Erdoğan : PEYGAMBERİZİN İZİNDE BİR NESİL İSTİYORUZ

ummuhan

Kıdemli Üye
Akp yandaşı diye yaftalayan sp yandaşı :)

cemaliii

Kıdemli Üye
peygamberin izinde bir nesil mi istiyormuş? hani kininin takipçisi kindar bir nesil istiyordu? dinimizde kin tutun kininizin takipçisi olun diye ayet hadis veya efendimizin uygulaması mı varki? chp bir zamanlar nasıl tek tip kemalist insan yetiştirmeye kalkmış ve sonu kemalizmden nefret olmuşsa,ak partide bu haliyle tek tip dindar insan yetiştirmeye kalkıp dinden dindardan insanları nefret noktasına taşıyacaktır. zaten insanları tek tipçiliğe kanalize etmek dinede sünnetullahada terstir. bu arada davutoğlunu erdoğandan farklı olarak mütevazi bilirdim,erdoğanın yıllardır kurduğu cümleleri dün oda kurdu. neymiş muhalefet bunların yaptıklarını hayal dahi edemezlermiş. bu nasıl bir kibirdir? bu nasıl bir muhataplarını küçük görme hor görmedir? bu halinizle tek parti chpsini çoktan geçtiniz. bu arada ses tonuda hep bağırıp çağırma,kurduğu cümlelerde hep erdoğanın cümleleri.erdoğanı taklid etmeye çalışıyor,ama kötü bir taklid. hem taklide gerek yok,erdoğandan bir tane var,esası varken taklidine ne gerek var. bu şuna benziyor,tarkan seviliyor diye tarkanı hareketleriyle sesiyle taklid eden sanatçılara,veya bir zamanlar orhan gencebay ve ferdi tayfurun seslerinden soy isimlerine kadar taklidleri vardı.onlara benziyor.

KAFKAS

Kıdemli Üye
ANLAMAK ile ilgili bir sorunum olsaydı akp yandaşı olurdum :)

Siz değil ozan ceyhunu akpli olsun papayı bile baştacı edersiniz :)

Başkasına AYNAYA BAKMAKTAN bahseden adam eleştirdiği şeyi bizzat kendisi yapıyor :) Senin ayna SİYAH herhalde değil mi yandaş :)
Anlamak ile ilgili bir sorun ve yandaşlık ,ah bu aynalar :)

011120142117293727889.jpg

Tek bir resim üzerine iki kelime mesaj yazıyor.....

Yorumsuz:)

Mustafa Kamalak saadet partisinin başından ayrılmalı, FATİH ERBAKAN genel başkan olmalı.

Niyetini bilemem ama ağzından çıkan laflarla saçmalıyor.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Anlamak ile ilgili bir sorun ve yandaşlık ,ah bu aynalar :)

Tek bir resim üzerine iki kelime mesaj yazıyor.....

Yorumsuz:)

kih kih kih :)

Ben tek bir resim üzerine yorum yapmadım ki, ben sen miyim:)

http://www.ihvanforum.org/showthrea...8-Şubat-MGK’sı-Son-MGK’ya-Göre-Daha-Onurluydu

Bu o haberin konusu.

Burda da haber sitesinin linki var:

http://www.f5haber.com/bursa/yok-artik-kamalak--haberi-930520/

Haberi okumuşum, yorum yapmışım.

Gene olmadı be yandaş:)

senin ayna gene SİYAH:)

Artı ben TUTTUĞUM PARTİNİN GENEL BAŞKANININ YANLIŞINA YANLIŞ diyebilmişim!

BU ONURLU TAVRI SEN DE SENİN GİBİ YANDAŞLARDA GÖSTERSİN diyorum.!

KAFKAS

Kıdemli Üye

Ben tek bir resim üzerine yorum yapmadım ki, ben sen miyim:)

http://www.ihvanforum.org/showthread.php?150072-Kamalak-28-%C5%9Eubat-MGK%E2%80%99s%C4%B1-Son-MGK%E2%80%99ya-G%C3%B6re-Daha-Onurluydu

Bu o haberin konusu.

Burda da haber sitesinin linki var:

http://www.f5haber.com/bursa/yok-artik-kamalak--haberi-930520/

Haberi okumuşum, yorum yapmışım.

