KOMBI Tavsiyleriniz. Bakmadan gecmeyin lütfen

Kaptan

Mecra Yazarı
eyvallah Allah razi olsun cok faydali oldu
birsey daha var
kw yani kcall dedikleri sey nedir, evin metrekaresine göre bir birim mi
radyatörlerde debi kontrol vanalari demislerdi, bu da tasarruf icin önemli midir

bir de viesmann icin eski kalite yok diyorlar

Kaçak

Yeni
kw ve kcal ısı birimidir ...
Evin ihtiyacını ifade eder ...
Çok kabaca evin metrekaresini 120 ile çarparsan kcal değerini yaklaşırsın ...
Tabi pencere yön vs gibi etkileri kabaca almış olursun ...
veya önerdikleri radyatör metresini 1900 ile çarparsan da olur ...
biraz atmaca ama yaklaştırır seni ...
Termostatik radyatör vanası debi kontrolu yapar dogru ve mühimdir ..
Debi ayarlı bir ev ile ayarsız ev % 10 civarında yakıt tasarrufu sağlar ...

Viessmann dan şaşma ...
Onda eski kalite yoksa diğerlerinde hiç yoktur :)
Sektörün duayenidir ...
Ve işi ısıtmadır ...
Diğerleri gibi tali yollardan sektöre girmiş değildir ...
Sen alamancı değilmisin bilader :)
alamanın köklü firmasıdır ..
İşin aslı bir kombi ile bir çamaşır makinası arasında neredeyse hiç fark yoktur :)
kullanılan malzeme olarak ...
Birde fiyatlarına bak anlarsın nasıl fark oldugunu :)

Kaçak

Yeni
Pencereleri filan değiştireceksen içerden isi yalıtımda yaptır emi.

elbiss

Ordinaryus
Bizimkisi Vaillant. Zerre memnun değilim. Mahallede demiyorum şehirde en çok yakan bizimkisidir. Servis çağırdık, geldi açtı kapağını bir iki vida çevirdi. Sonra bizden saç kurutma makinesi istedi. İçini epey bir üfledi. Sonra da parasını aldı gitti.
Sonuç: Filtre tıkandı. Petekler ısıtmaz oldu. Hatta eve misafir gelmişti UFO yaktık.

Bizim kombide utanmadan çalışıyor numarası yapıyordu.

Gittik bir sucu çağırdık. Hocam alacak başka bir marka bulamadın mı dedi. Gerekli bakımı yaptı biraz ısındık. Ama faturalar milletin faturasının 2-3 katı gelmeye devam etti. Yaz mevsiminin gelmesiyle kombi aramaya başladık. Sonuçta sütten ağzımız fena yandı. Ağzımızı yakan süt sıcak olsa gam yemeyeceğim ama biz soğuk sütle ağzımızı yaktık.

Hiiiiiççç tavsiye etmem Vaillant'ı... Uzak durun... İsterseniz alın tecrübeyi yaşayın.

Bir de bayiler hep ağız birliği etmişçesine aynı şeyi söylüyor, yoğuşmalı almayın diye. Avrupa'da evler küçük olmasına rağmen hepsi yoğuşmalıymış. Buderus bayisine sordum, 1 metrekarede olsa yoğuşturur dedi. Aklınız varsa ve de daha almadıysanız kesinlikle yoğuşmalı alın.

Adamlar yoğuşmalı satmamak için bin takla atıyorlar. Sanki benim iyiliğimi istiyorlar. Ya hu benim iyiliğimi o kadar çok istiyorsan yap bi güzellik kar alma. Sana ne benim ne alacağımdan. Bu işin içinde bir iş var. Tongaya düşmeyin ve yoğuşmalıdan vaz geçmeyin. Naçizane tavsiye.

Bu sorunun Vaillant ile ilgisi yok yazdıklarından anladığım kadarıyla ...

Peteklerin hava yapmış...eğer peteklerin hava yapmasını istemiyorsan ve az yakmasını istiyorsan peteklerin çıkışlarına otomatik yada manuel hava pıslayan körtapa taktırmalısın...vaillantı verimli ve ekonomik kullanmak istiyor isen kombinin girişine otomatik cihaz taktırmalısın....bu cihaz ile ortamın sıcaklığını istediğin değerde tutabildiğin gibi istediğin değerin altına düştüğünde sistem otomatik olarak senin ayarladığın termostat sıcaklık değerine getiriyor....biraz pahalı cihaz ama zaman içerisinde kullanınca çok memnun kalırsın piyasada ekonomik olanlarıda araştırırsan bulabilirsin...

