HER TELDEN !!! MAKALELER (herhangi bir konuda, bir müminin, münafığın, müşriğin, kafirin görüşü)

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!

-'' ...haşira kelimesinin anlamı: korktuk diyor allah...'' Bayındır
-''...annesini ve babasını ilerde küfre taşımasından korktuk diyor...''
-''... kader anlayışına göre allah zaten bunu önceden mümin olarak belirlemişse mümindir, kafirse kafirdir. kimse onu değiştiremez. Burda onu kimse ''korktuk'' 'un bir anlamı yok! Allah bunu böyle dedi, bu benim sözüm değilki, ondan sonra onun için onu öldürdük diyor allah!...'' A. Bayındır

Din akıl işi değildir. Nakil işidir. Mantık-Akıl buradaki çelişkiyi görür. Nakil demi problem var diye kurcalar!. Ve inancını ve kitabını bu iki şahsın atışmasından(münazaa), vede sonrasında bu çelişkiye Sifil hocanın cevap vermemesinden-düzeltmemesinden veya ''haşira'' kelimesine başka bir tevil yüklememesinden sonra akla göre allah kitabı ile kendi kendi ile çelişir.

Çünkü; Allah nezdinde belki diye bir kavram yoktur. Kesin netlik vardır. Olabilir diye bir kavram doğmamış-doğrulmamış-herşeyden münezzeh ve ebedi-ezeli ve herşeyi bilen için bu çelişkili beyan aklen kabul edilemez.

Daha doğmadan anne karnında kişinin kafir veya mümin olacağı ve vadesinin ve rızkının belli yazılı olduğunu bize Allah söylemiyor mu? Söylüyor. E ozaman bu belki -olabilir de neyin nesidir?

İnancınıza şüphe düşürmek istemem ama maalesef durum bundan ibarettir.

Bir mükemmel yaratıcı hem herşeyi bidiğini ve yazdığını kalemin kuruduğunu katında bunun yazgısı olduğunu iddia ediyor.
Sonra belki ilerde şöyle olurdu-böyle olurdu, diye, tahmini ikilem üzere ayet indiriyor?? İlerde büyüyüp saptıracaktı dese sorun morun yok. Sifil de hayır orada ''öyle olacaktı'' demediğine, düzeltmediğine göre!..? Problem büyük demektir.

Buyurun bu durumu izah edin de görelim... Sifil ile Bayındır ı ben mi yanlış anladım? Kader kavramı(inancına) ters çelişik bu durumu bilincli-kasıtlı mı açmışlar??

Ebubekir s. yakın geçmişte sarf ettiği "evinizdeki dövizi bozdurmak farzı ayndır" sözlerinde olduğu gibi, arada bir soytarılık edebiliyor. akp'nin karamandan sonra ikinci fetvacısı oldu. fabrika ayarlarına dönmesi ne kadar zaman alıyordur, hatalarından pişman olup tövbe ediyor mudur bilmiyorum.

gelelim yukarıdaki videoya.

01:53 Paylaşılan videoda, öne sürdükleri savı doğrulamak için (haşa) Allah yargılanmaya çalışıyorlar. haddi aşıyorlar. halbuki sorunun cevabı çok basit. ali imran suresinin 19. ayetine göre göre Allah katında din islamdır. Peygamberlere gelen şeriat farklı olabilir. (bu biraz derin mevzu, vaktim sınırlı)

Allahu tealanın kehf suresinin 66 ayetindeki "...katımızdan kendisine bir rahmet verdiğimiz ve tarafımızdan kendisine bir ilim öğrettiğimiz kullarımızdan bir kul" ifadesinin tefsirinden öğrendiğimiz ve zamanlar arası seyahat edebildiğini bildiğimiz üstün niteliklere sahip hz. hızır'ın hangi peygamberin şeriatına tabi olduğunu bilmediğimizden, hz muhammedin (sav) şeiatına göre yapılan eylem, yani masum bir cana kıyılması "günümüz insanınca" sorgulanabiliyor.

Bize düşen bu örnekteki hikmetin ne olduğunu "aklımızı" kullanarak bulmaktır.

Son düzenleme:

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Ebubekir s. yakın geçmişte sarf ettiği "evinizdeki dövizi bozdurmak farzı ayndır" sözlerinde olduğu gibi, arada bir soytarılık edebiliyor. akp'nin karamandan sonra ikinci fetvacısı oldu. fabrika ayarlarına dönmesi ne kadar zaman alıyordur, hatalarından pişman olup tövbe ediyor mudur bilmiyorum.

gelelim yukarıdaki videoya.

01:53 Paylaşılan videoda, öne sürdükleri savı doğrulamak için (haşa) Allah yargılanmaya çalışıyorlar. haddi aşıyorlar. halbuki sorunun cevabı çok basit. ali imran suresinin 19. ayetine göre göre Allah katında din islamdır. Peygamberlere gelen şeriat farklı olabilir. (bu biraz derin mevzu, vaktim sınırlı)

Allahu tealanın kehf suresinin 66 ayetindeki "...katımızdan kendisine bir rahmet verdiğimiz ve tarafımızdan kendisine bir ilim öğrettiğimiz kullarımızdan bir kul" ifadesinin tefsirinden öğrendiğimiz ve zamanlar arası seyahat edebildiğini bildiğimiz üstün niteliklere sahip hz. hızır'ın hangi peygamberin şeriatına tabi olduğunu bilmediğimizden, hz muhammedin (sav) şeiatına göre yapılan eylem, yani masum bir cana kıyılması "günümüz insanınca" sorgulanabiliyor.