Gene olmadı be yandaş:)

senin ayna gene SİYAH:)

Artı ben TUTTUĞUM PARTİNİN GENEL BAŞKANININ YANLIŞINA YANLIŞ diyebilmişim!

BU ONURLU TAVRI SEN DE SENİN GİBİ YANDAŞLARDA GÖSTERSİN diyorum.!
%1 e sıkışan bir zihniyetin nasıl destansı taklalar attığına ibretle şahitlik ediyoruz:)

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
İstisnalar kaideyi bozmaz,uluslararası sularda otorite israil in en hayırlı hizmet kurumlarıyla beraber yürüyenler nereden anlayacak:)

6382.jpg

bulent-arinctan-fethullah-gulene-cagri-enson_8713.jpg

268.jpg

BERABER YÜRÜYENLER mi dedi birisi:)

İsraile OTORİTE dendiğinde sesinizi çıkarmıyordunuz, bırakın ses çıkarmayı:

116006.jpg

diyordunuz:)

İsraile otorite dediği için bozuşmadınız!

SİZİN OTORİTENİZİ BOZDUĞU için bozuştunuz:)

SUSUN da kendinizi daha fazla rezil etmeyin.

KAFKAS

Kıdemli Üye
6382.jpg

bulent-arinctan-fethullah-gulene-cagri-enson_8713.jpg

268.jpg

BERABER YÜRÜYENLER mi dedi birisi:)

İsraile OTORİTE dendiğinde sesinizi çıkarmıyordunuz, bırakın ses çıkarmayı:

116006.jpg

diyordunuz:)

İsraile otorite dediği için bozuşmadınız!

SİZİN OTORİTENİZİ BOZDUĞU için bozuştunuz:)

SUSUN da kendinizi daha fazla rezil etmeyin.
lafa bakıyoruz bir de icraatlara:)

Erbakan adına youtube konulan 1.09 saniyelik bir video dışında ,o video da isim zikredilmiyor Erbakan Hoca nın ağzından rahmetli olmasına kadar geçen o kadar sürede herhangi başka birebir bir açıklama bu hizmet hareketi konuları hakkında yok,herhangi başka bir video varsa paylaşsınlar!!!

Onu geçtim Milli Gazetede Erbakan okulların kapatılmasına karşı çıktı 28 şubat ta diye Zaman Gazetesi yazarı Ali Bulaç la yapılan röportaj var

28 şubat tan önce bu hareketin tavrı ortada , Ayrıca Rahmetli Erbakan da o kadar uyarmış !!!DİYORLAR YA:)

O zaman 28 şubat mgk sında bu konu hakkında neden böyle bir röportajı yapıyor Milli Gazete
:)Manşete bak hizaya gel:)

Bir iftira daha son buluyor

Cemaatin Okullarının Kapanmasına Erbakan Hoca Engel Oldu
http://www.milligazete.com.tr/haber/...7#.VSeU5tysXTQ

,Refah Partisi 28 şubat neticesinde kapatılınca Nazlı Ilıcak Fazilet ten milletvekili yapılmadımı :)Madem 28 Şubat tan önce bu hareketin Milli Görüşe karşı tavrı ortada ,bu kadının ne işi var!!

Şu an da Kamalak Milli Görüş diye adlandırılan partinin başında değil mi,yoksa başka bir vazifesi mi var ayrıca onu nasıl görmezden geliyorlar hayret:)Hani Erbakan o kadar uyarmış!!! Gel gör ki partinin şu an ki yönetimi bundan bile bir haber demek!

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Erbakan adına youtube konulan 1.09 saniyelik bir video dışında ,o video da isim zikredilmiyor ...

ben Erbakan hocanın videosundan bahsetmedimki:) Erbakan hoca şöyle şöyle dedi vs. demedim ki:)

Sen gülenin otorite vs.dediğinden bahsettin:

116006.jpg

ben de size gülenin otorite vs. dediğinde sizin kankanız olduğunu hatırlattım:)

kaçak dögüşme:)

Bakın tekrar edeyim:

SİZİN SAADETE CEMAAT HAKKINDA TEK KELİME ETME HAKKINIZ YOK!

Gülenin FURUAT lafını bile bile devleti peşkeş çeken sizsiniz!

