Fussilet/53

incimercan

İhvan Forum Üye
“Sebepleri öğrenmek isteyerek delirmenin eşiğinde çaldım kapıyı. Kapı açıldı ve gördüm ki, içeriden çalmaktaymışım.”

nereden çaldığımızdan çok kapıyı çalıp çalmadığımız daha önemli değil mi?

bir de kapı diye duvara tekrar tekrar toslayanlar var.

adams77

Kanalizasyoncu
nereden çaldığımızdan çok kapıyı çalıp çalmadığımız daha önemli değil mi?

bir de kapı diye duvara tekrar tekrar toslayanlar var.

Sen onları başkaları sanma :) gözlerin seni yanıltmasın aynalara dikkatli bakmak gerekir.

adams77

Kanalizasyoncu
En iyisini bulmak için toslamaya devam burdaysan tosluyorsun demektir.

incimercan

İhvan Forum Üye
se nurîhim âyâtinâ fîl âfâkı ve fî enfusihim hattâ yetebeyyene lehum ennehul hakku, e ve lem yekfi bi rabbike ennehu alâ kulli şey’in şehîd(şehîdun).

İnsanlara ufuklarda ve kendi nefislerinde âyetlerimizi göstereceğiz ki onun (Kuran'ın) gerçek olduğu, onlara iyice belli olsun. Rabbinin her şeye şahit olması, yetmez mi?.

Rabbinin her şeye şahit olmasını anlayan kul , kul olmak için ne yapıyor?

Afak demek kişinin gözünün görebildiği son nokta mı yoksa henüz göremediği tüm noktalar mı?

cemaliii

Kıdemli Üye
Kuranda ayetlerin sıralaması önemlidir. Önce afakta dış alemi zikretmiş. Dolayısıyla önce afakta görülecek.

Misal başka bir ayette o erkeklere söyle gözlerini haramdan sakınsınlar diyor. Sonra kadınları zikrediyor. Önce erkeklerin sakınması gerek harama bakmaktan. Zaten erkekler kadınlara nazaran bakışlarıyla daha fazla şehvet duyup haram işlerler. Ayetlerde öncelik önemli.

Diğer türlüsü olamaz mi? Yani önce enfüste sonra afakta. Olur elbet.

Önce enfüste seyrederken orada takılıp afaki seyri yapamamakta var. Firavun zır cahil değildi. Dinsiz imansız değildi. Burada takılıp kaldı. Enfüste bulunca ben sizin en yüce rabbinizim deyiverdi.

Tersi mümkün mü? Önce afakta seyredip enfüse dönememek?

incimercan

İhvan Forum Üye
Önce enfüste seyrederken orada takılıp afaki seyri yapamamakta var. Firavun zır cahil değildi. Dinsiz imansız değildi. Burada takılıp kaldı. Enfüste bulunca ben sizin en yüce rabbinizim deyiverdi.

Tersi mümkün mü? Önce afakta seyredip enfüse dönememek?

güzel bir soru ..

siz bir adrese doğru yola çıkıyorsunuz ve belli duraklardan geçiyorsunuz eğer dikkatli davranır ve idrakı ile oralardan geçerseniz tekrar beden evine dönerken aynı yolu takip edersiniz.. yani enfüse dönersiniz. Ancak bizim yapmamız gereken tekrar enfüse dönmek değil ikisini bir edebilmek.
Siz diyorsunuz ki önce afakta seyretmek olur mu? valla bilemedim. Kanımca uçan kaçan hocalar, keramet peşinde koşanlar oralarda dolanıyor ..

cemaliii

Kıdemli Üye
güzel bir soru ..

siz bir adrese doğru yola çıkıyorsunuz ve belli duraklardan geçiyorsunuz eğer dikkatli davranır ve idrakı ile oralardan geçerseniz tekrar beden evine dönerken aynı yolu takip edersiniz.. yani enfüse dönersiniz. Ancak bizim yapmamız gereken tekrar enfüse dönmek değil ikisini bir edebilmek.
Siz diyorsunuz ki önce afakta seyretmek olur mu? valla bilemedim. Kanımca uçan kaçan hocalar, keramet peşinde koşanlar oralarda dolanıyor ..

Afakta hakkı müşahede, sonra enfüsde hakkı müşahede. Uçan kaçanlarla işimiz yok. İlla böyle olmalı diye iddiada etmiyoruz.

İçi dışı bir sözünü biz enfüsü afakı bir diye anlıyoruz. Doğru mu anlıyoruz sizce ?

Bir soru daha.Enfüste müşahede nasıl olmalıdır? Ben zorlanıyorum burada. Belki siz yardımcı olacaksınız?

incimercan

İhvan Forum Üye
Afakta hakkı müşahede, sonra enfüsde hakkı müşahede. Uçan kaçanlarla işimiz yok. İlla böyle olmalı diye iddiada etmiyoruz.

İçi dışı bir sözünü biz enfüsü afakı bir diye anlıyoruz. Doğru mu anlıyoruz sizce ?

Bir soru daha.Enfüste müşahede nasıl olmalıdır? Ben zorlanıyorum burada. Belki siz yardımcı olacaksınız?

Estağfirullah..
Siz biz diye ayırmasak kendi kendimize konuşuyoruz.,Yardım sadece Cenabı Hakk ile gelir.

Enfüste kendini müşahede duygularına ve düşüncelerine hakim olabilmek ile olur.
Ayetler bize anlatmakta özellikle Adem as ve İbrahim as 'ın dualarına bakarsak enfüsi temizliği Kuran yolu ile anlayabiliriz.