimeyle "muhtesem".

Kitabın muhteşem olması doğaldır.Çünkü kitapta Anlatılan Kişi Muhteşem. : )

Kaptan

Mecra Yazarı
anlaşılan tam senlik...:).... kabul ediyorum bilerek sataştım...
Onyargili olma, iki ciltlik anlasilir dille yazilmis bir eser, bir sekilde bul temin et bana hak vereceksin, hatta dua bile edeceksin. Paran yoksa katli evini sat, o kadar yani.

Sakin "ehl'i sunnet olsun" diye dua etme de :)

abdullah birisi

Kıdemli Üye

Onyargili olma, iki ciltlik anlasilir dille yazilmis bir eser, bir sekilde bul temin et bana hak vereceksin, hatta dua bile edeceksin. Paran yoksa katli evini sat, o kadar yani.

Sakin "ehl'i sunnet olsun" diye dua etme de :)

yanlış anlamada, eğer bir kitabı sen beğeniyorsan, vardır bir yamukluk diyeceğim amma..:)

İnan dua ediyorum, ehli sünnet itikadına sahip olman için...:)

Yahayy

Kıdemli Üye

Ancak anlatilan kisinin muhtesemligi bazen mesaji golgeleyebiliyor.
Ya da gölgelenmek isteniyor, çünkü insanlar akıdevi ve esaslar üzerinde bir din anlayışı değil kişileri yüceltme ve kutsama üzerinden bir din anlayışı istiyorlar heva bunu istiyor.

Kaptan

Mecra Yazarı
Ya da gölgelenmek isteniyor, çünkü insanlar akıdevi ve esaslar üzerinde bir din anlayışı değil kişileri yüceltme ve kutsama üzerinden bir din anlayışı istiyorlar heva bunu istiyor.

Burada yapilan da bu. Salih Suruc anlatiyor;

Âlem mahzun, varlıklar mahzun, gönüller mahzun ve sîmalar mahzundu…
Akıl, ruh ve kalbleri mânevî kıskacı altına alıp olanca kuvvetiyle sıkan bu küfür ve şirke, bu dalâlet ve cehalete, bu hüzün ve sıkıntıya beşerin daha fazla katlanmasına Allah'ın sonsuz merhameti elbette müsaade edemezdi. Bütün bunlara son verecek zâtı şefkat ve merhametinin bir eseri olarak elbette gönderecekti.

İşte, o zât geliyordu. Dünyanın mânevi şeklini beraberinde getirdiği nur ile değiştirecek eşsiz insan, Allah'ın son peygamberi geliyordu.
Cin ve inse ebedî saâdetin yolunu gösterecek Hazret-i Muhammed (a.s.m.) geliyordu.

Kâinat, hürmet ve haşyet içinde efendisini beklemekte idi. Her varlık, kendisine mahsus diliyle, hâl ve hareketiyle bu emsâlsiz insana "hoş-âmedîde" bulunmak üzere sevinç içinde hazır durumda idi.
Tarih Milâdî 571, Nisan ayının yirmisi…
Fil Vak'asından elli veya elli beş gece sonra. Kamerî aylardan Rebiülevvel ayının on ikinci gecesi.
Mekke'de mütevâzî bir ev, günlerden Pazartesi...
Vakit, vakitlerin sultanı, seher vakti.

Bu mütevâzî evde ve bu eşsiz vakitte muazzam ve eşsiz bir hâdise vuku buldu: Kâinatın Efendisi Hazret-i Muhammed Sallallahü Aleyhi Vesellem dünyaya gözlerini açtı.
Bu göz açışla birlikte âlem, sanki birden elem ve mâtemini unutarak sürura gark oldu. Karanlıklar anında nurla yırtılıverdi. Kâinat sevinç ve heyecan içinde âdetâ,
"Doğdu ol saatte, ol Sultan-ı Dîn
Nûra gark oldu semâvât ü zemîn" diye haykırdı.