BİLMİYORDUK diyemezsiniz yalan söylersiniz.

Furuatı da biliyordunuz, 28 şubatda cemaatin postal yaladığını da biliyordunuz bunları bile bile devleti peşkeş çektiniz.

ne olur: SUSUN!

KAFKAS

Kıdemli Üye

ben Erbakan hocanın videosundan bahsetmedimki:) Erbakan hoca şöyle şöyle dedi vs. demedim ki:)

Sen gülenin otorite vs.dediğinden bahsettin:

116006.jpg

ben de size gülenin otorite vs. dediğinde sizin kankanız olduğunu hatırlattım:)

kaçak dögüşme:)

Bakın tekrar edeyim:

SİZİN SAADETE CEMAAT HAKKINDA TEK KELİME ETME HAKKINIZ YOK!

Gülenin FURUAT lafını bile bile devleti peşkeş çeken sizsiniz!

BİLMİYORDUK diyemezsiniz yalan söylersiniz.

Furuatı da biliyordunuz, 28 şubatda cemaatin postal yaladığını da biliyordunuz bunları bile bile devleti peşkeş çektiniz.

ne olur: SUSUN!
Nasıl böyle bir savunma metodu geliştiriyorsunuz hayret:)Kırmızı ile işaretlediğim yerler ,kendinizle çelişiyorsunuz.Gülen otorite derken Saadet partisi kanka değildi yani:)Otoriteden sonra Türkçe olimpiyatları için gelen öğrencileri Kamalak misafir etmedi:) En hayırlı hizmet kurumları demedi:)28 şubat taki tavrı ortadayken bunları Milli Gazete görmedi okulların kapatılmasına Erbakana Hoca karşı çıktı diye bir iftira daha son buluyor diyerek bir haber manşeti atmadı:).Nazlı Ilıcak Fazilet ten miletvekili adayı yapılmadı yani:)Bu ve benzeri sizin kendi parti bünyeniz ile alakalı hadise varken gelip HALA KAÇAK DÖVÜŞMEKTEN BAHSEDİYORSUN:)ÖNCE BİR AYNAYA BAKIN AYNAYA:)Eleştireceksen tenkit ettiğin noktalarda ki partinin tavrı ne alemde ona bak önce sonra tenkit et diğerlerini,bu ve benzeri hadiseleri Saadet partisini tenkit etmek için değil aynaya bakmadığınız için paylaşıyorum.Siyasi ortamda ,ülkenin geçtiği süreçlerde kendi açımdan selamet chp ile ittifak yapmış,yok refah doğru yol ile ittifak yapmış çokta tenkit edilecek bir tarafı yok ,bir şekilde devletin içinde var olunmalı

SİZİN SAADETE CEMAAT HAKKINDA TEK KELİME ETME HAKKINIZ YOK!:)Cemaat Bu kadar bariz bir tezata son 2 senede düştükleri kadar düşmediler geçen sürede,Cüppeli Ahmet Hoca da yeri geldi hükümeti eleştirdi ama kimse çıkıpta vay hükümet düşmanlığı yapıyor bunları bitirelim demedi, bak siyahla işaretledim ki gene çorba yapma diye, tenkit noktası geldikleri şu noktaya rağmen bu kadar siyah ve beyaz durumları ortada iken hala çıkıp hükümet aleyhtarlığı yapmak için bunlarla Saadet partisinin kol kola girmesi.Saadet Partisi hükümeti eleştirecekse bunları savunmasına gerek yok ,birine aba altından sopa göster diğerine en hayırlı hizmet kurumları de ,o zamanda bu ne perhiz bu ne lahana turşusu derler adama!!!

