filozof_58 ile Röportaj

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

filozof_58

Asistan
ne tartışması. ilahiyat okudum diyorsun biz de ilminden istifade delim diyoruz. Allah (cc) emrini tebliğ etmek ne zamandan beri tartışma konusu oluyor.

ha bilmiyorsan, bilmiyorum dersin o ayrı.

sen ahmet akgündüzün üniversitesinde mi okudun?

ayrıca islam hümanizm değildir? aç bak lütfen...

Bilmiyorum güzel kardeşim cahilliğimi bağışlayın. ben İlahıyatı Hollanda'da bitirmedim. Sadece burdaki Üniversitelerin isimlerini söylemek istedim.

filozof_58

Asistan
Önce stajyerlik =) Mısır mı arkadaşlarla yıllar önce oraya gitme hayalleri kurardık ne günlerdi, hoş ben hala düşünüyorum..

Benim İlahiyat öğrenimim Mısır El Ezher Üniversitesi Şeriat fakultesi Sosyolojiyi Hollanda'da okumuştum. Benim Avrupa serüvenim bir merakla başlamıştı. İlim çğrenmenin yaşı yoktur. Azmin elinden bir şey kurtulmaz. Yeterki azmedin.

Buradaki İslam Üniversiteleri henüz yeni yeni oturuyor.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Benim İlahiyat öğrenimim Mısır El Ezher Üniversitesi Şeriat fakultesi Sosyolojiyi Hollanda'da okumuştum. Benim Avrupa serüvenim bir merakla başlamıştı. İlim öğrenmenin yaşı yoktur. Azmin elinden bir şey kurtulmaz. Yeterki azmedin.

Buradaki İslam Üniversiteleri henüz yeni yeni oturuyor.

Mısırda ilahiyat okumanın artıları nelerdir ?

Mahpeyker

Kıdemli Üye
filozof rumuzunu, felsefeyi sevdiginiz icin mi sectiniz ve sonunda ki 58 memleketinizin plak numarasi mi ? en cok sevdiginiz ve bizlere tavsiye edeceginiz kitaplar hangileri ? : )

deren

semure
Mısırda okumanın pek güvenli olmadığı söyleniyor gitmek isteyenler için tavsiye edermisiniz.

filozof_58

Asistan
Hollanda´da -Keukenhof´da cok güzel ve büyük bir Lale Parki var. Oraya gittiniz mi hic ? Komsu ülke ALmanya´ya geldiniz mi ? Geldiyseniz hangi sehirleri gezdiniz ? Avrupada yasayan türk kökenli genclerin halini nasil buluyorsunuz ve onlara neleri tavsiye edersiniz ?

Hollanda ile ilgili bir yazı dizim vardı bu konuda şuradan bakabilirsiniz. http://www.forumanadolum.com/f302/hollanda-notlari-1084.html

Avrupa'da ilk gurbet hayatım Almanya'da başlamıştı. 7 yıl Almanya'da kaldım. Frankfurt, Köln, Hannover gibi şehirlerde kaldım. Tabi Almanya'yı çok dolaştığım için genelde iyi bilirim.

Buralarda yaşayan gurbetçilerimizin durumu manevi anlamda çok iyi değil. Birinci kusak zaten miadını tamamladı. Uçağın üstünde geldiler tabutla altında vatana döndüler.

Kültürel olarak gelişemediler. Türkiye'deki müsbet gelişmelerden nasiplenip kendilerini yenileyemediler. Burada da korunma refleksiyle kendilerince oluşturdukları savunma mekanizmaları gereği batının güzelliklerini de pek alamadılar. Bir deyim vardır ya; Burada yabancı Türkiye de Alamancı tam da öylesine kültürel ve sosyal bir insan yapısı çıktı ortaya.
Buradaki bizim insanlarımız kültürel yapısı hala Türkiye deki 1960 lı yıllardaki sosyal ve kültürel yapı olarak kendisini muhafaza ediyor diyebiliriz.

