filozof_58 ile Röportaj

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Verda

Gales
S.a Sn @filozof_58 tekrar hoşgeldiniz bize kısaca kendinizden bahseder misiniz..?

Dünya dengeleri hakkında ne söylersiniz..?
Arap baharları ve ortadoğuda yaşananaları nasıl ele almalıyız..?
Birşeyi anlamak onu kabul etmeyi öngörür mü..?

Sorulan soruları cevaplama veya cevaplamama sizin insiyatifinizdedir. Teşekkür ederim..

Not: Arkadaşlar sizler de sorular sorabilirsiniz..

filozof_58

Asistan
S.a Sn @filozof_58 tekrar hoşgeldiniz bize kısaca kendinizden bahseder misiniz..?

Dünya dengeleri hakkında ne söylersiniz..?
Arap baharları ve ortadoğuda yaşananaları nasıl ele almalıyız..?

Sorulan soruları cevaplama veya cevaplamama sizin insiyatifinizdedir. Teşekkür ederim..

Not: Arkadaşlar sizler de sorular sorabilirsiniz..

Hoş bulduk Allah razı olsun.

Dünya dengeleri sosyolojik olarak yeniden değişiyor.
İsrail ABD yi gözden çıkarmış durumda, ihtiyar Avrupa geldiği noktada ne yapacağını bilmez durumda ve uzatmaları oynuyor gibi.

Güç dengeleri doğuya kaymaktadır. Geleceğin ABD si Çİn olabilir. Çünki İsrail oraya çok değer veriyor ve büyük yatırımlarla iş birliğine gidiyor. Hindistan da ayrı bir yükselen güç durumunda.

Orta doğunun hamisi ve hakimi Türkiye olacağa benziyor. Yani yeniden Osmanlı ruhunun yükselişini gözlemleyebiliyoruz. Bu yüzden ABD ve İsrail Türkiye'ye karşı menfaatları gereği olumlu davranmak zorunda kalmışlardır. Mavi marmara konusundaki son gelişmeler gibi.

Diğer taraftan Rusya da bu güç dengelerinin içerisinde yerini alacaktır.

İran Kendi içindeki Azerilerle uzun vadede büyük sorunlara gebe durumda. Türkiye, İran'ın Suriye tutumu karşısında Azeri kartını oynayabilir en azından hatırlatabilir.
İran Suriye rejimine verdiği destekle İslam dünyasındaki bütün krebilitesini bitirmiş ve devrimden bu tarafa en büyük hatasını yapmıştır. En büyük kaybı da uluslar arası alanda nükler silah yapımı konusunda Türkiye gibi bir müdafisini kaybetmiştir. Suriye rejiminin bu saatten sonra ayakta kalabilmesi en azından Esat ve ekibiyle bu rejimin sürdürülebilirliği mümkün gözükmüyor. Suriye de barış sağlansa da sağlanmasa da İran her halukarda kaybeden olacaktır. Bu da demektir ki İran tam anlamıyla kendi kendisini intihara sürüklemiştir. Takiyyecilik İran'ı dünya diplomasisinde hiç bir zaman güvenilir kılmamıştır.

Arap baharı konusu; Osmanlı'dan sonra Müslüman halkların yüz yıllık öfke birikiminin açığa çıkması olayıdır. Bu olaylar ne kadar müslümanlar tarafından yönlendirilip asıl mecrasına oturtulur şimdilik bu konuda net bir şey söylemek henüz erkendir diye düşünüyorum. Fakat bu olaylar ümmetin yeniden dirilişine vesile olacak çok önemli gelişmelerdir. Unutulmamalıdır kii, İslam dünyasında en büyük iki denge unsuru Türkiye ve Mısır'dır. Bu iki büyük ülke ne kadar işlerini yoluna koyabilip omuz omuza verebilirlerse İslam dünyası engellenemez bir güç birliğine doğru hızla ilerlemiş olacaktır. Tunus, Libya, Cezayir ve diğer küçük ülkelrdeki gelişmeler Mısır'daki kadar etkisi büyük olmayacaktır. Rabbim akibetini hayır eyler inşallah.

