İçimizden Geldiği Gibi!

Sofuoglu

Ordinaryus
yol gösterme anlamında Nurdur tabi, kasdın buysa sorun yok elbette

Ama haşa;
Allah cc göklerin ve yerin Nurudur,
Muhammed sav de Nurdur;
Öyleyse Muhammed Allah'ın bir cüzü dür dersen hiristiyan teslisinden farkın kalmaz

ki daha önceki mesajından bunu anladım
ha yok yanlış anladın diyorsan da hakkını helal et

Arapça aynı kelime farklı anlamları olan bir dildir çok dilde olduğu gibi
Töz(samed)olan Nur ezeli ve ebedidir
Muhammed sav ve diğer nebilerin nuru ise mahluktur

Muhammed sav nur da diğer peygamberler zülümat değildir
Her peygamber kendi ümmetine bir hidayet nurudur
yani aydınlığa yol gösteren bir elçidir
Hatta bu anlamda her muttaki mümin, mürşit, şeyh birer nurdur

Sen peygamberi fazla yücelterek (ilahi sıfatlarla anma) iyilik yapamazsın.
Müminlerin canlarından evladır
ama Allah'ın sıfatlarından noksandır peygamberler;
Bu konuda peygamberimiz bizi uyarmıştır zaten

Allah'ın Yücelttiğini yüceltmek her müminin vazifesidir Muhterem,
Zamanında Haricilik ve tekfir'den rahatsız olduğunu beyan ediyordun lakin burada bizleri,Allah'ın Sevgilisi hususundaki bildirdiklerini açıklayınca ilahlaştırmaktan,putlaştırmaktan bahsedip güya tekfir ediyorsun...!
Rica ediyorum farkı anlamaya çalış..!

Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz her zaman ve mekânda Azîz'dir.
Allah katındaki şeref ve faziletinin hududu yoktur. Mertebe ve kemâli her an yükselmektedir. Allah-u Teâlâ'nın ona bahşettiği ikram ve ihsanlar sonsuzdur.

O ki yaratılmışların en hayırlısıdır. Allah-u Teâlâ'nın Habib-i ekrem'i, dostu, arşının nuru, vahyinin eminidir. Ziynetlendirdiği, şereflendirdiği, keremlendirdiği, büyük kıldığı, ilm-i ezelîsini tâlim buyurduğu temiz kuludur.
O ki iman hakikatlerinin menbâı, Rahmânî sırların iniş yeri, Rabbânî memleketin mahrem-i esrârı, bütün peygamberlerin ahd ve misaklarının vasıtası, Livâ-i izzet'in sahibi, ezel sırlarının müşahidi, Kelâm-ı kadim'in tercümanı, ilim ve hikmetin kaynağı, dünya ve ukbâ ehlinin cesetlerinin ruhudur.
Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime'sinde buyurur ki:

"Andolsun, içinizden size öyle aziz bir Peygamber gelmiştir ki, sıkıntıya uğramanız ona çok ağır ve güç gelir." (Tevbe: 128)

Onu yaratan ona "Azîz" buyurdu.!!! Kendi ism-i şerifi ile müşerref eyledi. İzzetiyle izzetlendirdi, şerefi ile şereflendirdi, nuru ile nurlandırdı.

Allah-u Teâlâ ile Peygamber'i arasında ayrılık gayrılık düşünülemez.(iman,itaat hususunda!) Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem-e itaat; Allah-u Teâlâ'ya itaatin yolu, hatta bizâtihidir.

Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime'sinde şöyle buyuruyor:

"İçinizde... Görmüyor musunuz?" (Zâriyât: 21)

Allah-u Teâlâ "İçinizdeyim." buyuruyor. Yani Allah-u Teâlâ Resulullah Aleyhisselâm'da tecelli etmiştir. Ve ondan sonra murad ettikleri de bu tecelliyata mazhar olmuşlardır.

Allah-u Teâlâ "İçinizdeyim." buyururken senin gözün kör ise hakikati görmüyorsan, bilmiyorsan, ilmin cahil, aklın meaş ise size kim ne diyebilir?

Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime'lerinde Peygamber'ine -sallallahu aleyhi ve sellem- imanı, itaati, teslimiyeti, kendisine yapılan iman, itaat ve teslimiyet mesabesinde zikretmiş, Peygamber'e muhalefetin âkıbetini haber vermiştir. Bu minval üzere birçok Âyet-i kerime mevcuttur.

"Ey iman edenler! Allah'a ve Resul'üne itaat edin, işitip durduğunuz halde ondan dönmeyin." (Enfâl: 20)

"Aralarında hüküm verilmek üzere Allah'a ve Peygamber'e çağırıldıkları zaman, müminlerin sözü sadece: "İşittik ve itaat ettik!" demekten ibarettir. İşte saâdete erenler onlardır.

Kim Allah'a ve Peygamber'ine itaat ederse, Allah'tan korkar ve O'ndan sakınırsa, işte onlar kurtuluşa erenlerdir." (Nûr: 51-52)
Resulü'nü kendisi ile birlikte zikretmiştir,ayırmamıştır..
Durum bu şekilde açık ve nettir...!!
Senin bahsettiğin veya algıladığın tarzda ilahlaştırma ve putlaştırma söz konusu dahi olamaz...!!!

Konuyu daha fazla uzatmanın bir manası yok sanırım,herkes diyeceğini dedi, görüşünden vazgeçecek de değil elbet,daha fazla kişiselleştirmeden,polemiğe girmeden (ki gidişat onu gösteriyor) kapatalım inşaAllah ..
Vesselam...

Son düzenleme:

Hakperest

Kıdemli Üye
Allah'ın Yücelttiğini yüceltmek her müminin vazifesidir Muhterem,
Zamanında Haricilik ve tekfir'den rahatsız olduğunu beyan ediyordun lakin burada bizleri,Allah'ın Sevgilisi hususundaki bildirdiklerini açıklayınca ilahlaştırmaktan,putlaştırmaktan bahsedip güya tekfir ediyorsun...!
Rica ediyorum farkı anlamaya çalış..!

Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz her zaman ve mekânda Azîz'dir.
Allah katındaki şeref ve faziletinin hududu yoktur. Mertebe ve kemâli her an yükselmektedir. Allah-u Teâlâ'nın ona bahşettiği ikram ve ihsanlar sonsuzdur.

O ki yaratılmışların en hayırlısıdır. Allah-u Teâlâ'nın Habib-i ekrem'i, dostu, arşının nuru, vahyinin eminidir. Ziynetlendirdiği, şereflendirdiği, keremlendirdiği, büyük kıldığı, ilm-i ezelîsini tâlim buyurduğu temiz kuludur.
O ki iman hakikatlerinin menbâı, Rahmânî sırların iniş yeri, Rabbânî memleketin mahrem-i esrârı, bütün peygamberlerin ahd ve misaklarının vasıtası, Livâ-i izzet'in sahibi, ezel sırlarının müşahidi, Kelâm-ı kadim'in tercümanı, ilim ve hikmetin kaynağı, dünya ve ukbâ ehlinin cesetlerinin ruhudur.
Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime'sinde buyurur ki:

"Andolsun, içinizden size öyle aziz bir Peygamber gelmiştir ki, sıkıntıya uğramanız ona çok ağır ve güç gelir." (Tevbe: 128)

Onu yaratan ona "Azîz" buyurdu.!!! Kendi ism-i şerifi ile müşerref eyledi. İzzetiyle izzetlendirdi, şerefi ile şereflendirdi, nuru ile nurlandırdı.

Allah-u Teâlâ ile Peygamber'i arasında ayrılık gayrılık düşünülemez.(iman,itaat hususunda!) Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem-e itaat; Allah-u Teâlâ'ya itaatin yolu, hatta bizâtihidir.

Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime'sinde şöyle buyuruyor:

"İçinizde... Görmüyor musunuz?" (Zâriyât: 21)

Allah-u Teâlâ "İçinizdeyim." buyuruyor. Yani Allah-u Teâlâ Resulullah Aleyhisselâm'da tecelli etmiştir. Ve ondan sonra murad ettikleri de bu tecelliyata mazhar olmuşlardır.

Allah-u Teâlâ "İçinizdeyim." buyururken senin gözün kör ise hakikati görmüyorsan, bilmiyorsan, ilmin cahil, aklın meaş ise size kim ne diyebilir?

Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime'lerinde Peygamber'ine -sallallahu aleyhi ve sellem- imanı, itaati, teslimiyeti, kendisine yapılan iman, itaat ve teslimiyet mesabesinde zikretmiş, Peygamber'e muhalefetin âkıbetini haber vermiştir. Bu minval üzere birçok Âyet-i kerime mevcuttur.

"Ey iman edenler! Allah'a ve Resul'üne itaat edin, işitip durduğunuz halde ondan dönmeyin." (Enfâl: 20)

"Aralarında hüküm verilmek üzere Allah'a ve Peygamber'e çağırıldıkları zaman, müminlerin sözü sadece: "İşittik ve itaat ettik!" demekten ibarettir. İşte saâdete erenler onlardır.

Kim Allah'a ve Peygamber'ine itaat ederse, Allah'tan korkar ve O'ndan sakınırsa, işte onlar kurtuluşa erenlerdir." (Nûr: 51-52)
Resulü'nü kendisi ile birlikte zikretmiştir,ayırmamıştır..
Durum bu şekilde açık ve nettir...!!
Senin bahsettiğin veya algıladığın tarzda ilahlaştırma ve putlaştırma söz konusu dahi olamaz...!!!

Konuyu daha fazla uzatmanın bir manası yok sanırım,herkes diyeceğini dedi, görüşünden vazgeçecek de değil elbet,daha fazla kişiselleştirmeden,polemiğe girmeden (ki gidişat onu gösteriyor) kapatalım inşaAllah ..
Vesselam...
müminler de azizdir
Ama Allah cc izzetini kul ile kıyas edemezsin
putlaştırma niye tekfir olsun
küçük şirk her tarafımıza bulaşmış
parti, para, makam vb her cenah bir şekilde putlaştırma yapıyor

Yoksa tarikatçılar da bizim kardeşlerimiz
her cenah bir şeyde ipin ucunu kaçırıyor

@ihvanistanbul peygamberler arasında fark koymamak onlara iman etmede ve tevhidsel konumla alakalıdır
yoksa her peygamberin ve her insanın derecesi farklıdır

bazı noktalarda düşük dereceleriler daha üstün de olabilirler
Örneğin musa as bilgisi hızır as dan düşüktür

Hepsine iman ederiz ve hepsine selam olsun
Tüm dünya onlara medyundur
Cennette onlara komşu etsin Allah

Hakperest

Kıdemli Üye
"Putlaştırma niye tekfir olsun"mu..!🤔
Neyse muhterem!, sana hayırlı işler olsun..
Selâmetle...
nazar boncuğu gibi şeyhin resmi asılıyor arabalara, evlere
hatta tanıdığım biri kaza esnasında yetiş ya filan şeyh dedim diyor
onun elini arabanın önünde gördüm dedi

ha mürid uçurur demeyin
bunu muhtemelen yüzlerce kez anlatmış hiç mi şeyhin kulağına gitmemiş
batıni, kapalı, ruhbanlık esaslı işliyor tarikatler

ha şimdi putlaştırma var desem ne olacak yok desem ne olacak

Sofuoglu

Ordinaryus
nazar boncuğu gibi şeyhin resmi asılıyor arabalara, evlere
hatta tanıdığım biri kaza esnasında yetiş ya filan şeyh dedim diyor
onun elini arabanın önünde gördüm dedi

ha mürid uçurur demeyin
bunu muhtemelen yüzlerce kez anlatmış hiç mi şeyhin kulağına gitmemiş
batıni, kapalı, ruhbanlık esaslı işliyor tarikatler

ha şimdi putlaştırma var desem ne olacak yok desem ne olacak

Hah şöyle Sadete gel..!
Buraya gelecektin madem, bizi niye o kadar uğraştırdın mübarek..!
Şimdi,öyle değil şöyle desem nolacak,
Kim ki!,Hazret-i Allah ve Resul'ünün emrinden başka neye ve kime uyuyorsa, her milletin Tağutu odur desem nolacak..!

