Hazreti Muaviye kimdir?

cemaliii

Kıdemli Üye
Hz Hüseyine destek mektupları yazıp sonra yarı yolda bırakanlar ancak ve ancak sizin gibi ikiyüzlü ve münafıklardır. O zaman Hz Hüseyini yarı yolda bırakanlar gerçek alevi değillerdir. Gerçek bir alevi asla böyle bir şey yapmaz. Senin düşüncende olan bir çok kişi beyanatlarında Kerbela olayında lanet Yezidin yanında olurdum diyebilmişlerdir. İşte sende onlardansın sen asla Kerbela olsun başka benzeri olaylar olsun Hz. Hüseyinin yanında olmazsın. Bunu senin o kalbin çok iyi bilir ve bende seni görmeden bunu anlayabiliyorum. İşte Hz. Hüseyini yaruyolda bırakanlar senin gibi olanlardır. Onlar alevi değillerdir. Onlar sizlersiniz . Ne kadar inkar etseniz de o zamndan bu zamana kadar reankarne ola ola cehenneme doğru adım adım ilerleyen sizlersiniz Hüseyini yarıyolda bırakan.

Forumdaki diğer konuların birinde size sormuştum. Siz aleviler sünnileri yezid olarak mı görüyorsunuz? Sende hayır demiştin. Oysa şu mesajın içindeki sünni kinini ortaya çıkarıyor. Alanyalınında içindeki alevi kinini ortaya çıkarıyor onun mesajlarıda.

Ben muaviyeyi sevmem bu arada.

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
Forumdaki diğer konuların birinde size sormuştum. Siz aleviler sünnileri yezid olarak mı görüyorsunuz? Sende hayır demiştin. Oysa şu mesajın içindeki sünni kinini ortaya çıkarıyor.
Genelleme yapmadım. Sözüm sadece içinizde Sünni gibi görünen vahhabi şahıslaradır.

cemaliii

Kıdemli Üye
Genelleme yapmadım. Sözüm sadece içinizde Sünni gibi görünen vahhabi şahıslaradır.

Alanyalı için demiyorum üstüne alınmasın. Sadece çok güzel bir noktayı yakaladığın için katkıda bulunmak istiyorum. Günümüzde sizinde tanımladığınız gibi, sünni görünen öyle olduğunu iddia eden, ama vahhabi vs bir sürü uçlarda gezinen hoşgörüden sevgiden anadolu irfanından anadolu sünnliğinden uzak akım çıktı. İşleri güçleri tekfir bozgunculuk ayrıştırıcılık. Anadolu sünniliğinde bunlar eskiden bunlar yoktu, sonradan türedi.

seringel

İhvan Forum Üye
''at eşeği ısırmazmış''

''Tanrının indirdiği ile hükmetmeyenler nustaynilerin ve ılımlıislamcıların ta kendileridir''

cemaliii

Kıdemli Üye

Alanyalı vahhabiliğe yakın değil hatta uzaktır. İyi bir arkadaştır. Birbirinizi fazla incittiniz. O yüzden birbirinize önyargı oluştu. Alanyalı nurcu diye biliyorum. Ama okuyucu mu yazıcı mı yeniasyacımı bilmiyorum.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Hz. Ali'yi biz değil peygamber yüceltmiştir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.a.v)'in İmam Hz Ali (a.s)'yi yücelttiği yüzlerce hadis-i şerifi vardır.
Sünni kaynaklarda da olan bu gerçeği inkâr edemezsiniz.

Biz peygamberin yüceltiğini yüceltir, aşağıladığını da aşağılarız.

Sizler peygamberimizin kendi kendini devre dışı bırakabileceğini nasıl düşünebilirsiniz? Sizin bu düşünceniz, Allah'a ve peygambere ihanet değil de nedir?

Sorun Peygamber aleyhisselamın sahabesine yönelik övgüsü değil. Sorun Şianın şia oluşu gereği taraftarlık adına ayrımcılı yapmasıdır. Biz Hz. Ali efendimizle ilgili tüm övgüleri kabul ediyoruz. Bunun yanında Hz. Ebubekir ile ilgili ayet ve hadislerdeki övgüyü de kabul ediyoruz. Hz. Ömerle ilgili Benden sonra peygamber gelecek olsa Ömer peygamber seçilirdi övgüsünü de kabul ediyoruz. Hz. Osmana peygamberimizin ne kadar değer verdiğini ölçüsü olarak sırasıyla iki kızıyla evlendirmesini de örnek gösteriyoruz.

