Her Güne Bir Hadis (inşAllah)

spesifik

آزادی قید و بند
10678785_788026997906714_7546866922812362729_n.jpg

spesifik

آزادی قید و بند
Bir ev halkı birbirine iyilik ve ikramda bulunduğunda Allah üzerlerine rızık akıtır ve Allah'ın himayesinde olurlar. (Hadis-i Şerif)

fakiri

Kıdemli Üye
Hazret-i Âişe -radiyallahu anhâ- Vâlidemiz der ki:
Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu:
"Bu ümmetin sonunda yere batma, kılık değiştirme ve taşlaşma belâları meydana gelecektir."
Ben:
"Yâ Resulellah! Aramızda sâlih kullar bulunduğu hâlde helâk olur muyuz?" diye sordum.
"Evet! Pislik meydana çıktığı vakit!" buyurdu. (Tirmizî: 1007)
İmran bin Husayn -radiyallahu anhümâ-dan rivayet edildiğine göre Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuştur:
"Bu ümmette yere batma, kılık değiştirme ve taşlaşma olacaktır."
Bunun üzerine müslümanlardan bir kimse:
"Yâ Resulellah! Bu ne zaman olacak?" diye sordu.
Buyurdu ki:
"Şarkıcı kızlar ve çalgı âletleri türediği ve şaraplar içildiği vakit!" (Tirmizî: 2309)

AlpBilge

Yasaklı
Ey kızım Fatıma. Babam Peygamber diye sakın güvenme. Rabbine karşı kulluk vazifeni yap. Eğer Allah’tan nefsini satın alamazsan vallahi ben bile seni kurtaramam. (Müslim, İman 89, Hadis no:351)

AlpBilge

Yasaklı
Ey Kureyş topluluğu! Kendinizi kurtarmaya bakın; Allah’ın yanında size bir faydam olmaz. Ey Abdumenaf oğulları; Allah’ın yanında size faydam olmaz. Amcam Abdulmuttalib oğlu Abbâs; Allah’ın katında sana faydam olmaz. Halam Safiyye; Allah’ın yanında sana faydam olmaz. Ey kızım Fatıma; Benim malımdan dilediğini iste. Fakat Allah’ın yanında sana hiçbir faydam olmaz." (Buhârî, Vesâyâ, 11)

AlpBilge

Yasaklı
Hristiyanların Meryem'in oğlu İsa'yı aşırı övdükleri gibi sakın siz de beni aşırı övmeyin. Şüphesiz ki ben sadece bir kulum. Bana "Allah’ın kulu ve Rasulü" deyin.” (Buhari)

AlpBilge

Yasaklı
Mutarrif İbnu Abdillah, babasından naklediyor: "Benî Amir heyetiyle Rasulullah'ın yanına gitmiştik: "Sen bizim efendimizsin" diye hitap ettik. Rasulullah bize: "Efendi Allah'tır" dedi. "Fazilette en ileride olanımız, mertlikte en başta gelenimiz sensin" dedik. Bize: "Söylediğinizin hepsi bu veya buna yakın bir söz olsun. Şeytan sizi abartılı övgülerle koşturmasın" dedi. [Ebu Davud, Edeb 10, (4806)]

AlpBilge

Yasaklı
Rasulullah bir gün sanki aramızdan ayrılacakmış gibi geldi ve şöyle söyledi: "Ben öldükten sonra Allah'ın kitabı Kur'an'a sarılın. Kur'an neye haram diyorsa onu haram kabul edin. Kur'an'ın helal kabul ettiklerini siz de helal kabul edin." (Müsned-i Ahmed b. Hanbel)

Şeddad, İbni Abbas’a “Rasulullah bir şey bıraktı mı?” diye sordu. O da “ Kur'an’ın iki kapağı arasında olanları (ayetleri) bıraktı." cevabını verdi. (Buhari, K. Fezailul Kuran; Müslim, K Fezailus Sahabe; Ebu Davud, K. Fiten; Tırmizi K. Fiten)

En hayırlılarınız Kur'an'ı öğrenen ve öğretenlerinizdir. (Ravi: Ebu Davud, Vitr 14)

Sözlerin en hayırlısı Allah'ın kitabı Kur'an'dır. (Buhari: 6/327, Müslim:3)

AlpBilge

Yasaklı
'Kim nazarlık takarsa, Allah onun işini tamama erdirmesin' (Ahmet b. Hanbel, Müsned, IV, 154)

“Kim nazar boncuğu veya muska takarsa, Allah’a şirk koşmuştur.” (Ebu Davud 3910, Tirmizi 1614, İbni Mace 3538, Ahmed bin Hanbel Müsned 4/156, Albânî Silsiletu’l-Ehadisi’s- Sahiha 430, 492)

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
"Ummetimin ihtilâfı rahmettir." el-Aclûnî, Keşfu’l-Hafâ, 1:64; el-Munâvî, Feyzu’l-Kadîr, 1:210-212

deren

semure
"Kendi yetimini veya başkasına ait bir yetimi himaye eden kimseyle ben, cennette şöyle yan yana bulunacağız."