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Nasıl böyle bir savunma metodu geliştiriyorsunuz hayret:)Kırmızı ile işaretlediğim yerler ,kendinizle çelişiyorsunuz.Gülen otorite derken Saadet partisi kanka değildi yani:)Otoriteden sonra Türkçe olimpiyatları için gelen öğrencileri Kamalak misafir etmedi:) En hayırlı hizmet kurumları demedi:)28 şubat taki tavrı ortadayken bunları Milli Gazete görmedi okulların kapatılmasına Erbakana Hoca karşı çıktı diye bir iftira daha son buluyor diyerek bir haber manşeti atmadı:).Nazlı Ilıcak Fazilet ten miletvekili adayı yapılmadı yani:)Bu ve benzeri sizin kendi parti bünyeniz ile alakalı hadise varken gelip HALA KAÇAK DÖVÜŞMEKTEN BAHSEDİYORSUN:)ÖNCE BİR AYNAYA BAKIN AYNAYA:)Eleştireceksen tenkit ettiğin noktalarda ki partinin tavrı ne alemde ona bak önce sonra tenkit et diğerlerini,bu ve benzeri hadiseleri Saadet partisini tenkit etmek için değil aynaya bakmadığınız için paylaşıyorum.Siyasi ortamda ,ülkenin geçtiği süreçlerde kendi açımdan selamet chp ile ittifak yapmış,yok refah doğru yol ile ittifak yapmış çokta tenkit edilecek bir tarafı yok ,bir şekilde devletin içinde var olunmalı

SİZİN SAADETE CEMAAT HAKKINDA TEK KELİME ETME HAKKINIZ YOK!:)Cemaat Bu kadar bariz bir tezata son 2 senede düştükleri kadar düşmediler geçen sürede,Cüppeli Ahmet Hoca da yeri geldi hükümeti eleştirdi ama kimse çıkıpta vay hükümet düşmanlığı yapıyor bunları bitirelim demedi, bak siyahla işaretledim ki gene çorba yapma diye, tenkit noktası geldikleri şu noktaya rağmen bu kadar siyah ve beyaz durumları ortada iken hala çıkıp hükümet aleyhtarlığı yapmak için bunlarla Saadet partisinin kol kola girmesi.Saadet Partisi hükümeti eleştirecekse bunları savunmasına gerek yok ,birine aba altından sopa göster diğerine en hayırlı hizmet kurumları de ,o zamanda bu ne perhiz bu ne lahana turşusu derler adama!!!

Ah be kafkas:)

Yahu türkçe olimpiyatlar için gelenler kamalağı ziyaret etmiştir vs.vs. ben etmedi demiyorum ki.

Ama biz sizin gibi BEBELERİMİZE YOLSUZLUK OPERASYONU YAPTILAR diye HAŞHAŞİ demiyoruz, PARALEL vs. demiyoruz, HAİN demiyoruz.

Artı biz DEVLETİ PEŞKEŞ ÇEKMEDİK bunlara.

Siz hem kanka oldunuz, hem devleti peşkeş çektiniz hem de bebelerinize operasyon olunca düşman oldunuz. İşte bu sebeple saadete cemaat için eleştiri hakkınız yoktur.

SAADET DEVLETİ PEŞKEŞ ÇEKMEDİ BUNLAR!

KAFKAS

Kıdemli Üye
Ah be kafkas:)

Yahu türkçe olimpiyatlar için gelenler kamalağı ziyaret etmiştir vs.vs. ben etmedi demiyorum ki.

Ama biz sizin gibi BEBELERİMİZE YOLSUZLUK OPERASYONU YAPTILAR diye HAŞHAŞİ demiyoruz, PARALEL vs. demiyoruz, HAİN demiyoruz.

Artı biz DEVLETİ PEŞKEŞ ÇEKMEDİK bunlara.

Siz hem kanka oldunuz, hem devleti peşkeş çektiniz hem de bebelerinize operasyon olunca düşman oldunuz. İşte bu sebeple saadete cemaat için eleştiri hakkınız yoktur.

SAADET DEVLETİ PEŞKEŞ ÇEKMEDİ BUNLAR!
Siz dosttunuz dost kalmaya devam mı ediyorsunuz:)Savunma hakkınız sizde saklı yani.Ne diyorlar peki en hayırlı hizmet kurumlarıdır mı diyorlar?Adına üniversite mi açılsın diyorlar?Devletin yapamadığını hizmet mi yaptı diyorlar? Şahsını kastedmiyorum ,genel siyasi parti yönetimi olarak bahsediyorum.Yapılan operasyonlar ispat ister elinde belgesi olan buyursun savclılığın yolu açık bak nasıl işlerine gelince özgür medya susturulamaz deyip, sonra avukatları Albayrak kaç tane dava açtı.Madem güdüm altında bu ne perhiz!!!

