Internet cikti Islam sorgulanmaya basladi.

Hakperest

Kıdemli Üye
internet dünya tarihin en büyük buluşudur. Başlığa katılmak mümkün değil.. İnternet saatlerce kitapdan ulaşmak istediğiniz bilginin mesafesini/süresini belki dakikalara, belkide saniyelere indirmiştir.
Başlık durum bildiriyor yoksa sorgulanmaktan çekindiğimiz yok..
İslam; akıl, Allaha saygı, iman, temizlik, güzel ahlak, haya, iyilikten başka bir şey değil ki...
Neyden çekineceğiz

adams77

Kanalizasyoncu
Başlık durum bildiriyor yoksa sorgulanmaktan çekindiğimiz yok..
İslam; akıl, Allaha saygı, iman, temizlik, güzel ahlak, haya, iyilikten başka bir şey değil ki...
Neyden çekineceğiz

la sizin bir şey sorguladığınız yok önünüze gelen bir isim yapıştırıyorsunuz kendinizi aklıyorsunuz yaptığınız bu

Hakperest

Kıdemli Üye
la sizin bir şey sorguladığınız yok önünüze gelen bir isim yapıştırıyorsunuz kendinizi aklıyorsunuz yaptığınız bu
Ateiste ateist, deiste deist, müslümana da müslüman diyoruz
Ne diyelim green marty
Sana da little martian diyorum
Deme desen demeyeyim yani

Sen islamın neresini sorguluyorsun
Neresinde bir eksiklik buluyorsun? söyle cevap verelim

adams77

Kanalizasyoncu
Ateiste ateist, deiste deist, müslümana da müslüman diyoruz
Ne diyelim green marty
Sana da little martian diyorum
Deme desen demeyeyim yani

Sen islamın neresini sorguluyorsun
Neresinde bir eksiklik buluyorsun? söyle cevap verelim

Hahahah )) kendi zihninde ürettiğin kriterler ile ne dersen de ne hükmü olar ki?
ben islamı sorgulamıyorum islamın sorgulanacak bir tarafı yok ben kitabı okuyorum okuduğum kitap ile OLmaya çalışıyorum.

Algı meselesi canım kardeşim, sen kitap ile mushaf arasındaki farkı görmediğin sürece doğruya ulaşman çok zor.
Sen önce otur bir kendini sorgula yaptığın hataları görmeye çalış sonra otur bu minik marslı ile konuş

ihvanistanbul

AkhenAton
hükümeti sorgulamayan "adam"lar aklını kullanıp dinini sorguluyormuş. Dininiz dolayısıyla kırmızı çizginiz belli de telaffuz edip kendimi yakmak istemiyorum.

Hakperest

Kıdemli Üye
hükümeti sorgulamayan "adam"lar aklını kullanıp dinini sorguluyormuş. Dininiz dolayısıyla kırmızı çizginiz belli de telaffuz edip kendimi yakmak istemiyorum.
Yapma be ihvan
Hükümetler geçicidir
Yarın başka hükümetler gelirse yine dine ve millete bakışlarını irdeleriz
Eskiden muhafazakarlığı ağır basıyordu şimdi sağcılıkları ağır basıyor..
Muhafazakarlıklarını sürdükleri oranda arka çıkarız

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Ne, ne, ne? isim vermeyeyim mi? Sen şuna korkuyorum tartışmaya desene güzelim.. :)

Kaptan ben şeker gibi adamım, korkma benden din kardeşiyiz!

Tasavvuf ehlinin imanı kolay kolay sarsılmaz biiznillah çünkü o muhabbetle iman etmiştir Allah'a, ve can çıkar muhabbet bâki kalır, bu böyledir.

Biraz önce Habertürk'te ilahiyatçıların tartışmasını izledim. Konu kadına şiddet! Kimi Gazali'yi suçluyor kimi Hz. Ömer'i.. Herkesin bir zırvası var! Görüş demiyorum zırva diyorum çünkü görüş değil.

Hele Hidayet hanım diye tesettürlü bir akademisyen vardı, tartışmanın bir yerinde “kadına vurun ayeti keşke Kurân'ı tahrif etme pahasına değiştirilseydi” dedi.. Buyrun işte gelinen nokta bu!

Ben şunu anladım arkadaş: Tasavvuf ehli Nietzsche'yi tercüme etse bile imanı sağlam durur da bidat ehli islami ilimleri yalasa yutsa “keşke bu ayet tahrif edilseydi” der sümmü haşa!!!

Yanlış anlaşılmasın, imanı koruyan Allah'tır, bizde bir şey yok!

Son düzenleme:

t@mam

Üye
Hele Hidayet hanım diye tesettürlü bir akademisyen vardı, tartışmanın bir yerinde “kadına vurun ayeti keşke Kurân'ı tahrif etme pahasına değiştirilseydi” dedi.. Buyrun işte gelinen nokta bu!

