Hadis Tenkidi ile Hadis İnkarcılığı Arasındaki Fark

Kaptan

Mecra Yazarı
2073 - Said İbnu'l-Müseyyeb anlatıyor:

"Hz. Ömer, Süheyb (radıyallâhu anhümâ)'e: "Niye parmağında altın yüzük görüyorum?" dedi. Beriki: "Onu senden daha hayırlı olan da gördü, ama ayıplamadı" deyince, Hz. Ömer:

"O da kimmiş?" dedi. Süheyb: "Resülullah!" cevabını verdi."

Nesâi, Zinet 42, (8,164,165).

lafons7275

Kıdemli Üye
2073 - Said İbnu'l-Müseyyeb anlatıyor:

"Hz. Ömer, Süheyb (radıyallâhu anhümâ)'e: "Niye parmağında altın yüzük görüyorum?" dedi. Beriki: "Onu senden daha hayırlı olan da gördü, ama ayıplamadı" deyince, Hz. Ömer:

"O da kimmiş?" dedi. Süheyb: "Resülullah!" cevabını verdi."

Nesâi, Zinet 42, (8,164,165).

Suheyb (r.a), altın yüzük konusunda kendisine özel bir ruhsat tanındığını düşünmüş olabilir.

Habbâb b. el-Erett (r.a) altın yüzük takan sahabîlerden olarak rivayet edilmiştir. Ancak Abdullah b. Mes'ûd (r.a) onun altın yüzük taktığını görünce, "Hâlâ onu atmanın zamanı gelmedi mi?" diye tevbih etmiş, o da hak vererek, "Artık onu bir daha görmeyeceksin" diyerek çıkarmıştır.[2] Dolayısıyla onun altın yüzük takmasıyla istidlal edilmesi doğru değildir.

Kaptan

Mecra Yazarı
Aklın yolu birdir,

Ebubekir Sifil böyle diyor:

Hz. Peygamber (s.a.v) Suheyb (r.a)'in parmağındaki altın yüzüğü, erkeklere altın yüzük kullanımını yasaklamadan önce görmüş ve serbest olduğu (hatta bizzat kendisi de taktığı) için bir şey dememiş olabilir. İlgili rivayetlerde zikredildiği gibi önceleri Hz. Peygamber (s.a.v) de altın bir yüzük edinmiş ve takmıştır. Ancak bazı rivayetlerin bildirdiğine göre bu durum 3 gün devam etmiştir. Dolayısıyla Efendimiz (s.a.v) Suheyb (r.a)'in parmağındaki altın yüzüğü bu süreç içinde görüp bir şey dememiş olabilir.

olabilir, cek, cak, cuk'larla bu işler olmuyor. Ne getirsek herşeye itiraz ediyor ve durumu kurtarmak için tevillere yeltenenlerin sözlerini getiriyorsun. Daha başka delillerim de var ama yine kabul etmeyeceksin ve harbiden başım da ağrıdı artık.

Kaptan

Mecra Yazarı
2079 - Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor:

"Bir kadın Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a gelerek sordu:

"İki altın bilezik hakkında ne dersiniz, (takayım mı?)"

"Ateşten iki bileziktir, (takmayın!)" deyip cevap verdi. Kadın devamla:
"Pekalâ altın gerdanlığa (ne dersiniz?)" diye sordu. Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm)'dan yine:
"Ateşten bir gerdanlık!" cevabını aldı. O, yine sordu:
"Bir çift altın küpeye ne dersiniz?"
"Ateşten bir çift küpe!"
Kadında bir çift altın bilezik vardı. Onları çıkarıp attı ve:
"(Ey Allah'ın Resülü), kadın kocası için süslenmezse, onun yanında kıymeti düşer" dedi. Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm):
"Sizden birine, gümüş küpeler takınmasından, bunları za'feran veya abir ile sarartmasından kimse engel olmaz!" cevabını verdi."

Nesâi, Zinet 39, (8,159).