Ah be kardeşim..Sen çıkmış hala teferruatlarla uğraşıyorsun.

Devlet dediğin yapı öyle al eline tespih ,otur baş köşeye istediğin gibi racon kes durumu yok ortada ,,her mevzi için kaç koldan taruz kaç koldan savunma yapılıyor.79 yıl dile kolay senin bu topraklarla bağlantın kesilmiş ,kültürünün alt yapısı sıfırlanmış.
hA DEYİNCE 12 YIL da hallolmuyor bu işler ki bu 12 yıl nasıl geçti,iğne ucu ile kaza kaza.zannedilmesin ki Ak parti bu 7 haziran seçimini kazanırsa velev ki başkanlık sistemine dahi geçilse Müslümanlar belki diyorum o da belki terazinin kefesinde dengeye gelecekler ,bu iğne ucu ile ilerlerken o kadar çok al-ver durumları oldu bu ister istemez viran ,yıkık vaziyetin bir sonucu ,her yerde menfaat odakları sırtlan gibi içeride ve dışarıda bekliyor ,bazen bir siyasi hamle ister istemez görünürde yanlış algılanmaya müsait hale geliyor.

Sadece patrona Halil isyanının vikipedini okusan vehametin o zamanlar da bugünlerden çok daha güçlü olunduğu zamanda bile ne derece tehlikeli boyutlarda seyir ettiğini daha rahat anlayabilirsin.

Şu 12 yılın başında elde avuçta hiç bir yer kontrol altında değildi.Ak parti evet %34 le iktidara geldi lakin bu sadece kağıt üzerinde bir destek ,oturmuş devlet yapısında bu halk desteği sadece sokakta görüntüden ibaret, Ak parti yi destekleyen kesim bir sol kesim değil ki,darlanınca yıksıın sağı solu,bu tabanla solcuların yaptığı gibi iş sokakta hallolmuyor.Zaten 28 şubat nedeniyle sindirilmiş eli kolu bağlanmış,budanmış bir topluluk.

Daha dakika bir gol bir iktidar başa geldi ,genel başkanlık problemi ve siirt seçimleri arkasından tezkere arkasından ,çuval geçirme hadisesi,arkasından sezerin vetoları ,arkasından ,ordu içi dinazorların tavırları ,söylemler,arkasından cumhurbaşkanlığı krizi,arkasından cumhuriyet mitingleri,arkasından ,e mıhtıra,çeşitli darbe davaları,gezi olayları,kobani,17-25 aralık bunlar sadece seri bir şekilde yazarken kısaca aklıma gelenler !!!!

Yahu bu kadar hadise olaylar zuhur ederken birde üzerine yerleşik bürokratik siyası bir yapı elinde düzenli mevcut olması mümkün mü,illaki çeşitli tavizler,yem atmalar,siyasi söylemler olacak

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Türkçe olimpiyatlarına gelen öğrencileri kamalak kabul etti diye konuşanlara:

cxzydp0005hj4jzwe.jpg

Bunu da saadet partisi KENDİNE ÖZEL MERKEZ BANKASINDA bastırmış:)

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Yahu bu kadar hadise olaylar zuhur ederken birde üzerine yerleşik bürokratik siyası bir yapı elinde düzenli mevcut olması mümkün mü,illaki çeşitli tavizler,yem atmalar,siyasi söylemler olacak

Sayın kafkas:

Yaşınız kaç bilimyorum ama bu yazıdğınızla çocuk kandırmaya çalışır bir çabayla yazdığınızı görüyorum. Kendinizi çocuk kandırır gibi kandırabilirsiniz de başkalarını nasıl kandıracaksınız?

Yem atmalar, çeşitli tavizler vs. demişsin.

Ya Allah aşkına:

c6b00ceb-3d61-43ec-a6f2-be596eb93ae8tayyo.jpg

basbakan-sitem.jpg

Bunu söyleyen senin partinin başındaki kişi değil mi?

Bu nasıl bir YEM ATMA yahu?

Kaldı ki bu NE İSTEDİLERSE VERİLEN verenin babasının malı değil DEVLETİN MALI!

Şunu kabul edin:

Erdoğan ve arkadaşları Erbakan hocayı sırtından vurup ayrı bir baş çektiler.

