İçinizdeki Öküze Oha Deyin

Kaptan

Mecra Yazarı
“Okullarımızda okuma yazma öğretilirken ilk aşamada Lafonten’in “Cırcır böceği ile Karınca”sı ezberletilir. Efendim; yaz boyu çalışmayıp saz çalan Ağustos Böceği; kış gelince mutlu yuvasında keyif çatan, çalışkan karıncanın eşiğinden kovuluyor. Dışarısı kar buz ama karınca ona çalışmadığı için el uzatmıyor, çünkü kendisi yaz boyu çalışmıştır. İşte, aşağılık çocuk hikâyesinin özü bu… Tam da bireyci, egoist Batılıya yaraşır cinsten!”

Zaten karıncalar yiyecekleri kendileri için biriktirmezler. “Yeryüzünde insandan başka biriktiren bir canlı yoktur. Sadece köpekler bazen kemik saklar. Zaten onu da sakladıktan sonra unuturmuş. On emrin biri “ Biriktirmeyin.”dir ve İslâm dininde de sık sık tekrarlanır.”

“NOT: Ayrıca larvaları toprağın altında yıllarca kalan Ağustos böcekleri, sadece Ağustos ayında hayatta kalabiliyorlar. Doğacak, doğuracak, en güzel sesi çıkarıp eş bulacaklar. Onlar cırlamıyor, eş arıyorlar. Bir aylık ömürlerinde niçin SSK, BAĞKUR peşine düşsünler? Çoğalıp evlenmeleri gerekiyor. Zira çiftleşebilmeleri en güzel sesi çıkarabilmelerine bağlı… Sadece Ağustos’ta yaşayabilen Cırcırböceği’nin, kışın ortasında pinti karıncanın kapısına gitmesi imkânsız, çünkü o tarihe kadar ölüyorlar! Çocuk masalı yazdınız diye çocuk mu kandırıyorsunuz? Bu ülkenin okumuş yazmış aydınları yok mu sandınız? Birkaç on yıl gecikmeli olsa da yıktık yalanınızı… Hadi bakim, hadee…”

(NOT2: İçinizdeki Öküze Oha Deyin, BÜLENT AKYÜREK, C4KİTAP)

adams77

Kanalizasyoncu
Kaptan, yeni mi karşılaştın yoksa güncellemek içinmiydi?

adams77

Kanalizasyoncu
14212798_1787354121536514_8859094527462098468_n.jpg

cemaliii

Kıdemli Üye
On emrin biri “ Biriktirmeyin.”dir ve İslâm dininde de sık sık tekrarlanır.”

nasıl yani? on emir tevratta böyle diyor ama Yahudiler mal biriktiriyor. ya Yahudiler tevrata ve on Emire inanmıyor. yada on emirde biriktirmeyin diye birsey geçmiyor. veyahut Yahudiler biriktirmeyin emrini tevil ediyor.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Vakti zamanında bir cimri adam yemez içmez, eline geçeni altın yapıp bahçesinin gizli bir köşesinde gömülü olan kocaman bir küpün içinde biriktirirmiş.. Günlerden bir gün bir hırsız, bu cimrinin bahçede sağına soluna bakınarak yeri eşelediğini görmüş.. Cimri oradan uzaklaşınca hırsız o yeri kazmış ve küpü bulmuş.. Hemen küpün içinde ki altınları alıp yerine kömür koymuş.. Ertesi gün bu cimri adam küpteki altınlara altın katmak için gelip kazdığında bi bakmış ki altınlar gitmiş yerinde kömür var.. Başlamış feryadı figan ağlamaya.. Komşusu bu sesi duymuş ve yanına gitmiş.

- Noldu komşu hayırdır niye ağlıyorsun?
- Sorma yahu, yemedim içmedim yıllarca şu küpte altın biriktirdim. Birisi altınlarımı çalmış, yerine kömür koymuş. Ben şimdi ne yapacağım?

Bu durum karşısında cimrinin komşusu taktire şayan şu cümleyi söyler:

- Komşu boşuna feryadı figan eyleme. Sen zaten bu küpteki altınları harcamıyordun ya, say ki bu kömürler altın, ne fark eder yemedikten sonra!

elbiss

Ordinaryus
Vakti zamanında bir cimri adam yemez içmez, eline geçeni altın yapıp bahçesinin gizli bir köşesinde gömülü olan kocaman bir küpün içinde biriktirirmiş.. Günlerden bir gün bir hırsız, bu cimrinin bahçede sağına soluna bakınarak yeri eşelediğini görmüş.. Cimri oradan uzaklaşınca hırsız o yeri kazmış ve küpü bulmuş.. Hemen küpün içinde ki altınları alıp yerine kömür koymuş.. Ertesi gün bu cimri adam küpteki altınlara altın katmak için gelip kazdığında bi bakmış ki altınlar gitmiş yerinde kömür var.. Başlamış feryadı figan ağlamaya.. Komşusu bu sesi duymuş ve yanına gitmiş.

- Noldu komşu hayırdır niye ağlıyorsun?
- Sorma yahu, yemedim içmedim yıllarca şu küpte altın biriktirdim. Birisi altınlarımı çalmış, yerine kömür koymuş. Ben şimdi ne yapacağım?

Bu durum karşısında cimrinin komşusu taktire şayan şu cümleyi söyler:

- Komşu boşuna feryadı figan eyleme. Sen zaten bu küpteki altınları harcamıyordun ya, say ki bu kömürler altın, ne fark eder yemedikten sonra!

Çok harika bir anlatım...Paylaşım için teşekkürler.

işin özetini söylersek...

İnsanın önünde tonlarca altın olsa ne farkeder ki o altının kıymeti bilinip altın yerinde uygun kullanılmadığı sürece...haa altının üstünde oturmuşsun haa altının altında oturmuşsun ne farkeder :9..

+1 (Anlamı oldukça beğendim demek)