Sizin hatanız takım tutar gibi davranarak sahabenin arasını ayırmaya çalışmanız oluyor. Oysa Ali İmran 110 da rabbimiz. ''Siz, insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder, kötülükten men eder ve Allah’a iman edersiniz. '' buyururken sahabeyi ayırmıyor.

İnsanlar kendilerinde ayetleri eğip bükme yetkisini gördükleri zaman çok ciddi savruluşlar yaşıyorlar. En acısı da dini savunurken dinsizlere hizmet etmeleri oluyor... :)

bi husben

Kıdemli Üye
Boş yapma. Adama cevap ver, hakaret varsa raporla gereğini yapalım. Şu ana kadar konuda ki mesajlara bakmamıştım bile.
Senin istemediğin herkesi susturacaksak, seni istemeyenleri de dinleyip seni susturmamız lazım. Kaldı ki ömer öngütü peygamberlerin önüne koyan bir anlayış sahibinin! başkalarına söyleyecek fazlaca sözü olmasa gerek.
iyide sahabaye hakaret var sahabeye hakaret serbest mi? muaviyeyi geçtim yahu islam dininin en büyük şahsiyetlerini sayın desem ilk 5 egirecek halifelere yağdırıyor normal mi bu?

ilke

Paylaşımcı
Boş yapma. Adama cevap ver, hakaret varsa raporla gereğini yapalım. Şu ana kadar konuda ki mesajlara bakmamıştım bile.
Senin istemediğin herkesi susturacaksak, seni istemeyenleri de dinleyip seni susturmamız lazım. Kaldı ki ömer öngütü peygamberlerin önüne koyan bir anlayış sahibinin! başkalarına söyleyecek fazlaca sözü olmasa gerek.

Ey yaşadığını zanneden mevta !.. Hasbel-Kader bu foruma MOD oldun, sorduğun sorunun absürdlüğüne bir bak! Hakaret varsa raporlayacak mışım ! Aleviyyun'un bütün yazılarında SAHABİLERE HAKARET yok mu? Ayetleri ters-yüz ederek çarpıtmaya çalışmak yani Kurana KÜFÜR yok mu? Keza, Kuran ayetlerini aynı şekilde ters yüz ederek REENKERENASYON'a inandığını ve yellenmenin abdest bozduğuna inanmayan Halukgta'nın KuranaKÜFÜRLERİ yok mu? Ve sen hala milletten RAPOR bekliyorsun da güya gereğini yapacakmışsın! Kuran - ayetlere küfür ve sahabilere hakaret sizi kendinize küfür ve hakaret kadar ilgilendiriyor mu acaba ? Siz munafık ve kafirleri BAYRAM yaptırmak üzere yaratılmış bozgunculuğu ve fesatçılığı zirve yapmış kişilersiniz ! Artık bunu herkes biliyor ve mızrak çuvala sığmıyor !

Son düzenleme:

ihvanistanbul

AkhenAton
iyide sahabaye hakaret var sahabeye hakaret serbest mi? muaviyeyi geçtim yahu islam dininin en büyük şahsiyetlerini sayın desem ilk 5 egirecek halifelere yağdırıyor normal mi bu?

Hakaret varsa raporlayın. Ben ve diğer arkadaşlar her konuyu okumuyoruz. Bu konuya da sürekli üstte görünce merakımdan baktım.

