ENNEAGRAM (Kişilik Tipleri)

Hayata Yön Veren Bir Kişilik Testi: Enneagram
enneagram1.jpg
Enneagram aslında bir geometrik şekildir. Yukarıdaki çizimde görmüş olduğunuz gibi, bir çember içindeki 9 köşeli diyagramdır. Yunanca kelimeler olan ennea(dokuz) ve grammos(çizilmiş ya da yazılmış şey) sözcüklerinin birleşiminden oluşmaktadır.
Bizim burada bahsedeceğimiz aslında “The Enneagram of Personality” (kişiliğin enneagramı) olarak tanımlanmış ama kısaca enneagram denilen felsefedir.

Enneagram’a göre, tüm insanlar dokuz kişilik tipine ayrılmıştır. Bu kişilik tipleri şunlardır;

1-reformcu (reformer)
2-yardımcı (helper)
3-başaran (achi­ever)
4-bireyci (individu­alist)
5-inceleyici (investigator)
6-sadık (loyalist)
7-hevesli (enthusi­ast)
8-meydan okuyan (challenger)
9-barışçı (peacemaker)

Yapılan testler sonucu kişilik tipinizi öğrenebilir, kariyerinizi ve ilişkilerinizi bunlar üzerine kurabilirsiniz. Çocuklarını enneagram felsefesine göre yetiştiren ebeveynler bulunmaktadır.

Dünyanın pek çok yerinde enstitüleri bulunur ve buralarda size enneagram kişilik testi yapılıp, kişilik tipiniz anlatıldıktan sonra, danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Enneagram felsefesine göre, her insan bu 9 kişilik tipinden biriyle doğar ve yıllar içinde, olgunlaşıp, bazı yönleri değişse de, bazı duyguları törpülense de, temelde pek çok özelliğini hayatının sonuna kadar taşımaktadır. Kişilikler bazen, bir önceki veya bir sonraki kişilik tipinden etkilenmiş olabilirler. Bunlara “wings” (kanatlar) denilmektedir. Kişilik tipi, baskın özellikler, iyi yönler, kötü yönler, öğrenilmiş huylar, temel tutkular, temel korkular, en büyük idealler gibi pek çok size ait olduğunu düşündüğünüz ve nedenini bilmediğiniz özelliğinizi önünüze sermektedir.

Enneagram figürü, kişiliğin enneagramı felsefesiyle beraber ilk defa Georges Ivanovitch Gudjieff tarafından kullanılmış ve ilk kez 1947’de öğrencisi P.D. Ouspensky tarafından yazılan bir kitapta yayınlanmıştır.
Felsefenin kökeninin çok eski zamanlara ve uygarlıklara ait olduğuna inanılan enneagram, sonraları, Freudçuluk, Brahmanizm ve Cizvit papazlarının tezlerinden de etkilenmiş bir mistik akım olarak nitelendirilmektedir.

Kökleri Orta Asya Tasavvuf geleneğine dayanıyor. Temelini dokuz farklı kişilip tipi oluşturuyor ve Sufi tekniği olarak niteleniyor. Bu tamamen bir psikolojik kişilik analizi.

Daha iyi iletişim kurmak iş dünyasında başarıyı artırmak ve karşınızdakini tanımak açısından etkin bir yöntem olarak gösteriliyor.

Dünyada bu yöntemi keşfeden büyük şirketler ve gizli bir örgüt dikkat çekiyor. CIA Enneagram'ı kullanarak dünya liderlerini izliyor. Sony, Hewlett Packard, Motorola ve Disney gibi dev şirketler ise elemanlarının eğitiminde bu Sufi yöntemine başvuruyor.

ENNEAGRAM'DAKİ 9 KİŞİLİK TİPİ

Enneagram'a göre insanlar temelde 9 farklı kişilik tipine ayrılıyor. Bu tipler; Mükemmelliyetçi, Sitemkar ,Verici ,Başaran, Traji-Romantik, Gözlemci ,Sadık ,Sorgulayıcı ,Ehl-i Keyif ,Reis ve Barışçı.