Kombinin bakımlarını her yıl periyodik olarak gerek petek gereksede kombi içi temizleme ile gerçekleştirmelisin bunu yaptığında sıcaklıktan oldukça verim alırsın...

Fakat ne kadar önlem alırsan al...

Malesef Türkiye bir çok binada ISI YALITIM üniteleri kullanılmamakta...

Pencerelerin altlarından devamında kapının altlarından kaçan o kadar fazla ısıl değerler var ki bunu formül olarak hesaplayıp önüne koyduğumuzda diyeceksin ki vayy anasını :)

ISI YALITIMI nda en büyük etken ÇATI katlarında oturan insanların verdikleri....duvar yalıtımlarında kullanılacak envanterlerde çok önemli...

Daha dün gece TV 24 de tesadüfen denk geldi....

24 DOĞA diye bir belgesel sunum çalışmasıydı...

Orada emek veren insan DOĞAL olarak DOĞA nın içerisinde o kadar güzel yalıtımlar kullanıyor ki DOĞAL yaşamın sunduklarıyla kaçan ısıl miktarını azaltıyor...

24 DOĞA nın YOUTUBE de programı var ise bulup izlemenizi tavsiye ederim...ISI YALITIMI ile ilgili çok farklı bir bakış açın olacaktır buna eminim...

ISI YALITIMI olan binayı az bir değerde daha erken ısıtabiliyorken ISI YALITIMI olmayan bir binayı daha yüksek bir değerle eğer evin büyük ise neredeyse zor ISINIYOR....

ISI YALITIMSIZ binalar malesef ülke ekonomisine de çok zarar vermekte....burada mali anlamda DEVLET çok fazla DOĞALGAZ ile külfet altına düştüğü gibi sizlerde Ekonomik anlamda daha fazla PARA ödüyorsunuz...

Eğer PARA ya kıyıp binanızı YALITIM yaparsanız devamında yukarıdaki söylediklerime dikkat ederseniz bence çok fazla EKONOMİK anlamda kazanım sağlayacaksınız kanaatindeyim...

İşin özü ISI YALITIMI her binaya ŞART...

Böyle.

garip70

Ordinaryus
Bu sorunun Vaillant ile ilgisi yok yazdıklarından anladığım kadarıyla ...

Peteklerin hava yapmış...eğer peteklerin hava yapmasını istemiyorsan ve az yakmasını istiyorsan peteklerin çıkışlarına otomatik yada manuel hava pıslayan körtapa taktırmalısın...vaillantı verimli ve ekonomik kullanmak istiyor isen kombinin girişine otomatik cihaz taktırmalısın....bu cihaz ile ortamın sıcaklığını istediğin değerde tutabildiğin gibi istediğin değerin altına düştüğünde sistem otomatik olarak senin ayarladığın termostat sıcaklık değerine getiriyor....biraz pahalı cihaz ama zaman içerisinde kullanınca çok memnun kalırsın piyasada ekonomik olanlarıda araştırırsan bulabilirsin...

Kombinin bakımlarını her yıl periyodik olarak gerek petek gereksede kombi içi temizleme ile gerçekleştirmelisin bunu yaptığında sıcaklıktan oldukça verim alırsın...

Fakat ne kadar önlem alırsan al...

Malesef Türkiye bir çok binada ISI YALITIM üniteleri kullanılmamakta...

Pencerelerin altlarından devamında kapının altlarından kaçan o kadar fazla ısıl değerler var ki bunu formül olarak hesaplayıp önüne koyduğumuzda diyeceksin ki vayy anasını :)

ISI YALITIMI nda en büyük etken ÇATI katlarında oturan insanların verdikleri....duvar yalıtımlarında kullanılacak envanterlerde çok önemli...

Daha dün gece TV 24 de tesadüfen denk geldi....

24 DOĞA diye bir belgesel sunum çalışmasıydı...

Orada emek veren insan DOĞAL olarak DOĞA nın içerisinde o kadar güzel yalıtımlar kullanıyor ki DOĞAL yaşamın sunduklarıyla kaçan ısıl miktarını azaltıyor...

24 DOĞA nın YOUTUBE de programı var ise bulup izlemenizi tavsiye ederim...ISI YALITIMI ile ilgili çok farklı bir bakış açın olacaktır buna eminim...

ISI YALITIMI olan binayı az bir değerde daha erken ısıtabiliyorken ISI YALITIMI olmayan bir binayı daha yüksek bir değerle eğer evin büyük ise neredeyse zor ISINIYOR....