Madem birşey olmayacak,herkes kendi doğru! bildiği yolda ilerleyecek!
o zaman çıkıpta yok ümmet birliği,yok İslam kardeşliği vs. gibi Sahte birleştirici sloganlarda atmayalım madem değilmi...!
Çünkü göz aydınlıkta karanlığı görmez,ama Karanlıkta gördüğü ufak bir ışığı aydınlık zandeder!, tıpkı sineğin tatlı görüp,içerisine düşünce ölümüne maal olan bal gibi...!

Ne diyelim Allah hepimize hidayet versin, hidayette olanlarında hidayetini artırsın inşaAllah..!
Size kolay gelsin...!
Selâmetle...

hotaru

Profesör
16 yaşında nişanlı olamazsın ama sevgilin olabilir... Allah'ım bu zihniyetten Sana sığınıyoruz. Sen yavrularımızı Ümmetin yavrularıyla beraber doğru yolundan ayırma..

Yüzde bir

Doçent
İçinde bulunduğumuz ramazan ayı, hakkımızda hayırlara vesile ve kutlu olsun ... Rabbim dergahı uluhhiyetinde, amellerimizi salih ve makbul eylesin ...

Turkbeyi

Ordinaryus
Ülen bu dünya çok garip hep mi dürüstler doğrucular suçlu bu ülkede adalet idam edilmiş makamlar rüşvet ile süslenmiş adalet mülkün temeli de değilmiş Hz Ömer bu devirler için söylememiş o yüce güzel sözü hayırlı geceler cümleten

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Yazmak istediğim çok şey var ama yazamıyorum.

Ramazan ayının son cuma günü, iftardan sonra teravih için hazırlanırken eşim kalp krizi geçirdi hastaneye kaldırdık.

2 gün yoğun bakımda kaldı, bayram sabahı vefat etti.

Saliha bir kadındı, Allah dostuydu, Allah'tan korkardı, Allah'a karşı cömertti, dedikodusu gıybeti yoktu.

Allah'ım ben ondan razıyım sende razı ol inşallah.

Veren Allah alan Allah, her şey Allah'tan.

Selam ve dua ile.

ihvanistanbul

AkhenAton
Allah rahmet eylesin, sizlere sabır ve metanet versin. Acısını katından tesellilerle dindirsin. Varsa evlatlarınız onlara anne şefkatiyle kol kanat gerecek kimselerle yardımcınız olsun.
Hepimizin koşar adım gittiğimiz menzile bizden önce varan bacımızı Rabbimiz bayram hediyeleriyle karşılasın.

kebîkec

İhvan Forum Üye

Ramazan ayının son cuma günü, iftardan sonra teravih için hazırlanırken eşim kalp krizi geçirdi hastaneye kaldırdık.

Saliha bir kadındı, Allah dostuydu, Allah'tan korkardı, Allah'a karşı cömertti, dedikodusu gıybeti yoktu.

Selam ve dua ile.

Allah rahmetiyle muamale etsin. Mekanı cennet olsun inşallah. Allah sözlere sabrı cemil ihsan etsin. ...

ebumusab

Üye

Selam ve dua ile.
Allah teala rahmet buyursun.Sizlere sabrı cemil niyaz ederiz.

Hakperest

Kıdemli Üye

Selam ve dua ile.
mekanı cennet olsun
biz sana şahitiz sen iyi birisin
eğer sen ona saliha diyorsan şüphe duymayız
Allah onu Rahmetine alsın inşallah

Sana sabırlar diliyoruz Allah'tan
Her kulun imtihanı ayrı Abi
Rıza göstererek ecrini katlamana vesile olur inşallah
Başınız sağolsun

spesifik

آزادی قید و بند

Selam ve dua ile.
Allah rahmetiyle muamele eylesin
Ziyadesiyle üzüldüm gerçekten
Ardından bu şekilde bahsetmene de ziyadesiyle sevindim ne mutlu
Allah sabırlar versin

cemaliii

Kıdemli Üye
Doktorlar konusunda cumhurbaşkanı sonuna kadar haklıdır. Bizde vatandaş olarak bu hususta hükümetimizin yanındayız. Safımız belli olsun.

cemaliii

Kıdemli Üye
Yine doğal afet, yine imamoğlu yok. eko başgan nerede?