Hacamat ile Alâkalı Hadîs-i Şerîfler

ukubat

Profesör
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr
hacamat-ile-alakali-hadis-i-serifler.jpeg

Hazreti Peygamber (Sallâllâhu Te‘âlâ Aleyhi ve Sellem) bizzat kendisi Ebû Taybe adında bir hacamatçıya (haccam) hacamat yaptırmış ve başından kan aldırıp o kişiye ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur: “Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır.”[1]
Hazreti Peygamber (Sallâllâhu Te‘âlâ Aleyhi ve Sellem) ihramlı iken hacamat yaptırmıştır.[2]
Hazreti Ali (Radıyallâhu Anh) anlatıyor “Rasûlüllâh (Sallâllâhu Te‘âlâ Aleyhi ve Sellem) ayın on yedisinde, on dokuzunda ve yirmi birinde hacamat olurdu.”[3]
İbnü Abbâs (Radıyâllahu Anhümâ) anlatıyor: “Rasûlüllâh (Sallâllâhu Te‘âlâ Aleyhi ve Sellem) ihramlı olduğu halde hacamat oldu. Keza oruçlu iken de hacamat oldu.”[4]
Hazreti Enes (Radıyallâhu Anh) anlatıyor: “Rasûlüllâh (Sallâllâhu Te‘âlâ Aleyhi ve Sellem) ihramlı iken ayağının sırtından çektiği bir ağrı sebebiyle hacamat oldu. ”[5]
İbnü Abbâs (Radıyallâhu Anhümâ) anlatıyor: “Kendisiyle tedavi olduğunuz şeylerin en hayırlısı sa’ut (burun damlası), hacamat (kan aldırma), ledûd (ağızdan damlatma) ve meşiyy (müshil içmedir).[6]
Rasûlüllâh (Sallâllâhu Te‘âlâ Aleyhi ve Sellem) iki omuzu arasından yani kâhilden hacamat yaptırırdı ve şöyle buyurdu: “Kim herhangi bir hastalık için bu kandan akıtırsa, bir başka ilaçla tedavi görmese de zarar görmez.”[7]
Câbir ibni Abdillâh (Radıyallâhu Anh), Peygamberimizin (Sallâllâhu Te‘âlâ Aleyhi ve Sellem) sırtındaki veya kalçasındaki bir ağrıdan dolayı, bir defasında da atından düştüğü için burkulan ayağının acısından dolayı hacamat yaptırdığını rivayet etmiştir. ”[8]
Peygamberimiz (Sallâllâhu Te‘âlâ Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Şifa üç şeydedir: Bal şerbetinde, hacamat bıçağında ve ateşin dağlamasındadır. Ancak ben ümmetime dağlamayı yasaklıyorum.”[9]
İbn Ömer (Radıyallâhu Anh) şöyle dedi: “Ben, Rasûlüllâh (Sallâllâhu Te‘âlâ Aleyhi ve Sellem)den şu buyruğu işittim: “Hacamat olmak aç karnına daha faydalıdır. Hacamat olmak aklı ve hıfzetme (ezberleme) gücünü arttırır. Hâfız olanın da hıfzetmek kabiliyetini kuvvetlendirir. Artık kim hacamat olmak isterse Allah’ın ismini anarak perşembe günü hacamat olsun.[10]
Abdullah ibni Ömer (Radıyallâhu Anhümâ): “Hacamat, delilik, cüzzam, görme zayıflığı, alaca ve baş ağrısı hastalıklarına şifadır” hadîsini de rivayet etmiştir.[11]
Dipnotlar
[1] Buhâri, Tıb, 13.
[2] Buhâri, Savm, 22.
[3] Tirmizî, Tıb 12.
[4] Buhârî, Savm 32.
[5] Ebu Dâvûd, Menâsik 36
[6] Tirmizî, Tıb, 9.
[7] Ebû Dâvûd, Tıb, 4.
[8] İbn Mâce, Tıb, 2.
[9] Buhârî, Tıb, 3.
[10] İbn Mâce, Tıb, 22.
[11] Taberânî, el-Mu’cemü’l-Kebîr, No. 291.

Cenan

Ordinaryus
Hacamata başladım. Faydasını da çok gördüm. Allah ömür verdikçe zamanı geldiğinde yaptırırım insallah.

gamsız

Profesör
bugün hacamat cıyı davet edecektim tam denk geldi bilgileri tazelemiş odum, sağolasın hayırlı cumalar
Hacamat olmak aç karnına daha faydalıdır. Hacamat olmak aklı ve hıfzetme (ezberleme) gücünü arttırır. Hâfız olanın da hıfzetmek kabiliyetini kuvvetlendirir. Artık kim hacamat olmak isterse Allah’ın ismini anarak perşembe günü hacamat olsun.[10]
Abdullah ibni Ömer (Radıyallâhu Anhümâ): “Hacamat, delilik, cüzzam, görme zayıflığı, alaca ve baş ağrısı hastalıklarına şifadır” hadîsini de rivayet etmiştir.[11]
""

"Hazreti Ali (Radıyallâhu Anh) anlatıyor “Rasûlüllâh (Sallâllâhu Te‘âlâ Aleyhi ve Sellem) ayın on yedisinde, on dokuzunda ve yirmi birinde hacamat olurdu.”[3] "