Bir şeyi anlamış olmanız o şeyi kabul ettiğiniz anlamına gelmez. Sadece sağlıklı bir şekilde kabul ya da reddetme noktasında atılmış çnemli bir adım olur.

Selam ve dua ile

Verda

Gales
Cevaplarınız için teşekkür ederim..Tamam kendinizden uzunca bahsedin o zaman =) şaka bi yana bu konuda insiyatif kullanmadıysanız; nerde yaşadığınızı, ne işle meşgul olduğunuzu ve ihvan forum ile nasıl tanıştığınızı da sormak isterim..

filozof_58

Asistan
Aristokrat zümre insanı değilim. Markalar, modeller, bize dayatılan lüks hayat ilgi alanımın dışındadır. Halis munis köylüyüm. Bir yanım dağlarda, kırlarda, yaylalarda kaldı bir yanım metropol hayatının beton duvarları arasında.

Önce Yüksek öğretim olmak üzere hayatımın 25 yılını gurbette geçirdim. Halen de gurbetteyim. İnşallah yakında gurbet bitip doğup büyüdüğüm yerlerle vuslat gerçekleşecektir diye umut ediyorum.

12 yaşındaydım. Köyümüzde dağın yamaçlarında koyun güderken bir öğlen vaktiydi amcamın uzaktan bana doğru hızlıca ve bir şeyler söyleyerek geldiğini gördüm. Yaklaştığında haydi oğlum bırak koyun gütmeyi seni şehre götürüp İmam Hatip Lisesine kaydettireceğiz okuyup adam olacaksın diyordu. Doğup büyüdüğüm, sokaklarında çelik, çomak oynadığım, dağlarında, yamaçlarında, kırlarında koyun güttüğüm köyüme veda ettiğim o günden sonra bir daha dönemedim. Okuyup adam olacaksın dediler. Adam olabildik mi bilmem ama? İHL yi bitirdik Yüksek öğrenim için yurt dışına çıktıki bir kaç tane diploma sahibi olduk.

Yurt dışında önce İlahiyat sonra Sossyoloji okuduktan sonra hayatımızı kazanmaya gurbette devam ettik. Uzun yıllar gurbetteki insanlarımıza yönelik eğitim, öğretim ve idarecilik alanlarında, faydalı olmaya çalıştık. Ve yine uzun yıllardır Hollanda İslam Okullarında eğitimcilik yaptıktan sonra şimdilerde Türkiye'ye kesin dönüş yapmanın hazırlıklarıyla meşgulüm.

İhvan forumla tanışıklığım sanırım 5 yıldır vardır. Önce başka isimle pek aktif olamasamda buralardaydım. Sonra o isimle bir türlü giriş yapamayınca filozof_58 ismiyle yeniden üye olmak durumunda kaldım.
Forumlarla ilişiğim 2000 yılından itibaren devam etmektedir. Kendi şiir ve makalelerimle katkıda bulunmaya çalıştım.

Bütün müslümanları seviyorum hiç bir cemaatin müntesibi değilim. Ehli sünnet çizgisinde entelektüel anlamda İslam'ı yaşamaya çalışan birisiyim. Parti ve cemaat taassubiyetim yoktur. Özgür düşünmeyi ve özgür kararlar almayı seviyorum. Şaşmaz yanılmaz tek ölçüm Kur'an ve sünnettir.

Selam ve dua ile

kebîkec

İhvan Forum Üye
Türkiyeye dönüşle ilgili plan nedir bir üniversiteye mi intisap edeceksiniz ?

Verda

Gales
Samimiyetiniz için çok teşekkür ederim. Hayırlısıyla dönersiniz ülkemize inş. İlahiyat ve sosyoloji ben de bu yollardan ilerliyorum hayırlısı bakalım arada bu konularda sizi rahatsız edebilirim izniniz olursa tabi. Yeni üye olduğunuz için olsa gerek arkadaşlar soru sormuyorlar ama ben sorarım =) devam edicem inş..

kebîkec

İhvan Forum Üye
Hayırlısı olsun inşallah. :gl

kebîkec

İhvan Forum Üye
Hollanda da üniversitenin durumu nedir ? dersleri neler, okumak için gelinebilir mi hayat şartları nasıl ?

