Kola içince vücutta neler oluyor?

Web sitesi
www.benimblog.com
Kola içince vücutta neler oluyor?

İlk 10 dakika: 15 çay kaşığı şeker almış gibi vücudunuza girer (Günlük almanız gereken şeker miktarının tamamı kadar). Fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve aşırı şeker yüklemesinden dolayı kusmanızı engeller.

20 dakika: Kan şekerinizde ani bir yükselme olur, yüksek miktarda insülin patlamasına neden olur. Karaciğeriniz vucudunuzdaki şekeri yağa çevirerek buna bir yanıt verir. Bu sadece bir kaç dakika içinde olur.

40 dakika: Kafein absorbsiyonu tamamlanır. Göz bebekleriniz büyür, kan basıncınız yükselir, karaciğeriniz kana daha fazla şeker pompalamaya başlar. Beyninizdeki adenozin reseptörleri rehaveti önlemek için bloke olur.

45 dakika: Beyninizde dopamin salgısı artar. Bu tıpkı eroinin vücuttta yaptığı tepkimelere benzer.

60 dakika: Kafeinin diüretik özellikleri baş gösterir (tuvalet ihtiyacı).Buda vücutta depolanmış kalsiyum, magnezyum ve çinkonun da beraberce dışarı atılması demek.

Bir süre sonra şeker ihtiyacını tekrar duymaya başlayacaksınız, kendinizi halsiz ve bitkin hissedeceksiniz. Vucüdunuzda kola ile alığınız bütün su tekrar dışarı atıldığı için sussuzluğunuzu tekrar hissedeceksiniz. Şeker ihtiyacını takiben, kafein isteği de başlayacak (sigaradaki gibi).

Gülçehre

Asistan
aynen öyle,biz güya susuzluğumuzu buz gibi bir kola ile bastırmaya çalışıyoruz ama daha beter susatıyor ..dikkat etmek lazım ama patates cipsi ilede güzel gidiyor;)

B

.BeYzA.

Guest
asitli içeceklerden uzak duralım uzak durmayanları uyaralım....:):)

bilgi için teşekkürler...

B

.BeYzA.

Guest
çok faydalı ve önemli ve ince bi konu aslında ama okunma sayısı 24 sadece:blink:

bu arada yukardaki bilgiler türk kolasını içinde geçerli sanırım :)

emanet olarak verilen vücudumuzu Rahman a verdiği gibi tertemiz iade etmek için şüpheli şeylerden sakınmak gerekli

hassas ve öenmli bi konu olduğu için bence tekrar yazdım :)

:)zeynep(:

Hakve
Beyza ablaya katılıyorum...Gerekli bir konu.Bir ara babam yasakladı evde kolayı ama:ıslık: ...Ama şu kolanın da hainliğine bakın hele sen ver parayı al kolayı o sana yapmadığını bırakmasın...!:nep: ...

TevekkuL

...
Web sitesi
mutevekkil.blogcu.com
2 sene önce günde 1 litre içerdim...
Akşamları kriz tutardı, bakkal bakkal dolaşırdım...
Bi oturuşta 1 litre şişeyi bitirdiğim günleri dün gibi hatırlarım...

Allah'tan midemiz sağlam bi zararını pek görmedim...
Bilmiyorum, belki de ilerleyen zamanlarda gösterir etkisini...
Allah korusun ama çok pişmanım... 2 sene oldu bırakalı ve kendimi bazen zor kontrol ederdim... Şimdi gördükçe tiksiniyorum... Sonra içinde alkol var sözlerini duyunca o mu bağımlılık yaptı diye acaip kötü olmuştum hayatımda hiç alkol almadım ve almamaya taa küçüklükte yemin etmiştim... Allah affetsin... Paylaşım için teşekkürler...

Gülçehre

Asistan
2 sene önce günde 1 litre içerdim...
Akşamları kriz tutardı, bakkal bakkal dolaşırdım...
Bi oturuşta 1 litre şişeyi bitirdiğim günleri dün gibi hatırlarım...

Allah'tan midemiz sağlam bi zararını pek görmedim...
Bilmiyorum, belki de ilerleyen zamanlarda gösterir etkisini...
Allah korusun ama çok pişmanım... 2 sene oldu bırakalı ve kendimi bazen zor kontrol ederdim... Şimdi gördükçe tiksiniyorum... Sonra içinde alkol var sözlerini duyunca o mu bağımlılık yaptı diye acaip kötü olmuştum hayatımda hiç alkol almadım ve almamaya taa küçüklükte yemin etmiştim... Allah affetsin... Paylaşım için teşekkürler...

selamun aleyküm kardeş..iyiki bırakmışsınız şu kolayı günde 1 litre ne demek ya hu eğer vücud metabolizmanız hızlı ise sorun çok yok da eğer yavaş ise aşırı bir kilo alımı olabilir sizde..

ama o öncedenmiş iyikide bırakmısınız ,tebrikler

dua ile

shadow

Asistan
Coca Cola nın içinden sinek çıktı...

Üzgünüm...

İçerken bir kez daha düşünün...

Tüm gazlı içeceklerin formülasyonu bilinirken Coca Colanın ki bilinmiyor...Bunun altında birşeyler aranmalı bence.

TevekkuL

...
Web sitesi
mutevekkil.blogcu.com
selamun aleyküm kardeş..iyiki bırakmışsınız şu kolayı günde 1 litre ne demek ya hu eğer vücud metabolizmanız hızlı ise sorun çok yok da eğer yavaş ise aşırı bir kilo alımı olabilir sizde..

ama o öncedenmiş iyikide bırakmısınız ,tebrikler

dua ile

Elhamdülillah öyle bir sorunum yok kardeş 2 sene oldu...
İnsan bırakıcam dedimi bırakıyor hamdolsun... Rabbim içenleri kurtarsın inşaAllah..

İntifada

Asistan
Farklı uluslardan insanların bulunduğu toplulukta kola bardaklarından birer sinek çıkmış.

İngiliz , başka bir bardakta yeni bir kola istemiş,
Finlandiyalı sineği bardaktan çıkardıktan sonra kolayı içmiş,
Rus , kolayı sinekle birlikte içmiş,
Çinli, sineği yemiş fakat kolayı içmemiş,
Yahudi , sineği yakalayıp Çinli’ye satmış,
Japon, analiz için sineği Tokyo’ya göndermiş,
Yunan , kolanın yarısına kadar içtikten sonra itiraz ederek yeni bir kola istemiş,
Norveçli , kolayı içtikten sonra bardaktaki sineği balık yemi olarak kullanmış,
İrlandalı , sineği ezip kolaya karıştırmış ve İngiliz’e içirmiş,
Amerikalı , 5 Milyon $ lık tazminat davası açmış,
Türk , kolayı içtikten sonra olayı şiddetle kınamış…’’