Bize düşen bu örnekteki hikmetin ne olduğunu "aklımızı" kullanarak bulmaktır.

hayrettin-karaman-aklimizla-alay-mi-ediyor-01021944_m2.jpg

Hükümete yakın Yeni Şafak gazetesi yazarı Hayrettin Karaman, 16 Nisan'da düzenlenen referandum öncesi kaleme aldığı yazısında “Bu halk oylamasında evet demek farzdır” şeklinde bir ifadesinin olmadığını öne sürdü.

Hayrettin Karaman, Yeni Şafak'ta "Evet demek farzdır' dedim mi?" başlığıyla yayımlanan bugünkü yazısında "Yazının başında sonucu özetlemem gerekirse, benim, '16 Nisan 2017 Referandumu' öncesinde yazdığım yazıda 'Bu halk oylamasında evet demek farzdır' şeklinde bir ifadem yoktur" ifadesini kullandı.

"Orta derecede zekası olan, peşin hükümle okumayan ve biraz dikkat sarf eden herkesin anlayacağı üzere söylediğim, bir fıkıh kuralına dayanmaktadır; bu kurala göre farz olan bir vazife ona ulaştıran bir başka şeye bağlı ise o şey de farz olur" diyerek “evet”in farz olduğuna işaret ettiğini bir kez daha yinelemiş olan Karaman, şöyle devam etti:

"Bu kuralı naklettikten sonra insanları, davaları ve ona götüren yol konusunda düşünerek karar vermeye yönlendirdim" dedi.

Karaman, yazısını şöyle sonlandırdı: "O günlerde söylediklerim bunlardır ve hala böyle düşünüyor ve böyle diyorum."

NE DEMİŞTİ

Hayrettin Karaman 13 Nisan 2017 tarihli yazısında şunları yazmıştı:

“Bizi hedefe yaklaştıracak olan bir adımı daha 'Evet' diyerek atmak, 'farz olanı tamamlayan ve ona yaklaştıran her fiil farzdır' kuralının çerçevesine dahildir."

Hayrettin Karaman aklımızla alay mı ediyor

Son düzenleme:

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Sünnetle savaş/M.İslamoğlu/M.Okuyan/C.Taslaman/E.Yüksel/İ.Eliaçık/M.Öztürk/Y.Nuri - Mehmet Emin Akın

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı... - Mehmet Emin Akın

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Caner Taslaman Hanefi mezhebini kafirlere şikayet ediyor/ Namaz/ IŞİD/ Ebu Hanife - Mehmet Emin Akın

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Evli Kadın Zina Ettiğini, Hamile Olduğunu Söylüyor Yusuf Kavaklı Cevap Veriyor İkbal Gürpınar’ın Ha

TV'ye Çıkan İlahiyatçılar - Mehmet Emin Akın

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Kafirlerin kanunlarıyla yönetilmeye razı olanlar! / Namazda ellerin kaldırılması - Mehmet Emin Akın

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Çağların en hayırlısı / Mustafa İslamoğlu / Şia'nın sahabeyi tekfir etmesi! - Mehmet Emin Akın

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Mustafa İslamoğlu: Sistani, İslam ümmetine liderlik edebilecek dünyadaki tek insan- Mehmet Emin Akın

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Namazda rukuya gitmeden önce ve sonra elleri kaldırmak / Ebu Hanife (rh.a.) - Mehmet Emin Akın

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Öyle sünnetler vardır ki yapmadığında dinden çıkarsın / Sakalsız imam - Mehmet Emin Akın

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Mehmet Emin Akın - Akılcılara Cevap! Hadis müdafası

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Cami'lerde Allah'ın İstediği Namaz Kılınmıyor - Mehmet Emin Akın

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Allah'ı inkar etmediği halde, namaz kılmayanın hükmü nedir ? - Mehmet Emin Akın

Namazı kasten terk eden kafir oldu (Taberani) - Mehmet Emin Akın

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Mekke'li müşrikler ve Türkiye Müslümanları/Saadet Partisi/İran/Beşşar Esad/ Timur - Mehmet Emin Akın

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Süleyman Ateş, Bayraktar Bayraklı, Mustafa İslamoğlu: Yahudiler Cennete girecek - Mehmet Emin Akın

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Prof. Dr. Mehmet ÇELİK: İncil TAHRİF EDİLMEDİ. İSA, yazılı bir İNCİL metni bırakmadı. TAHRİF: ANLAM ile OYNAMAKTIR

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Neden Allah'ın kitabını bilmeyenleri televizyonlara çıkartıyorlar? Mehmet Emin Akın

Son düzenleme:

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Alparslan Türkeş nasıl bir kimsedir? (Hâtıra) (2011)