*

2080 - Sevbân (radıyallâhu anh) anlatıyor:

"Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın yanına Fâtıma Bintu Hübeyre, elinde altından iri yüzükler (Feth) olduğu halde gelmişti. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselam), kadının ellerine vurmaya başladı. Fâtıma da hemen (oradan sıvışıp) Resülullah'ın kerimeleri Fâtımatu'z-Zehrâ (radıyallâhu anhâ)'nın

yanına girdi. Ona Resülullah (aleyhissalatu vesselâm)'ın kendisine olan davranışını anlattı. Bunun üzerine Hz. Fâtıma (radıyallâhu anhâ) boynundaki altın zinciri çıkarıp: "Bunu bana Hasan'ın babası Hz. Ali (radıyallâhu anhümâ) hediye etti" dedi. Zincir daha elinde iken Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) yanlarına girdi ve şunu söyledi:
"Ey Fatıma! Halkın: "Resülullah'ın kızının elinde ateşten bir zincir var!" demesi seni memnun eder mi?" dedi ve böyle diyerek oturmadan geri dönüp gitti. Bunun üzerine Fâtıma (radıyallâhu anhâ) zinciri çarşıya gönderip sattırdı, parasıyla bir köle satın aldı ve onu âzad etti.
Bu olanlar Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a anlatılınca: "Fâtımayı ateşten kurtaran Allah'a hamdolsun!" buyurdular."

Nesâi, Zinet 39, (8,158).

*

2081 - Huzeyfe'nin kız kardeşi (radıyallâhu anhâ) anlatıyor:

"Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Ey kadınlar cemaati! Süs eşyanız gümüşten olmalıdır. Sizden hangi kadın altınla süslenir ve onu izhâr eder (yabancıya gösterirse), mutlaka onunla azaba maruz kalır."

Ebu Dâvud. Hâtem 8. (4237); Nesâi. ZÎnet 39, (8.156.157).

Bak burada kadınlara da altın yasak diyor, hangisine inanacağız?

lafons7275

Kıdemli Üye
olabilir, cek, cak, cuk'larla bu işler olmuyor. Ne getirsek herşeye itiraz ediyor ve durumu kurtarmak için tevillere yeltenenlerin sözlerini getiriyorsun. Daha başka delillerim de var ama yine kabul etmeyeceksin ve harbiden başım da ağrıdı artık.

Evet aynen öyle yapıyorum. Ya ne yapsaydım? Senin gibi işime gelmeyen hadisleri inkar edip işime gelenleri mi alsaydım. Ya da senin gibi altının haram olmasına rağmen bazı sahabeler günaha girdiğini mi ima etseydim?

Kaptan

Mecra Yazarı
Evet aynen öyle yapıyorum. Ya ne yapsaydım? Senin gibi işime gelmeyen hadisleri inkar edip işime gelenleri mi alsaydım. Ya da senin gibi altının haram olmasına rağmen bazı sahabeler günaha girdiğini mi ima etseydim?

yine başlama istersen

sahabelerin günaha girdiğini ima eden ben değilim farkında olmadan altın haram diyerek takan sahabeleri zımmen itham eden sensin.

lafons7275

Kıdemli Üye
2079 - Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor:

"Bir kadın Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a gelerek sordu:

"İki altın bilezik hakkında ne dersiniz, (takayım mı?)"

"Ateşten iki bileziktir, (takmayın!)" deyip cevap verdi. Kadın devamla:
"Pekalâ altın gerdanlığa (ne dersiniz?)" diye sordu. Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm)'dan yine:
"Ateşten bir gerdanlık!" cevabını aldı. O, yine sordu:
"Bir çift altın küpeye ne dersiniz?"
"Ateşten bir çift küpe!"
Kadında bir çift altın bilezik vardı. Onları çıkarıp attı ve:
"(Ey Allah'ın Resülü), kadın kocası için süslenmezse, onun yanında kıymeti düşer" dedi. Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm):
"Sizden birine, gümüş küpeler takınmasından, bunları za'feran veya abir ile sarartmasından kimse engel olmaz!" cevabını verdi."

Nesâi, Zinet 39, (8,159).

