Kardak bugün olsaydı

ihvanistanbul

AkhenAton
Size net bir şey söyleyeyim.

Kardak krizi denilen olay bugün yaşansaydı, burnumuzun dibindeki Kardak Kayalıkları Yunanistan toprağı olmuştu.

Genç okurlar hatırlamaz belki, detayına çok girmeden hatırlatayım.

1996 yılı başında bir Türk gemisi Kardak kayalıklarında karaya oturdu.

Yunan Sahil Güvenliği gemiye yardım teklif etti.

Türk gemisi Türk karasularında olduğunu söyleyerek yardımı reddetti.

Yunanistan, Kardak’ın kendi karasularında olduğunu iddia etti.

Bu diplomatik tartışma sürerken Yunan Antenna televizyonu yakındaki bir Yunan adasının belediye başkanını ve papazını da yanına alarak Kardak’a Yunan bayrağı dikti.

Bir gün sonra Hürriyet Haber Ajansı Genel Müdürü Uğur Cebeci bir helikopter kiralayarak Hürriyet İzmir Bürosundan gazetecileri adaya yolladı ve Yunan bayrağını indirtip, yerine Türk bayrağı çektirdi.

Ertesi gün Yunanistan adaya asker çıkardı.

Bir gün sonra birkaç yüz metre ilerdeki bir başka kayalığa Türk komandoları çıktı. Ve Türkiye sert tepki gösterdi.

İki ülkenin donanmaları daracık bir alanda karşı karşıya geldiler. Türk gemiler Yunan gemilerini bölgeden kovaladı.

Ve bir gün sonra Yunan askerleri pılılarını, pırtılarını toplayarak çekip gittiler.

Yunanistan yine benzer oldubittilerle Ege’de alan kazanmaya devam ediyor.

Anlaşmalar gereği askersiz olması gereken ve asker çıktığı anda Yunanistan’ın kaybetmesi gereken Meis Adası’na Yunanistan epeydir asker yerleştirmişti.

Bu durumda bu adanın Yunanistan’daki hakları kayboluyordu. Türkiye’nin sessizliği sonucu Meis’de bir Yunan oldubittisi süregitti.

Ama yetmemiş olacak ki, Meis’in hemen yakınında ve Türkiye’ye ait olan Karaada’ya Yunanlılar asker çıkardı.

Ne yazık ki bu duruma sessiz kaldık.

Kardak krizi iyi ki şimdi olmamış demem de bu yüzden.

---

yunan adalarımızı işgal ettiği dediğime bana gülen devlet düşmanları yüzünden bugün bu rezillikleri yaşıyoruz!

Hakperest

Kıdemli Üye
Puhaha analize bak
Yürü git
Türkiye artık Amerika Rusya karşısında tınmıyor
Yunan'a mı boyun eğecek
Allah akıl fikir versin

S400 kadar
Neyse kimseye laf sokmayayım

Enes

İhvan Forum Üye
Şuan doğu Akdeniz de kardak ve meisi çok aşan bir mücadele var. Önce deniz yetki alanını kurtarmalıyız. Mavi vatan ile ilgili Cihat Yaycı'yi takip ediyorum. Bir kayalık değil şuan değeri trilyonlarca dolarları bulan enerji söz konusu.

ihvanistanbul

AkhenAton
Şuan doğu Akdeniz de kardak ve meisi çok aşan bir mücadele var. Önce deniz yetki alanını kurtarmalıyız. Mavi vatan ile ilgili Cihat Yaycı'yi takip ediyorum. Bir kayalık değil şuan değeri trilyonlarca dolarları bulan enerji söz konusu.

kurtarmalıyız değil, burası bizim ve biz bizim olanı savunuruz ciddiyeti gerekiyor. durun iki gün daha konuşalım aaa almanya gelmiş 2 hafta ara verelim falanla olacak iş değil bunlar.
Sen namusunu savunmazsan kimse senin namusunu savunmaz. bir kaç kayalık diye bazı hayasızlarca küçümsenen yer vatan toprağıdır.

Enes

İhvan Forum Üye
kurtarmalıyız değil, burası bizim ve biz bizim olanı savunuruz ciddiyeti gerekiyor. durun iki gün daha konuşalım aaa almanya gelmiş 2 hafta ara verelim falanla olacak iş değil bunlar.
Sen namusunu savunmazsan kimse senin namusunu savunmaz. bir kaç kayalık diye bazı hayasızlarca küçümsenen yer vatan toprağıdır.

Insan bazen kendine ait olanı da kurtarmak zorundadır. Osmanlının yıkılış devrinden başlayıp son yıllara kadar uzanan donanmasiz ülke kavramımız var. Hakikaten hâlâ ülkenin iddialı bir donanması var diyemiyorum, çok yok kat ettik ama henüz 3 tarafı denizlerle çevrili ülkeye yakışır durumda değil.