Ahter

Kıdemli Üye
Bendenizin favori siyer kitabı , bilmiyorum diğer sayfalarda söz edildimi, ''Mevlana Şibli Numani'nin ''

''Son Peygamber Hz. Muhammed ''..Tavsiye edilir.. (sallallahu aleyhi ve sellem)

Yahayy

Kıdemli Üye

Burada da bu yapilmis

Zaten biri konuya habibi, edibi, sevgilisi, kibriyaı bilmem ne, mesnedi kainat filan başladım mı tamam diyorum bu da zehri almış, bu adam İslam değil Muhammedi.
Allah bilmiyordu resulune sevgilim, habibim falan demesini bunlar Allah'a bile nasıl demesi gerektiğini öğretiyorlar, ben ciddi bir Allah problemi olduğunu düşünüyorum bu insanların, saygı sıfır
İslâm 'ı anlamak ilk mesajdan son mesaja kadar razı şekilde resulleri birbirinden ayırmadan verilen mesajı anlamak demek.

İlim Talebesi

Yasaklı
Ebu Hureyre şöyle anlattı: Rasûlullah (s.a.v.):

"Allah, ibrahim'i halil, Musa'yı Neciyy (konuşulan kimse, sırdaş) edindi. Beni de Habib edindi."

Müslim, Sahih, kİtabu'İ-fedaıl, 7

talib

Kıdemli Üye
Hz. Muhammed'in (Asm) hayatını,okuyabileceğiniz yegane eserdir.Salih Suruç gerçekten çok kapsamlı ve uzun bir araştırma sonrası bu kitabı kaleme almıştır.Forum da çocukları olan Anne ve Babalar kesinlikle çocukları ile bu eseri tanıştırmalı.

Ne zaman yegane oldu acaba? Klasik nurcu dili bu

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Ne zaman yegane oldu acaba? Klasik nurcu dili bu

Şu nurcu vs. gibi küçümseyici yaftalarınızı haznenize hapsedin üstadım.Vaktiniz olursa bahsi geçen kitabı,bir yerlerden temin edip,arka yüzün de kaçıncı baskı olduğunu bir kez olsun tilavet edin.

talib

Kıdemli Üye

Şu nurcu vs. gibi küçümseyici yaftalarınızı haznenize hapsedin üstadım.Vaktiniz olursa bahsi geçen kitabı,bir yerlerden temin edip,arka yüzün de kaçıncı baskı olduğunu bir kez olsun tilavet edin.

Reklam, satış pazarlaması, yegane lafları vs... Tevazuyu bilmeyen, enaniyetin cemaatleleştiği bir yerden bahsediyorsunuz... Çok kitap vardır siret ödülü alan ama o kitap gibi her görünen yerine yazan yoktur. Maalesef kibrin, küçümsemenin, başkasını yok saymanın en çirkin şekilde en çok olduğu yer nurculardır ve bunu herkes bilir. Risale okumayanın imanını eksik zanneden insanlarla dolu orası.

Siz bana deyin ki bun tüm siyer kitaplarını okudum, hakikaten bu eşsiz deyin, diyeyim ki adam okumuş da konuşuyor. Yoksa nurcu pazarlaması ile konuşup yegane demek yine oradaki insanlara yakışır. Yegane, tek demektir.

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Yukarı da terennüm ettiğiniz değersiz yakıştırmaların tecellisini sizden yıllarca bu forum da yazılı olarak tilavet ettik.Keşke bu yakıştırmaları yapabildiğiniz kadar ilmi yetileriniz olsaydı da,çamur attığınız kadar okunup en azından bir şeyler öğretmeye esbap olabilseydiniz.

talib

Kıdemli Üye
Esbap olamam ama sebep olabildim belki de bazı şeylere... Çoğu cahil nurcu burada mehdilik satamaz mesela. Tarikat inkarı yapanları çıktı ama cılız kaldı

deren

semure
Kibir ve gurur ile tahsil olunan ilimde felâh yoktur. İmam-ı Şafii zinâr kardeşime katılıyorum.