Dolayısıyla yeni nesle bir şey verilemedi koruma önlemleri alınamadı.

filozof_58

Asistan
Mısırda okumanın pek güvenli olmadığı söyleniyor gitmek isteyenler için tavsiye edermisiniz.

Mısır güvenli bir yer sayılır. Güven olayı sizin tedbirleirnizle ilgilidir. Bayansanız tek başınıza olmaz illaki bir arkadaş grubuyla hareket emeniz önemlidir. Erkek de olsanız arkadaş grubuyla hareket etmek her zaman hayırlıdır. Sonuçta bir yabancı ülkede yaşayacaksınız kolay değildir. Tabi gidilip iim öğrenilmesini tavsiye ederi. En azından iyi bir Arapça öğreneceksiniz.

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Hollanda ile ilgili bir yazı dizim vardı bu konuda şuradan bakabilirsiniz. http://www.forumanadolum.com/f302/hollanda-notlari-1084.html

Avrupa'da ilk gurbet hayatım Almanya'da başlamıştı. 7 yıl Almanya'da kaldım. Frankfurt, Köln, Hannover gibi şehirlerde kaldım. Tabi Almanya'yı çok dolaştığım için genelde iyi bilirim.

Buralarda yaşayan gurbetçilerimizin durumu manevi anlamda çok iyi değil. Birinci kusak zaten miadını tamamladı. Uçağın üstünde geldiler tabutla altında vatana döndüler.

Kültürel olarak gelişemediler. Türkiye'deki müsbet gelişmelerden nasiplenip kendilerini yenileyemediler. Burada da korunma refleksiyle kendilerince oluşturdukları savunma mekanizmaları gereği batının güzelliklerini de pek alamadılar. Bir deyim vardır ya; Burada yabancı Türkiye de Alamancı tam da öylesine kültürel ve sosyal bir insan yapısı çıktı ortaya.
Buradaki bizim insanlarımız kültürel yapısı hala Türkiye deki 1960 lı yıllardaki sosyal ve kültürel yapı olarak kendisini muhafaza ediyor diyebiliriz.

Dolayısıyla yeni nesle bir şey verilemedi koruma önlemleri alınamadı.

yazinizi inceleyecegim insAllah. Demek ALmanya´yi iyi biliyorsunuz. Kaldiginiz sehirler arasinda benimde memleketim var : ) .Söylediklerinize büyük oranda katiliyorum. Lakin burada bazi tarikatlarin faaliyetleri cok iyi. Onlari takib edenlerin maneviyatlarini pekde kötü görmüyorum. Sosyoloji ve kültürel acidan cok haklisiniz. Birinci nesil cogunlukla ebediyete göc etti. Ikinci nesil iki kültür ve iki ülke arasinda sIKISIP kaldi. ücüncü ve dördüncü nesil ise büyük oranda asimile olmus vaziyette ... maalesef . cevabiniz icin tesekkür ederim

filozof_58

Asistan
filozof rumuzunu, felsefeyi sevdiginiz icin mi sectiniz ve sonunda ki 58 memleketinizin plak numarasi mi ? en cok sevdiginiz ve bizlere tavsiye edeceginiz kitaplar hangileri ? : )

Evet İslami ilimler yanında felsefeyle yakından ilgiliyim. İslam terminolojisinde Felsefenin diğer adı Hikmet tir.

Kitap okuma konusunda bulduğum her kitabı okuyorum. Doğu, batı klasikleri, sosyolojik, felsefi, düşünce, tarih kitaplarına son yıllarda daha çok ağarlık vermiştim.
Kitap tavsiyesiyle sizi yönlendirmiş olmayayım ama şunu tavsiye edebilirim; Mutlaka okuyuni şunun kitabını okurum bununkini okumam demeyin.

filozof_58

Asistan
ahmet akgündüz ile rotterdam da görüşüyormusun? bağın varmı?

