islam neden evlenme yaşının düşük olmasına cevaz vermiştir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Hakperest

Kıdemli Üye
e bunları yapmıyor diye çocuk istismarına da mı göz yumsunlar? Lgbt dernekleri açık o zaman çocuk tecavüzleride serbest olmalı mı diyorsun? ( mantığın götürdüğü yer burası da bunu demediğini biliyorum )

Ben namaz kılmıyorum o zaman oruçta tutmayayım? oruç tutmuyorsam zekata ne gerek var gibi bi mantığın var. Halbuki sana yakışan devlet çocuk istismarını engellemekle birlikte bu istismarı ve zinayı özendiren şu şu fiilleride engelleyip bataklığı kurutmalı demek değil miydi?
onlar da kapansın
Modern kafa senin ki
Gel idam yasası çıksın desteğini sen de ver
Veriyormusun

ihvanistanbul

AkhenAton
onlar da kapansın
Modern kafa senin ki
Gel idam yasası çıksın desteğini sen de ver
Veriyormusun

Abi yapma bana mı soruyorsun idamı destekliyorsun diye? Yahu bu forumda milliyetçi sağın en sağ kanadında kalan adamım belki. Gelsin tabi. Sadece tecavüzcüye değil, pkk sempatizanına ( bak üyesine değil Türkiye Cumhuriyetine Tc diyeni bile assınlar bana kalırsa ), Kürdistan diyene, cocuk istismarcılarına ve mal varlığının hesabını veremeyen tüm hacı hocaya idam gelsin.

ihvanistanbul

AkhenAton
Benim adalet anlayışımda:

* Darülacize ve Yetimhanelerde görev ihmalinde bulunan
* Vakıf ve Dernek mallarına çöreklenen ve bu kurumların zarara uğramasına sebep olan
* Devlet ihalesi yoluyla millet parasına çöreklenen
* Tacizci, tecavüzcü, hırsız ve katil
* Çocuk istismarcısı ve vatan hainleri
* Din adına konuşup kendine servet yığanları
* Hileli ürün ( özellikle yiyecek içecek ) satan/üreten ibreti alem olacak şekilde idam edilmeli, mallarına el koyulmalı, evlatları 2 kuşak boyunca memuriyette bulunamamalı. ( Tabi ihbarı yapan evlatları değilse... )

Hakperest

Kıdemli Üye
Abi yapma bana mı soruyorsun idamı destekliyorsun diye? Yahu bu forumda milliyetçi sağın en sağ kanadında kalan adamım belki. Gelsin tabi. Sadece tecavüzcüye değil, pkk sempatizanına ( bak üyesine değil Türkiye Cumhuriyetine Tc diyeni bile assınlar bana kalırsa ), Kürdistan diyene, cocuk istismarcılarına ve mal varlığının hesabını veremeyen tüm hacı hocaya idam gelsin.
İyi güzel biraz abartmışsın ama
Militanları hainleri idam et başta apoyu
Ama kürdistan diyen ile isteyeni aynı kefeye koyman yanlış
Canı tehlikeye atmayan gasp ve hırsızlık idam gerektirmez sanırım
Ancak Tecavüzcü idam edilmelidir burası net

ihvanistanbul

AkhenAton
İyi güzel biraz abartmışsın ama
Militanları hainleri idam et başta apoyu
Ama kürdistan diyen ile isteyeni aynı kefeye koyman yanlış
Canı tehlikeye atmayan gasp ve hırsızlık idam gerektirmez sanırım
Ancak Tecavüzcü idam edilmelidir burası net

Valla abarttığımın farkındayım ama toplumda sapkınlık ve bayağılaşma arttığı için öyle. Yani demem o ki bu memlekette mahkemeye haklı olarak çıkmayacaksın. Haksızsan paçayı kurtarıyorsun.
Duvara işeyene ceza verirsen kimse gaspçılık yapmaz... ( hindiyi çalanı cezalandırmak gibi düşün :) )

Dua Nur

Kıdemli Üye

Newyork başta olmak üzere ABD de bir çok eyalette 13- 14 yaşındaki kızlar aile izniyle evlenebiliyor. Ama insan hakkı edebiyatını da de en çok onlar haykırıyor.