ihvanistanbul

AkhenAton
Ey yaşadığını zanneden mevta !.. Hasbel-Kader bu foruma MOD oldun, sorduğun sorunun absürdlüğüne bir bak! Hakaret varsa raporlayacak mışım ! Aleviyyun'un bütün yazılarında SAHABİLERE HAKARET yok mu? Ayetleri ters-yüz ederek çarpıtmaya çalışmak yani Kurana KÜFÜR yok mu? Keza, Kuran ayetlerini aynı şekilde ters yüz ederek REENKERENASYON'a inandığını ve yellenmenin abdest bozduğuna inanmayan Halukgta'nın KuranaKÜFÜRLERİ yok mu? Ve sen hala milletten RAPOR bekliyorsun da güya gereğini yapacakmışsın! Kuran - ayetlere küfür ve sahabilere hakaret sizi kendinize küfür ve hakaret kadar ilgilendiriyor mu acaba ? Siz munafık ve kafirleri BAYRAM yaptırmak üzere yaratılmış bozgunculuğu ve fesatçılığı zirve yapmış kişilersiniz ! Artık bunu herkes biliyor ve mızrak çuvala sığmıyor !
eyy yarısı ölmüş ceset kokan zat. Senin ömer öngütü peygamberlerin ışığı yapmanda peygamberlere hakaret yok mu? Banlayalım mı seni süresiz?
Birisi çıkıp ben portakala inanıyorum siz yanlışsınız dese bu bize hakaret sayılmaz. Senin inancın benim inancıma hakaret değildir. Hakaretle inancı karıştırıyorsun eğer itikadın bu yöndeyse desteklediğin ak parti döneminde ateist ve lgbt dernekleri kurulması dinimize hakaret değil mi de hala ak partiyi destekliyorsun? burada bana yada başkasına müslümanlık satma! Benim işim birilerinin bir başkasına tahakküm kurmasını engellemek.
Bu forumda isevi üye vardı ve bu islama hakaret sayılmıyordu. şimdi alevi üye var ve bu ehli sünnete hakaret sayılmaz. Hatme hace sohbetinde değiliz herkese açık bir forumdayız. dediğim gibi hakaret/kışkırtma/provake..vs unsurlar varsa raporlayın bakalım.

kebîkec

İhvan Forum Üye
eyy yarısı ölmüş ceset kokan zat. Senin ömer öngütü peygamberlerin ışığı yapmanda peygamberlere hakaret yok mu? Banlayalım mı seni süresiz?
Birisi çıkıp ben portakala inanıyorum siz yanlışsınız dese bu bize hakaret sayılmaz. Senin inancın benim inancıma hakaret değildir. Hakaretle inancı karıştırıyorsun eğer itikadın bu yöndeyse desteklediğin ak parti döneminde ateist ve lgbt dernekleri kurulması dinimize hakaret değil mi de hala ak partiyi destekliyorsun? burada bana yada başkasına müslümanlık satma! Benim işim birilerinin bir başkasına tahakküm kurmasını engellemek.
Bu forumda isevi üye vardı ve bu islama hakaret sayılmıyordu. şimdi alevi üye var ve bu ehli sünnete hakaret sayılmaz. Hatme hace sohbetinde değiliz herkese açık bir forumdayız. dediğim gibi hakaret/kışkırtma/provake..vs unsurlar varsa raporlayın bakalım.

İhvancığım,

Aleviyyun nickli şahıs sünni olmayı müşriklik olarak niteliyor. Böyle bir hakkı yoktur. En hafif ifadeyle bu davranış provokatif bir davranıştır. Bu sebeple uyarılması gerekir. İhtilafımız 1000 küsür yıldır devam ediyor. Ama saygımızda devam etmeli...

seringel

İhvan Forum Üye
İnsanlar kendilerinde ayetleri eğip bükme yetkisini gördükleri zaman çok ciddi savruluşlar yaşıyorlar. En acısı da dini savunurken dinsizlere hizmet etmeleri oluyor... :)

Sana bir soru, dinsizlik le ateizm arasında ne fark vardır?

seringel

İhvan Forum Üye
Hakaret varsa raporlayacak mışım ! Kuran ayetlerini aynı şekilde ters yüz ederek REENKERENASYON'a inandığını ve yellenmenin abdest bozduğuna inanmayan Halukgta'nın KuranaKÜFÜRLERİ yok mu? !

Ben raporladım. İftira atan cemaliyi de raporladık ama ilgilenen yok.

seringel

İhvan Forum Üye
Ya ayrıca bu ne sapkınlıktır? size mi kaldı din kitabı klavye başında veya reel de hakaret ediyor diye linç etmek? Sen ona hakaret edersen oda sana eder. Sen yahudiyi-nasraniyi aşağılarsan. Oda seni aşağılar misal.. Bu İşin içinden çıkamazsınız benden söylemesi..