Evet Türk MEB alanı bizim ama bunu tescil ettirmek için gerekirse savaşacağız. Elimizi kolumuzu hep 12 ada bağlıyor. Yoksa iki kayalıktan asker kovmak oldukça kolay. Yunan bizi kayalıklarla tatmin edip deniz yetki alanımızı unutturmaya çalışıyor. Vatan toprağı bir karış da olsa vatan toprağıdır

KAFKAS

Kıdemli Üye
Bana kalsa buralar adı sayılmayan daha nice yerler vatan toprağı en azından ,fi tarihte bir misakı milli var mesela!Mesela Meis adası ne zaman Yunan toprağı olarak kabul edilmiş 1943!Yunanlılar geçen gün bunu kutluyorlardı.77. yılını kutladılar.Bir şeyleri kıyas edelim de bir mantık dairesinde ,o zaman ki durum şartları,bu zaman ki durum şartları göz önüne alalım.

Kardak olayını Altay lı oluş şeklini anlatıyor mesela tamamen piyangodan çıkmış bir vaka diyelim!İşte GEMİ karaya oturuyor falan filan ,oradan kızılca kıyamet arkası geliyor.Sonuç ne peki bütün olaylar bittikten sonra orası kağıt üstünde Yunan toprağı mı,Türk toprağı mı?Hadi Erdoğan 2002 de geldi 2002 ye kadar kardak ta Türk bayrağı dalgalanıyordu da Erdoğan mı indirdi?Yıl olmuş 2020 hala statüsü belli değil!Uluslararası hukuk açısından ,kendi bakış açımı başta söyledim zaten!
Aynı Kardak gibi bu sayılan 2 ada da uluslararası statüsü belli değil!Evet bizim tezlerimiz var !Cihat yaycı ve diğerleri söylüyor!Lakin bu uluslararası metinlerde karşılığı yok sadece bizim tezimiz!

Kardak ile bu 2 ada olayını ayıran durum!Birincisi tamamen piyangodan çıktı oluş şekli açısından ve olayın arkasının bağlanabileceği herhangi bir olaylar zinciri yoktu.Orası durduğu gibi duruyor hala.2 ada ya Yunanistan asker çıkartsa da durumu değişmeyecek.Sadece Türkiye nin ilk ateşi açan taraf olması isteniyor açık bir şekilde bütün komplo bunun üzerine inşa ediliyor.Kardak da Türkiye tepkisini verdi lakin olay sadece bir kayalıktan ibaret olduğu için.Avrupa olsun ,Abd olsun 2 tarafında sıcak çatışmaya girmesini engelledi üstüne basa basa söylüyorum Kardak ın statüsü değişmedi hala!

Şimdiki olayın vardığı yere Doğu Akdeniz enerji havzası!O zaman piyangodan çıkan Kardak yerine bu sefer bu 2 ada aldı ,ama bu piyango durumu değil kasıtlı olarak Türkiye nin enerji havzasındaki etkinliği kırmak amacı ile tezgahlanıyor.O zaman 2 tarafı yatıştıranlar şimdi Yunanistan arkasında pusuya yatmış vaziyetteler.Yunanistan 2 adaya çıktı eeee Türkiye karşılık versin!Türkiye karşılık verince en fazla normal şartlarda Kardak a dönecek mevzu!Ama bu sefer döndümeyecekler ,olayın arkası enerji yatakları.Zamanı gelince buranında icabına bakılır.Ama benim önceliğim enerji havzalarında olan durumumu kalıcı hale getirmek ,yeter ki mavi vatan da sıkıntı yaşamayalım ,statüsü belli olmayan adalar ile Türkiye iç siyasetine yoklama çekiyorlar.Türkiye enerji havzasında alan hakimiyetini sağladıkça zaten eşşek gibi o adalardan ziktir olup gidecekler.

ihvanistanbul

AkhenAton
▪️ Bir aydır Doğu Akdeniz’de araştırmalarını sürdüren Oruç Reis, kablolarını toplayarak limana döndü.

▪️ NATO nezdinde başlatılan müzakere çalışmaları nedeniyle tarama faaliyetlerine ara verildiği belirtiliyor.

Sizce doğru karar mı❓

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200913-121022_Twitter.jpg
    Screenshot_20200913-121022_Twitter.jpg
    335.7 KB · Görüntüleme: 0

Hakperest

Kıdemli Üye
▪ Bir aydır Doğu Akdeniz’de araştırmalarını sürdüren Oruç Reis, kablolarını toplayarak limana döndü.

▪ NATO nezdinde başlatılan müzakere çalışmaları nedeniyle tarama faaliyetlerine ara verildiği belirtiliyor.

Sizce doğru karar mı❓
Doğru karar
Savaş tehlikesi sinyali bence
İşler sarpa sardı
Türkiye tehdit ediyor
Her an bir şeyler olabilir

ihvanistanbul

AkhenAton
Zerre devlet ciddiyeti yok sizde.
Devleti mahalledeki serseriler gibi zannediyorsun. O gemi semboldu.