Bütün müslümanlarla selamlaşır hal hatır ederim. Bunu belirtmiştim daha önce müslümanları kardeşlerim olduğu için seviyorum. Fakat hiç bir cemaatla içli dışlı bağlantım yok. Hepsine de duacıyım. Maalesef modaya uyamıyorum.

Mahpeyker

Kıdemli Üye
modaya uyamiyorum derken, medyatik olan sahsiyetleri mi kastettiniz ? idolünüz var mi ? hayatini, eserlerini, dünyaya bakisini cok begendiginiz bir sahsiyet var mi ?

filozof_58

Asistan
modaya uyamiyorum derken, medyatik olan sahsiyetleri mi kastettiniz ? idolünüz var mi ? hayatini, eserlerini, dünyaya bakisini cok begendiginiz bir sahsiyet var mi ?

Modadan kastım, illa bir cemaate uymayı dayatan anlayışı kasdetmiştim. Ehli sünnet çizgisinde olmak ve yaşamak beni ziyadesiyle mutlu ve tatmin ediyor. Ama kendisini bir cemaate bağlı hissetmek isteyen kardeşilerimize saygı duyarım. Bu biraz da ruh dünyanızla alakalı bir şeydir.

İdeol demek yanlış olur da örnek aldığım veya etkilendiğim şahsiyetler diye sorulursa şu isimlerden söz edebilirim. Şehit Hasan El Benna, Şehit Seyyit Kutup, Necip Fazıl, Aliya İzzet Begoviç, Sosyolog Ali Şeriati en çok etkilendiğim şahsiyetlerdendir diyebilirim.

İslam tarihinde de Peygamberimiz (sav) ve sahabeyi kiram dan sonra en çok etkilendiğim isim İmam-ı Azam Ebu Hanife'dir. Dünyada ilk savaş hukunu geliştiren ve devlet başkanlarının teklif ettiği hiç bir makamı kabul etmeden fetvalarını özgürce veren şehit insan (ra)

Özelden de sormuşsunuz kitap tavsiyem;
-Aliya İzzet Begoviç- Doğu ve Batı Arasında İslam
-Dr. Hünke- Avrupa üzerine doğan İslam güneşi
-Ali Şeriati- Hac

Verda

Gales
@filozof_58..Bugün Suriyede yaşanan olaylar için bazı ağır abiler ve dindar godomanların "her planın üstünde bir planı olan Allah'ı unuturcasına" batıyı mutlak güç görüp servis ettikleri komplo teorileri ve zulme karşı duruşlarını nasıl değerlendirirsiniz ??

filozof_58

Asistan
@filozof_58 ..Bugün Suriyede yaşanan olaylar için bazı ağır abiler ve dindar godomanların "her planın üstünde bir planı olan Allah'ı unuturcasına" batıyı mutlak güç görüp servis ettikleri komplo teorileri ve zulme karşı duruşlarını nasıl değerlendirirsiniz ??

Batı size bir verirken daha fazlasını alır. Batıdan insani duruş, insani yardım beklemek saflıktır. Onların sosyal ve siyasi bütün ilişkileri oportunist yani fırsatçlık temeline dayalıdır. Bunlarda bizde olduğu gibi dostluk, ahbablık, hatır gönül anlayışına dayalı bir ilişki yoktur. Bir batılının kapınızı çaldığını görürseniz acaba benden ne koparmıya geldi diye hazırlıklı olacaksınız. Tedbirli olmazsanız hiç farkında olmadan oturduğunuz minderi bile alıp götürürler.

“Ey inananlar! Yahudi ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden her kim onları dost edinirse, o onlardandır.” (Mâide: 51)

Hak ve batıl mücadelesinin kıyamet sabahına kadar devam edeceğini aklımızdan çıkarmadan mücadelemize devam edeceğiz.

Sosyolog Ali Şeriati'nin kölelere yazdığı bir mektup var.