Nihayetinde kitabı korumanın gereğinin; '' din Allah' ın olncaya kadar onlarla savaşın'' Enfal-39(cihad) olduğu size bildirilmişken, siz bu görevinizi yerine getirmez iken, namaz ve oruçla nasıl bu kitapta tarif olunan dinin sahibi olabilirsiniz? Siz aleni ayetlere göre Allah ve resulü ile savaş halinde ribacı bir topluluksnuz(Türkiye de faizsiz işlem var mı yok mu? Su faturanı ödeme unut bir gün faiz yolluyorlar mı, yollamıyorlar mı? İtirazın var mı? Yok mu?). Bana göre demiyorum! Ayet bunu tespit ediyor. Ve buna rağmen laik sosyal demokratik uluslararası normsal anlaşmalara imzacı bir ülkede yaşayıp, hangi hakla bir insana düşüncesinden ve ağzından çıkan fikir hürriyetinden mütevellit saldırabilirsiniz? Bunun metodu bellidir. Hicret! İslam mı istiyorsunuz? Yoksa yeni bir kendinize göre adı islam ama gerçek islamla alakası olmayan türev bir din mi? Önce bir karar verin. Yok öyle hem laiklik nimetlerinden fayda, hem Müslümanlık nimetlerinden fayda.. Yok öyle bir iki başlı orijinal islaimi din..

Bence çelişkidir. Gerisi hikayedir. İstediğiniz kadar yırtınıp, kızıp durun. Kendisini alevi dini mensubu tanımlarla, aranızda bana göre fark yoktur.

Son düzenleme:

kebîkec

İhvan Forum Üye
Sana bir soru, dinsizlik le ateizm arasında ne fark vardır?

Sanırım ateizm daha erkekçe bir söylem. Kim olduklarını gizlemeden sunuyorlar. Kendileri gibi duruyorlar. Diğerlerinin her yerden çıkma ihtimali vardır.

seringel

İhvan Forum Üye
Sanırım ateizm daha erkekçe bir söylem. Kim olduklarını gizlemeden sunuyorlar. Kendileri gibi duruyorlar. Diğerlerinin her yerden çıkma ihtimali vardır.

İfadenize katılmamakla birlikte,

Veya bir başka soru, deizm bir din midir? Sonuçta onlarında bir-tek tanrı inancı var.

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
Aleviyyun nickli şahıs sünni olmayı müşriklik olarak niteliyor. Böyle bir hakkı yoktur.
Değerli kardeşim, malesef yanlış anlıyorsunuz. Sünni olmayı asla müşrik olarak nitelemedim. Sadece, yanlışları dile getirdim.
Eğer Sünni olmak peygamber efendimize uymaksa, biz Aleviler de Sünni sayılırız. Çünkü biz Aleviler peygambere uymaktayız.

Sizden farkımız ise Allah'ın ve peygamberimizin emriyle İmam Ali'ye bağlı olmamızdır. Bu nedenle Alevi adını aldık.

Sahabe konusunda ise Sünnilerle Alevilerin bakış açısı farklıdır.
Biz Alevilerin ashaba karşı genel bir reddi yoktur. Ashabın arasında Allah'ın emrine ve Hz. Muhammed'in vasiyetine uyarak, Ehlibeyt'e bağlı kalan bütün ashabı Aleviler sever ve sayarlar.

seringel

İhvan Forum Üye
Değerli kardeşim, malesef yanlış anlıyorsunuz. Sünni olmayı asla müşrik olarak nitelemedim. Sadece, yanlışları dile getirdim.
Eğer Sünni olmak peygamber efendimize uymaksa, biz Aleviler de Sünni sayılırız. Çünkü biz Aleviler peygambere uymaktayız.

Sizden farkımız ise Allah'ın ve peygamberimizin emriyle İmam Ali'ye bağlı olmamızdır. Bu nedenle Alevi adını aldık.

Biz Alevilerin ashaba karşı genel bir reddi yoktur. Ashabın arasında Allah'ın emrine ve Hz. Muhammed'in vasiyetine uyarak, Ehlibeyt'e bağlı kalan bütün ashabı Aleviler sever ve sayarlar.

Sizede bir soru,

Balkanlarda bir milletvekilinin Bektaşi tekkesi ziyaretindeki ortaya çıkan basına yansıyan; Bir Türkiye alevisi ile balkanlardaki alevi arasındaki fark olmasına ne dersiniz?
Atatürkçü lük iddiası beraberinde en azından deist olmayı gerektirir. Çünkü Gazi Mustafa Kemal Paşa; modern hayata ve değişen gelişen- doğaya inanmaktadır. Sizce aleviler hem laik, hem Müslümanlık iddiasında haklı mıdır lar? Mümkün mü yani bu?

Son düzenleme:

kebîkec

İhvan Forum Üye

Bu satırlar senden alıntı ve ben yanlış anlıyorsam diğer üyeler düzeltsinler lütfen.