CHP Küçücük kızların ellerine : P O R NOMA DOKUNMA, BU BEDEN BENİM pankartı verip, gezici çapulcular 7- 8 yaşındaki kızlarına makyaJ yapıp dekolte kıyafetlerle ağızlarını büze büze internetlerde poz verdiriyor. En çok çığlığı da onlar atıyor. Kızlar geç evlesiiiiiiin diye.

Acaba bu kızlar evlenmesin orta malı olsun, sermayemiz artsın mı diyorlar acaba ? Malum manukyanın evleri küçük kız kaynıyormuş.

Doğu illerinda akşam hava kararınca pikaplara doldurulup PKK ya sunulmak üzere servis edilen kızların yaşı 6-7 idi. Devlet HENDEKÇİLERE operasyon yapıp bu pazarı kapattı.

Şimdi Suriye'li kız çocuklaru BATI'nın sermayesi oldu.İnşallah ZEYTİN DALI böğürlerine yedikçe pazarı hazarı görecekler.

GAVUR küçük kızların baş tecavüzcüsüdür. Önce onlara bakın.

ihvanistanbul

AkhenAton
tamam da dua nur ben neyi savunduğunu anlamadım onlar yapıyor diye serbest mi kalsın bu işler?

Dua Nur

Kıdemli Üye
tamam da dua nur ben neyi savunduğunu anlamadım onlar yapıyor diye serbest mi kalsın bu işler?

Sübyancı ülkeler ipi ellerine almış, ülkemizde namus geçiniyor.

Diyorum ki kendinize bakın.

2018 li yıllarda kızlar zaten okuyor, erken evlenemez.

Kırsalda kız aşırı geliştiyse, rahat durmuyorsa, eğitimi terk ettiyse ne yapsın aile? Abd bunu yapıyorsa Türkiye neden yapmasın?. Aile BASKI İLE DEĞİL kızın isteği var ise 15- 16 da evlenebilir. Ama zenginlere baskı ile ikinci üçüncü eş yaptırmak istenirse kızın şikayet hakkı olmalı.

Artık nesil çok erken gelişiyor, güzelleşiyor. Nasıl zaptedilecek bu insanlar? İnternet denilen bir şey var.

14 yaşında bir köy kızı internetten birini bulmuş kaçmış Evli şimdi. Yaşı ilerleyince nikah kıyar. İstediğiniz kadar bağırın evlenen evleniyor.

Kaptan

Mecra Yazarı
Allah korusun
Hata yaptığını anlayan her mümin hatasından döner
Buyrun getirin

Hakperest kardesim, bildigim kadariyla dogulusun
dogu'da bu tür evliliklerin normal karsilanmasi senin meseleyi anlamani da güclendireceginden
Allah icin bildiklerini bir kenara birakarak sadece anlamaya odaklanmani rica ediyorum.

konuya dair delil getirilen ayetlerin basinda talak 4 ayeti vardir;

"Ve kadınlarınızdan aybaşından kesilenler ve ay hali olmayanlar; eğer şüphe ederseniz,
onların bekleme süresi üç aydır. Gebe olanların da bekleme süresi, yüklerini bırakmaları;
doğum yapmaları veya düşük yapmalarıdır. Kim Allah'ın koruması altına girerse,
Allah ona işinde bir kolaylık sağlar"

ben arapca bilmiyorum ama ayetin orjinalinde "nisa" kelimesi geciyor
"nisa" kelimesi kuran'da bildigimiz "kadin" yani olgun, rüsdüne ermis kadinlar icin kullanildigini
biliyoruz. keza kendi dilimizde kadin denince ne anlasiliyorsa "nisa" kelimesi de ayni anlami barindiriyor.
yani burada kuran, cocuklar anlamina gelen bir kelime kullanmiyor, kullansaydi "veled, vildan, benad" kullanirdi

bir baska husus, "ay hali olmayanlar"dan kastin iste "kizlar'da (cocuk) adet olmuyor" seklinde
dusunuluyor da neden burada "adetten kesilmis kadin" ve/veya "hastaliktan dolayi ay hali olmamis" kadin olarak dusunulmuyor? yani neden 7,8, 9 yasinda kizlarin evlendirilmesine yorumlaniyor?

bir baska ayet, nisa 6;