ESKİ BÜYÜKLERİNİ; DOSTLARINI ATTILAR, KENDİLERİNE YENİ DOSTLAR EDİNDİLER!

Hiç öyle yemleme vs. değildi, gerçekten onların dost olacağını sandılar. 28 şubatta yaptıklarını bile görmezden geldiler, tüm uyarıları kulak ardı ettiler ve devleti peşkeş çektiler.

Taaaa ki akp dersaneleri kapatacağız dedi, bu kankaları da bakan bebelerine yolsuzluk operasyonu yapınca akılları başlarına geldi!

olay bu.

Kendinizi de kandırmayın bizi de kandırmaya çalışmayın.

BÖYLE DEVLET YÖNETİLMEZ!

Gözünü kapat, devleti peşkeş çek, aran bozulunca haşhaşi de, paralel de!

Bunlar suç örgütü ise bunalra DEVLETİ PEŞKEŞ ÇEKMEK DE SUÇTUR!

KAFKAS

Kıdemli Üye
Türkçe olimpiyatlarına gelen öğrencileri kamalak kabul etti diye konuşanlara:

cxzydp0005hj4jzwe.jpg

Bunu da saadet partisi KENDİNE ÖZEL MERKEZ BANKASINDA bastırmış:)
Kurumun web sitesine girdiğinizde göreceksiniz zaten bugüne kadar bastırılan hatıra paraların anlamını. Yani Darphane'nin Türkçe Olimpiyatları için hatıra para bastırmış olması çok anormal değil dönem şartları gereği.

KAFKAS

Kıdemli Üye
Sayın kafkas:

Yaşınız kaç bilimyorum ama bu yazıdğınızla çocuk kandırmaya çalışır bir çabayla yazdığınızı görüyorum. Kendinizi çocuk kandırır gibi kandırabilirsiniz de başkalarını nasıl kandıracaksınız?

Yem atmalar, çeşitli tavizler vs. demişsin.

Ya Allah aşkına:

c6b00ceb-3d61-43ec-a6f2-be596eb93ae8tayyo.jpg

basbakan-sitem.jpg

Bunu söyleyen senin partinin başındaki kişi değil mi?

Bu nasıl bir YEM ATMA yahu?

Kaldı ki bu NE İSTEDİLERSE VERİLEN verenin babasının malı değil DEVLETİN MALI!

Şunu kabul edin:

Hiç öyle yemleme vs. değildi, gerçekten onların dost olacağını sandılar. 28 şubatta yaptıklarını bile görmezden geldiler, tüm uyarıları kulak ardı ettiler ve devleti peşkeş çektiler.

Taaaa ki akp dersaneleri kapatacağız dedi, bu kankaları da bakan bebelerine yolsuzluk operasyonu yapınca akılları başlarına geldi!

olay bu.

Kendinizi de kandırmayın bizi de kandırmaya çalışmayın.

BÖYLE DEVLET YÖNETİLMEZ!

Gözünü kapat, devleti peşkeş çek, aran bozulunca haşhaşi de, paralel de!

Bunlar suç örgütü ise bunalra DEVLETİ PEŞKEŞ ÇEKMEK DE SUÇTUR!
Senin Patrona Halil isyanını nasıl analiz ettiğini çok merak ediyorum:!!!!

Patrona Halil'in, Sadrazam Damat İbrahim Paşa ile birlikte 37 kişinin kellelerinin kesilmesini istediği belirtildi. Sultan duruma el koymak için Sancak-i Şerif'in açılmasını ve müslümanların bu sancak altına çağrılmasını emretti. Bu emire uyan çok az sayıda kişi Patrona Halil'in devriyeleri tarafından hemen dağıtıldılar. Yeni Kaptan-ı Derya olarak atanan Abdi Paşa, Patrona ile şahsi bir görüşme yapıp uzlaşma yolları araştırdı; ama başarı kazanamadı.