Mısır'da pramitleri gezerken oradaki ölen binlerce pramit işçisi kölelere şöyle sesleniyor.

''Birbirini tanımayan bizler birbirini çok iyi tanıyanlar adına birbirimizi öldürdük.''

Verda

Gales
Söylediklerinize katılmakla beraber aslında benim daha çok vurgulamaya çalıştığım batı oyunu denerek Esedi destekleyenlerin basiretsizliği noktasıydı.!

Gündemden devam edersek, taksim geziparkı olaylarının dış basında hala Türk baharı yankıları mevcut mu yoksa olası haberler revize edildi mi..? Ve dahi yerli ve yabancı vatandaşın yaşanan olaylara karşı izlenimleri nelerdir..?

filozof_58

Asistan
Söylediklerinize katılmakla beraber aslında benim daha çok vurgulamaya çalıştığım batı oyunu denerek Esedi destekleyenlerin basiretsizliği noktasıydı.!

Gündemden devam edersek, taksim geziparkı olaylarının dış basında hala Türk baharı yankıları mevcut mu yoksa olası haberler revize edildi mi..? Ve dahi yerli ve yabancı vatandaşın yaşanan olaylara karşı izlenimleri nelerdir..?

Suriye'de batının etkisi, idda edildiğinin aksine bir durumdur. Suriye deki cihat hareketi tamamen müslümanların kendi isteğiyle başlatılmıştır. Diğer Arap ülkelerine göre somuç alınmasının bu kadar gecikmesinin en önemli müsebbibi, Batı, Çin, Rusya ve İran'dır. Diğer ülkelerde kaçırdıkları fırsatdan, engelleyemedikleri İslami hareket iktidarlarından ders çıkararak Suriye'de buna müsade etmemekte kararlılar.

Taksim konusu bir ergenokon kalkışmasıdır. Uzun da sürmeyecektir.
Batı basını önce çok heveslenmişti ama Başbakanın kararlı duruşu ve panik yapmaması karşısında bu işten bir şey çıkmayacağını anladı ve birinci gündem maddesi olmaktan çıktı.

Başbakanın bu olaylar karşısındaki kararlı ve sert tutumunun altında yatan ana neden neydi? Bunu irdelemek lazımdır. Bütün istihbarat bilgilerini elinde bulunduran, Taksim olaylarının olabileceğini de kestirebilecek durumda olan Başbakan neden olayları yatıştırma yönünde açıklama yapmak yerine daha da ileri giderek Taksim'e cami de yapacağız şeklinde tahrikkar açıklamlardan kaçınmadı?

Başbakan her türlü riski göze alarak bir çoklarına mesajlar verdi tehdit etti. Onları da Batı ve Türkiye basınından alıntılarla şöyle sıralayabilriz.

Son ABD ziyareti sonrası, bu gezinin sonuçlarının birkaç hafta sonra alınabileceğini biliyorduk. Bilindiği gibi Başbakan ve heyeti, ABD’ye ‘no fly zone’ isteyerek gitti, Cenevre dayatmasıyla döndü. Cenevre’ye hiç de hevesli olmayan Erdoğan, döndüğünde de Cenevre’ye hevesli görünmedi. ‘Tamam, gideriz, bölge ülkeleriyle de görüşürüz’ cümleleri hep yarım ağızlıydı. Hatta AB’nin Suriyeli muhaliflere silah ambargosunu devam ettirmeme kararı bile yüksek sesle olumlanmadı.

Ancak Başbakan, ‘Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla’ misali Esad üzerinden ABD ve Rusya’ya ağır bir mesaj gönderdi. Mesaj kısaca şuydu: ‘Bana öyle el-Kaide’yle falan bir şeyler dayatma. Bu ülkeyi gerekirse Orta Doğu batağïna bir anda sokarım. Benim dünyadaki her ülkeyle ticaretim var, burada her ikinizin de kıyamet kadar yatırımı var. Ben yanarsam herkes yanar.’