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Aristokrat zümre insanı değilim. Markalar, modeller, bize dayatılan lüks hayat ilgi alanımın dışındadır. Halis munis köylüyüm. Bir yanım dağlarda, kırlarda yaylalarda kaldı bir yanım metropol hayatının beton duvarları arasında.

Önce Yüksek öğretim olmak üzere hayatımın 25 yılını gurbette geçirdim. Halen de gurbetteyim. İnşallah yakında gurbet bitip doğup büyüdüğüm yerlerle vuslat gerçekleşecektir diye umut ediyorum.

12 yaşındaydım. Köyümüzde dağın yamaçlarında koyun güderken bir öğlen vaktiydi amcamın uzaktan bana doğru hızlıca ve bir şeyler söyleyerek geldiğini gördüm. Yaklaştığında haydi oğlum bırak koyun gütmeyi seni şehre götürüp İmam Hatip Lisesine kaydettireceğiz okuyup adam olacaksın diyordu. Doğup büyüdüğüm, sokaklarında çelik, çomak oynadığım, dağlarında, yamaçlarında, kırlarında koyun güttüğüm köyüme veda ettiğim o günden sonra bir daha dönemedim. Okuyup adam olacaksın dediler. Adam olabildik mi bilmem ama? İHL yi bitirdik Yüksek öğrenim için yurt dışına çıktıki bir kaç tane diploma sahibi olduk.

Yurt dışında önce İlahiyat sonra Sossyoloji okuduktan sonra hayatımızı kazanmaya gurbette devam ettik. Uzun yıllar gurbetteki insanlarımıza yönelik eğitim, öğretim ve idarecilik alanlarında, faydalı olmaya çalıştık. Uzun yıllardır Hollanda İslam Okullarında eğitimcilik yaptıktan sonra şimdilerde Türkiye'ye kesin dönüş yapmanın hazırlıklarıyla meşgulüm.

İhvan forumla tanışıklığım sanırım 5 yıldır vardır. Önce başka isimle pek aktif olamasamda buralardaydım. Sonra o isimle bir türlü giriş yapamayınca filozof_58 ismiyle yeniden üye olmak durumunda kaldım.
Forumlarla ilişiğim 2000 yılından itibaren devam etmektedir. Kendi şiir ve makalelerimle katkıda bulunmaya çalıştım.

Bütün müslümanları seviyorum hiç bir cemaatin müntesibi değilim. Ehli sünnet çizgisinde entelektüel anlamda İslam'ı yaşamaya çalışan birisiyim. Parti ve cemaat taassubiyetim yoktur. Özgür düşünmeyi ve özgür kararlar almayı seviyorum. Şaşmaz yanılmaz tek ölçüm Kur'an ve sünnettir.

Selam ve dua ile

madem ilahiyat okudunuz buyrun cevap verin. bu konudaki görüşünüzü merak ediyorum.
Allah ın isimleri peygamberimiz için kullanılabilri mi?

kuranda Allah için "...rabbül alemin..." tanımlaması var. rabb in türkçe karşılığı; efendi dir.

bu kapsamda peygamberimiz için "efendiler efendisi" ifadesini kullanmak şirkmidir?

(benzer şekilde Muhammed Celaleddin için de "mevlana" tabirini kullanmak şirkmidir?)

yani bu ve benzer ifadeleri kullananalar için ne diyeceksiniz.

filozof_58

Asistan
Samimiyetiniz için çok teşekkür ederim. Hayırlısıyla dönersiniz ülkemize inş. İlahiyat ve sosyoloji ben de bu yollardan ilerliyorum hayırlısı bakalım arada bu konularda sizi rahatsız edebilirim izniniz olursa tabi. Yeni üye olduğunuz için olsa gerek arkadaşlar soru sormuyorlar ama ben sorarım =) devam edicem inş..

İnşallah kardeşim ilim ve irfan yolunda bütün müslümanların duacısıyız elimizden geleni yapmaya çalışırız.

filozof_58

Asistan
Hollanda da üniversitenin durumu nedir ? dersleri neler, okumak için gelinebilir mi hayat şartları nasıl ?