30 Eylül'de Topkapı Sarayı'nda yapılan toplantıda Zülali Hasan Efendi, Sadrazam İbrahim Paşa'nın idam edilmesini önerdi. Ulemanın fetvası da alınarak akşama doğru Sadrazam İbrahim Paşa ve damatları Mustafa Paşa ve Mehmed Paşa Kapılararası'nda boğduruldular. 1 Ekim sabahı, cesetleri öküz arabalarına konulup Saray'dan çıkartılıp isyancılara verildi. Ayaklanmacılar cesetleri İstanbul sokaklarında sürükleyip herkese gösterdiler.
Fakat, ayaklanmacılar arasında bu cesetlerden hiçbirinin İbrahim Paşa'ya ait olmadığına dair bir şüphe uyandı. Tekrar Saray'a bir yürüyüş başladı. Alay Köşkü önünde büyük bir kalabalık toplandı. Padişah pencereden görünmek zorunda kaldı.

Ulemadan Zulalî Hasan Efendi ve İspirzade asilerle uzlaşmaya gönderildiler. Fakat Patrona Halil ve diğer isyancı başları, bu sefer de tüm isteklerini yerine getiren Sultan III. Ahmet'in tahtan indirilmesini istediler. Uzlaşma heyeti de Patrona Halil ile isyanın sona ermesinin ancak Sultan III. Ahmed'in tahttan inmesi ile mümkün olacağına anlaştılar. Kendisine ve ailesine zarar verilmemesi durumunda tahttan çekileceğini bildiren Sultan III. Ahmet, 30 Eylül gecesi yeğeni Şehzade Mahmud'u Kafes Köşkü'nden getirip önce alnından öptü; saltanata dair öğütlerde bulundu ve şehzadeleriyle birlikte yeni sultana biat etti.
I. Mahmud önce Hirka-i Saadet dairesinde namaz kılıp dua etti ve gece yarısından sonra iç biat törenine katılıp Saray halkının tebriklerini kabul etti. 2 Ekim,1730'da İstanbul Osmanlı tahtına I. Mahmut geçtiğini ilan eden cülus toplari ile uyandı. O gün Sadrazamlığa Silahdar Mehmed Paşa tayin edilmişti. Babüsaade onune kurulan bir tahta oturan I. Mahmut için dış biat törenine hemen başlandı. Bu torende protokol ayaklanma liderlerinin uygunsuz giysi, hareket ve tavırları ile bir skandal oldu. Ön sırada baldırı çıplak Yeniçeri eri kıyafeti giyinmiş ile silahları kuşanmış olarak Patrona Halil, Muslu Beşe vb efradı yer almışdı.
Ayaklanmacılar hemen organize olmaya başladılar. Patrona Halil, İstanbul Kadısı olarak Müderris İbrahim'i, Yeniçeri Ağası olarak eski yoldaşı Nişli Kel Mehmed'i ve Sekbanbaşı olarak Urlu Murteza'yi atamıştı. Yeni Padişah, ayaklanmacıların hazırladığı listelere göre, ta en küçük görev olan kürsü şeyhliğine kadar, yeni atamalar yapmak zorunda kaldı. Örnegin, Patrona'ya ayaklanmadan önce borç vermiş ve ayaklanma sırasında kredi sağlamış olan Yanaki adlı bir Rum kasap Boğdan Voyvodalığı'na kâğıt üzerinde atanmıştı.
6 Ekim 1730'da yeni Padişah için Eyüp'da yapılan kılıç alayında İstanbul halkı arasından geçip camide, İslam peygamberi Muhammed'in kılıcını kuşandı.

