Harra olayı – büyük katliam

Yahayy

Kıdemli Üye
Allah ve resulunden zerre nasibi olmayanlar, gerçeklere karşı sağır kör ve dilsiz oldukları için, deve kuşu misali kaflarını kuma gömerek hakkın tarafında olduklarını sanıyorlar.

Bu şahıslara Ebu Süfyan, Muaviye, Yezid ve sahip oldukları emevi hanedanlığına ait dinleri ile ahirette uzun birliktelikler dilerim.

MB860 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

lafons7275

Kıdemli Üye
Allah ve resulunden zerre nasibi olmayanlar, gerçeklere karşı sağır kör ve dilsiz oldukları için, deve kuşu misali kaflarını kuma gömerek hakkın tarafında olduklarını sanıyorlar.

Bu şahıslara Ebu Süfyan, Muaviye, Yezid ve sahip oldukları emevi hanedanlığına ait dinleri ile ahirette uzun birliktelikler dilerim.

Hz. Muaviyeye düşman olan kesim, Cemel vakası yüzünden açıkça ilan etmeseler de Aişe validemizi de sevmezler. Sen sever misin?

Yahayy

Kıdemli Üye
Hz. Muaviyeye düşman olan kesim, Cemel vakası yüzünden açıkça ilan etmeseler de Aişe validemizi de sevmezler. Sen sever misin?

Sevip sevmeme olayı nedir ki, kuru bi slogan bence. Mü'minlerin annesi, Resulüllah'ın hanımı, saygı duyarım, bir insan bir büyüğünün hanımına nasıl hürmet duyar, ta'zim ederse ben de ederim, hem de peygamber hanımına umumiyetle.

Yahayy

Kıdemli Üye

Ayrıca ben düşman filan değilim, olmuş bitmiş şeyler. Tarihsel gerçekler ortada. İslam ümmetinde tefrikanın nasıl başladığını gördük, burda iktidar hırsı nedeniyle sebebiyet vermesi bakımından üzüntü duyuyorum kendisi adına, inşaallah mü'min olarak ölmüştür hesabı rabbi ile kendi arasında.
bize düşen durumu tahlil edip hatayı tekerrrürden kurtarmak değil mi?
göz göre göre devam mı edelim, Muaviye hakkında uydurulan hadisler bile nasıl bir din inşa ettiklerinin açık göstergesi. Kadı olmuyor diye İmamı azamı öldüren zihniyetten nasıl temiz bir sonuç çıkar ki, sonuç bu işte. Işid ve aslında Işidden daha beter inanca sahip olduğunun bile farkında olmayan, kendini soft sanan mukallit müslümanlar.

Yahayy

Kıdemli Üye
Tarihi olayları hangi kaynaklardan okursun?

Cemel Vakasını okudun mu?

Çook...

Ama insanların yaklaşımları ve iki yüzlülüğü bana hep şunu öğretti.
bir şeyde bir kanıya varmak istiyorsan önce muhalifin olan görüşü öğreneceksin, kaynakları ne diyor, nereden besleniyor öğreneceksin.

zaten inanmaya meyilli olduğun şeyi desteklemek istersen bir milyon destekçi, şakşakcı kaynak bulursun.

Muhtazaf

Profesör
Web sitesi
www.facebook.com
Bu Konuda daha fazla yazmak istemiyorum. Sadece Hazreti aişe validemiz bizim annemiz kadınlar birçok meseleyi ondan öğrenmiştir.
Biz sadece bazı insanların hatalarını değil yapılan yanlışlardan hisse alalım diye yazmıştım. Dünyadaki müslümanların durumu göz önünde. ALLAH tevhidden ayırmasın. Rasulüllahın getirdiği din üzerine olmayı daim etsin. Gerisi lafı güzaf vesselam...

Yahay kardeşim ALLAH razı olsun.

Yahayy

Kıdemli Üye
Bak bu çok güzel bir söz...

