Kur'an-ı Kerim / 8 makamda okuma

ummuhan

Kıdemli Üye
http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=270297

videoyu buraya eklemeyi beceremiyorum ama nefis dinlemenizi tavsiye ederim :)

Mısırlı 11 yaşındaki Sümeyye Ed-Diyb, Kur'an-ı Kerim'i 8 farklı makamda okuyor. Sümeyye, “Ayetin anlamına bakarak, hangi makamda okuyacağıma karar veriyorum” diyor

Altı yaşında okumaya başladığı Kur'an'ı Kerim'i 11 yaşında ezberleyen Mısırlı küçük hafız Sümeyye Ed-Diyb, İstanbul'a geldi. Küçük hafız Sümeyye, 8 makamda Kur'an okuyor.

Kur'an-ı Kerim'in tek bir makamdan okunamayacağını söyleyen Sümeyye, “Her ayetin farklı bir vurgusu, anlamı var. Bu nedenle her ayeti farklı seslerden okumak gerekir. Ben 'azap' ayetlerini okuyacağım zaman Saba makamında, 'müjde' ayetlerini Nihavend makamında okuyorum. Ayetin anlamına bakarak hangi makamda okuyacağıma karar veriyorum” diye konuştu.

İlkokuldan sonra El Ezher Üniversitesi'ne bağlı enstitüye gittiğini belirten Sümeyye, hem dini hem de matematik, kimya gibi dersler aldığını dile getiriyor ve ekliyor: “Eğitimim beni mühendis yapmaya yetecek seviyede değil ama devam edersem mühendis de olabilirim. Fakat ben öğretmen olup Kur'an öğretmek istiyorum.” İstanbul'u çok sevdiğini söyleyen Sümeyye, Kur'an okuduğu sırada dinleyici kadınların gözyaşlarından çok etkilendiğini belirtti.

(YeniŞafak)