Hiç düşündünüz mü? Müzik nedir?

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Tek tek melodilerin ahengi!.. Peki, neyin karşılığı? Bizim! Kendi iç dünyamızın. Evet..

Anlatayım inşallah.

Süreç şöyle işliyor:

Nefis, hayatta kalma içgüdüsü icabı algıladığı komplike enformasyonları basite indirgiyor. Yani, kendine göre yontuyor.

Örneğin, altta ki resimde ne görüyorsunuz?

kare.jpg

Eminim % 99'unuz ''iki tane kare'' diyecektir. Peki, hiç düşündünüz mü niye bu hükme vardınız?

Nefis, hayatta edindiği bilgileri, yaşama içgüdüsüne göre beyinde depolar. Çıkaracağı hükümlerde haliyle bu çerçevede olacaktır. İki tane kare görecektir. Çünkü orada iki kare görmek, mikro seviyede de olsa onun için faydalı olacaktır. Oysa o resimde iki tane kare yoktur. Ortada bir üçten ve iki tane bozuk şekil vardır. Ama nefsimiz, hizmetine verilen beyni bu şekilde işletiyor. Yani eksikleri tamamlıyarak kendince bir bütüne ulaşmaya çalışıyor.

İşte göz üzerinden bu şekilde işleyen beyin, aynı şekilde kulak üzerinden de böyle işliyor. Kulağımıza gelen her bir ses tonunun beyinde depolanmış kırıntıları mevcuttur. Nefis, hayatta kalmak için depoladığı bu ses kırıntılarını kullanıyor. Müzik dinlerken kulağına gelen tek melodileri bir şekilde bir şeye tamamlıyor ve bundan müthiş haz alıyor. Nefiste bir şeyleri çağrıştırdığı muhakkak..

Müzik zevkinin farklı farklı olmasının sebebi kanımda budur. Her bir nefsin hayattan edindiği tecrübeye göre müzik. Aslında dinlediğimiz müzik, bizi tarif ediyor!.. Kırıntıları kulak üzerinden kendine göre tümlemeye çalışan beynin hazı = Müzik zevki..

Eğer müzisyenlerimiz bu noktaya odaklanırlarsa güzel erserler çıkartabilirler diye düşünüyorum. Burada bir şeyler var. Ehli olmadığım için pek anlamıyorum!.. Bi daldım, böyle bir inci buldum. Benim işime yaramıyor. İşine yarayan kullansın.. :)

Edit: Allah Allaaah. Kalp latâifi, algılama ve tüme varma konusunda Göz ve Kulağın işleyişi gibi işliyorsa ''dalalete sapmak'' denen şeyin işleyiş süreci anlaşılmış olur. Allah bizi dalalete sapmaktan korusun. Amin.. Kalp yolculuğunun Kamil Mürşitsiz olmayacağını bir kez daha anlamış olduk, elhamdülillah.. Nefsi görüyor musunuz? Her yere kendi dünya sevgisini perde yapmış. Şu basit resimde bile bize ''iki kare var'' telkiniyle bir perde koyuyor!.. Dünya, ah dünya ve ona aşık olan nefis.. Yalanlarınız ve algılarınız ile her şeye perdesiniz. Korkunnnnç, çok korkunç!..

Heyy kahpe nefis hey.. Dünyaya olan meylin ile Rabbimle benim arama koyduğun şu perdeleri nasıl aşacağım? Benim gücüm buna yetmez. Ya erhamerrahimin, sen tut elimizden..