Bu meyil sende de olabilir mi?

Ya da bir insan kendisinde böyle bir meyilin olup olmadığını nasıl anlar?

Tabi ki anlar.
Taassubun tanımı budur zaten.
İnsan inandığını söylediği şeye, hak, gerçek olduğu için değil atalarını taklit, içinde bulunduğu grubu, cemaati devam ettirme gibi nedenlerle inandığını söylüyor, ya da zaten hiç huccetini araştırmayıp sadece duyduğunu tekrar ediyorsa, ne imanı ne savunduğu şeye yakınen inanmış değildir.
Gönülden boyun eğerek inanmak körü körübe delilsiz, boslama inanmak değil ne dediğine neye inandığına, tezat görüşleri iç dünyasında berteraf ederek, tıpkı kelime i tevhid gibi, önce sıfır, yani "La ilahe" ilah yoktur, "il Allah" ama biliyorum iman ettim ki, rab ve ilah olarak sadece Allah vardır.
yokluluğu kavramadan, varlığı tüm unsurlarıyla kavrayamaz insan.

İnsanların büyük çoğunluğu hazırcı ve içinde bulundduğu toplumu taklit ile yetinirler. Dünya üzerinde bakın dinler açısından çok kozmopolit bir yapı yoktur, Abd kıtası Yahudi-hristiyan, avrupa hristiyan, doğu budist ve ülkelere göre paganis dinlere mensupturlar. Neden hakkı bulamıyorlar çünkü insanın genlerinde yer alan taklitçilik hasleti tüm insanlarda vardır. Herkes içinde bulunduğu toplumu taklit ediyor. Marjinal duygular ve başkaldırılar haricinde kahir ekseriyet böyle. Kimi de insanın içinde bulunan gizli övücülük, ulu varlıklar karşısında kendini aciz görme ki, hamdetme oluyor bu, duyguları ile siyasi, ya da dinsel bir romantizm yaşıyor. Komünister tarihsel liderleri ile övünür, hristiyanlar aziz ve keşişleri, tarikat ehli büyükleri ile, hanedanlıklar geçmiş büyükleri ile, bunlar hep Allah tan başka övülecek rab aramanın yansımalarıdır.

lafons7275

Kıdemli Üye
hiç huccetini araştırmayıp sadece duyduğunu tekrar ediyorsa, ne imanı ne savunduğu şeye yakınen inanmış değildir.

Sevgili kardeşim bazı tarihi bilgiler var ki elimizde zaman makinesi olmadığı için geriye gidip de doğru mu değil mi diye kontrol edemiyoruz.

Mesela bu harra olayında mustazaf kardeş bir yazı astı.

Yazıda Hz. Muaviye'nin vahiy katipliği yapmadığı yazılıydı.

Bizim okuduğumuz bütün eserlerde ise Hz. Muaviy'nin vahiy katipliği yaptığı yazılıdır.

Şimdi burada kişi hangisini kendine doğru olarak seçecek?

Kesin doğruya ulaşma imkanımız yok, kalbimiz birine meyledip kabul ediyor.

İşte senin yukarda dediğin gibi meyilli olduğumuz bilgileri doğru diye alıyoruz.

Yani buna bir çözüm getiremeyiz değil mi?

abdullah birisi

Kıdemli Üye
ali şeriati gibi, mevdudi gibilerin kitablarını okuyanlar, sahabei kiramı kendileri gibi, cahil sanırlar...

lafons7275

Kıdemli Üye
Sevgili kardeşim bazı tarihi bilgiler var ki elimizde zaman makinesi olmadığı için geriye gidip de doğru mu değil mi diye kontrol edemiyoruz.

Mesela bu harra olayında mustazaf kardeş bir yazı astı.

Yazıda Hz. Muaviye'nin vahiy katipliği yapmadığı yazılıydı.

Bizim okuduğumuz bütün eserlerde ise Hz. Muaviy'nin vahiy katipliği yaptığı yazılıdır.