1 - Mükemmeliyetçi ; Hayatındaki herşeyin mükemmel olmasını ister. Neyin doğru neyin yanlış olduğu konusunda derin düşünür. Objektif dengeli yargılayıcı ve mükemmelliyetçidir. Diğer insanları kendi kişiliğinde memnun olmadığı özellikleri ile yargılar.

Ünlü isimler : Nelson Mandela, Colin Powell, Margaret Thatcher, Harrison Ford ,Jodie Foster.

2 - Sitemkar Verici ; Varolmak için diğer insanların kendisine ihtiyaç duymalarına gereksinir. Başkalarını aşırı düşünür sevgi dolu sıcakkanlı ve vericidir. Bir çoğu yalnızlıktan korkar. Başkaları için kendi isteklerinden vazgeçebilir. Bunu bazen aşırı bağımlılığa kadar vardırır.

Ünlü isimler : Prenses Diana, Madonna ,John Travolta.

3 - Başaran : Onun için hayatın anlamı çok çalışmak üretmek ve başarmaktır. Kendisini hep başarısı ve toplumdaki rolü ile yargılar. Gerçekçi doğru sözlü saygılı ve rekabetçidir. Kişiliğinden çok başarıları ile sevilmek ister.Neşeli kendine güvenli ve liderdir. En büyük korkusu ise başarısızlıktır. Bunun için kendine bile yalan söyleyebilir.

Ünlü isimler ; Tom Cruise ,Demi Moor ,Sharon Stone...

4 - Traji-Romantik ; Derin duyguları anlamak ve anlaşılmak ister. Hayatında duyguları ve hayalleri başroldedir. Yaratıcı ilham verici sanatçı ruhludur. İdealist zevkli ve güzelliğe tutkundur. Duygusal çalkantılara açıktır ve aşırı tepkiler verir. Sahip olmadıklarına odaklanınca kötümser ve kırıcı olur.

Ünlü isimler ; Van Gogh, Ingmar Bergman, Johnny Deep...

5 - Gözlemci ; Dış dünyaya karşı mesafeli ve içe dönüktür. Hayatla baş edebilmek için her şeyi bilmek ve anlamak için objektif bilginin peşindedir. Diğer insanlar tarafından incitilmekten korkar. Panik yaratan durumlarda sakin ,objektif ,aklı-selim ve bilge davranır. Soran yaşadığında dünyadan kopup antisosyal olabilir.

Ünlü isimler : Buddha ,Agatha Christie, Alfred Hitchcock...

6 - Sadık Sorgulayıcı ; Hayatın tehlikesini sezer, endişe eder ve güvenliğe ihtiyaç duyar. Korku temel duygusudur ve buna aşırı tepkiler verir. Çoğunlukla sorumluluklarına düşkün sadık ve idealisttir. Kendisini bir davaya veya gruba adamaya eğilimlidir. Sözünü tutar çalışkan ve koruyucudur. Kronik endişe durumunda kurban rolünü oynamaya eğilimli.

Ünlü İsimler : George W.Bush, Adolf Hitler ,Mel Gibson ,Julia Roberts.

7 - Ehl-i Keyif ; Hayatta mutlu olmaya odaklıdır ve acıdan kaçar. Gelecekle ilgili bir çok seçeneğinin olmasını ister. Cömert neşeli ve olumludur. Buna karşılık zaman zaman narsist ve açgözlü olabilir.Hayatında korku egemendir bunu pozitif davranıp neşelerini koruyarak aşmaya çalışırlar. İç dünyasına duygularına karşı sağır ve yadsıcıyı olabilir.

