Hangi Kuşağın Çocuklarısınız?

bi husben

Kıdemli Üye
Arkadaşlar Selamu Aleyküm

Evet Çocukluğunuz nerde geçti çocukluğunuz hangi Yıllar da geçti
O dönemi Biraz anlatalım

Benim çocukluğum Siirt merkezde geçti 10 kardeşli bir ailenin 9. sıralı çocuğuyum
Ailem arap kökenli.Arap Kökenli dediysem sonradan gelip yerleşen araplardan değil yani tarihi yüzyllar öncesine ait bri yerleşme söz konusu

Moğollar bağdadı işgal ettiğinde o zaman moğol zülmünden kaçıp siirte yerleşmiş atalarım o gün bu gündür anadolu topraklarındayız.

Seceremiz Abdulkadir geylaninin en büyük oğlu abduvehhaptan gelme bir ailez.Daha evveli,nde siirt ve civarını halid bin velid fethetmiş ve o günden sonra islam beldesi olmuştur.Doayısıyla Siirte halid bin velidin soyundan gelen ailelerde var.HZ Abbasın soyundan gelenler ha keza HZ Peygamberin soyundan gelen ailelerde mevcut.Emevi zulmünden kaçıp buraya yerleşmişler.

Evet benim çocukluğum siirtte geçti siirtin yerlisi Arapça konuşur.Dolayısıyla ben ilkokula gidene kadar 1 kelime türkçe bilmiyordum.Çocukken daha çabuk alışılıp öğreniliyor demekki.Nasıl olduğunu hatırlamıyorum ama birden bire tükçe konuşur olmuştuk.iki dil arasında biraz sendelesekte akıcı konuşmaya başlamıştık.Sadece ben değil bütün çocuklar böyleydi bölgeye has şive ile konuşurduk.Arapça harflerin kalın olmasından dolayı türkçe konuşurken gırtlaktan çıkarttığımız harflerle tabiki biraz kaba olarak konuşur olmuştuk.Hani istanbul türkçesi derlerya imkanı yok konuşamayız her ne kadar dikkat edersek ana dilden ötürü türkçemiz hemen belli oluyor.Neyse her iki dili de severek konuşuyorum.Şimdi evde yalnız türkçe konuşuluyor.hanım az biliyor çocuklar ise hiç bilmiyor.İşte çocuklar istanbul türkçesi konuşuyor.Demekki sorun ananın öğretmiş olduğu dille ilgili.

80 li yıllar çok güzeldi hep özlemle hatırlarım.Çocukluğumun geçtiği mahelleyi okullarımı arkadaşlarımı oyunlarını çizgi filimlerini hep özlerim.

Mesela o zamanlarda uçan kaz morton diye çizgi film vardı her pazar sabah oynardı bir çizgi film için bütün hafta beklerdik.Şimdiki gibi mi?Şimdiki çocuklar hangi çizgi film kanalını seyretmekte kararsız kalıyorlar.Fazlasıda zarar tabiki
iyiki bizim zamanımızda bukadar çok seçenek yokmuş.Yoksa çocukluğumuzu yaşamıyor olacaktık.

samurayın intikamı diye pazar günü oynanayn dizi vardı soluksuz izlerdik.TRT1 vardı başka bi kanal felanda yoktu.TV ler siyah beyzadı uzaktan kumanda felan yoktu 80 yılların sonuna doğru renklı tv uzaktan kumandalı tv ler gelmişti.o zamanlarda bir kaç kanal daha çıkmıştı.TV renkli ama kumandalı değildi babamız bizi uzaktan kumanda niyetine kullanırdı kalk aç diğerine bas diğer düğmeye.hey gidi günler heyy

Evet çocukluğumuz sokaklarda eşti sabah bir çıkardın akşama kadar kar yağmur çamur dinlemeden o oyun senin bu oyun benim oynardık.Böyle çokta seçenek yoktu.Mesela alanda bizim tarafta üç kocaman taş obür tarafada aynısını diker taşlarla o büyük taşları uzaktan vurum devirerek oyun oynardık 3 buyuk taşı önce kim yere sererse o kazanırdı.

yada toprağa yarım metregenişliğinde su doker çamur yapar odundan yapılma ucu sivriltilmiş sopalarla o çamura saplar diğer kişi bu sopayı vurarak düşürmeye çalışırdı düşüren o sopayı kazanırdı.bazen hepsini kaybeder bazen hepsini kazanırdık.opanın sağlamlığına ve direncine bağlıydı kazanmak.

saklambaç yakan top çelik çomak diğer oyunlarımızdı.ve tabiki değişmeyen kural futbol.Arkadaşlarla futbol oynarken 2 kez kolum kırıldı ne acıydı be.Hastenede yok öyle haa.kırıkçıya giderdik bişeyler yapar yerine yerleştiri kırılan yerisonra yumurta sarısı ile bir kaç kat bağlardı 1 ay sonra iyleşirdi.Nasıl kaşınırdı alttan anlatamam kaşımak için anamın örgü şişlerini kullanırdım.

o zamanlar yemek içmek bi başkaydı herşey saglıklı ve orjinaldi ben hasta olduğumu hatırlamıyorum kışın bile saatlerce karınüstünde yuvarlanır kayar yınede banamısın demezdik.

Bide bisiklet yerine tahtadan yapılma bilyelerimiz vardı.Hanı arabaların bilyeleri arya olardan 4 atene geçiridik ustune buyuk tahta sonra bayır aşağı sürerdik yokuşlardada ya kerdeşimize ya arkadaşımıza ittiridik. Çocukluk dediğin bu işte bence
şimdikiler bence çok şanssız tabletle çizgi filimle geçiriyorlar çocukluğunu.oynayacak sokakalarıda yok belki ondanıdr.sokaklar tehlikeli olduğundan aileler sokağa çıkmalarına izin vermiyor haklı olarak.

spesifik

آزادی قید و بند
Anneciğim Batmanlı...
Evvelden Siirte bağlıydı ananem de Bağdatlı ...
Hasılı yukarıda yazılanları yaşadım
o bilyelerle yapılan oyuncağın adı tornetti sanırım
abilerim yapardı ..
teknoloji ilişkileri yapaylaştırdı sanki
şimdiki nesil bir çok şeyin kıymetini bilmiyor
yahut bizler bir yerlerde yanlış yaptık ...
nostaljik bir konu olmuş teşekkürler

bi husben

Kıdemli Üye
Biz pembe panteri televizyondan beyaz olarak izleyen nesiliz.:)
Hakikaten de peybe renkli olduğunu renkli tv lerden sonra öğrendik