Güzel Olacak Herşeyden Bir Şey ! (Kuru İddia)

kebîkec

İhvan Forum Üye
Forumda muallim veya muallime çoktur. İnsanları şerrimden korumanın yolu uzlete çekilmektedir. Çoktandır ibni Haldun un mukaddimesini erteliyordum 1090 büyük sayfa... Bittigi gibi dönerim inşallah ?

Hakperest

Kıdemli Üye
Forumda muallim veya muallime çoktur. İnsanları şerrimden korumanın yolu uzlete çekilmektedir. Çoktandır ibni Haldun un mukaddimesini erteliyordum 1090 büyük sayfa... Bittigi gibi dönerim inşallah ?
İroni yapmış olsanız da kabul etmem, siz iyi bir insansınız

Tamam hocam kabul
Bir başlık açın ibn haldun diye
Ara sıra oraya yazın bari

ihvanistanbul

AkhenAton
aslında kitap klübü gibi birşey kursak güzel olacak. hem siyasi tartışmalardan uzak dururuz hem okumaya teşvik olur.

ihvanistanbul

AkhenAton
mesela bu ara koçi bey risalelerine başladım. onun üzerinden bir konu açıp gidelim. herkes yorumunu yapsın. ( veya sizin beğendiğiniz tavsiye ettiğiniz bir kitap üzerinden başlayalım ) her ay 1 kitap şeklinde gidelim ne dersiniz?

kebîkec

İhvan Forum Üye
Çoktandır buraya bir şey yazmamışız. Epey güzel icraat birikmiş. ?

Bu arada @ihvanistanbul hakkını helal et çok hararetli söylemlerde bulunmuşum. Ne içtim hatırlamıyorum ?

ihvanistanbul

AkhenAton
bu ülkede 100-150 bin kişiyi aydınlatma direklerinde sallandırmadıkça ülke düzelme rotasına girmeyecek.
yönetim şekli gereği seçim olacaksa iq testi istenmeli. 110 altının oy hakkı olmaması gerekiyor. ( sağcı solcu farketmez )

Cennet olsun durağı Hünkar 4. Murad han hazret gibi bir demir yumruk gerek. tüm inatçı zorba ve cahillerin kafasında patlasın için.

KAFKAS

Kıdemli Üye
4.Murat sonrasına da bakmak lazım.Çok değil.O kadar demir yumruk olup arkasına ne kaldı!En azından o kadar temizlik sonrası kısa da olsa bir toparlanma dönemi olması gerekirdi.Oldu mu?Olmadı!Başka bir zaman Yeniçeri ocağı kaldırıldı.Başka bir zaman Enderun kapatıldı.Yozlaşma o denli bir hale geldi ki artık son zaman padişahları devlet adamlarını bile idam etmeyi bıraktı.Abdülhamid Han Yavuz Döneminde yaşasaydı ,ya da tam tersi Yavuz Abdülhamit döneminde yaşasaydı olayların seyri çok fark eder miydi!Ya da bugünlerde demiyim de 2002 de Erdoğan ın yerinde o günkü şartlarda farklı bir tarihi şahsiyet devleti yönetseydi şu günlerden çok farklı bir durum ortaya çıkar mıydı hiç zannetmiyorum.

ihvanistanbul

AkhenAton
4.Murat sonrasına da bakmak lazım.Çok değil.O kadar demir yumruk olup arkasına ne kaldı!En azından o kadar temizlik sonrası kısa da olsa bir toparlanma dönemi olması gerekirdi.Oldu mu?Olmadı!Başka bir zaman Yeniçeri ocağı kaldırıldı.Başka bir zaman Enderun kapatıldı.Yozlaşma o denli bir hale geldi ki artık son zaman padişahları devlet adamlarını bile idam etmeyi bıraktı.Abdülhamid Han Yavuz Döneminde yaşasaydı ,ya da tam tersi Yavuz Abdülhamit döneminde yaşasaydı olayların seyri çok fark eder miydi!Ya da bugünlerde demiyim de 2002 de Erdoğan ın yerinde o günkü şartlarda farklı bir tarihi şahsiyet devleti yönetseydi şu günlerden çok farklı bir durum ortaya çıkar mıydı hiç zannetmiyorum.
olmadı mı? gayet oldu. merhum sultan murad han yerine kardeşi gelmesin yaptıkları ziyan olmasın diye kardeşinide öldürüp kırım hanına saltanatı bırakmak istedi ama nasip olmadı. aynı şekilde 10-20 yıl daha ilerlenebilseydi bugün bambaşka bir tarih okuyor olacaktık. deli ibrahim abisi gibi olmayı bırak abisinin silik bir gölgesi bile olamadı. sultan murad han istanbulda yeniçerilerin ev basıp namus kirlettiği yıllardan bağdatın geri alındığı hindistandan avrupaya ayar verildiği yıllara çok kısa sürede getirdi.

