English grammar lessons

uzAyli

İhvan Forum Üye
tvden ingilizce kanallar aç dinle :)

bir de sınavda kelimelere takılıp kalma genelini anlamaya çalış yani ana fikir her zaman önemlidir.

the subject is internet yavv :O aslinda tam benim subjectim yani ama iste :D cok hizli konusuyolar bide sadece iki kez dinlicezz offf ...ya ben o kadar hizli yazamiyomki nasil not edecem :D

Web sitesi
www.meryk.org
I've got a question:) I don't understand the difference between MUST and HAVE TO ??
For example:
-I must go home
-I have to go home
What is the difference?

&Ta-Ha&

Doçent
Web sitesi
hayattanizler.spaces.live.com
I've got a question:) I don't understand the difference between MUST and HAVE TO ??
For example:
-I must go home
-I have to go home
What is the difference?

Good quesion :dancing:how can ı explain...look if you say, ı must go home ( you should go home it's important for you but if you don't want you can not go home... you should go because you have a work in home,you are doing an important thing etc...

tükçe yazacım burada.... must kullandığında zorunluluk var ama bu zorunluluk senin kendine koyduğun bir zorunluluk veya öneri niteliğinde bir zorunluluk...

ama have to biraz daha sert yani yapmak zorundasın senin dışında bazı faktörlerde olabilir... mesela yarın bir proje vermen gerekiyor yarın sen projeyi hocaya teslim etmek zorundasın... you have to give your project to your teacher...

benim aklımda kalanlar bunlar :).

dré@m

...uzaklarda...
Web sitesi
www.ihvan-forum.com
Have to ve Must

ikisi de zorunluluk bildiriyor fakat Tahanın da anlattığı gibi have to da dışardan gelen bir zorunluluk var.

must ise senin kendinden kaynaklanan bir zorunluluktur.

Students have to wear uniform at school.
(öğrenciler okulda üniforma giymek zorundadırlar.bu zorunluluk dışardan geliyor yani okulun hatta tüm okulların bir kuralıdır.)

I must study for my exam.
(sınavıma çalışmak zorundayım.Kendi kendimi zorunlu tutuyorum.Çalışmazsam kalacağımı biliyorum bu yüzden çalışmalıyım.çalışmazsam bunun kimseye zararı olmayacak.kendimle alakalı bir sorun çünkü.)

shadow

Asistan
woww millet dolmus buraya, can i take part in this grammar lessons too?:O

can denmez....:)

Could(cud) / may denir...

Şöyle söyleyelim...

Can I ile başlayan cümleler
f.ex: Can I go out?

dışarı çıkabilir miyim la? demektir.:DGerçekten....Bu "la" nerden geliyor?Can =la..

Can en teklifsiz en informal olanı..

Sizin gbi kibar birine may yakışır....

shadow

Asistan
eğer to observe environment dersen çevreyi gözlemlemek için gibi anlam çıkar

through observing environment ise çevreyi gözlemleyerek olur..

yes:good:

To Vo(to observe) gelecek bildirir.

Ving(observing) ise:
1/geçmiş
2/geçmiten geleceğe
3/öğüt anlamı içerir.

Thanx tuba

ela_24

Üye
vay vay vay siteye bak ingilizceci kaynıyorrr:):):)

ervaa02

Üye
ıngılızce derslerını kım werıyor bende yardımcı olabılırmıyım:)bukonuda sana dream

özzey

♥özlemzeynep♥
Have to ve Must

ikisi de zorunluluk bildiriyor fakat Tahanın da anlattığı gibi have to da dışardan gelen bir zorunluluk var.

must ise senin kendinden kaynaklanan bir zorunluluktur.

Students have to wear uniform at school.
(öğrenciler okulda üniforma giymek zorundadırlar.bu zorunluluk dışardan geliyor yani okulun hatta tüm okulların bir kuralıdır.)

I must study for my exam.
(sınavıma çalışmak zorundayım.Kendi kendimi zorunlu tutuyorum.Çalışmazsam kalacağımı biliyorum bu yüzden çalışmalıyım.çalışmazsam bunun kimseye zararı olmayacak.kendimle alakalı bir sorun çünkü.)

hayır tam tersi olmalı değil mi? :blink:

yani
have to kendini zorunlu hissettiğin zamanlarda
must dış baskılarla yapmak zorunda olduğunda

ben böyle öğrendim hem kolejde hem kursta hem de ingilizce filmlerde de böyle kullanılıyor :confused1::thinking:

kayahan

Üye
özlem yanlış hatırlıyorsun demekki...
filmlerde geçer bu annesi çağırır ve kahramanımız da I have to go der:D

dré@m

...uzaklarda...
Web sitesi
www.ihvan-forum.com
hayır tam tersi olmalı değil mi? :blink:

yani
have to kendini zorunlu hissettiğin zamanlarda
must dış baskılarla yapmak zorunda olduğunda

ben böyle öğrendim hem kolejde hem kursta hem de ingilizce filmlerde de böyle kullanılıyor :confused1::thinking:

yıllardır öğrendiğim bilgi doğru..bikaç arkadaşıma daha sordum..aynı şekilde have to dışardan gelen zorunluluktur.

ama konuşma dilinde..senin izlediğin o filmde :D kurallara uyulmuyor ve bazı durumlarda ikisi de kullanılabiliyor,herhangi bir ayrıma gidilmeden.

ingilizcede yüzde yüz kurallarımız ne yazıkki yok bazı yerlerde kuralları ihlal ediyoruz.

özzey

♥özlemzeynep♥
özlem yanlış hatırlıyorsun demekki...
filmlerde geçer bu annesi çağırır ve kahramanımız da I have to go der:D

iyi de lost'un son sezonunda da jack kate'e "we have to go back" dememiş miydi, yani içsel bir sorgulamanın sonucu, ya da 4.sezonda belli olur ama bence kişisel bir zorunluluk hissettiği için have to dedi ve yorumlarını okuduğum ingilizce lost forumlarında da "kendini suçlu hissettiği için öyle demiş olabilir, demekki orada bıraktığı bişey var" filan yazıyordu

özzey

♥özlemzeynep♥
yıllardır öğrendiğim bilgi doğru..bikaç arkadaşıma daha sordum..aynı şekilde have to dışardan gelen zorunluluktur.

ama konuşma dilinde..senin izlediğin o filmde :D kurallara uyulmuyor ve bazı durumlarda ikisi de kullanılabiliyor,herhangi bir ayrıma gidilmeden.

ingilizcede yüzde yüz kurallarımız ne yazıkki yok bazı yerlerde kuralları ihlal ediyoruz.

yaa yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum, iyice kafam karıştı şimdi :confused1:

özzey

♥özlemzeynep♥
zorunluluk dedimizde aklimiza yerine gore "must" yerine gore "have to" gelmelidir. yani soyle ki, idarece konulan kurallar "must", esinizin dostunuzun yada anne babanizin koydugu kurallar "have to" dur.

son nokta :D

dré@m

...uzaklarda...
Web sitesi
www.ihvan-forum.com
ben bunu kabul etmiyorum :)

"must" ve "have to" , her ikisi de gereklilik, zorunluluk bildirmesine karşılık, "must" daha çok, konuşmacının kendi içinden gelen bir zorunluluğu, "have to" ise dış etkenlerden kaynaklanan bir zorunluluğu yansıtır.

son nokta budur;)

kayahan

Üye
öğretmenim ne diyorsa o dur:O