Ünlü isimler : Jim Carrey ,Jack Nicholson ,Goethe

8 - Reis ; Her daim güçlü ve kontrolün elinde olmasını ister. Dinamik dürüst açık sözlü ve bağımsız bir kişiliktir. Adalet duygusu gelişkin zayıfı korumada cesurdur. Sevgisini koruma duygusu ile ifade eder. Dışarıya karşı yansıttığı güçlü imajının altında kırılgan bir çocuk ruhu taşır.

Ünlü isimler : Fidel Castro, Gandhi ,Ernest Hemingway ,Sean Penn

9 - Barışçı ; Anlaşmazlıktan kaçınır ve tüm tarafları uzlaştırmak ister. Sevgi dolu alçak gönüllü ve güven vericidir. Aşırı hallerde inatçı tembel ve ölü ruhlu olabilir. İnsanları dinleme ve anlama yeteneği gelişmiştir. Hayatının öncelikleri konusunda hata yapar ve ayrıntıya çok dalar.

Ünlü isimler ; Abraham Lincoln ,Ronald Reagan, Clint Eastwood.

Mahpeyker

Kıdemli Üye
peki nasıl yapılıyor bu enneagram kişilik testi ?

peki nasıl yapılıyor bu enneagram kişilik testi ?

Türkçe dilinde hazırlanmış testler genellikle 6 sorudan oluşan, sonuçları çok da doğru çıkmayan testler. O yüzden mecburen İngilizce enneagram testi linki veriyorum. Açılan sayfada önce cinsiyetinizi seçip ileri tuşuna basarsanız teste ulaşabilirsiniz.
Free Enneagram Personality Test

spesifik

آزادی قید و بند
Abraham Lincoln ile aynı grup çıktı
yani Barışçı ....

alanyali07

Kıdemli Üye
Madem yazdıklarımız silinmiş tekrar yazalım ki faydalanmak isteyenler mahrum kalmasın :)

Ennegram konusunda vereceğim linkte ayrıntılı kapsamlı bir test mevcut,biraz uzun gelebilir ama değer emin olun..

Test bitiminde sonucunuz bir psikolog tarafından değerlendirilip size rapor olarak mailinize gönderiliyor..yani şimdiye kadar öyleydi.. :) kendinizi tanıma adına güzel tavsiyeler içeriyor rapor..

şiddetle tavsiye edilir..

http://www.mizacharita.com/index/ennegram/start.html

spesifik

آزادی قید و بند
@alanyali07 testin sonucu geldi =)

Dördüncü kişilik ... Özgün-kendilik- Derinlik Arayan =)

Yetenek : Yaratıcılık-estetik bakış
Bıraktığı etki : Sıradışı =) Doğal- Farklı- Hassas- Dost canlısı-
Negatif özellik : Kıskançlık imiş ama çaktırmıyormuşum ...

Tetsin güvenirliği yüzde 71 ...ortalamanın üzerinde
Pozitif özellik : Merhamet =)
Yardımcı mizaç ta 3 müş

yani özetle şuan varlığını hissettiğim özelliklere çok yakın çoğu ...
En güçlü özellikler : Empati-hoşgörü-insan odaklılık- özgün- Farklı bakış açısı- yargılamayan-yaratıcılık
Geliştirmesi gereken özellikler de -araştırma- hırs-liderlik- analitik değerlendirme -öfke kontrolü

Duygusal anlamda baskın bir kişiliğim varmış
yerine göre bu duyguyu bastırabiliyormuşum
ama duygusallıktan ötürü gelgit yaşayabiliyormuşum
o cihetten aynı gün içerisinde dört mevisimi yaşayabiliyormuşum
aynı ene =)

sevdim ben bu analizi doğrusu ...

alanyali07

Kıdemli Üye
@alanyali07 testin sonucu geldi =)

Dördüncü kişilik ... Özgün-kendilik- Derinlik Arayan =)

Yetenek : Yaratıcılık-estetik bakış
Bıraktığı etki : Sıradışı =) Doğal- Farklı- Hassas- Dost canlısı-
Negatif özellik : Kıskançlık imiş ama çaktırmıyormuşum ...