Bu tehditin lafta kalmaması için de Orta Doğu’dan bir parça ateşin Türkiye’de yakılmasını göze alan Başbakan, Fatih Altaylı röportajında bu ana mesajın yanında bir taşla başka kuşlar da vurdu:

1. El Kaide’den Hizbullah’a Hamas’tan Müslüman Kardeşleri’ne yoğunlukla müslüman olan tüm Orta Doğu aktörlerine ‘Ben müslümanım. Laik değilim.’ mesajını verdi.

2. Tüm dünyaya Arap Baharı başladığından beri bana ‘hakem’ muamelesi çektiniz. Faul yapana ses çıkarmayıp, meydanı boş bulanların bana saldırmasına müsaade ettiniz. Hadi bakalım.’ dedi.

3. İran’a ‘Yıllardır ben her yerde seni savunurken sen beni ‘Tarafını seç’ diyerek sıkıştırdın ve ‘Ya benden yanasın ya ABD’den’ diyerek tehdit ettin, şimdi de vuruyorsun. Ne sendenim ne ABD’den’ dedi.

4. Bu hamleyi cok büyük ihtimalle sadece 2-3 kişiyle paylaştı. Bu sayede yıllardır ve muhtemelen bürokratlarından, son zamanlarda daha da fazla yaşadığı İran’a ve İsrail’e sızdırmaların önünü aldı. Bu, ofisini dahi dinleyen içeridekilere de ‘Oyununuzu bozarım’ mesajıydı.

5. Baas rejimine artık gizleme gereği bile duymadan aleni şekilde çalışanlara ve Reyhanlı patlamasında parmağı olduğu ortaya çıkanlara ‘Aniden bir karışıklık çıkabilir. Kimbilir bir gece ansızın sizi de Silivri’de misafir ederim’ dedi.

6. Ülke içinde konformistlikleri nedeniyle savaş karşıtı olan hemen herkesi direnişçi yapıp ‘iç savaş’ naraları attırarak ‘fake’ savaş karşıtlığını deşifre etti. Ayrıca herkesi istediği zaman psikolojik olarak savaşa hazırlayabileceğini yedi düvele gösterdi.

7- Yüzbinlerce insanın öldüğü, milyonlarca insanın sığınmacı olduğu, kaybolduğu, işkence ve tecavüze uğradığı olaylara kayıtsız kalan, hatta bu insanlara fiziksel görünümlerinden ötürü ‘terörist’ diyebilen insanların nasıl alkol, çevre gibi faktörler yüzünden şehir terörüne başvurabildiklerini açığa düşürdü. Ve bunların ne kadar samimiyetsiz ve eyyamcı olduklarını Türk halkına göstermiş oldu.

Verda

Gales
Yerinde tespitler fakat sn Filozof anlamadığım, bir insan olmuş veya olası durumların her alanına muktedir olabilir mi? yani bunların siyasi arenada elbet bir karşılığı vardır fakat yaşananların başlangıç ve sonuç itibariyle kendi otokontrolunda olup yine kendi lehine olması muhtemel durum yorumu ne kadar sağlıklı ? çünkü eğer bütünüyle böyle kabul edersek süreci okumakta yanlış sonuçlar elde edilebilir ve varsayılan küçük sorunlar daha da büyüyebilir. Hiçbir ideoloji ve partiyi kendilerine yaklaştırmayan provakötörlere de duruşlarını göstermiş iktidara sesini duyurmaya çalışan bir gençlik grubu var, eğer yukarıdaki gibi bir politika izlenirse üzerlerinden menfi hareketler gerçekleştirilen bu grup ötekilşetirilerek/yok sayılarak karşıt tarafa itilmiş olur ki bundan sonrasını düşünmek hiç zor değil. Tayyib'in bi şekilde bu gençleri kazanma yoluna gitmesi gerekmez mi..?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...