En son okuduğunuz Kitap hangisidir?

kebîkec

İhvan Forum Üye
1682349747975.png

Avrupa birliği başvurumuz ve günümüze kadar gelinen süreçte olup bitenler...
Batıyla ilişkilerimizin kriterleri
Batı için laikliğin önemi
Kıbrıs sorunu tarihi
Ermeni sorunu tarihi
Amerikanın Pyd ile ilişkileri
Sosyalist Enternasyonel chp ilişkileri
Deniz Baykalın saha dışına itilmesi ve Kemal Kılıçtaroğlunun Amerika desteğiyle sahneye çıkışı

Onur Beyin samimi mütevazi anlatımıyla yaşadığı şahit olduğu bir dönemin anlatıldığı akıcı gerçekçi bir kitap...

spesifik

آزادی قید و بند
Hunharca batı klasiği okuyorumdur Kalplerin Keşfi yanında =PP
Çoklu okuyorum yeahu

Notre Dame'ın Kamburu okudum ..

kebîkec

İhvan Forum Üye
Kafa Karıştıran Kelimeler / Rasim ÖZDENÖREN

İslam akılcı mı ?
Bilim nesnel mi ?
Tebliğ, cihad, tasavvuf, laiklik ve başka bir çok kavram... Seksenli yılların ortası ve sonunda neye tekabül ediyor bu kavramlar. Bu güne uyarlamak da okura kalmış...

1688745381967.png

kebîkec

İhvan Forum Üye
Cengiz Hana Küsen Bulut / Cengiz AYTMATOV

Yazarın okuduğum üçüncü kitabı. Gün olur Asra Bedel Romanındaki bir kahramanın hayatını genişçe ele alıp Cengizhanın hayatından kesitlerle kıyaslayıp kahramanlarını özdeşleştirdiği bir roman. Akıcı ce acılı. :)

1688745844360.png

spesifik

آزادی قید و بند
Mark Twain İnsan Nedir ?

Adam güdüyü yerle bir etmiş pehh =)

kebîkec

İhvan Forum Üye
DEVLET / PLATON

Bir öğretmenin sınıf ortamı yahut bir tiyatro sahnesi gibi yazılmış bir kitap. Kişiler konuşup sakince tartışıyor ve sen ideal devlette insanlar nasıl olmalı veya nasıl insanlar ideal devlette olmalı kendin anlıyorsun. Çok tanrılı bir toplumda filozof olmanın sivri yanları da okurken zihnimize batmıyor değil.... :)

1690974462452.png

- Kadın alma, çocuk üretme, baş olacakları seçme işleri ile karşılaştığımız zaman, bu dikenli meseleler üzerinde durmamak için türlü çarelere başvurmuştuk. Bu konuda gerçeği olduğu gibi söylemenin tepkiler uyandıracağını, uygulamada bir sürü güçlükler çıkaracağını biliyorum. Ama şimdi artık bunlar üzerinde durmaktan kaçınamayız. Kadın ve çocuk meselelerini yeterince çözdük diyebilsek de, devletin başına geçecekler meselesini kökünden ele almamız gerekiyor. Hatırlarsan demiştik ki, Devletin başına geçecekler sevinçli anlarında olsun, acılı günlerinde olsun yurt sevgilerini belli edecekler; çalışmalarında her türlü tehlikeler, değişiklikler içinde bu sevgiden şaşmayacaklar. Bu denemelerde kaybedenler hemen atılacak ve devlet başına yalnız ateşte denenmiş altın gibi tertemiz kalan gelebilecek. Gelince de o, ona sağlığında ve ölümünden sonra hak ettiği üstünlük, Şan, Şeref Payı verilecek. Şimdiki tartışmamızı önlemek için o zaman kaçamaklı ve üstü kapalı olarak bunları söylemiştim, aşağı yukarı. Evet hatırlıyorum.
- o zaman dostum, bu cüretli düşünceyi söylemekten çekiniyordum ama, şimdi artık yılmayalım da en iyi bekçilerin filozoflar olacağını söyleyelim. -Söyleyelim.
- Böyle olunca, bekçilerin bir azınlık olacağını kestirebilirsin. Filozoflarda aradığımız Yaradılış ve değerler kolay kolay bir araya gelmez, bu değerleri çok defa ayrı ayrı insanlarda görürüz.
- Ne demek istiyorsun ?
- öğrenmek kolaylığı, öğrendiğini aklında tutma gücü, görüş doğruluğu ve keskinliği ve bunlara benzer değerler, her zaman düzenli durgun sürekli bir yaşayışı sağlayacak olan kafa üstünlüğü ile birleşmez. Çok defa Gelişi güzel fışkırır bu değerler, Bu yüzden de sağlam kalmazlar....