Hollanda'nın kendi üniversiteleri olduğu gibi İki tane de İslam üniversitesi bulunmaktadır. Birisi Prf. Ahmet Akgündüz'ün başkanlığındaki Rotterdam İslam Üniversitesi diğeri Prf. Nedim Bahçekapılı başkanlığındaki Avrupa İslam Üniversitesi. İkisi de Rotterdam yani benim bulunduğum şehirdedir.

Okuma amaçlı buraya gelmenin yolu öğrenci vizesi alabilmektir. Bu konuda güncel haliyle tam olarak detayları bilmiyorum.

filozof_58

Asistan
madem ilahiyat okudunuz buyrun cevap verin. bu konudaki görüşünüzü merak ediyorum.
Allah ın isimleri peygamberimiz için kullanılabilri mi?

kuranda Allah için "...rabbül alemin..." tanımlaması var. rabb in türkçe karşılığı; efendi dir.

bu kapsamda peygamberimiz için "efendiler efendisi" ifadesini kullanmak şirkmidir?

(benzer şekilde Muhammed Celaleddin için de "mevlana" tabirini kullanmak şirkmidir?)

yani bu ve benzer ifadeleri kullananalar için ne diyeceksiniz.

Allah selametlik versin diyeceğim.

Kardeşimizin hoş görüsüne sığınarak bu gibi forum tartışmalarına girmeyi ilkesel olarak uygun bulmuyorum.

Daha çok dünya müslümanlarının özellikle de Suriye'de katledilen çocukların sancılarını çekiyorum.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Hollanda'nın kendi üniversiteleri olduğu gibi İki tane de İslam üniversitesi bulunmaktadır. Birisi Prf. Ahmet Akgündüz'ün başkanlığındaki Rotterdam İslam Üniversitesi diğeri Prf. Nedim Bahçekapılı başkanlığındaki Avrupa İslam Üniversitesi. İkisi de Rotterdam yani benim bulunduğum şehirdedir.

Okuma amaçlı buraya gelmenin yolu öğrenci vizesi alabilmektir. Bu konuda güncel haliyle tam olarak detayları bilmiyorum.

Vizenin alındığını var sayalım :) Bir aylık gider ne tutar yeme içme kira vb.Üniversitenin denkliği var mı örneğin ilahiyat fakültesi kaç yıl ?

Çok mu oldu yoksa :gl

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Allah selametlik versin diyeceğim.

Kardeşimizin hoş görüsüne sığınarak bu gibi forum tartışmalarına girmeyi ilkesel olarak uygun bulmuyorum.

Daha çok dünya müslümanlarının özellikle de Suriye'de katledilen çocukların sancılarını çekiyorum.

ne tartışması. ilahiyat okudum diyorsun biz de ilminden istifade delim diyoruz. Allah (cc) emrini tebliğ etmek ne zamandan beri tartışma konusu oluyor.

ha bilmiyorsan, bilmiyorum dersin o ayrı.

sen ahmet akgündüzün üniversitesinde mi okudun?

ayrıca islam hümanizm değildir? aç bak lütfen...

kebîkec

İhvan Forum Üye
Bir tane daha sorayım.

İmzandaki gülü kaç yıldır görüyorsun, macerasını anlatabilir misin ? :gl

Verda

Gales
Vizenin alındığını var sayalım :) Bir aylık gider ne tutar yeme içme kira vb.Üniversitenin denkliği var mı örneğin ilahiyat fakültesi kaç yıl ?

Çok mu oldu yoksa :gl

Abi nereye gidiyorsunuz stajyerliği bırakıp..=)

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Hollanda´da -Keukenhof´da cok güzel ve büyük bir Lale Parki var. Oraya gittiniz mi hic ? Komsu ülke ALmanya´ya geldiniz mi ? Geldiyseniz hangi sehirleri gezdiniz ? Avrupada yasayan türk kökenli genclerin halini nasil buluyorsunuz ve onlara neleri tavsiye edersiniz ?

Verda

Gales
Satajyerliği bitirince mi gideyim :D

Nefsim için istemiyorum belki çocuklarımıza nasip olur. Kızım Mısırı düşünüyor mesela...

Önce stajyerlik =) Mısır mı arkadaşlarla yıllar önce oraya gitme hayalleri kurardık ne günlerdi, hoş ben hala düşünüyorum..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...