Yavuz han abdülhamid han döneminde yaşasaydı çok farkederdi.. aynı şekilde fatih sultan mehmed han gibi 2 devlet adamı daha peşpeşe gelebilseydi dünyada konuşulan dilden tutta yenilen yemeğe kadar herşey değişmişti.

KAFKAS

Kıdemli Üye
olmadı mı? gayet oldu. merhum sultan murad han yerine kardeşi gelmesin yaptıkları ziyan olmasın diye kardeşinide öldürüp kırım hanına saltanatı bırakmak istedi ama nasip olmadı. aynı şekilde 10-20 yıl daha ilerlenebilseydi bugün bambaşka bir tarih okuyor olacaktık. deli ibrahim abisi gibi olmayı bırak abisinin silik bir gölgesi bile olamadı. sultan murad han istanbulda yeniçerilerin ev basıp namus kirlettiği yıllardan bağdatın geri alındığı hindistandan avrupaya ayar verildiği yıllara çok kısa sürede getirdi.

Yavuz han abdülhamid han döneminde yaşasaydı çok farkederdi.. aynı şekilde fatih sultan mehmed han gibi 2 devlet adamı daha peşpeşe gelebilseydi dünyada konuşulan dilden tutta yenilen yemeğe kadar herşey değişmişti.
Sonuçta Taktiri ilahi Allah 4.murat a 27 yıl ömür vermiş.Pek tabi olmayan bir durum var ortada bunun hakkında farklı değerlendiriyoruz.4.Murad elinden ne geliyorsa onu yapmış orası aşikar yalnız devlet adamı kadrolarının da problemli olduğu aşikar yoksa bu kadar kısa zamanda hemen arkasından bozulma olmazdı.Kırım hanlığının da kendi içinde çok parlak bir yönetim şekli yok işin açıkçası gelen gitmiş ,giden tekrar gelmiş 2-3-4 kere döneme baktığın zaman,bu soy Osmanlı veliyahtı olsaydı ,İmparatorluk ömrü eldeki kadrolar ile imparatorluğun gidişatına olumlu yön verir öngörüsüne ulaşamıyorum.Belki imparatorluğun ömrü çok daha kısa soluklu olurdu kim bilir.Kendi içlerinde hanlık idaresi şekli sorunlu yani.

Dediğim gibi bende tam tersini düşünüyorum Yavuz Abdülhamit döneminde yaşasaydı en fazla Abdülhamit olurdu!Abdülhamit de Yavuz döneminde yaşasaydı Yavuz dan aşağı kalmayacak derecede devlet liyakatına yaraşır bir hükümdar olurdu.En önemli mesele dönem şartları ve eldeki kadrolar Abdülhamit padişah olduğu zaman yerine Yavuz padişah olsa zamanki kadro yapısı ile ne yapacaktı!Avrupa ve Rusya Abdülhamit dönemindeki gibi diri ve kuvvetli değildi Yavuz zamanında neyse işte olmayan durumlar için elbet herkesin bir bakış açısı vardır.Olanları da gördük ,olacak olanları da yaşayıp göreceğiz ömrümüz varsa...

ihvanistanbul

AkhenAton
yavuzdan sonra gelen kanuni ile başladı çöküş. halbuki şampiyonlar ligi gibi kadro vermişti Allah :)

At sahibine göre kişner. Tarih hakkında farazalarla konuşmak doğru değildir amma yavuz selim handan sonra bir fatih sultan mehmet han gelmiş olsaydı bugün muhtemelen abdnin resmi dili türkçeydi.

cemaliii

Kıdemli Üye
2002 de Erdoğan ın yerinde o günkü şartlarda farklı bir tarihi şahsiyet devleti yönetseydi şu günlerden çok farklı bir durum ortaya çıkar mıydı hiç zannetmiyorum.

Çıkardı. İha siha yapmıyor satın alıyor olurduk. Zaten bayraktarıda ilk zamanlarda epey engellemeye çalışmışlar. Suriyeye girmeye cesaret edememiş olurduk, libyada doğu akdenizde hiç olmazdık.

cemaliii

Kıdemli Üye

Bu sokak köpekleri konusu artık güvenlik sorunu ekrem başkan. Bunu anlayın artık. Beyaz türk olduğunuz ve beyaz türklerin başkanı olduğunuz bu açıklamayla kanıtlandı. Halktan ve halkın sorunlarından bu kadar uzaksınız işte.Bu açıklamadan sonra insanlar oy vermez cumhurbaşkanı adayı olsun isteyenler var, kılıçdarda bu açıklamadan sonra seni aday yapmaz sanmam. Ekrem imamoğlu bu açıklama itibariyle benim için bitmiştir.