"Yetimleri, nikah çağına gelinceye kadar, deneyin. Yeterince olgunlaştığını anlarsanız, o zaman mallarını kendilerine veriniz"

bu ayet icin "yetimlerden bahsediyor" demistin
evet dogrudur ancak burada yetimler üzerinden bir ölcü veriyor Rabbimiz.
burada rüsd (akli olgunluk) eksenli bir ölcü konuluyor Rabbimiz tarafindan.
bugün icin kac yasindaki bir gence servet teslim edilebilirse ortalama mesru evlilik yasi da odur yani.
8,9 yasindaki bir kiz cocugun olgunlastigini herhalde iddia edecek degilsin.

cinsellik karsilikli yapilan bir birlesmedir ve karsilikli rizayla olur.
yani bu isin de bir yolu yordami bir karsilikli hazzi var.
zihnen, bedenen hazir olmali degil mi?
sirf sey yapmak icin sey yapilir mi yaw. 9 yasindaki cocuk ne anlasin cinsellikten.
bu ona yapilabilecek en büyük zulümdür ve Allah zalimleri sevmez.
beni konusturma simdi

hem demiyor mu Rabbimiz;
"Onlar sizin örtünüzdür, sizde onlar için birer örtüsünüz"
9 yasindaki kiz cocugu kocasina nasil örtü olacak?
evlenecek kizin kocasinin namusunu, malini, evini, dogacak cocugunun
sorumlugunu üstlenmesi de gerekir. daha oyun caginda 9 yasindaki bir kiz cocugundan bunu beklemek mümkün olur mu?

cok uzattim
daha nice deliller getirebilir elbette ama akli olana bunlar herhalde
yeter de artar bile.

Hakperest

Kıdemli Üye
Olgunluktan kastın nedir @Kaptan
Adet görmek midir

Cinsel hazzı anlamaz demişsin
Bunu bilemem ben Allah bilir bir de erken evlenenler

Dört mezheb imamından farklı şeyler iddia ediyorsun
Bu durumda tefsir ve hadise başvurmak gerekiyor
Tabi yanlı olmadan
Öyle dogulusun batilisin etkisine kapılmadan

Hakperest

Kıdemli Üye
Olgunluktan kastın nedir @Kaptan
Adet görmek midir

Cinsel hazzı anlamaz demişsin
Bunu bilemem ben Allah bilir bir de erken evlenenler

Dört mezheb imamından farklı şeyler iddia ediyorsun
Bu durumda tefsir ve hadise başvurmak gerekiyor
Tabi yanlı olmadan
Öyle dogulusun batilisin etkisine kapılmadan

Baktığım ilk tefsir mevdudi şöyle tefsir ediyor
Büluğa ermediği için hayız görmeyen veya bazı nedenler dolayısıyla geç hayız gören ya da çok büyük bir istisna olup da hiç hayız görmeyen kadınlar, hayızdan kesilmiş kadınlar gibi talaktan sonra 3 ay iddet beklerler.
Kur'an'ın bu açıklamasına göre, burada "Mudhale" (kocasıyla gerdeğe girmiş) bir kadının sözkonusu olduğuna dikkat edilmelidir. Çünkü mübaşeret olmasaydı eğer, iddet sözkonusu olmazdı. (Bkz. Ahzab: 49) Bu yüzden, henüz hayız görmeye başlamamış kızların, iddetinin beyan edilmesinden anlaşıldığına göre, bu yaştaki kızlarla evlenmek ve kocalarının kendileriyle cinsel ilişkide bulunması caizdir. Dolayısıyla Kur'an'ın caiz gördüğü bir davranışı hiçbir Müslümanın yasaklamaya hakkı yoktur.
Henüz hayız görmeye başlamamış bir kıza talak verilirse ve o da iddet esnasında hayız görmeye başlarsa onun iddeti hayzı ile birlikte başlar ve iddeti hayız gören kadınlar gibi hesap edilir. ( talak 4 tefsirinden bir kısmı)

Hakperest

Kıdemli Üye
Safvette böyle tefsir yapılmış @Kaptan
Yaşlılıkların*dan dolayı hayız görmeyen kadınlarıniddetlerinibilemez ve şüpheye dü*şerseniz, bilinmelidir ki, onlarıniddetininhükmü üç aydır. Her ay bir hayız yerine geçer. Aynı şekilde, küçüklüğünden dolayı hayız gör*meyenleriniddetide üç aydır. Gebe kadınıniddeti, ister boşanmış olsun ister kocası ölmüş olsun, çocuğunu do*ğurmakla sona erer. Kim, söz ve fiillerinde Allah'tan korkar ve Allah'ın haram kıldığı şeylerden sakınırsa, Allah onun işini kolaylaştırır ve her türlü hayırlı işe onu muvaffak kılar.[22]

