En son okuduğunuz Kitap hangisidir?

Hakperest

Kıdemli Üye
Ekli dosyayı görüntüle 2308

Bir kitabı daha bitirdim çok şükür. Daha önce okumadığıma pişmanım. Öfke kontrolü önemli ve çok zor olmayan bir iş imiş gibi geldi bana. Hayatın erken döneminde okunması gereken bir kitap. Doğan CÜCELOĞLU' nun bir iki videosunu da Youtubeden takip ettim. Durum netleşti kafamda... Önce bana sonra herkese öfkesini kontrol edebildiği sağlıklı günler dilerim. Mehtap Hanıma da teşekkür ederim. Samimi bir yaklaşımı var...
Karşındaki kişiye bağlı;
Olayı mantığa bürüyerek kendinden, duygularından izole ediyorsun da
Eğer senden daha iyi mantıkla gelirse yine öfkelenebilirsin diyim ben hocam

Mesela seni çocuğunla tehdit eden biri için öfke duymayabilirsin ancak adam bunu öngörüp senin çocuğu tanıdığını söyleyip tehdit ederse o zaman tekrar öfkelenebilirsin

uzAyli

İhvan Forum Üye
Sonunda bende bitirdim kitabı. Hz Süleymanın sarayındaki Sebe Kraliçesi Belkıs / Hayat yayınları
Roman olarak kaleme alınmış biraz fazla tasfir var nefs-i güzel betimlemiş ama tasfir severlere tavsiye edilir...

kebîkec

İhvan Forum Üye
2310

Bu da bitti çok şükür. Milattan önce 6 yüzyılın ortalarında yaşamış bir filozof. Yaklaşık İki bin yıl önce savaş kazanma taktiklerini kitap haline getirmiş. Kim yazmış kim muhafaza etmiş bilmiyorum ama sistematik bir savaş kazanma stratejisi anlatıyor. Savaş muhasebesiz olmaz diyor. Yol, Gök, Yer, Komutan ve Kural önemli. Bunlara göre pozisyon alan kazanır.

Devlet 5 çeşit casus kullanır: Yerel casus, düşmanın içindeki casus, taraf değiştirmiş casus, ölü casus ve canlı casus. james Bond hikaye :)

kebîkec

İhvan Forum Üye
2322

Bir kitabın daha sonuna gelmiş bulunurken 3.5 milyonluk bir ülkenin kalkınmasını eğitim penceresinden görmüş oldum. Kısmen Milli Mücadele yıllarını kısmen de son 18 yıllık yenilikleri hatırladım. Devlet kademelerinde yer tutan İsveçlileri paralelcilere benzettim. Sanırım biz daha çeşitli etnik yapıya ve 25 kat fazla nufusa sahibiz. Bu yüzden evrim süreci daha uzun zaman ister...

uzAyli

İhvan Forum Üye
Bilgisayar hatlı Kuran ı Kerim ,Merve yayınları :D

uzAyli

İhvan Forum Üye
Jules Payot un Irade Terbiyesine başladım bugün, yarına biter o derece harika yea :D

uzAyli

İhvan Forum Üye
Haklısın kitapta spoiler sevaptır inş. Kantin teorisini çökertme babında ele alınmış Kant ve onu destekleyen schopenhauer karakterin doğrudan ve kendiliğinden edinildigini ve bunun değişmeyeceğini idda ediyor,spencer ise uzun vadede değişebileceğini vade uzun olduğu için de sıkıcı olduğunu söylemiş. Ben de insanların değişeceğine inanıyorum lakin bu çabayı gerektirir tembeller için zor , okumalısın aslında sosyolog olarak senin yakaladiklarin daha farkli olabilir iradenin duygu kaynaklı olduğunu söylemiş burada bende soru işareti var :D

kebîkec

İhvan Forum Üye
2324

2. Baskı Aralık 1990

Kısaca Kur'an'ın anlattığı tarihsel değişim süreci, şu aşamalardan meydana gelir. Bir insan toplumu kendi başına buyruk olur ve peygamberler aracılığı ile vahyedilen Allah'ın Kanunu'na teslimiyeti reddeder veya sahte bir sadakat gösterisiyle bunları pratikte ihlal eder. Bu genellikle ''dinsizliğin'' veya temelinden bozulmuş bir dinin sonucudur. Böyle bir otorite, pratikte baskıcıdır ve toplumun belirli kesimlerini aşağılamaya eğilimlidir. Böylelikle, büyük adaletsizlikler yaratılır ve insanlar birbirlerine yaklaştırılacağı yerde yapay ayrımlarla bölünürler. Allah yarattıklarının dostça yaşamalarını, bir kardeşlik anlayışını Karşılıklı sevgi ve saygıyı geliştirmelerini ister. Ama tarihin akıntısı tersine dönmeye başlar. Bu noktada Allah, iktidarı üzerinde ahlaki ve dini sınırlamaları kabullenmek istemeyen bir Otoritenin adaletsizlik yönetimi ile bozulan dengeyi düzeltmek amacıyla bazı güçleri yaratarak tarihe müdahale müdahale eder. Genellikle halkın içinden büyük bir manevi ve ahlaki güce sahip bir Önder çıkar ve mevcut düzenin (Otoritenin) çok büyük ekonomik ve siyasal gücüne rağmen buyruğundaki manevi güçlerin üstünlüğü sayesinde muhaliflerine karşı kesin bir zafer kazanmıştır. (Sf 114 den)

kebîkec

İhvan Forum Üye
2331

“Hokka ile kalemi ve yazmakta olan şeyleri tanıklığa çağırıyorum.
Yanıltıcı akşam karanlığını, geceyi ve gecenin canlandırdığı her şeyi tanıklığa çağırıyorum;
Ayın on dördü ile şafak vaktini tanıklığa çağırıyorum;
Kıyamet gününü ve kendi kendini kınayan ruhu tanıklığa çağırıyorum;

Her insanın daima zararda olduğuna dair her şeyin başlangıcı ve sonu olan zamanı tanıklığa çağırıyorum!”
Ayet tercümelerine biraz daha ehemmiyet verilse daha iyi olurmuş. Onun dışında on numara bir roman. Suç ve cezaya benzese de daha güçlü anlatımı olan iç dünyayı net tasvir eden harika bir kitap. Ayrıca sırf kitabı daha iyi anlayayım diye filmini bile izledim. :) Hayatıma katkısını sorarsanız üç bin yıllık çin istihbarat geleneğinin ülkemizde çok işlere kalkacağını düşünmeye başladım. :) Mustafa KUTLU şeyhi SIRlara karıştırırken iyi yerde durmuş sözüyle bitireyim :)

FİLM LİNKİ

uzAyli

İhvan Forum Üye
2333

Bilgisayar hatlı Kuran ı Kerim artı Kuran mesajı meali ( M Esed )

Web sitesi
www.halidiye.com
sn2o0x.jpg

Elif Şafak - Aşk ( Günümüz aşkından değil, Rahmani AŞK'tan bahsediyor. )

uzAyli

İhvan Forum Üye
Elif Şafak şemsi tebriziyi çok yanlı anlatmış, Kimya Hatunun hayatını da okumak lâzim

kebîkec

İhvan Forum Üye
2385 Avrupalılaşma taklit, özden kopuş ve kavramların etimolojisi. Efgani bile var :) Osmanlıca sözlüğü hazır edip okumakta fayda var. :)