İslâm=İbadet demek değildir.

Kaptan

Mecra Yazarı
SA: İslâm=İbadet demek değildir;

Sadece İslamiyet'te değil bütün dinlerde ibadetler son derece önemlidir. Üstelik sadece ilahî değil, beşerî dinlerde dahi ayinler veya belirli ritüellerin yapılması hem o dinin hem de dindarın devamlılığını sağlamak aynı zamanda da istenilen insan tipini oluşturmak için hayati önemi haizdir. Ancak din demek sadece ibadet demek değildir. Tam tersine dini, hayatın bütününe teşmil ettiğimiz de ibadetin genel toplamda son derece sınırlı bir yere sahip olduğunu görürüz. Şimdi; geçen Ramazan ayında onlarca kanalda iftar ve sahur olmak üzere günde iki programla ulusal-yerel tvlerde en az 2000 program yayınlanmıştır. Bunlar arasında İslâm'ın siyasetinden, sosyal hayatından, ekonomisinden bahseden birilerine denk gelen var mı? Hani haimle kadınların sokağa çıkmaması gerektiğini, orucun bir saat fazla tutturulduğunu tutturanlar; bir satır dahi olsa adaletten, emekten, İslâmî duruştan bahsettiler mi?...

[Not: Bu soru 17 Ağustos 2013'e aitti. Beş yıl sonra değişen var mı acaba?]

Şaban Öz

ilke

Paylaşımcı
SA: İslâm=İbadet demek değildir;
Şaban Öz

Bunlar ne deeeeeer; Rabbimiz ne buyurur !
"Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk-ibadet etsinler diye yarattım." (ZÂRİYÂT Suresi 56. ayet meali)

Bunların aşağı-yukarı her konuşması-yazması-çizmesi Rabbimizin ayatlerine ve rasulullah -sallalahu aleyhi vesellem- Efendimizin hadisleribir başkaldırış ve diklenmedir diyoruz da hala inanmıyorsunuz!!!

adams77

Kanalizasyoncu
Bunlar ne deeeeeer; Rabbimiz ne buyurur !
"Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk-ibadet etsinler diye yarattım." (ZÂRİYÂT Suresi 56. ayet meali)

Bunların aşağı-yukarı her konuşması-yazması-çizmesi Rabbimizin ayatlerine ve rasulullah -sallalahu aleyhi vesellem- Efendimizin hadisleribir başkaldırış ve diklenmedir diyoruz da hala inanmıyorsunuz!!!

57. Ben onlardan rızık istemiyorum. Beni doyurmalarını da istemiyorum.
58. Şüphesiz rızık veren, güç ve kuvvet sahibi olan ancak Allah'tır.

arapça bilmediğin için ayetleri türkçe mealden okuyorsun peki ibadetlerindede böyle yapıyormusun? ee tabi senin ibadet anlayışın çok farklı dimi :)

ilke

Paylaşımcı
57. Ben onlardan rızık istemiyorum. Beni doyurmalarını da istemiyorum.
58. Şüphesiz rızık veren, güç ve kuvvet sahibi olan ancak Allah'tır.

arapça bilmediğin için ayetleri türkçe mealden okuyorsun peki ibadetlerindede böyle yapıyormusun? ee tabi senin ibadet anlayışın çok farklı dimi :)

Bir psikologdan "normaldir" raporu almadan bence hiç bir yerde yazı yazma sen ! Arapça bildiğine dair de itiraz edilemeyecek bir kurumdan kendine ait bir sertifika-diploma gerekiyor ! Öyle sallama yazılarla kimseyi çuvala koyamazsın!

adams77

Kanalizasyoncu
Bir psikologdan "normaldir" raporu almadan bence hiç bir yerde yazı yazma sen ! Arapça bildiğine dair de itiraz edilemeyecek bir kurumdan kendine ait bir sertifika-diploma gerekiyor ! Öyle sallama yazılarla kimseyi çuvala koyamazsın!

verdiğin meale bakılırsa bana sunduğun tavsiyeleri önce kendine uygulaman gerekiyor.

"kulluk-ibadet" ayetlere kendi istek ve arzularını yerleştirmek için mealleri çok güzel kullanıyorsunuz. Arapçada bunu yapamayacaksınız bu yüzden namaz kılarken ayetleri arapça okuyorsunuz fakat iş birilerine kendi arzularınızı anlatmaya geldiğinde hemen türkçeye geçiş yapıyorsunuz.

Biraz olsun AKLIN varsa bana öğüt vereceğine kendi haline bir bak, ne duruma düşmüşsün.

ilke

Paylaşımcı
verdiğin meale bakılırsa bana sunduğun tavsiyeleri önce kendine uygulaman gerekiyor.

"kulluk-ibadet" ayetlere kendi istek ve arzularını yerleştirmek için mealleri çok güzel kullanıyorsunuz. Arapçada bunu yapamayacaksınız bu yüzden namaz kılarken ayetleri arapça okuyorsunuz fakat iş birilerine kendi arzularınızı anlatmaya geldiğinde hemen türkçeye geçiş yapıyorsunuz.

Biraz olsun AKLIN varsa bana öğüt vereceğine kendi haline bir bak, ne duruma düşmüşsün.

Dedik ya, Psikolog raporu ve Arapça bildiğine dair sertifika-diploma gerekli ! Yoksa bu talebimiz Türkçe değil mi ? Anlamadıysan çok bildiğin (!!!) Arapça yazalım.

adams77

Kanalizasyoncu
Dedik ya, Psikolog raporu ve Arapça bildiğine dair sertifika-diploma gerekli ! Yoksa bu talebimiz Türkçe değil mi ? Anlamadıysan çok bildiğin (!!!) Arapça yazalım.

"kulluk-ibadet" önce kendini düzelt