Hadisin ravisi Malik İbni Enes, -Peygamber Aleyhisselam'ın yaptığı gibi- işaret parmağıyla orta parmağını gösterdi.
Müslim, Zühd 42.

fakiri

Kıdemli Üye
"Bir kimse Hazret-i Allah ile meleklerden başkasının kendisini göremeyecekleri bir yerde iki rekat namaz kılarsa, Hazret-i Allah onun ateşe girmemesi için bir beraatnâme yazar."
(Hadis-i şerif, Ebû Dâvud, İbn-i Asâkir, Câmiu's-Sağîr)

HADİS-İ ŞERİF'İN İZÂHI:
...

Tenhada kılınan nafile namazların pek büyük sevabı vardır. Böyle bir ibadet riyadan hâlîdir, hâlisânedir. Bu nafile namazları farz olmadıkları halde kılmak, ibadet ve taate olan fazla muhabbetten
nâşidir (kaynaklıdır) ve Hak Teala'nın nimetlerine karşı bir şükran vazifesidir. Binaenaleyh bunun mükâfâtı da cehennem azabında halâstır. Ne büyük mükâfat !

KAYNAK:

Ömer Nasuhi Bilmen, Hikmet Gonceleri, 500 Hadis-i Şerif kitabı, 423. Hadis, arapça metni, meâli ve açıklaması.

ummuhan

Kıdemli Üye
Adiyy ibn-u Hatim der ki: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın şöyle söylediğini işittim:

"Bir hurmanın yarısı da olsa onu sadaka olarak vererek ateşten korunun! Kim yarım hurma bulamazsa güzel bir sözle korunsun!"

nefahtü

Kıdemli Üye
Efendimiz ( s.a.v ) diyor ki..
-“Kalbinde zerre kadar kibir olan kimse cennete giremez "

DBtNeOsW0AA2big.jpg

ilke

Paylaşımcı
İnsanların Hiç Farkında Olmadan
Dinden Nasıl Çıktıklarına Dair Hadis-i Şerif:

Huzeyfe -radiyallahu anh-den rivayet edilen bir Hadis-i şerif’lerinde Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz emanetin verilişini anlattıktan sonra bu emanetin (yani din duyguları, adalet ve emniyet umdelerinin) nasıl yok olacağını şöyle haber vermişlerdir:
“Bir kişi azıcık uyur. O uyurken kalbinden emanet hissi çekilip alınır da; emanetin eseri (izi ve yeri), rengi uçuk bir nokta halinde yanık yeri gibi kalır. Sonra o yine uyur, bu defa emanetin izi (geri kalan kısmı da) alınır. Bunun eseri ve yeri de balta sallayan bir işçinin avucundaki bere kabarcığı gibi kalır.
Şu halde (o mübarek) emanet, senin ayağına düşürdüğün bir kıvılcımın düştüğü yeri şişirtip, senin onu bir kabarcık halinde görmen gibidir. Halbuki bu kabarcıkta (vücudun hayatî açısından) bir önemi yoktur. Bu eser, siyahlıktan daha kötüdür.
Kalplerden emanet böyle silindikten sonra insanlar alış-verişe devam ederler, fakat içlerinde emaneti doğruca yerine getirecek kişi zor bulunur. ‘Filân oğullarından emin bir kişi varmış, ne akıllı, ne tedbirli, ne zarif, ne kahraman adamdır, Allah’tan çekinir.’ derler. HALBUKİ ONUN KALBİNDE ZERRE KADAR İMAN YOKTUR.”(Buhârî. Tecrîd-i sarîh: 2039 - İbn-i Mâce: 4053)
Siz bunları dıştan dinde kahraman gibi görürsünüz. Oysa ki bunlar sahte kahramandır. Allah-u Teâlâ bunlara hidayet vermemiştir. İmansız olarak yaşarlar, bütün iş ve icraatları gösterişten ibarettir. Diğer taraftan dinin yıkılmasına sebep olacak iş ve icraatlar yaparlar. Bu icraatlarını dindenmiş gibi göstermek isterler.

ilke

Paylaşımcı
"Garipler Sayıları Pek Az Olan Sâlih Kişilerdir. Sâlih Olmayan Bir Topluluk İçinde Yaşarlar. Kendilerini Seven Az, Buğz Eden İse Çoktur." (Hadis-i Şerif)

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
Ammar bin Yasir Peygamber-i Ekrem (s.a.a.v)’den naklen şöyle diyor: “Hz. Resul (s.a.a.v) şöyle buyurdu: “Ali’nin yüzüne bakmak ve onu anlamak ibadettir. İmanın geçerliliği onun velayetini kabul etmek ve düşmanlarından uzak olmakla sağlanır.”

Son düzenleme:

ilke

Paylaşımcı
Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuşlardır:

“Öyle bir zaman gelecek ki doğru söyleyenler yalanlanacak, yalancılar ise doğrulanacak. Güvenilir kimseler hâin sayılacak, hâinlere güvenilecek. Kişi kendisinden şâhitlik etmesi istenmediği halde şâhitlik edecek, yemin etmesi istenmediği halde yemin edecek. İnsanların dünya ile en mes’ûd olanı, Allah’a ve Rasûlü’ne iman etmeyen alçak oğlu alçak olacak!” (Taberânî, el-Mu’cemü’l-Kebîr, XXIII, 314; Heysemî, VII, 283)

Şerir ve şirret insanlar çoğalacak ve iş başına geçecek