Kullara kul olmayın.

Kaptan

Mecra Yazarı
NAKŞİBENDİ ŞEYHİ İSKENDER PAŞA CEMAATI BAŞKANI OLAN Prof. Dr. ESAD COŞAN SON DÖNEMLERDE "KULLARA KUL OLMAYIN" DEYİNCE ÖLDÜRÜLDÜ

Hocanın yazdığı son makale ;

“İslam'da cemaatle beraber olunması tavsiye edilir. Cemaatle beraber olmak "hakla", "hakikatle" beraber olmaktır! Tek başına olsa bile, hakikatle beraber olan cemaattir. Hakikatten kopmuş olanlar, milyonlarca da olsa tefrikadadır.”

“Bugün maalesef tüm İslâm âlemi emperyalist güçlerin sultası altındadır. Kuş uçurtmazlar, takip ederler... Hem de kendisi takip etmez... Amerika seni John'la takip etmez, Smith'le takip etmez. Adı senin benim gibi olan Müslümanla takip eder; canına okur. O milletin içinden çıkmış hain vasıtasıyla takip eder ve millete en büyük zararı, kendi içinden çıkmış insanlara yaptırır. Parayla satın alır, ajan edinir ve öyle kullanır.”

“Herkese ajan demiyoruz; metot bilmediğinden, ilimden uzak olduğundan emperyalist onu kullanır, fark etmez. Sahte bir takım organizasyonlar var, topluyorlar insanları etraflarında, ondan sonra onları toptan satıyorlar! Götürüyor, olmadık yere bağlıyor... Mü'min feraset gözüyle bunları anlayabilmeli. Hizmet ediyorum diyen insanları, organizasyonları irfan teraziniz ile tartın!”

“Böyle birtakım insanlara, organizasyonlara körü körüne bağlanmayın! Her birinize istiklâl tavsiye ediyorum. Hür olun, hizmeti kendiniz tespit edin, yapmaya çalışın!”

“Emperyalistlerin türlü oyunları var. İslâm, bir kimsenin hizmetiyle yürüyecek hâle gelirse, o kimseyi yok ederler, öldürürler, satın alırlar, tehdit ederler. Ne yapmak lâzım? Hizmeti yaygınlaştırmak lâzım, herkesin lider olması lâzım. "Tek lider, vazgeçilmez insan..." diye bir şey olmaz. Bakın, Filistinli çocuklarla niye başa çıkamıyorlar? Hepsi lider.”

“Bir lidere, tek hocaya, tek ekibe bağladığı bir yığın insanı, böyle üzüm salkımını sapından tutar gibi, istediği yere götürüyor!”

“Onun için, teşkilât kurdurtuyorlar; teşkilâtın başına kendi adamlarını --hain bir kimseyi-- koyuyorlar. Öteki insanların hepsini, üzüm salkımı gibi oraya buraya götürüyorlar.”

“Müsaadeli, ağabeyli, bilmem neyli hizmet olmaz... Tâbî olmayın kimseye!

Bana da tâbi olmayın!

Bana tâbi olursanız, beni sıkıştırırlar
. Ondan sonra,

"Sen bu adamlarına şöyle yap!" derler.

İslâm'a, Allah'ın emrine tabi olun!

Allah'ın dinine hizmet edin!

Tek başınıza olsanız da, hakla beraber olun!

O zaman İslâm kalkınır; başka türlü kalkınamaz!

"Aa, efendim, dirlik, düzenlik, birlik, beraberlik, organizasyon bozulmasın" diyorlar.

“Her biriniz İslâm için, kendinizin dünyada kalmış tek adam olduğunuzu düşünün. Ama senin gibi aynı hedefe yürüyen başka insanlar varsa; onlarla da işbirliği yap! Yapmıyorsa, silkele at be!

Sen onu sırtında taşımak zorunda mısın?

Beni sırtında taşımak zorunda mısın?

Kimse kimseye hürriyetini vermesin!

Hürriyet aziz şeydir. İnsan, ancak Allah'a kul olur.

"Allahım! Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz"

5 Mayıs 1990

Prof.Dr. M.Esat Coşan

ilke

Paylaşımcı
Red ! Bütün Nakşibendi Tarikatı Şeyhleri müslümanları kullara kul olmaktan sakındırır ve bu tür amelleri kesinlikle reddeder ! Ama, sen maalesef üzerindeki karar bulutlar yüzünden güneşi görmekte zorlanıyorsun!

AHMED OĞLU

İhvan Forum Üye
ALLAH cc hoca efendiye rahmet etsin , bizler hergün defaatle FATİHA suresini okudugumuz halde manasını bilip hayatımıza aksettirmedigimiz için kullara kul olmaya kulları hükümran saymaya bütün menfaat ve sıkıntınında kullardan gelecegine inanadıgımız müddetce zarara ugrayanlardan oluruz vesselam

Kaptan

Mecra Yazarı
"Kimin yanında sürekli dönüp başvurduğu bir kitab varsa, onu yok etsin.
Zira sizden önceki insanlar, Rabblerinin kitabını terkedip kendi alimlerinin sözlerine tâbi olmakla helak olmuşlardır."

----------------------------------------------

Ali b. Ebu Talib (ra)

Selam, hidayete tabi olanların üzerine olsun...

ilke

Paylaşımcı
"Kimin yanında sürekli dönüp başvurduğu bir kitab varsa, onu yok etsin.
Zira sizden önceki insanlar, Rabblerinin kitabını terkedip kendi alimlerinin sözlerine tâbi olmakla helak olmuşlardır."

----------------------------------------------

Ali b. Ebu Talib (ra)

Selam, hidayete tabi olanların üzerine olsun...

Muteber ve ilmiyle amil olan Alimlerimizin sözüne uymakla müslümanlar helak olmaz bilâkis kurtuluşa erer Red! Senden gittikçe çok tuhaf ve ucube yazılar fışkırıyor !

Hakperest

Kıdemli Üye
Muteber ve ilmiyle amil olan Alimlerimizin sözüne uymakla müslümanlar helak olmaz bilâkis kurtuluşa erer Red! Senden gittikçe çok tuhaf ve ucube yazılar fışkırıyor !
Adam hz ali sözünü aktarmış
Utanmasan hz aliyi de tekfir edecen
Batıni sin anladık da bari hariciliğe bulaşma