Gerekçeli Meal-Tefsir / Mustafa İslamoğlu

Ahi Evran

Profesör
Bu tefsir bize ne kazandırır diyecek olursanız kelimelerin semantik analizine ulaşabilirsiniz... Huşu kapısının anahtarı olabilir...

kuranmeali.com'dan kendiniz meal çalışması yapın daha faydalı olur, orada kelime meali de var...

M.İslamoğlu'nun birçok kitabını okudum, halen de okurum, kendisinden ziyade kitaplarını severim, gerekçesiz gerekçelerine bir türlü alışamadım, meali de ağdalı...

spesifik

آزادی قید و بند
Mustafa İslamoğlu faklı olmak adına kendince bir meal yapmış,itikadi bozuklukları var, şia meyili var,bir kelimenin farklı anlamlar olması onun asıl manasını değiştirmezki,Allah kelamına yorum veriyorsun, arapçadaki eşanlamlı kelimelerle meal hazırlamak...nasıl bir mesuliyete girdiğinin farkın damı,Büşra hanım farkında olmadan önyargılı hareket ediyorsunuz, yenilik modernlik reform, bunlar İslam, itikat konusunda kabul edilemez ki,farklı omak adına insanlar nasıl ahiretlerini tehlikeye atıyorlar, bunun bir hesabı var, Allah bizleri yanıltmasın

Asıl manayı değiştiremeyeceğini kendisi bizzat söylemiş zaten
İlimden korkuyor musunuz?
Toplumun ameli yok , Hilal tv yi kim izliyor sokakta sorsanız on kişiden belki bir kişi çıkar
toplum bilmiyor bilmek istemiyor çünki bildiği ile amel etmek zorunda
amel insana ağır geliyor ...
Bugüne kadar var olmuş bir hükmü farklı olarak ilga etmiş mi ?
Misal verebilir misiniz? Bu konular senelerdir tartışılıyor...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
hak gelince batıl hep zail olmuştur..... Cübbeli Ahmet Hoca, Allah ın izni ile, evvela yaşar nuriyi ekranlardan kovdurtmuştur,,,, sonrasında ise, İ.oğlunun ve benzerlerinin ipliğini pazara çıkarmıştır...ekrana çıkanlar, bu yüzden daha dikkatli konuşmaya özen göstermek zorunda kalıyorlar...Ahmet Hocanın azarına muhatab kalmamak için....Allah kendisinden razı olsun..sesini daha gür etsin..... gerçi, çok yıllar evvelinde, Mahmud Efendi hz.leri bunu haber de vermiştir...

zülcenaheyn

Asistan
Elmalılı, Ahmed Hulusi ve Diyanet meallerinden sonra en beğendiğim meal oldu İslamoğlu'nun meali. Manaya yakın ama farklı sözcükler yazılmış bir meal okumak ezbercilikten kurtarıp farkındalık yaratabilir, bu konuda meali menfi görmüyorum, sadece İslamoğlu'nun Şia'ya meyilli profili beni soğutuyor o kadar.

Tabii ki, yine de, Arapça bilmeyen, Kuran'ı yüzünden okurken anlayamayanlar (benim gibi) tek bir meal ve tefsir ile yetinmemeli ve birkaç meali ve tefsiri okuyup, birbiriyle karşılaştırmalı ve bir de ariyetten vicdanına bakmalı :)

Yine de ek olarak söylemeliyim ki, düz, ezberci, anlaşılmayan, kuru meallerden sonra (örnek Yaşar Nuri Öztürk) İslamoğlu'nun meali insana iyi geliyor çünkü dolu, bilgili, ayrıntılı ve anlaşılıyor.

spesifik

آزادی قید و بند
gerçi, çok yıllar evvelinde, Mahmud Efendi hz.leri bunu haber de vermiştir...

Mahmud efendi bir gün İslamoğlu mealini bitireceksiniz der de inş.. Siz de istifade edersiniz...

kilicarslan

Kıdemli Üye
Bazi mealler digerlerinden biraz farkli olabilir.
Bunun nedeni tefsir ekollerinden gelir. Rivayet, dirayet diye bilinen tefsirler vardir. Bunlardan farkli olarak cokca rastlamadigimiz "LiTERATÜREL" tefsirde vardir ki bu yöntemde kelimelerin yapisi ve türedikleri kelimelerin bilhassa üzerinde durarak meallendirilir/tefsirlendirir.

Ahi Evran

Profesör
Ahmet Varol'un mealini severim, samimidir...