Asiler daha önceki devirden elde kalan en önemli binaların bulundugu Saadabat'daki köşkleri yakıp küle döndürmeyi arzu etmekteydiler. Fakat I. Mahmud bu yangına izin vermedi. Ama yine de buraların yıkılmalarına engel olamadı.
I. Mahmud ayaklanma elebaşılarını birer görevle İstanbul'dan uzaklaştırmayı denedi. Patrona Halil Yeniçeri Ağası tarafından yapılan 10 bin altın maaşla nerede isterse vali olması teklifini reddedip; amacının mal, mülk ve unvan edinmek olmadığını ve bozuk düzeni kaldırmak ana hedefi olduğunu belirtti. Güvenilir adamları aracılığıyla I. Mahmut, Kapıkulu asker ocaklarındaki isyancıları ve Patrona Halil etrafındaki kalabalığı kendi safına çekmekte biraz başarı kazandı. Patrona Halil, Şeyhülislam ve kazaskerin kefil olmaları ile bu yoldaşlarının ayrılmasını kabul etti.
Fakat yine bir ay boyunca Patrona sık sık Etmeydanı karargahından ayrılıp silahlı olarak Sultan'ın huzuruna çıkıp istek ve önerilerde bulunmakta ve ayrıca çarşı pazarda denetimde bulunmaktaydı. Kasım 1730 ortasında (çoğu Arnavut asıllı olan) Patrona Halil erkanı ile kapıkulu askerleri arasında, özellikle Patrona Halil erkanına sağlanan ayrıcalıklardan doğan hoşnutsuzluk dolayısıyla, uyuşmazliklar başladı. Bunu önlemek için Patrona Halil Sadaret Kaymakamı görevini yüklenmek istediğini Sultan'a bildirdi. Bunun zararını anlayan Sultan hemen Kaptan-ı Derya Canım Hoca Mehmed Paşa'ya bir plan hazırlatıp uygulamaya koydu. 23 Kasım'da genel gündemli bir Divan-ı Hümayun toplantısı hazırlanıp Patrona Halil ve bütün erkanı bu toplantıya çağrıldı. Burada 25 Kasım'da bir gizli toplantı yapılması kararlaştırıldı. Bu gizli toplantiya gelen Patrona, erkanı ve muhafızları birbirinden ayrıldı. Silahlarından arındırılan Patrona Halil ve erkanı Sünnet Odası'ndan alınarak bir baskınla öldürüldüler. Dışarıda bekleyen muhafızlar ise birer ikişer ayrı ayrı idam edildiler. Enderun avlusu ve Sofay-i Hümayun bir savaş meydanına döndü. Patrona, erkanı ve mufahızlarının kelleleri ve cesetleri Saray'dan arabalarla çıkarılınca zorba kalabalıkları da hemen dağıtıldı.
İstanbul sıkı bir denetime alındı. Özellikle hamamlarda çalışıp yaşayan Arnavutlar dağıtıldı. 2.000 kişi yakalanıp ya idam edildi ya da Anadolu'ya sürgüne gönderildi. Böylece 25 Kasım'dan hemen sonra Patrona Halil isyanı kalıntıları sona erdirilip I. Mahmud'un gerçek saltanatı başladı.

KAFKAS

Kıdemli Üye
Şunu kabul edin:

Yahu etme eyleme bu nasıl bir bakış Refah partisi kapatılmadı mı 28 şubat tan sonra,Fazilet partisi kurulunca Erbakan siyasi yasaklı değil miydi?Şu an Ak parti de olanlar 1999 da seçimlere Fazilet partisi adı altında girmediler mi?Refah %22 aldı peki Fazilet kaç aldı%15!!!Tayyip Erdoğan ı cezaevine koymadılar mı?Herkes yerli yerinde giden gelen yok parti %7 oy kaybediyor!Erbakan ve erdoğan siyaset dışı !Yasaklı!2001 de Fazilet Partisi de kapatıldı ?
Gir bakayım 2002 seçimlerine bu 2 adam yokken ?2 parti kapatılmış bir de üzerine kayıp trilyon davası ayıkla bakalım pirincin taşını,ondan sonra 28 şubat 100 yıl mı 1000 yıl mı sürer al eline bir taş ah kafam ah kafam diye düşün dur.

ummuhan

Kıdemli Üye
Kime ne anlatmaya çabalıyorsunuz :)

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Senin Patrona Halil isyanını nasıl analiz ettiğini çok merak ediyorum:!!!!

Şöyle analiz ediyorum:

Kurumun web sitesine girdiğinizde göreceksiniz zaten bugüne kadar bastırılan hatıra paraların anlamını. Yani Darphane'nin Türkçe Olimpiyatları için hatıra para bastırmış olması çok anormal değil dönem şartları gereği.

hahahaha :)

cxzydp0005hj4jzwe.jpg

Mustafa kamalak türkçe olimpiyatlarına gelen öğrencileri kabul etmedi miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii diye bas bas bağırıyor, AKPİNİN BİZZAT DEVLET ELİYLE TÜRKÇE OLİMPİYATLARI PARASI BASTIĞINI hatırlatınca PATRONA HALİL diyor :)

KAZIKLI VOYVADAYA ne zaman gelecen yandaş:)