Tetsin güvenirliği yüzde 71 ...ortalamanın üzerinde
Pozitif özellik : Merhamet =)
Yardımcı mizaç ta 3 müş

yani özetle şuan varlığını hissettiğim özelliklere çok yakın çoğu ...
En güçlü özellikler : Empati-hoşgörü-insan odaklılık- özgün- Farklı bakış açısı- yargılamayan-yaratıcılık
Geliştirmesi gereken özellikler de -araştırma- hırs-liderlik- analitik değerlendirme -öfke kontrolü

Duygusal anlamda baskın bir kişiliğim varmış
yerine göre bu duyguyu bastırabiliyormuşum
ama duygusallıktan ötürü gelgit yaşayabiliyormuşum
o cihetten aynı gün içerisinde dört mevisimi yaşayabiliyormuşum
aynı ene =)

sevdim ben bu analizi doğrusu ...

Rapordaki tavsiyeleri değerlendir ..ayrıca ismail acarkan'ın tip4 e yönelik uzun seminer konuşması vardır..onu da vaktin varsa dinleyebilirsin..
Ben de tip9 um mesela, beni benden daha iyi anlattığını farketmiştim epey şaşırmıştım :) tip4 e dair şuradan izleyebilirsin :
https://youtu.be/o0PvDDpYDfw

iqra

Asistan
Merhaba
Envanter değerlendirmemiz için yeterli bilgiye ulaşamadık. İsterseniz tekrar çözmenizi arzu ederiz.
Saygılarımızla
Mizaç Harita Ekibi

çözemediler beni.

spesifik

آزادی قید و بند
Rapordaki tavsiyeleri değerlendir ..ayrıca ismail acarkan'ın tip4 e yönelik uzun seminer konuşması vardır..onu da vaktin varsa dinleyebilirsin..
Ben de tip9 um mesela, beni benden daha iyi anlattığını farketmiştim epey şaşırmıştım :) tip4 e dair şuradan izleyebilirsin :
https://youtu.be/o0PvDDpYDfw

İlk on beş dk dinledim ama psikolojik olarak tanımları benliğime oturtuyorum =)
itiraf edeyim ki çok yakın
Duygunun aklı ifadesi çok hoşuma gitti...
Yaşadığı duyguyu sorgular diyor bu müthiş geldi
he abartırmışız böyle =)

zamanım olursa diğer tipleri dinlemek isterim
çünki o tiplerin çoğu herkeste vardır
baskın olanlar değişiyordur...

alanyali07

Kıdemli Üye
Merhaba
Envanter değerlendirmemiz için yeterli bilgiye ulaşamadık. İsterseniz tekrar çözmenizi arzu ederiz.
Saygılarımızla
Mizaç Harita Ekibi

çözemediler beni.
Muhtemelen tutarlılığınız düşüktür değerlendirme için..testi daha dikkatli sakin kafayla yapmak gerekiyor..:)

alanyali07

Kıdemli Üye
İlk on beş dk dinledim ama psikolojik olarak tanımları benliğime oturtuyorum =)
itiraf edeyim ki çok yakın
Duygunun aklı ifadesi çok hoşuma gitti...
Yaşadığı duyguyu sorgular diyor bu müthiş geldi
he abartırmışız böyle =)

zamanım olursa diğer tipleri dinlemek isterim
çünki o tiplerin çoğu herkeste vardır
baskın olanlar değişiyordur...

Tabi her tipten her insanda değişen düzeylerde var..zaten raporda gönderdikleri grafikte bunu görebilirsin yüzdelik olarak :)
Kendi tipini ve diğer tipleri bilmenin şöyle bir avantajı var,anlayabiliyorsun artık insanları..ve sürpriz şaşkınlıklara pek girmiyorsun..ve ilişkilerini de daha bilinçli yaşayabiliyorsun..özellikle evlilik ilişkilerinde muazzam işe yarıyor bence :)