fakiri ile Röportaj

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Verda

Gales
Merhaba sn fakiri röportaj başlığımıza hoşgeldiniz kabul ettiğiniz için ayrıca teşekkür ederiz. Evet bize kendinizden bahseder misiniz ne işle meşgulsunuz nerde yaşıyorsunuz ihvan forumla nasıl tanıştınız?

fakiri

Kıdemli Üye
Biz doğma-büyüme İzmitliyiz. Dedelerim 1893 savaşından sonra Rizeden kalkıp, Yuvacık'ın üstündeki köye yerleşmişler. Bendeniz 36 senelik bir hizmetten sonra bir kamu kuruluşundan emekliyim. Halen Yuvacıkta ikâmet ediyorum. Çalışırken görevim gereği netle işim olduğundan 1998 yılından bu yana bilgisayarla haşır-neşirim. İhvanforuma rastlamam tamamen tesadüfidir. İslâmi içeriğinden dolayı da üye olmuştum. Bugüne kadar haklı-haksız sürekli yasaklandığım için de sanırım "forumun çıban başısı" olarak addediliyorum. :)

lafons7275

Kıdemli Üye
Selamun aleykum kardeşim, şu an bağlı olduğun bir şeyh var mı?

Rabıta yapıyor musun?

fakiri

Kıdemli Üye
Selamun aleykum kardeşim, şu an bağlı olduğun bir şeyh var mı?
Rabıta yapıyor musun?

Her şeyden önce biz yeryüzünde herkesin irtibatlı olduğu bir yer olduğuna inanırız ve bu bağlamda rabıtasız hiç kimsenin bulunmadığını biliriz.
Bendeniz de Hatem-i Veli (k.s.) Efendimize rabıta yapıyorum.
Bilindiği gibi, Hatem-i Veli Ömer Efendi de 2010 yılı Haziran ayı sonunda vefat etmişti.

lafons7275

Kıdemli Üye

Bendeniz de Hatem-i Veli (k.s.) Efendimize rabıta yapıyorum.
Bilindiği gibi, Hatem-i Veli Ömer Efendi de 2010 yılı Haziran ayı sonunda vefat etmişti.

Ömer Efendi arkasında bir halife bırakmadığını anlıyorum. Bunun sebebi nedir?

fakiri

Kıdemli Üye
Ömer Efendi arkasında bir halife bırakmadığını anlıyorum. Bunun sebebi nedir?

Bunda şaşılacak bir durum yoktur. Nice başka hakiki şeyhler de kendilerinden sonra bir halife bırakmamış ve bu dünyadan ayrılmışlardır.

lafons7275

Kıdemli Üye
Bunda şaşılacak bir durum yoktur. Nice başka hakiki şeyhler de kendilerinden sonra bir halife bırakmamış ve bu dünyadan ayrılmışlardır.

Buna şaşırmadım, Mahmud Esad Coşan da ardından bir halife bırakmadı.

Öğrenmek istediğim şu, merhum Ömer Öngüt efendi ölmeden önce bağlılarına ne gibi tavsiyelerde bulundu? Senin ona rabıta yapmaya devam etmeni o mu size söyledi? Ayrıca tarikat adabında virdler vardır, müridler belli sürelerde bu virdleri vekiller tarafından arttırılır. Sizde de böyle bir durum var mı?

Kaptan

Mecra Yazarı
Ohooo ya röportaj yapıyoruz burada. Şu detayları başka yerde konuşun yahu.

fakiri abi hep böylemiydin yoksa geçtiğin bir takım aşamalar var mıydı? Yani neleri eleye eleye bu son nihai halinle karar kıldın ve doğru yolun bu olduğuna karar verdin?

fakiri

Kıdemli Üye
Buna şaşırmadım, Mahmud Esad Coşan da ardından bir halife bırakmadı.
Öğrenmek istediğim şu, merhum Ömer Öngüt efendi ölmeden önce bağlılarına ne gibi tavsiyelerde bulundu? Senin ona rabıta yapmaya devam etmeni o mu size söyledi? Ayrıca tarikat adabında virdler vardır, müridler belli sürelerde bu virdleri vekiller tarafından arttırılır. Sizde de böyle bir durum var mı?