ISI YALITIMSIZ binalar malesef ülke ekonomisine de çok zarar vermekte....burada mali anlamda DEVLET çok fazla DOĞALGAZ ile külfet altına düştüğü gibi sizlerde Ekonomik anlamda daha fazla PARA ödüyorsunuz...

Eğer PARA ya kıyıp binanızı YALITIM yaparsanız devamında yukarıdaki söylediklerime dikkat ederseniz bence çok fazla EKONOMİK anlamda kazanım sağlayacaksınız kanaatindeyim...

İşin özü ISI YALITIMI her binaya ŞART...

Böyle.
İlginiz için gerçekten teşekkür ederim.

Ama hani derler ya elektronik eşya biraz şans işi. Galiba bizimki de öyle oldu. Ben biraz da servisten şikayetçiyim. Hatta kazara bu satırları bir Vaillant yetkilisi okursa diye servisin ismini de söyleyim: Karaman

Servisi çağırdık çok gürültülü çalışıyor diye. Geldi, söktü, baktı, taktı, sesini dinledi. Bu ses normal dedi. Ama ben bile farkındayım anormal bir durum olduğundan. Dediğim o sucuyu çağırdım sonra.
Söktü baktı. Hocam dedi, fanların ayaklarının vidası gevşemiş yalama yapmış, dedi. Hatta biri kırılmış. Araya bir şeyler koydu, söktü, bir şeylerle sıkıştırdı. Hemen altında filtre var onu temizledi, peteklere sıcak su yürüdü. Gelmişken petekleri de temizleyiver dedim. Tamam dedi ama 2 gün sonraya randevu verdi. Nihayetinde petekler de temizlendi havası alındı, bir ooooh çektik. Ama servise hala kızgınım. Mümkünse benim güneşim olsun. Yani şööööyle 160 milyon kilometre uzağıma gitsin.

Yalıtım deyince bina yeni zaten yalıtımı var. 3 katlı binanın tam orta katındayım. Ama ahd ettim değiştireceğim. Burada yazılanlara bakınca Viesman yoğuşmalı düşünüyorum. Buderus da olabilir.
Verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ederim.

elbiss

Ordinaryus
İlginiz için gerçekten teşekkür ederim.

Ama hani derler ya elektronik eşya biraz şans işi. Galiba bizimki de öyle oldu. Ben biraz da servisten şikayetçiyim. Hatta kazara bu satırları bir Vaillant yetkilisi okursa diye servisin ismini de söyleyim: Karaman

Servisi çağırdık çok gürültülü çalışıyor diye. Geldi, söktü, baktı, taktı, sesini dinledi. Bu ses normal dedi. Ama ben bile farkındayım anormal bir durum olduğundan. Dediğim o sucuyu çağırdım sonra.
Söktü baktı. Hocam dedi, fanların ayaklarının vidası gevşemiş yalama yapmış, dedi. Hatta biri kırılmış. Araya bir şeyler koydu, söktü, bir şeylerle sıkıştırdı. Hemen altında filtre var onu temizledi, peteklere sıcak su yürüdü. Gelmişken petekleri de temizleyiver dedim. Tamam dedi ama 2 gün sonraya randevu verdi. Nihayetinde petekler de temizlendi havası alındı, bir ooooh çektik. Ama servise hala kızgınım. Mümkünse benim güneşim olsun. Yani şööööyle 160 milyon kilometre uzağıma gitsin.

Yalıtım deyince bina yeni zaten yalıtımı var. 3 katlı binanın tam orta katındayım. Ama ahd ettim değiştireceğim. Burada yazılanlara bakınca Viesman yoğuşmalı düşünüyorum. Buderus da olabilir.
Verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ederim.

Rica ederim katkısı olabildiyse ne mutlu...

Elektronik aksam söylediğin üzere biraz şans işi fakat elektronik aksamlardaki sorunları anlayabilecek piyasada yetişmiş nitelikli çalışan eleman sıkıntısı oldukça sorun teşkil ediyor...Yani bu iş dalında uzmanlaşmış mesleki eğitimini bu yönde almış arkadaşlar günümüz zamanında ne yazık ki farklı alanlarda bir çoğu meşgul ve çalışma yaşamlarını sürdürmekte...

Denilir ki neden mesleki eğitimi okumuş insanlar farklı alanlarda diye...?..

Malesef ülkenin çalışanlara sunduğu ekonomik limitler meslek eğitiminin ahbablarının bir çoğunun bu alanda faaliyet göstermesine olanak sağlamıyor...Ülkece bir çok konuda oldukça sıkıntılarımız mevcut....

Çoook önceki dershane zamanlarımı hatırlıyorum...