Ben şunu anladım arkadaş: Tasavvuf ehli Nietzsche'yi tercüme etse bile imanı sağlam durur da bidat ehli islami ilimleri yalasa yutsa “keşke bu ayet tahrif edilseydi” der sümmü haşa!!!
sanki bu ayet olmasa diğerleri olsa diğer hepsi işine gelecekti.. Türkiye için sorun çok büyük esasında, insanlar eski nüfus cüzdanları ve daha önceki neslin kendini Müslüman doğmuşlarından doğmuş olarak bulmuş. Bu coğrafyada islam dini işine gelindiği gibi bir örf-adet olmuştur. Yoksa namaz - oruç- kurban - hac -umre den başka tekrarlanan alışılagelmiş ritüeller dışında bir islami tatbik söz konusu değildir. Yani şirk üzere kurulu bir düzenin parçası olup. İnsanlar cennet ve cehennemi bu ritüellerle hak edeceklerini sanıyorlar. Oysa kitap insanlara çok ağır bedeller ödemeden bir cennet vaad etmemektedir. mal -can, çocuklarından dahi vazgeçebilmeden, öldürmeden- öldürülmeden muhkem çok açıkca bahsetmekte-emretmekte.

Dayak yemek rahatsızlığına varıncaya kadar bu kitapda kan dökmek var kan! Hem cins kanı! Diyeceksiniz ki öfkelenince nefsin için adam dövmeye kalkmıyormusun? Hatta öldürecek kadar hiddet olmuyor mu? Oluyor. Ama ne olursa olsun bence bu fiil aklen yanlış. Gerçektende akıl-mantık almıyor. Doğaya bakıyorsun bir arslan belgeseli çekmişler.. Bir arslanın mıntıkasına başka bir arslan gelirde meydan okursa vede galip gelirse, geliyor diğer aslandan olan yavruları telef ediyor. Ve dişilerin başına geçiyor. Ve bunu diğer dişiler kabulleniyor yeni ağalarına kul oluyor..

Onun için insan ile hayvan arasında ben fiilsel manada fazla bir fark mark göremiyorum. Hatta hayvanın aklının kıt olduğu güdüleri ile hareket ettiğinden doğa kanunu deyip geçebiliyoruz. Şimdi genel bir muhakeme yapın bakalım insan ile hayvan arasındaki fark nedir? Ben size söyleyeyim eski kılıç devrinde; insanda aynı arslan gibi diğer ırklara-farklı coğrafyalara sefere çıkar. Erkekleri öldürür dişileri sağ bırakır. Çocukları varsa öldürmez. Çünkü insan akıl sahibidir. Hayvan çocuğunu öldüren arslana itaat eder. Ama insan çocuğunu öldürdüğü bir dişiye arkası dönmeye cesaret edemez. Kadın kocasının savaşta öldrürldüğünü kabullenebilir ama çocuğunu kabullensin sanmıyorum.

Yani kitaplar hikaye(mecazi), doğa birbirinin hakkını gasp-yağma üzere kurgulanmış veya yaşamın ta kendisi özü böyle döngülenmektedir.
Bu hayvanlarda içgüdüsel. İnsanlarda ise kimi zaman haçlı seferi, kimi zaman islam seferi, kimi zaman diğer nsan yazgısı davalar üzerine, kimi zamada diğer materyaller üzerine öldürmek üzerine kurgusu söz konusudur.

Dönüyorsun, Bakıyorsun tekrardan arslan örneğine; hadi o aklı kıt bir hayvan. Atıyorum 10-15 dişiye biri sahip paylaşmıyor. Öbürüde gelip ondan güçlü ise öldürüp onun harem servetien çöküveriyor. Biliyorsunuz erkek arslan yatar dişi arslanlar çalışır. Hadi o hayvan akıl etmez. Ya insanın yaptığına ne demeli?

Dünya esasında 3-10 dünya ırkına yetecek insan onuruna yakışır bir kaynağa sahiptir. Bakıyorsunuz aynı arslan örneğindeki gibi eskiden ilkel (krallıklar-imparatorluklar devri), şimdi eskisi gibi olmasada kaba kuvvetsiz bir modern ormanların krallığı söz konusudur. Dünya kaynaklarının %50 den fazlası %1 gibi bir azınlıkça(zengin insan) sahiplenilmiştir. Geriye kalan insanlara ise sefalet açlık-ölmekten başka bir seçenek kalmamaktadır.

Şimdi soruyorum muazzam bir düzen nerededir? KAOS dan başka bir şey varmıdır yeryüzünde? Türkiye Cumhuriyetini Müslüman bir lider yöetiyorsa niye Türkiyenin %70 e yakını açlık sınırı altında bir yaşam sürmektedir?

Ama o gerçek islam Müslümanı değel, ama gerçek islam bu değil, ama gerçek Allah bu değel' mi diyip sıyrılacağız bu işin içinden???