Şimdi burada kişi hangisini kendine doğru olarak seçecek?

Kesin doğruya ulaşma imkanımız yok, kalbimiz birine meyledip kabul ediyor.

İşte senin yukarda dediğin gibi meyilli olduğumuz bilgileri doğru diye alıyoruz.

Yani buna bir çözüm getiremeyiz değil mi?
@Yahayy kardeşim müsait olduğunda şu yorumuma fikirlerini bekliyorum.

Yahayy

Kıdemli Üye
@Yahayy kardeşim müsait olduğunda şu yorumuma fikirlerini bekliyorum.

inanki Muaviyenin vahiy katibi olup olmaması benim için çok önemsiz bir bilgi. Bu kadar yazılan içerisinde kesinlikle ana konu olarak değerlendirmedim.

ayrıca tarihsel bilgi, bulgu başka bir şey, dini nakil ile bir bilgiye ulaşmak başka bir şey.

Tarihsel verilerde insanlar doğrulanabilirliğini araştırırken, dini bilgi olarak verirseniz nakildir dinim böyle diyor der.

ikisi farklı şeyler.

Yahayy

Kıdemli Üye
neden önemli değil dersen benim için aslolan Kur'andır şekilsel etkileşimler, vesileler beni çok alakadar etmiyor.

Allah ulaştırdı, insanlar değil, ben buna bakarım.
nitekim Vahiy katiplerinden mürted olan iki şahsı aktarıyor tarih, bu bizim için neyi değiştirir

lafons7275

Kıdemli Üye
inanki Muaviyenin vahiy katibi olup olmaması benim için çok önemsiz bir bilgi. Bu kadar yazılan içerisinde kesinlikle ana konu olarak değerlendirmedim.

ayrıca tarihsel bilgi, bulgu başka bir şey, dini nakil ile bir bilgiye ulaşmak başka bir şey.

Tarihsel verilerde insanlar doğrulanabilirliğini araştırırken, dini bilgi olarak verirseniz nakildir dinim böyle diyor der.

ikisi farklı şeyler.

Hz. Muaviye nin vahiy katipliği yapmış olması veya olmaması meselesi değil. Senin yukarda bahsettiğin olay:

zaten inanmaya meyilli olduğun şeyi desteklemek istersen bir milyon destekçi, şakşakcı kaynak bulursun.

İki farklı kaynakta iki farklı Muaviye anlatılıyor. (lütfen isme takılma) Biz ister istemez birini doğru kabul edip savunuyoruz veya yeriyoruz. Oysa zaman makinemiz yok geri gidip doğrusunu kesin öğrenelim.

Sen kesin gerçekliğinden emin olamamana rağmen kitaplarda yazılan bilgileri hangi kıstasa göre doğru kabul ediyor veya yanlışlıyorsun?

Yahayy

Kıdemli Üye
Hz. Muaviye nin vahiy katipliği yapmış olması veya olmaması meselesi değil. Senin yukarda bahsettiğin olay:

İki farklı kaynakta iki farklı Muaviye anlatılıyor. (lütfen isme takılma) Biz ister istemez birini doğru kabul edip savunuyoruz veya yeriyoruz. Oysa zaman makinemiz yok geri gidip doğrusunu kesin öğrenelim.

Sen kesin gerçekliğinden emin olamamana rağmen kitaplarda yazılan bilgileri hangi kıstasa göre doğru kabul ediyor veya yanlışlıyorsun?

Tarih kayıtlardan oluşur, birini dinlersin başka bir tarihçiyi de, bir başka tarihçiyi de. Millet yada din olarak muarız başka bir tarihçiyi de. Sonra bir kanı oluşur, kanaat edersin, kesin dediklerin olabilir, ihtilaflı dediklerin olabilir. Muaviyenin kendine rivayet ettirdiği hadislerin uydurmanın dik alası olduğunu anlamak için ne tarihçi ne de ulema olmaya gerek yok, bunu hepimiz biliyoruz, neden soracaksan da sormaya bile tenezzül etme bence.