Valla azizim, Bizim yolumuzda tarikata bir girmek var bir de alınmak var... Pek çok insan bir tarikata girer ve müridanla beraber olur da bunun dışında bir de alınmak vardır. Biz kendimiz açısından da --alındık mı, alınmadık mı-- hiç haberimiz yoktur. Halâ mubtedi bir intisab edenin dersini yapmaktayım. Şahsen biz, dersle bağlı olmaktan çok, bu yola muhabbetle bağlı olduğumuzu sanıyorum.
Hiç bir hakiki mürşid, ---Rabıtanın önemini ve yapılması gerektiğini anlatırlar da--- ne sağlığında ve ne de vefatından sonra
"Bana rabıta yapın." demez-diyemez. Eğer, derse onun hakiki şeyhlikle bir ilgisi olduğunu biz kabul etmeyiz. Dolayısıyla Ömer Efendiden de böyle bir şey işitmedik hiç bir zaman...

fakiri

Kıdemli Üye
Ohooo ya röportaj yapıyoruz burada. Şu detayları başka yerde konuşun yahu.
fakiri abi hep böylemiydin yoksa geçtiğin bir takım aşamalar var mıydı? Yani neleri eleye eleye bu son nihai halinle karar kıldın ve doğru yolun bu olduğuna karar verdin?

Biz, çocukluğunda özellikle futbol oyununu seven bir gençtik...
Askere gidene kadar hayatım hep oyunla, hay-huyla geçti...Askerlik dönüşü insan elinde olmadan artık esksi gibi olamıyor ve biz de olmadık zaten... Rabbimiz karşımıza o zamanlar Düzce'e ikâmet eden Ömer Efendiyi çıkardı ve çıkış o çıkış 1975 yılından bu yana ogün-bugün, 5 vakit namaz kılan ve Müslümanlığın gereklerini yapmaya çalışan biri oluverdik...

Ebu Computer

Kıdemli Üye
1975 yılından bu yana ogün-bugün, 5 vakit namaz kılan ve Müslümanlığın gereklerini yapmaya çalışan biri oluverdik...

Allah bu yolda ayağınızı sabit kılsın inşallah.

Allah sizi iki cihanda da aziz eylesin.

1975-2013 dile kolay.

Yeni yetmelerin densizliklerini siz mazur görün.

Belki ileride hatalarını anlarlar.

Selam ve dua ile...

fakiri

Kıdemli Üye
Allah bu yolda ayağınızı sabit kılsın inşallah.
Allah sizi iki cihanda da aziz eylesin.
1975-2013 dile kolay.
Yeni yetmelerin densizliklerini siz mazur görün.
Belki ileride hatalarını anlarlar.
Selam ve dua ile...

Sayın Computer,
Güzel temennileriniz için teşekkürlerimi gönderiyorum. Rabbim, aynı samimiyetinizin size iki katını nasib eylesin.
Pek çok kişiye kızmışızdır ama, kızgınlığımız sürekli değildir.

spesifik

آزادی قید و بند
@fakiri hiç Kuran meali hatmettiniz mi?

En beğendiğiniz ve beğenmediğiniz varsa tabi tefsir yazarlarını öğrenebilir miyiz .Nedeniyle beraber..

fikirsel anlamda tavsiye edeceğiniz bir yazar ?
aylık takip ettiğiniz dergi?

teşekkürler...

fakiri

Kıdemli Üye
@fakiri hiç Kuran meali hatmettiniz mi?
En beğendiğiniz ve beğenmediğiniz varsa tabi tefsir yazarlarını öğrenebilir miyiz .Nedeniyle beraber..
fikirsel anlamda tavsiye edeceğiniz bir yazar ?
aylık takip ettiğiniz dergi?
teşekkürler...

Hiç bir Kuran mealini hatmetmedim. Biz herhangi bir ayetin mealini müfessirlerin yorumlamasıyla birlikte tefsirlere bakmayı ve ona göre değerlendirmeyi kendimize şiar edinmişizdir.
Sadece mealle, doğru neticeye veya anlaşılmaya ulaşılamayacağına inanıyoruz. Elimde -küüphanemde- iki adet tefsir var. Birisi Konyalı Mehmet Vehbi Efendinin "Hulâsatu'l Beyân Fî Tefsiri'l Kuran" adlı Büyük Kuran Tefsiri, diğeri de İsmail Hakkı Bursevî Hz.lerinin "Ruhu'l Beyân" Tefsiri...Bunların haricinde takdir ettiğim ve okumak istediğim Tefsir-i Celâleyn ve merhum Ömer Nasuhi Bilmen Efendinin Tefsirlerini sayabiliriz. Piyasada elbetteki daha başka muteber tefsirler de vardır. Ehl-i Sünnet akidesinden ve inancından sapmamış müfessirler tercihimizdir.
Fikirsel anlamda bütün müslüman yazarları okumakla birlikte, sözü-özüne ve kendi yaşantısına uygun, yapmadığını-yapamadığını ve yaşamadığını anlatmayan ve yazdığı yazılarla en az hata yapan yazarların hepsini takdir ediyorum.
Aylık dergi olarak Hakikat Dergisini takip ediyorum. İnkişaf Dergisi,, Semerkand Dergisi diğer beğendiğim dergiler içindedir.