2080 - Sevbân (radıyallâhu anh) anlatıyor:

"Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın yanına Fâtıma Bintu Hübeyre, elinde altından iri yüzükler (Feth) olduğu halde gelmişti. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselam), kadının ellerine vurmaya başladı. Fâtıma da hemen (oradan sıvışıp) Resülullah'ın kerimeleri Fâtımatu'z-Zehrâ (radıyallâhu anhâ)'nın

yanına girdi. Ona Resülullah (aleyhissalatu vesselâm)'ın kendisine olan davranışını anlattı. Bunun üzerine Hz. Fâtıma (radıyallâhu anhâ) boynundaki altın zinciri çıkarıp: "Bunu bana Hasan'ın babası Hz. Ali (radıyallâhu anhümâ) hediye etti" dedi. Zincir daha elinde iken Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) yanlarına girdi ve şunu söyledi:
"Ey Fatıma! Halkın: "Resülullah'ın kızının elinde ateşten bir zincir var!" demesi seni memnun eder mi?" dedi ve böyle diyerek oturmadan geri dönüp gitti. Bunun üzerine Fâtıma (radıyallâhu anhâ) zinciri çarşıya gönderip sattırdı, parasıyla bir köle satın aldı ve onu âzad etti.
Bu olanlar Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a anlatılınca: "Fâtımayı ateşten kurtaran Allah'a hamdolsun!" buyurdular."

Nesâi, Zinet 39, (8,158).

Bak burada kadınlara da altın yasak diyor,
hangisine inanacağız?

sevgili redvekabul farzedin ki siz bir ateist ile karşılaştınız ve oturdunuz Kuran ayetlerini konuşuyorsunuz, o ateist size 2 ayet getirdi?

BAKARA 2/62. Şüphesiz, inananlar, Yahudi olanlar, Hıristiyanlar ve Sabiilerden Allah’a ve ahiret gününe inanıp yararlı iş yapanların ecirleri Rablerinin katındadır. Onlar için artık korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir.

Ali İmran 19: Şüphesiz Allah katında din İslâm’dır. Kitap verilmiş olanlar, kendilerine ilim geldikten sonra sırf, aralarındaki ihtiras ve aşırılık yüzünden ayrılığa düştüler. Kim Allah’ın âyetlerini inkâr ederse, bilsin ki Allah hesabı çok çabuk görendir.

Ve ateist dedi ki sizin kitabınız bi öyle bi böyle diyor. Sen niye bu kitaba inanıyorsun?

Sen bu durumda hadislere yaptığın gibi ayetleri de kaldırıp atacak mısın yoksa durumu kurtarmaya çabalarken aslında karşındakini kurtarmaya çalışacak mısın?

Kaptan

Mecra Yazarı
Peygamberin her zaman yanında bulunan ve o hayatta iken bir an olsun yanından ayrılmayan
Enes B.Malik'in de mi bu yasaktan haberi yoktu? O neden altın yüzük takıyordu? Herhalde Enes'in Peygambere muhalefet ettiğini iddia edecek ya da duymamış olabilir demeyeceksin? e o halde ne diyeceksin? delil getir, getirince de bir başka şey bulacaksın, bunun duru durağı hiç olmayacak mı yahu.

lafons7275

Kıdemli Üye
Peygamberin her zaman yanında bulunan ve o hayatta iken bir an olsun yanından ayrılmayan
Enes B.Malik'in de mi bu yasaktan haberi yoktu? O neden altın yüzük takıyordu? Herhalde Enes'in Peygambere muhalefet ettiğini iddia edecek ya da duymamış olabilir demeyeceksin? e o halde ne diyeceksin? delil getir, getirince de bir başka şey bulacaksın, bunun duru durağı hiç olmayacak mı yahu.

sevgili redvekabul farzedin ki siz bir ateist ile karşılaştınız ve oturdunuz Kuran ayetlerini konuşuyorsunuz, o ateist size 2 ayet getirdi?

BAKARA 2/62. Şüphesiz, inananlar, Yahudi olanlar, Hıristiyanlar ve Sabiilerden Allah’a ve ahiret gününe inanıp yararlı iş yapanların ecirleri Rablerinin katındadır. Onlar için artık korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir.

