İşadamları danışmanlar iyi fikir. - Fatih Altaylı

ihvanistanbul

AkhenAton
Türkiye’nin yeni nesil işadamlarından biri.
Orta yaşlarda.
Kurduğu bir internet şirketi ile büyük başarı elde edip bu şirketi yabancılara satmış bir isim.
Geçtiğimiz günlerde telefonu çalar.
Arayan bir bakanın danışmanıdır.
“Beyfendi, sayın bakanımız bu hafta içinde uygun olduğunuz bir gün sizi bekliyor.”
Hemen bir gün kararlaştırırlar ama işadamını alır bir düşünce.
“Benim devletle bir işim yok. Hayatımda bakanlık binasına gitmedim. Acaba beni niye çağırıyorlar?” diye hafiften de “Tırsar”... Neyse, randevu günü sabah uçağıyla Ankara’ya, bakanlığa gider.
Bakan hanımefendi kendisini hiç bekletmeden kapıda karşılar, odasına buyur eder.
İş hayatıyla ilgili küçük bir sohbetten sonra bakla ağızdan çıkar:
“Beyfendi, Bakanlığımızı dünyanın gelişen ve değişen ekonomisine uygun haraket edecek şekilde organize etmek istiyoruz. Bizim dünyayı tek başımıza takip etme şansımız yok. Çok hızlı bir değişim ve gelişim var. Sizler bunu çok iyi yapıyorsunuz. Rica etsek, buradaki bilgi ve birikiminizi bizimle paylaşır mısınız?”
İşadamı önce tam anlamaz durumu. Bakan açıklar:
“Sizden bakanlığımıza danışmanlık yapmanızı istiyoruz. Ama öyle uzaktan değil. Bakanlık binamızda size bir oda ve sekreterya tahsis edeceğiz. Arada gelip burada bizimle beraber olursanız, beyin fırtınalarımıza katılırsanız, öneriler getirirseniz çok memnun oluruz...”
İşadamı bundan çok etkilenir. Bunu bir vatani görev olarak görür ve kabul eder.
Ve aynı anda kendisi gibi daha pek çok yeni nesil işadamına benzer teklifler yapıldığını ve onların da kabul ettiğini öğrenir.
Bence de bu yapılan son derece doğru, son derece olumlu bir iş.
Siyasi görüşü AK Parti ile hiç ama hiç bağdaşmadığı halde, bilgi ve deneyimlerden yararlanılmak üzere böyle bir görev verilmesi umarım yeni bir bakış açısını da yansıtıyordur. Ama işin en ilginç kısmını daha anlatmadım.
Bakan’ın önerdiği fahri danışmanlık görevini kabul eden işadamı, İstanbul’a dönmek üzere havaalanında beklerken telefonu çalar.
Arayan bir başka Bakan’ın yardımcısıdır ve bakanlığa davet etmek üzere aramıştır.
İşadamı “Hayırdır inşallah” der ve “Tabii gelirim ama konu neydi” der. Konu ilginçtir.
Bir başka bakanlık da aynı teklifi getirmektedir. İşadamı, “Vallahi az önce benzer bir teklife evet dedim” diye durumu aktarır.
Aldığı yanıt ilginçtir:
“Siz yine de gelin. Bize de danışmanlık yapmanızdan mutlu oluruz.”
Fatih Altaylı - Tom Ford for THY - HABERTÜRK

cemaliii

Kıdemli Üye
İyi güzel birşey. Böyle olmalı işte.ehil kişilerin tecrübelerinden yararlanılmalı.Umarım hayırlı olur