Muaviye ile ilgili asıl konu, emevi soyunun Ali döneminde iktidardan el etek çektirilmesi karşısında iktidar ve soy hısımlığı derdi ile İslam toplumunu zaafa uğraması, bunu yaparken şiraze biraz kayınca resmen kendi hanedanlığı altında yeniden rivayet enflasyonu ve kadıları, maaşlı din adamları ile oluşturulmuş bir uygulama birliği sağlamaya çalışması.

İmam-ın ölürülesi de aslında bunlarla çok bağlantılı, nasıl olurda bu kadar itibar edilen bir din adamı bizim kadılığımızı kabul etmez şeklinde iktidar ve hırs göstergesi.

Asli unsurlar, meseleler bunlar, var mı bu hadiseleri yalanlayan kaynak, yani sonuç?

lafons7275

Kıdemli Üye
Tarih kayıtlardan oluşur, birini dinlersin başka bir tarihçiyi de, bir başka tarihçiyi de. Millet yada din olarak muarız başka bir tarihçiyi de. Sonra bir kanı oluşur,

Okumaya tarafsız başlayamazsın. İlla ki kalbin bir yere zaten meyillidir. Seçimini bu meğil belirler.

Hz. Muaviye kendisi için hadis uydurtmuş demiştin az önce. İşte bu senin zaten okurken ki meğilini gösteriyor.

Neye dayanarak buna inandın ki?

Ben hep şunu derim ve bu dediğime de Kuran'dan delil getiririm.

İnsan Allah'ın dinine ne denli özen gösteriyorsa Allah onun kalbini İslam'a açıyor. Ona feraseti nasip ediyor.

Yoksa bir müslüman diyelim ki bankada faizde parası varsa ya da arasıra içki içiyorsa ya da namaza üşenerek gidiyorsa, abdesti şalap şulap alıyorsa, ya da bazı sabahları namaza bile kalkmıyorsa vs. işte bunların hepsi sana doğrular seçtirilirken etkendir.

Bu yazdıklarımın Kurandan delili:

Allah, kimi doğru yola ulaştırmak isterse, kalbini O'na teslim olma arzusuyla genişletir. Kimin de sapmasına izin verirse, onun kalbini daraltır ve sıkıştırır, adeta göklere tırmanıyormuş gibi. İşte Allah iman etmeyenlerin üzerine, böyle sıkıntı, musibet ve pislik çökertir de, dehşete düşürür.

lafons7275

Kıdemli Üye
Itikadım hakkında hükme varman beni şaşırtmadı zaten en iyi yaptığınız şey inanç ve düşünceler hakkında bilip bilmeden konuşmanız...

Hz. Aişe validemizi sevmediğini söylemiştin ama sebebini söylemedin. Aişe validemizin masum olduğunu kanıtlayan ayetleri inkar etmiyorsundur umarım

Ayrıca Efendimiz sav son nefesini Aişe validemizin dizinde verdi.

Senin itikadında çok sakatlıklar var.

alı

Yeni
Hz. Aişe validemizi sevmediğini söylemiştin ama sebebini söylemedin. Aişe validemizin masum olduğunu kanıtlayan ayetleri inkar etmiyorsundur umarım

Ayrıca Efendimiz sav son nefesini Aişe validemizin dizinde verdi.

Senin itikadında çok sakatlıklar var.

Sende abdullah birisi gibi aynı hataya düştün Lafons...

Itikadım hakkında haşa tanrılık taslar gibi bi tavır sergiliyorsun...

Aişe validemiz ile ilgili sorunu cevaplamam. Çünkü sen ön yargılı ve basit tartışmaları seven bir yapıya sahipsin...

Kaba düzen tartışma huyunu bitirdigin vakit tartışırız. ..