Son düzenleme:

alanyali07

Kıdemli Üye
bunoktaya gelinmişti zaten ama pek dillendirilmiyordu. tee 5 6 sene önce sözde hanif forumlarda bazı ayetlerin aslında yanlış olduğu bunların ya sonradan uydurulduğu ya da artık değiştirilmesi gerektiğini söylüyorlardı.
salt mealcilik bazen sadece hadis karşıtlığı olarak lanse ediliyor ama aynı zamanda ayet karşıtlığıdır da..

adams77

Kanalizasyoncu
bunoktaya gelinmişti zaten ama pek dillendirilmiyordu. tee 5 6 sene önce sözde hanif forumlarda bazı ayetlerin aslında yanlış olduğu bunların ya sonradan uydurulduğu ya da artık değiştirilmesi gerektiğini söylüyorlardı.
salt mealcilik bazen sadece hadis karşıtlığı olarak lanse ediliyor ama aynı zamanda ayet karşıtlığıdır da..

Sen bu bilgi ve birikim ile bu forumda harcanıyorsun istersen sana TV de bir program ayarlayabilirim.
Gerçek islam diye bir program yaparsın.
iyice düşün bak maşallahın var her konuda bilgi birikim okumuşluk vs vs değerlendir

ihvncnr

İhvan Forum Üye
İslam dini zaten sorgulayın diyor. Bu neden böyle okuyun öğrenin diyor. Bunun neresi yanlış?

bi husben

Kıdemli Üye

Yanlış anlaşılmasın, imanı koruyan Allah'tır, bizde bir şey yok!

Kime gore sağlam kendinize gore sağlam.Yada siz oyle zannediyorsunuz

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
...
Türkiye Cumhuriyetini Müslüman bir lider yöetiyorsa niye Türkiyenin %70 e yakını açlık sınırı altında bir yaşam sürmektedir?
...
Sorun tam da bu!

Müslümanlar Siyasal İslam denen şeyin İslâm kavramını ve müslümanlığı ne hale getirdiğinin farkında değil.. Adam islami söylemlerle başa seçiliyor, yaptığı icraatlerin bir öncekilerden farkı yok! Oy verenler bu bizden diye yanlışlara tepki vermiyorlar. Bu her kesim için geçerli..

Bu yüzden dinin siyasallaşması komünizmden ve nasyonalizmden daha tehlikeli çünkü bir noktadan sonra kendine oy vermeyenlere kafir diyebiliyor. Bir dinin bir kesime kafir demesi onunla senin arandaki tüm bağları kesmesi demektir. Bu yüzden siyaset yapacak olan dinin söylemi markasından değil direkmen ahlâkından ve adaletinden, yani kalitesinden çıkmalıdır. Vicdan faktörü burada devreye giriyor. Bugün bu işin markası üzerinden oy toplanıyor, kaliteye gelince herkes üç maymunu oynuyor. İşte bu tavır, eğer bu da bir ahlaksa, tepeden tırnağa ahlakların en iğrencidir, çünkü hayvan-i nefsini ahlâkın arkasına gizliyor, başka bir deyişle DİN ve AHLAK oun hayvansal iç güdülerine hizmet eden amaçlarına ulaşmada kamuflaj işlevi görüyor. Hayvan bâki, islam kamuflaj ..

Münafıklık nedir, yansımaları nelerdir falan, iyi analiz etmek lazım ...

Son düzenleme:

ihvanistanbul

AkhenAton
naptınız bugün Allah için dinin hangi hükmünü sorguladınız bakim?

Hangi hükmü sigaya çektiniz molla kasımlar? Neyi güncelleyip neyi geride bıraktınız son din bükücüler?

cemaliii

Kıdemli Üye
Beni yazmamışsın bile. Chpliyim diye dinsiz zannediyorsun zaaar.

adams77

Kanalizasyoncu
Yine soralım dinini sorgulayanlara? Bugün hangi açığı buldunuz? Dininizin neyinden razı değilsiniz neresini sorguluyorsunuz bugün?

Din sorgulanmıyor, insanların dini sorgulama gibi güçleri ve kapasiteleri yoktur. Burada sorgulanan bize anlatılan ve aktarılan dindir, tarih boyunca insanlar din hakkında çok şey söylemiştir hatta yoldan sapmıştır. Sizin algınıza göre islam son dindir ve asla bozulmayacaktır diye bir kaide yoktur bu bozulma insanların algısı ve yaşamasındadır yoksa O 'nun kelimelerini değiştirebilecek bir güç ve kuvvet yoktur çünkü dengi ve benzeri yoktur. Burada önemli olan doğruya ve hak olana ulaşmak için doğup büyüdüğüm ortamın bana aktarmış olduğu şeylerin doğru olup olmadığını sorgusuz sualsiz kabul etmeden sorgulamak ve araştırmaktır. Çocukken internetmi vardı fakat biz yine çocuk aklımız ile sorguluyorduk.

Tekrar edelim burada sorgulanan din değil atalarımızdır çünkü daha önceki kavimleride ataları helaka süreklemiştir.