Ben mühendislik seçemezken seçsem de mesleğim olmasına rağmen x bir alanda yoğunlaşmama rağmen 100 sorudan malesef 94 doğru bilip x alanda kendi mesleğimde ancak mühendis olabiliyordum ama bu durum anadolu lisesi okuyan yada düz lise okuyan için 75 doğru ile mühendislik gerçekleşebiliyordu....

Böyle bir durumda asıl işin ahbabı mühendis olamıyorken malesef işin ahbabı olmayan sadece kitap kurdu olanlar bu konuda mühendislik hizmeti verdiler...zamanla bazı şeyler değişti ama ülkede eğitim alanında ki aksaklıklar oldukça mevcut...

İşin özü ..

Şunu demem gerekir ki..

Evinize arızanız için Bakıma gelen arkadaşın arızayı tespit etme ve yerinde anlama yeterlilik kapasitesi ve bilgiside bence iyi olmalı....

Yerinde ses yapan bir cihazda vida gevşediğini yada olmadığını nitelikli donanımlı bir usta rahatlıkla farkedebilir....

Sizin şanssızlığınız bence evinize tamir için gelen ustanın ne derece arıza sorun tespit ve çözüm konusunda yeterli olup olmadığıdır....Arızaya gelen arkadaşımızı suçlamak yada hatayı ona tamamiyle yüklemek istemem fakat sizinde şunu bilmenizi isterim ki...

Elektronik eksiklikler ve aksamlar olunca bu Buderusta da olabilir Viesmanda da olabilir ECA da yada DemirDöküm de de olabilir.....

Önemli olan Yetkili servis elemanlarının KALİTELİ ve USTALIK konusunda ki deneyimleridir...

Petekleriniz eve yeni takılmışsa havası alınması yeterli durum olur....Petek içerisindeki suların temizliği 1 yılda bir yaptırılması yeni su ile değiştirilmesi verimli olandır...

Evinizdeki ısı yalıtımı sadece DIŞ cephe kaplamasıyla tam manada olmuyor...

ISI YALITIMI denilince genelde TÜRKİYE de akla sadece DIŞ CEPHE kaplamaları geliyor...

Evet genel manada en çok dış cephenin yalıtımsız olması ISIL değeri kaybettiriyor fakat Pencerelerinizin uyumu kapılarının eşik ile uyumu İç duvar kaplamalarındaki kullanılan malzeme türevleri...bununla birlikte çatı katındaki kayıplar...iç duvar kaplamalarında genelde YTONG vb.. kullanıldığında hem bina yükü hemde yalıtım anlamında oldukça katkısı oluyor..

Filtrenin ucunda küçük bir meme deliği var o deliğin tozla tıkanması ateşin yeterli olmaması anlamını sağlar ki buda ısıyı etkiliyor...

Filtrenin tıkalı olmadığı kendini belli eder..

Eğer kombide yanan ateş gür bir şekilde mavi kırmızı sarı renk görünüyorsa filtre meme ucu temizdir...Eğer filtre meme ucu tıkalıysa buda yanan ateş gür değilde yarı değere düşmüştür ve burada çogu zaman mavi renk görünür sarı ve kırmızı renk çok daha az belirgin olur...

Servis ağları ve teknik donanım çalışanlarının sunduğu imkanlar ile Normal bir sucunun size sunacakları olanaklar ve zamanlar elbette değişiklik gösterecek.....

Servis ağından memnun olmadığınızda bu durum hakkında önce servisi sonrasında Firmayı bilgilendirmenizi size tavsiye edebilirim...tabi siz isterseniz...

Netice FİRMA lar için en önemli hususiyet MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ dir...Siz müşteriler memnun olduğu sürece devamında ÖNERİ İSTEK VE ŞİKAYETLER ile katkıda bulunduğunuz sürece Size dönük yerinde yada Serviste sunulacak HİZMET KALİTESİ de bir o kadar artar bir değer olacaktır...

Unutulmasın ki...

HAYAT PAYLAŞILDIKÇA DAHA GÜZELDİR...

Böyle.

fakiri

Kıdemli Üye
Viessmann Vitopend-100 35 Kw. - Şaşma ve vazgeçme !

spesifik

آزادی قید و بند
Azıcık hükümete çatalım
Bu ay faturalar 'ne kadar geldi
Deyin bakem =)
Henüz gelmedi bizim ki

Kaptan

Mecra Yazarı
Arkadaşlar petek temizleyeceğiz. Kimyasal kullanarak temizlik yapıyorlar bunun peteklere herhangi bir zararı olur mu? Daha önce temizletenler bilgi verirse sevinirim.