Sünni din adamları Kuranın çok önemli bir çok ayetlerini tefsir ve te’vil ederken ehlibeyti referans almamalarından dolayı hem şirke düşmekteler hem de Kuranın insanlığa vermek istediği mesajı aslından saptırarak kitlelere ulaştırdıkları için günahları kat kat artmış olmaktadır. Ve bundan dolayıdır Kuran da zikredilen ve Allahın mutlak bir şekilde adaletini temsil eden ve Allahın adaletinin tecellisi olan REANKARNASYON VE MUSUVخ gerçekleri reddedilmekte ve hatta çok büyük bir hata ile reankarnasyon ve musuvخu savunanlara küfre sapmış gözü ile bakılmaktadır. Reankarnasyonu reddetmek bütün Ehlibeyt imamlarına ve ehlibeyte göre Allahın adil olduğunu reddetmekle eşdeğer tutulmuştur. Biz ilim pınarları olan Ehlibeyte bağlıyız başka safsataları savunan din adamlarına bağlı olmayız. Kuran da ruh göçünü içeren yüzlerce ayet vardır. Ve ruh göçünü kabul etmek küfür değildir İslamın bir zenginliğidir.Reankarnasyonun başka dini yada felsefi görüşlerde kabul görmesi ve aynı zamanda İslam dininde olması niye islama zıt olsunki. O sizin kıt ve dar kafanız ve anlayışa göredir sadece. Ayrıca azımsanmayacak sayıda bir çok Sünni din adamı yada bilim adamı yada sıradan halktan insanlar reankarnasyonu kabul etmektedirler ve bu şahıslar reankarnasyonu kabul ediyor diye asla kafir olmazlar . Bilakis reankarnasyonu reddederek Allahın adaletini inkar edenler küfre sapmış olurlar. Bilginiz olsun diye eski diyanet işleri başkanlarından Süleyman Ateş ve ilahiyat Profösörlerinden Yaşar Nuri Öztürk Sünni din adamı oldukları halde Reankarnasyonu kabul etmiş olan bir çok Sünni din adamlarından sadece iki tanesidir.

Ehlibeyti referans almadıkları iddian çok doğru bir cümle olmamakla beraber ehli sünneti sırf bu yüzden şirk - küfürle itham ediyorsun. Üstelik sadece bununla kalmayıp günahlarını da kat be kat arttırıyorlar diyorsun :) Niye ? ... şii olmadıkları için :)

Reenkarnasyona sırf şii olduğunuz için inanmanız gerekiyor çünkü kıyametten önce tekrar dünyaya gelip gasp edilen imametini Hz. Alinin tekrar alacağını iddia ediyorsunuz. Reenkarnasyon olmazsa bunu yapma şansınız yoktur. :) İşte sırf bu yüzden haşa Allahu Tealayı bile reenkarnasyona mecbur kılma cüretini gösteriyorsunuz. Haddini bilmek lazım. Allahın adaleti gereği Hz. Aliyi geri getirip Hz. Ebubekirden intikam aldırmanız gerekiyor. Ama öyle bir intikam alınacaksa Hz. Ali hayattayken bizzat alır veya alma gayreti gösterirdi. Fakat Hz. Ali ilk halifeye, ikinci ve üçüncü halifeye biat etmiştir.
Allah adildir ve reenkarnasyon denen 4 bin yıllık hint tenasuh inancı batıldır. Ona saılanlarda batıldan medet umanlardır.

Ehlibeyte bağlıyız kalanı safsatadır demişsin. Ardından da ruh göçüyle ilgili yüzlerce ayet var demişsin. Hodri meydan sadece yüz tane ekle :) Ekleyemezsen sen safsatasın :)

Ardından bu azımsanamayacak sünni ulema kimlerdir onların listesini isteyeceğim. :) Süleyman ATEŞ bir yere kadar eyvallah ama Yaşar Nurinin en mantıklı işi Chp den milletvekili olmasıydı. Sünni alimlikten ziyade kokana karıların imamlığına soyunmuş sosyete imamıydı. Hani kendinize yakıştırıyorsanız tamamen sizin olabilir.

Bizden farkınız; farklı görünmek için mantığınızı peynir eklekle yemenizdir. İlk iki Halifeye gasıp dedikten sonra peygambere uyduğunuzu söylemeniz de bunun önemli göstergesidir.

Peygamber aleyhisselam ilk dört halifemizin hepsiyle ilgili güzel cümleler kurmuştur. Biz hepsini seviyoruz. Sadece birini diğerinden ayırarak bölücülük yapmıyoruz