Fethul-Bâri

Kısıtlı Erişim
Hiç bir Kuran mealini hatmetmedim. Biz herhangi bir ayetin mealini müfessirlerin yorumlamasıyla birlikte tefsirlere bakmayı ve ona göre değerlendirmeyi kendimize şiar edinmişizdir.
Sadece mealle, doğru neticeye veya anlaşılmaya ulaşılamayacağına inanıyoruz. Elimde -küüphanemde- iki adet tefsir var. Birisi Konyalı Mehmet Vehbi Efendinin "Hulâsatu'l Beyân Fî Tefsiri'l Kuran" adlı Büyük Kuran Tefsiri, diğeri de İsmail Hakkı Bursevî Hz.lerinin "Ruhu'l Beyân" Tefsiri...Bunların haricinde takdir ettiğim ve okumak istediğim Tefsir-i Celâleyn ve merhum Ömer Nasuhi Bilmen Efendinin Tefsirlerini sayabiliriz. Piyasada elbetteki daha başka muteber tefsirler de vardır. Ehl-i Sünnet akidesinden ve inancından sapmamış müfessirler tercihimizdir.
Fikirsel anlamda bütün müslüman yazarları okumakla birlikte, sözü-özüne ve kendi yaşantısına uygun, yapmadığını-yapamadığını ve yaşamadığını anlatmayan ve yazdığı yazılarla en az hata yapan yazarların hepsini takdir ediyorum.
Aylık dergi olarak Hakikat Dergisini takip ediyorum. İnkişaf Dergisi,, Semerkand Dergisi diğer beğendiğim dergiler içindedir.

İbn Kesir tefsiri ve Taberi tefsiri hakkında neler düşünüyorsun.

Hadis olarak elinde bulunan kitapları söyleyebilir misin?

fakiri

Kıdemli Üye
İbn Kesir tefsiri ve Taberi tefsiri hakkında neler düşünüyorsun.
Hadis olarak elinde bulunan kitapları söyleyebilir misin?

Her iki tefsirin de muteber tefsirlerden olduğunu düşünüyorum. Hadis Kitabı olarak elimizde Zubdetu'l Buhari,
Ramuzu'l Ehadis, Kenzu'l İrfan bulunmaktadır. Bir arkadaşımdan alarak tamamını okuduğum ve şerhini merhum Şumnu'lu Ahmed Davudoğlu Hocamızın yaptığı Sahih-i Müslimi de çok beğenmişimdir.

Fethul-Bâri

Kısıtlı Erişim
Her iki tefsirin de muteber tefsirlerden olduğunu düşünüyorum. Hadis Kitabı olarak elimizde Zubdetu'l Buhari,
Ramuzu'l Ehadis, Kenzu'l İrfan bulunmaktadır. Bir arkadaşımdan alarak tamamını okuduğum ve şerhini merhum Şumnu'lu Ahmed Davudoğlu Hocamızın yaptığı Sahih-i Müslimi de çok beğenmişimdir.

İlmihal ve Fıkıh olarak elinizde hangi kaynaklar var?

fakiri

Kıdemli Üye
Elimde Büyük İslâm İlmihâli, Nurul İzah ve Tercemesi, Nimet-i islâm, Emanet ve Ehliyet ve Mızraklı İlmihâl olmak üzere ilmihâller var. Bazı yerlerine katılmasam da Saadt-i Ebediyye adlı ilmihâli de beğenirim. Fıkıh kaynağı olarak Fıkhî Meseleler, Kitabu'l Haraç, Gunyetut-Talibin, Mehmed Zahid Kotku'nun ve Ahmed Ziyâüddin Gümüşhanevi'nin "Ehl-i Sünnet Akaidi" adlı kitapları var.

Fethul-Bâri

Kısıtlı Erişim
Elimde Büyük İslâm İlmihâli, Nurul İzah ve Tercemesi, Nimet-i islâm, Emanet ve Ehliyet ve Mızraklı İlmihâl olmak üzere ilmihâller var. Bazı yerlerine katılmasam da Saadt-i Ebediyye adlı ilmihâli de beğenirim. Fıkıh kaynağı olarak Fıkhî Meseleler, Kitabu'l Haraç, Gunyetut-Talibin, Mehmed Zahid Kotku'nun ve Ahmed Ziyâüddin Gümüşhanevi'nin "Ehl-i Sünnet Akaidi" adlı kitapları var.

Çok güzel.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...