Ali İmran 19: Şüphesiz Allah katında din İslâm’dır. Kitap verilmiş olanlar, kendilerine ilim geldikten sonra sırf, aralarındaki ihtiras ve aşırılık yüzünden ayrılığa düştüler. Kim Allah’ın âyetlerini inkâr ederse, bilsin ki Allah hesabı çok çabuk görendir.

Ve ateist dedi ki sizin kitabınız bi öyle bi böyle diyor. Sen niye bu kitaba inanıyorsun?

Sen bu durumda hadislere yaptığın gibi ayetleri de kaldırıp atacak mısın yoksa durumu kurtarmaya çabalarken aslında karşındakini kurtarmaya çalışacak mısın?

Kaptan

Mecra Yazarı
Hz Ali diyor ki;

"Resulullah altın'ı bana yasakladı; insanlara yasakladığını söylemiyorum"

delil istiyorsan yine en-Nesai'ye bak. Ama aynı Hz Ali bir başka yerde yasaklıyor. Nasıl oluyor?

Demek ki hadislerde bir takım çelişkiler var, biz de işte bunu söylüyoruz.

Kaptan

Mecra Yazarı

o ateisti sen bana yolla ben ona bunu izah ederim hiç merak etme :)

sen şu Enes b. Malik olayına bir açıklama getir
bak sırayla gidelim

bi husben

Kıdemli Üye

sen şu Enes b. Malik olayına bir açıklama getir
bak sırayla gidelim

Altın haramdan öteye Altın niye haram olsun
neden gümüş cınko bakır değilde altın oda element oda element

lafons7275

Kıdemli Üye

O kadar basit değil işte. Biz zor olanı yapıyoruz. Çelişkili gibi duran hadisleri inkar etmek yerine hadislerin arasını uzlaştırıyoruz. Çok iyi biliyorsan ateistforum.org gir bakalım da hünerini görelim.

Kaptan

Mecra Yazarı
Altın haramdan öteye Altın niye haram olsun
neden gümüş cınko bakır değilde altın oda element oda element

abi altın takmak o zamanlar zenginlik alametiydi
az öne söyledim "peygamber ve sahabeler açlıktan karınlarına taş bağlarken, orucu sadece hurmayla açarlarken" başka sahabelerin ipek elbise ve altın takmaları yakışık almazdı, "takmayın size yasaklıyorum, ayıp yahu" dedi.

Düşünsene sen bir fakirin evine ziyarete gidiyorsun, grand tuvalet giyinip, altın bileklik, altın kolye takıp gitmezsin herhalde. Hani ayıp olur, uygunsuz olur, gösteriş olur değil mi?
O zaman altın yüzük öyle algılanıyordu. Şimdi altın yüzük takmak zenginlik alameti midir? Hayır
Ama bunun dışında altın kolye, bileklik vs takmak bir Müslüman yakışmaz. Hani zenginlik alametinden ziyade artık günümüzde bu gösterişe giriyor.

Kaptan

Mecra Yazarı
O kadar basit değil işte. Biz zor olanı yapıyoruz. Çelişkili gibi duran hadisleri inkar etmek yerine hadislerin arasını uzlaştırıyoruz. Çok iyi biliyorsan ateistforum.org gir bakalım da hünerini görelim.

atesitlerle benim ne işim olur ben deistlerle bile baş edemiyorum

bir şey diyecektim ama şimdi sana ayıp olur
gerçi sen olsan hiç çekinmeden söylerdin ya
ben yine de söylemim

Kaptan

Mecra Yazarı
lafons ateistforuma giriş yapıyorum

söyle kılıçlarını kuşansınlar :D

önceden kalplerine bir korku sal RedveKabul geliyor
hepinizi kılıçtan geçirecek de

lafons7275

Kıdemli Üye
lafons ateistforuma giriş yapıyorum

söyle kılıçlarını kuşansınlar :D

önceden kalplerine bir korku sal RedveKabul geliyor
hepinizi kılıçtan geçirecek de

ben o forumda yasaklıyım, ip numaramı gördükleri an şutluyorlar. Sen hangi nikle üye oldun bana söyle seni zevkle izleyeyim.