KAFKAS

Kıdemli Üye
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi'nin ikmal ve bakım işlemlerinin ardından sismik arama ve araştırma faaliyetlerine devam edeceğini açıkladı.
Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi, 10 Ağustos’ta Akdeniz’de Demre-1 lokasyonunda sismik arama ve araştırma faaliyetlerine başlamıştı. Oruç Reis bugüne kadar söz konusu sahada 3 bin 525 kilometre sismik veri toplama işlemini gerçekleştirmiştir.
Oruç Reis, çalışma prensibi gereği ayda bir planlı bakım, personel değişimi ve sonraki görev hazırlıkları için limana dönmektedir.
Aylık periyotlarla ikmal ve bakım için geminin limana dönmesi, her zaman gerçekleştirdiği rutin faaliyetidir. Gemi, ikmal ve bakım işlemlerinin ardından sismik arama ve araştırma faaliyetlerine devam edecektir.
Öte yandan; Türkiye, Akdeniz’de uluslararası hukuka dayanan arama ve sondaj faaliyetlerini aralıksız sürdürmektedir. Yavuz Sondaj Gemisi halen Selçuklu-1 kuyusunda, Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi de Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine devam etmektedir.

ihvanistanbul

AkhenAton
Ya yandaş medya yalan söylüyor ya hükümet.

Neyse çıkar kokusu yakinda

KAFKAS

Kıdemli Üye
Kardak bugün olsaydı diyen Altaylı iyi ki Doğu Akdeniz o zaman olsaydı dememiş,yoksa aşağıdaki sismik araştırma botu! ile bayağı mazaratlı olurdu araştırmalar:)

3220

Ali Türkşen:Kardak’a giderken ödemesini kendilerinin yaptığı 16 milyon 730 liralık (16 lira 73 kuruş) fişi mahkeme heyetine gösteren Türkşen . 30 Ocak 1996’da saat 21.33’te biz cebimizden verdik o botun benzin parasını. Şu an burada bulunan Ercan Kireçtepe’nin kredi kartıyla o gece benzin aldık. Kredi kartının slipi de burada. Herkes cebindeki parayı çıkardı, bakkaldan ekmek arası peynir aldık. O gece 01.40’da da adaya çıktık. Güven Erkaya o gece aradı ve ‘Evladım, daha hazır değil misiniz?’ diye sordu. Tabii Tansu Çiller de onu sıkıştırıyor. Ben nasıl ‘Komutanım benzin yok’ diyeyim. Biz Ercan Kireçtepe’nin kredi kartıyla benzin aldık ve öyle gittik.:)

kebîkec

İhvan Forum Üye
Size net bir şey söyleyeyim.

Kardak krizi denilen olay bugün yaşansaydı, burnumuzun dibindeki Kardak Kayalıkları Yunanistan toprağı olmuştu.

Genç okurlar hatırlamaz belki, detayına çok girmeden hatırlatayım.

1996 yılı başında bir Türk gemisi Kardak kayalıklarında karaya oturdu.

Yunan Sahil Güvenliği gemiye yardım teklif etti.

Türk gemisi Türk karasularında olduğunu söyleyerek yardımı reddetti.

Yunanistan, Kardak’ın kendi karasularında olduğunu iddia etti.

Bu diplomatik tartışma sürerken Yunan Antenna televizyonu yakındaki bir Yunan adasının belediye başkanını ve papazını da yanına alarak Kardak’a Yunan bayrağı dikti.

Bir gün sonra Hürriyet Haber Ajansı Genel Müdürü Uğur Cebeci bir helikopter kiralayarak Hürriyet İzmir Bürosundan gazetecileri adaya yolladı ve Yunan bayrağını indirtip, yerine Türk bayrağı çektirdi.

Ertesi gün Yunanistan adaya asker çıkardı.

Bir gün sonra birkaç yüz metre ilerdeki bir başka kayalığa Türk komandoları çıktı. Ve Türkiye sert tepki gösterdi.

İki ülkenin donanmaları daracık bir alanda karşı karşıya geldiler. Türk gemiler Yunan gemilerini bölgeden kovaladı.

Ve bir gün sonra Yunan askerleri pılılarını, pırtılarını toplayarak çekip gittiler.

Yunanistan yine benzer oldubittilerle Ege’de alan kazanmaya devam ediyor.

Anlaşmalar gereği askersiz olması gereken ve asker çıktığı anda Yunanistan’ın kaybetmesi gereken Meis Adası’na Yunanistan epeydir asker yerleştirmişti.

Bu durumda bu adanın Yunanistan’daki hakları kayboluyordu. Türkiye’nin sessizliği sonucu Meis’de bir Yunan oldubittisi süregitti.

Ama yetmemiş olacak ki, Meis’in hemen yakınında ve Türkiye’ye ait olan Karaada’ya Yunanlılar asker çıkardı.

Ne yazık ki bu duruma sessiz kaldık.

Kardak krizi iyi ki şimdi olmamış demem de bu yüzden.

---

yunan adalarımızı işgal ettiği dediğime bana gülen devlet düşmanları yüzünden bugün bu rezillikleri yaşıyoruz!
Akşam bizim mahallede çok ciddi kavga oldu. İki grup satırlar ve döner bıçaklarla birbirine girdi. Ben de balkondan izledim ve buna benzer bir yorum yaptım. Bu gruplardan birini bir adaya öbürünü de öbür adaya koysak Yunanistan Makedonya ya taşınır. Bir de devlet işin içine girerse 82. Vilayet ilan ederiz.