Gençken Yapılacak 100 şey

girdap

Ordinaryus
Şu günlerde yollarda, internette reklamlar, afişler var. Bir telefon hattı firması saçma sapan uğraşlarla insanların hemhal olmalarını istiyor. "Gençken yapılacak 100 şey"i sıralamışlar güya..

Hayır efendim, asıl ben şimdi kırk tanesini size aktarmak istiyorum. "40" çünkü gerisini siz tamamlayabilirsiniz:

1- Sezai Karakoç’un en az 20 kitabını okumak ve kendisine bir ziyarette bulunmak.

2- Cahit Zarifoğlu’nun kabrini ziyarete etmek ve mutlaka "Yaşamak"ını okumak!

3- İsmet Özel gibi bir şairin hayatını en ince ayrıntısına kadar öğrenmek.

4- Mehmet Akif’in Safahat’ini okumak ve kabrini ziyarete gitmek.

5- Haftada en az 2 seminere veya sempozyuma katılmak!

6- Eyüp’ten Türkiye Yazarlar Birliği şubesine kadar yürüyüp kalan tüm vaktini orada geçirmek. Vardığınız andan itibaren o günkü bütün etkinliklere katılmak veya seyirci olmak.

7- Dostoyevski’nin en az 5 kitabını okumak ve yazar hakkında en az bir yazı yazmak.

8- ‘Avni’ mahlaslı şairin şiirlerinden en az birini ezberlemek (ve bu esnada kim olduğunu kolaylıkla tahmin etmek).

9- Rasim Özdenören gibi bir büyüğümüzle tanışma şerefinde bulunup biraz da olda kendisi ile sohbet etmek.

10- En az 30 raftan oluşan bir kütüphane oluşturmak (25 yaşına kadar, raflar küçük olmasın)

11- Sadeleştirilmemiş olan altı ciltlik Mesnevi’yi okumak.

12- Dergah dergisini en fazla 2 sayı geciktirerek almak.

13- Yediiklim gibi bir dergiyi hem eski hem yeni sayıları ile hiç sektirmeden takip etmek.

14- Cafcaf dergisinin temsilcisi olmak!

15- Mazlumder etkinliklerine katılmak ve bunları kaleme almak.

16- İnternet gezgininde ana sayfayı ‘Google’ ya da ‘Facebook’ yapmaktan vazgeçip kültür/haber sitelerinden birine ayarlamak (Örn. Dunyabizim.com)

17- Nuri Pakdil’le tanışmak ve kitaplarından en az on kadarını okumak.

18- T.S Eliot’ın ‘T.S.’sinin açılımını öğrenebilmek.

19- Mustafa İslamoğlu eserlerinden olduğunca faydalanabilmek!

20- En az ‘Bir doğu dili bir de batı dili öğrenmek’ (S. Karakoç)

21- Mutlaka ‘İsfahan’ı gezmek!

22- Hacc’a gitmek, olmasa bile en azından gençlikte Umre’ye gitmek.

23- Doğu Batı yayıncılığın posterlerinden en az beş adet edinebilmek.

24- Kelimelerin alt yapılarını incelemek.

25- Her evden dışarı çıkarken mutlaka en az birer tane kitap veya dergiyi yanında bulundurmak.

26- Okullardaki sisteme karşı gelebilme cesaretinde bulunmak, ve okulunuzdaki en az beş öğretmene bunu açıklamak. (Belki onlar da aynı şeyi düşünüyorlardır, hemen karamsar düşüncelere kapılıp, ‘söyleyeyim de beni sınıftan atsın’ diye düşünmeyelim.)

27- Kur’an-ı Kerim’in mealiyle birlikte en az bir cüzünü ezberlemek.

28- Bir grup oluşturup kitap ve dergi alışverişinde bulunacağınız arkadaşlar edinmek.

29- Ağa Kapısı’nda denize doğru yazılar kaleme alabilmek.

30- Nişantaşı’nın ortasında ‘Ben Müslüman’ım’ diye bağırıp etrafa aldırış etmeden dilediğince koşmak.

31- Edebi söz sanatlarının kaç adet olduğunu ve bunların neler olduğunu öğrenmek.

32- Haftada en az iki kere yolda yürürken kitap okumak.

33- Ayda bir kez otobüsteyken, tramvay veya metrobüsteyken 2 satır kaleme almak.

34- Sezai Karakoç’a yolda rastlamak.

35- Murat Menteş’in Dublörün Dilemması’nı mutlaka okumak ve ardından Korkma Ben Varım’a başlama cesaretinde bulunmak.

36- En az 4 dilde evde sözlük bulundurmak.

37- Mümkünse cep telefonunuzda Arapça-Osmanlı Türkçesi- Farsça- Urduca gibi dillerin sözlüğünü kullanmak.

38- Uyduruk yazılara ‘şiir’ dememek, asıl şiirin ne olduğunu kavrama yeteneği kazanmak.

39- Yağmurlu bir havada şemsiyesiz Kabataş’tan Eminönü’ne kadar yürüdüğünüz vakitteki düşüncelerinizi yazmak.

40- En son madde olarak bir kalem ve bir kağıt alıp yaşamınızda olması gereken diğer unsurları da siz yazar mısınız?

www.dunyabizim.com sitesinde Elif Karacan yazdı. Geri kalan 60 maddeyi de siz tamamlayabilirsiniz.

girdap

Ordinaryus
Bunlar da okuyucu yorumlarından :

41. Her hafta 1 surenin mealini okuyup, kavramaya çalışmak ve en önemlisi hayatımıza yansıtmak,
42. Necip fazıl kısakürek' in çöle inen nur unu yaşama geçirmek,
43. Edebiyat-kültür-sanat dergisi alırken mutlaka 1 tane de arkadaşımıza almak, biriyle daha tanıştırmak,
44. Klark, kafa dengi tarzında programları mümkün olduğunca takip etmek,
45. Şanlı tarihimizi bilmek...
46. Ömer Karaoğlu dinlemek, dinletmek;
Taner Yüncüoğlu dinlemek, dinletmek;
47. İtikaf diye bir sünnet olduğunu hatırlamak ve bir defa olsun uygulamak.
48. Pazartesi perşembe orucunu tutmak
49. Gülmek ve ağlamak arasında bir yerde durmak