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Ali AYTEN-Mustafa KOÇ-Nuri TINAZ
Manevi Danışmanlık ve Rehberlik (II cilt)

kebîkec

İhvan Forum Üye
DÜNYANIN SONU DEĞİL / Mehtap KAYAOĞLU

1692774483764.png

Sevmek iyleştirir.
Kötü; kendi varlığını hissedebilmek için ötekinin ızdırabına ihtiyaç duyandır.
Ötekiyle muhabbet olmazsa ötekine ŞİDDET oluyor.
Mutlu aile ruh sağlığı yerinde fertlerden oluşur. Mutsuz aile ruh sağlığı yerinde olmayan fertlerden oluşur.
Düşünme ile kaygıyı birbirine karıştırmamalı. Kaygılı birine düşünceli denmemeli...
Düne takılma yarını planlayacağım diye günü atlama. Günü yaşa ve aldığın nefesin hazzını duy...
Depresyon kişinin hayat karşısında kendini yenik hissetmesidir. Çözümü kitapta :)

Son düzenleme:

kebîkec

İhvan Forum Üye
Bilgeliğin Yedi Sütünu / T. H. LAWRENCE

Orjinal adı ''Seven Pillars of Wisdom '' İngiliz yarbay '' Arabistanlı Lawrence tarafından 1922 yılında yazılmış. Bendeki tercüme bozuk ve bazı cümleler kesinlikle anlaşılmıyor. 1. dünya savaşı sırasında Arapların Osmanlıya başkaldırı hareketi ve bu harekette İngiliz parmağını anlatan bir kitap. Yarbay çölde yaşamaya çalışıyor. Ateşli hastalığa yakalanıyor (dizanteri ) bitleniyor, ağaçtan düşüyor, yaralanıyor, aç kalıyor ama sömürgecilikten vaz geçmiyor. Arap toplumuna ayrılık tohumları ekme görevini ifa ediyor.

Müslümanların etnik kimliklerini öne çıkararak birbirlerine düşman olması kendi güçlerinin birbirleri tarafından yokedilmesi sonucunu doğuruyor. Etnik ayrımcılık veya üstün ırk fikri ümmeti parçalayabilecek en ciddi fitnelerden biri olarak karşımızda duruyor. İngilizler veya bir başkası bizdeki nimetlere göz diken düşmanlar kim ise bu argümanla sinsice ümmetin birliğini ve dayanışmasını parçalıyor. Tek çare olarak gördüğüm İslam kardeşliği önemli. Dertleri teke indirip düştüğümüz yerden kalkmak lazım vesselam...

1692775295113.png

kebîkec

İhvan Forum Üye
Öğretmenim Bir Bakar Mısın ? / Doğan CÜCELOĞLU

Eğitimin kalitesi hiç bir zaman öğretmenin kalitesini aşamaz.

Kitap ; denetim odaklı korku kültürünü sürdüren öğretmen, yönetici, veli ( kısaca sistem) ile Gelişim Odaklı Değerler Kültürünü yaşatmaya çalışan öğretmen, yönetici, veli ( Kısaca sistem ) kıyaslamasını hayattan örneklerle akıcı bir şekilde sunmuş. Öğretmen ve öğrencilerden gelen mektuplar (ki, bazısı öğrencilikte karar verip öğretmen olanlara ait ) duygulu ve coşkulu bir atmosferde öğretmenin gücü üzerine gerçekleri dile getirmiş. Keşke daha önce okusaydım dediğim bir kitap. Merhum hocamıza ve emeği geçenlere teşekkür ederek tüm öğretmenlerimizin okumasını öneririm.

1693661734833.png

kebîkec

İhvan Forum Üye
İnsanın Anlam Arayışı

Yahudi bir yazarın kamp hayatından örneklerle mesleğini icra etmesi. Umutla hayata bağlanma taktikleri. Yanlış bir zamanda okuduğum için içime sinmeyen bir kitap oldu. Logoterapiyle hayata umutla bakış...

1702922608919.png

kebîkec

İhvan Forum Üye
1702922693953.png

Süheyla ile Enginin hikayesi gibi duruyor ama güzel yurdum insanını anlatıyor. Para ve makam karşısında dik duruş, İslami duruş nasıl olurun hikayesi. Aralara serpiştirilmiş tasavvufi hakikatler hikayeyi evrensel ve mekanlardan bağımsız kılıyor...

kebîkec

İhvan Forum Üye
1710774768873.png

Vaad edilmiş toprak hikayesinin içi ne kadar dolu ana fikrini işleyen bir kitap. Okumaya değer...