İki tefsir sundum sana
Şimdi senin iddianı doğrulayacak tefsir getir
Kendi hevasına göre tefsir etmenin şirk olduğunu unutmadan

Hakperest

Kıdemli Üye
"Yetimleri, nikah çağına gelinceye kadar, deneyin. Yeterince olgunlaştığını anlarsanız, o zaman mallarını kendilerine veriniz"

bu ayet icin "yetimlerden bahsediyor" demistin
evet dogrudur ancak burada yetimler üzerinden bir ölcü veriyor Rabbimiz.
burada rüsd (akli olgunluk) eksenli bir ölcü konuluyor Rabbimiz tarafindan.
bugün icin kac yasindaki bir gence servet teslim edilebilirse ortalama mesru evlilik yasi da odur yani.
bu ayette evlenme çağına gelinceye kadar deneyin diyor
bu çağın rüşd yaşı olması olsaydı zaten denemeye gerek yoktu ki rüşdlerini gördüğünüzde mallarını verin diyor.
eğer evlenme konusunda olsa rüşdüne varmadan evlendirmeyin diyecek ayet yada sünnet uygulaması ile muhatab olurduk.

ben arapca bilmiyorum ama ayetin orjinalinde "nisa" kelimesi geciyor
"nisa" kelimesi kuran'da bildigimiz "kadin" yani olgun, rüsdüne ermis kadinlar icin kullanildigini
biliyoruz. keza kendi dilimizde kadin denince ne anlasiliyorsa "nisa" kelimesi de ayni anlami barindiriyor.
yani burada kuran, cocuklar anlamina gelen bir kelime kullanmiyor, kullansaydi "veled, vildan, benad" kullanirdi
veled vildan anneye baba nisbetledir
yetmiş yaşında bir kadın annesinin veledi
kocasının kadınır
bu delili kaale bile almıyorum

cinsellik karsilikli yapilan bir birlesmedir ve karsilikli rizayla olur.
yani bu isin de bir yolu yordami bir karsilikli hazzi var.
zihnen, bedenen hazir olmali degil mi?
sirf sey yapmak icin sey yapilir mi yaw. 9 yasindaki cocuk ne anlasin cinsellikten.
bu ona yapilabilecek en büyük zulümdür ve Allah zalimleri sevmez.
beni konusturma simdi

bir insanın ne zaman cinselliğe hazır olduğunu sen değil onu yaratan bilir
bu yüzden senin ve tüm psikologların itirazı geçersizdir
yaratan peygamberi aracılığıyla bize bunu nasıl öğretiyorsa odur
senin yargıların ve algın ile dini belirleyemeyiz
hem demiyor mu Rabbimiz;
"Onlar sizin örtünüzdür, sizde onlar için birer örtüsünüz"
9 yasindaki kiz cocugu kocasina nasil örtü olacak?
evlenecek kizin kocasinin namusunu, malini, evini, dogacak cocugunun
sorumlugunu üstlenmesi de gerekir. daha oyun caginda 9 yasindaki bir kiz cocugundan bunu beklemek mümkün olur mu?
dokuz yaşında bir kız gayet rahat bir biçimde eşini günahtan ve huzursuzluktan koruyabilir
12 yaşında bir erkekte bu kıza hükümler verebilir ona sevgi verebilir ve diğer insanların duygularından koruyabilir
bunu rabbimiz bizden daha iyi biliyor

ayrıca huzur, nikahın şartı değil sonucudur
bu sonuç her zaman ortaya çıkmayabilir ki büyükler için bu daha da zorlaşabilir
huzur olmayan bir nikah talak vermedikçe geçerlidir
Hakperest kardesim, bildigim kadariyla dogulusun
dogu'da bu tür evliliklerin normal karsilanmasi senin meseleyi anlamani da güclendireceginden
doğru sizde batıda yaşıyorsunuz ve ayetleri modernistlere uydurmaya çalışıyorsunuz
sanırım doğrusu bu sorunun neden son yüzyıl içinde problem haline geldiğini açıklıyor

talib

Kıdemli Üye
Düşük yaştan kasıt nedir?

18 yaşında evleniyor ve her şey normal oluyor. 17 yaşa çocuk istismarı diyoruz. 18'de bir kabul değil mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...