Kaçak

Yeni
Peteklerinizi temizletin elbette ....
500-600 TL piyasa değeri ...
İşin çoğunluğu emek , içine konan kimyasal tek gideri :)
Hal öyle olunca kimyasal koyuluyor mu , koyuluyorsa ne kadar konuyor o bile şüpheli ...
Tahmin ediyorum çoğu koymuyor veya koydukları ya çok çok az ya başka şeyler koyuyorlar :)
Suyun içinde serbest oksijen olduğu sürece , hava kabarcığı yani , sistemde korozyon kaçınılmazdır ...
Korozyon demek hani petekden su alırsın simsiyah ve çamur gibi akar ya ...
İşte o peteğin iç yüzeyinin incelmeye başladığının işaretidir ..
Ve sitemde bir çamur halesi gezer , bu ısı transferini olumsuz yönde etkilediği gibi sistemin ömrünü de azaltır ....
Gelen amcaların önce sistemi temizleyip , bir makina ile sistemin tüm suyunu süzmek veya değiştirmek yoluyla , sonra sistemin korozyona karşı korunmasını sağlamaları lazım :)
Sanmıyorum yapılıyor bir nevi pompa ile suyunu boşaltıp akan kiri müşteriye gösterip içine biraz renkli sıvı koyup gidiyorlardır ...
Temizlet derim zaten korozyon başladı ise , tadyatörlerin zarar görüyor kafi miktar :)
Eğer gelenler ahmak değilse ve sisteme asit filan basmıyorlar sa ki o da para demek :)
Zararı olmaz faydası olur ....
Ne tür bir işlem yapacaklarını sorun ...
İçine koyduğunuz kimyasalın paketini benim evdek mi açacaksınız ve etiketini görebilir miyim diye sorarsan , dövmezse söver , sövmezse yüksek fiyat çeker :)

Hakperest

Kıdemli Üye
600 tl temizletme ücreti ise
Akıtınca yenilerini tak daha mantıklı
Petekler kaç lira ki

kebîkec

İhvan Forum Üye
Arkadaşlar petek temizleyeceğiz. Kimyasal kullanarak temizlik yapıyorlar bunun peteklere herhangi bir zararı olur mu? Daha önce temizletenler bilgi verirse sevinirim.
Banyodan gideri aç boşalsin kombiyi de şu girişini aç gidersen beyaz su akan kadar devam et. Şu temiz akıncı gideri kapat . Badina 2 bar olana kadar su girişine devam et. Aha sana temizlik. Hemde bedava.?

Kaçak

Yeni
Banyodan gideri aç boşalsin kombiyi de şu girişini aç gidersen beyaz su akan kadar devam et. Şu temiz akıncı gideri kapat . Badina 2 bar olana kadar su girişine devam et. Aha sana temizlik. Hemde bedava.?
Hocam yöntem yanlış :)
Öncelikle sisteme bastığınız her su serbest oksijen kaynağıdır ...
Yani sık sık su basmak sistemin ömrünü kısaltır.
Artı temizlediğiniz hat sadece banyo hattı olur , diğer gruplar temizlenmez , suyun bir pompa vasıtası ile temizlenmesi lazımdır ...
Eli anahtar tutanlar için her bir peteği söküp götürüp banyoda iç yıkama yapmak olabilir ama çok zahmetli olur :)

Kaçak

Yeni
600 tl temizletme ücreti ise
Akıtınca yenilerini tak daha mantıklı
Petekler kaç lira ki
Sizin köy Kayseri ile aynı meridyende sanırım :)
Veya büyük ataların Kayseri’den kaçmış olabilir :p
Derdimiz delinmesini engellemekten çok temiz bir akışkan elde edip , ısı transferini artırmak ...
Sistemde ne kadar yabancı madde varsa bir nevi perde görevi görüp ısı transferini engeller , ısı tutar yalıtım görevi görür ...
Artı eşekten pastırma olmaz , delinen radyatör temizlenmez , direk atılır :)
Artı bir evde yaklaşık 5 m radyatör olur , metresi 280 artı kadeve olarak düşünebilirsin :)

Kaptan

Mecra Yazarı
165 m2 ev için 300 TL istediler.
Kimyasal içeriğini sordum tabi, yakıcı falan dedi ama anlamadım çok. Bütün petekler tek tek temizlenecekmiş. Yani biri hariç diğerleri kapatılıp sırayla diğerlerini de aynı şekilde temizleyeceklermiş

Ustayı aramıştım zaten, buyuk olasılıkla C.tesi gelecekler..

Kaçak, verdiğin bilgiler için teşekkürler..