Eli silahlı girer başı örtülü giremez

Eli silahlı girer başı örtülü giremez

Akdeniz Üniversitesi'nde bir süredir karşıt görüşlü öğrenciler arasında yaşanan gerginliğin geçtiğimiz gün silahlı kavgaya dönüşmesi ülke gündemine oturdu.

Üniversite dışından gelerek öğrencilere silahla ateş açan bir kişinin de karıştığı olaylarda 7 kişi yaralandı. Silahlı kişinin provokasyon amaçlı olaylara karıştığı tahmin edilirken, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Mustafa Akaydın’ın gerginliğe rağmen tedbir almaması eleştiri konusu oldu. Özellikle başörtüsü yasağı konusunda yetkisini aşan açıklamalarıyla dikkat çeken Akaydın’ın, yasakçılığa gösterdiği özeni kendi üniversitesine göstermemesi bir ihmal olarak değerlendiriliyor. Zira üniversitede son bir aydır karşıt görüşlü öğrenciler arasında gerginlik yaşandığı biliniyor. Akaydın, başörtü düşmanlığını o kadar abarttı ki, başörtüsünün kopyaya teşvik ettiğini bile öne sürdü. Gerilimden bahsedildiği bir dönemde Meclis iradesine karşı militanca bir tavır takınan Akaydın, özellikle karşıt görüşlü öğrenciler arasındaki gerilimi besleyen bir tutum içinde göründü.

REKTÖRDEN DAVETİYE Mİ?

Önceki gün meydana gelen olaylardan sonra güvenlik önlemlerinin artırıldığı söylenirken, dün kampusa giden Doğan Haber Ajansı Antalya muhabiri, canlı yayına bağlandığı bir televizyon kanalında, "Üniversitenin girişinde bugün bile hiçbir güvenlik görevlisi yok, istesek silahla içeri girebilirdik. Nitekim biz de herkes gibi elimizi kolumuzu sallayarak girdik" dedi.

GÜVENLİK SADECE BAŞÖRTÜLÜYE Mİ?

Üniversitelerde başörtüsüne serbestlik sağlamak amacıyla yapılan Anayasa Değişikliği’ne karşı sert muhalefeti ile bilinen Üniversitelerarası Kurul Başkanı Mustafa Akaydın’ın rektörü olduğu Akdeniz Üniversitesi’nde yaşanan olayda ateş eden provokatörün belindeki silahla kampusa girebilmiş olması “güvenlik kontrolü sadece başörtülüye” şeklinde değerlendirildi. Üniversite yurdunda 4 gün boyunca terör örgütü PKK'nın sözde bayrağının asılı kaldığı iddiası da “güvenlik zafiyeti”nin bir başka göstergesi olarak gösterildi. Siyasi simge olduğunu savunarak başörtüsüne ‘asla’ diyen rektör Akaydın, üniversitede terör örgütünün siyasi simgelerinin kullanılmasına müsamahayla yaklaşılması gerektiğini söylemişti.

“İYİ BİR REKTÖRÜM, HİÇBİR SORUN YOK”

Başörtülü öğrencilere göz açtırmadığını daha önce yaptığı “Başörtülüler, hiçbir şekilde üniversiteye giremez!.. Yüzde 99’la bile iktidara gelseler yasağı kaldıramazlar” şeklindeki açıklamasıyla ortaya koyan rektör Akaydın, üniversitesinin “gül gibi, mis gibi” olduğunu, hiçbir sorun yaşanmadığını söylüyordu. Akaydın, Vakit’in soruları karşısında şöyle diyordu: “Ben iyi bir rektörüm. Ben işimi seviyorum. Benim üniversitem de gül gibi, mis gibi bir üniversite, hiçbir sorun yok. Öğrenciler mutlu.”

HANİ GÜLLÜK GÜLİSTANLIKTI?

Son olaylar üzerine makamında açıklamalarda bulunan rektör Mustafa Akaydın, kampusu korumanın güç olduğunu söyledi. AÜ kampusunun şehrin içinde yer alması sebebiyle her taraftan girişe açık olduğunu ifade eden Akaydın, “80 tane güvenlik görevlimiz var ama gece gündüz çalışıyorlar. Cumadan sonra daha geniş güvenlik önlemi alındı” dedi.

Vakit