Kuran mealini okumak hatim sayılır mı

ihvanistanbul

AkhenAton
Güvendiğin bir kaç tanesini oku ve karşılaştır
Kendin arapça öğrensen de yine beyin yapın, bilgi ve kültür geçmişine göre anlayacaksın
Bu yüzden anlamakta zorlandığın yerlerde tefsirlere müracaat edeceksin, hadis ve fıkıha müracaat edeceksin
tamamda hatim sayılması için kaide benim güvenmem mi?
Mesela sana göre zındık olan birinin meaili okusam Allah cc. : ey kulum ne güzel yaptın der mi? Bir müsteşriğin meaili de hatim sayılır mı bu durumda?

Hakperest

Kıdemli Üye
:) Mutezilenin mutezili olmayan herkesle ilgili bir suçlaması olabilir gayet normal. :) Ebu Hanife düşüncenin önünü açmış (ama naslardan da kopmamış, nasları yamultmamış ) bir yüce şahsiyettir. Mürcie ile mutezile arasında ince bir çizgide duruyor. Bunu anlamak için iki ucu da iyi bilmek gerekir. Ne mutezile ne de mürcie Ebu Hanifeye sahiplenmemiştir çünkü ikisi de değildir.

Kişi neyse odur. Kafamıza göre bir yere konumlandıracak değiliz... :)
Dinin esaslarına iman eden ve amel eden herkes benim nazarımda mümindir
Vahdeti vücudu savunan ibni Arabi de mümindir aksini savunanlar da
Müminin niyeti amelinden üstündür

Ülema herşeyi doğru bilecek diye bir şey yok yeter ki ihlâslı olunsun
İctihadı doğru ise iki ecir yanlış ise bir ecir vardır

Hakperest

Kıdemli Üye
tamamda hatim sayılması için kaide benim güvenmem mi?
Mesela sana göre zındık olan birinin meaili okusam Allah cc. : ey kulum ne güzel yaptın der mi? Bir müsteşriğin meaili de hatim sayılır mı bu durumda?
Alim biri zındığa cevap verme gayesi ile okusa yine sevap kazanır
Yok eğer zındığa destek vermek maksadıyla okusa büyük bir günaha girer ve eğer zındıkça teviller varsa maazallah küfre girer

Hakperest

Kıdemli Üye
cahil birisi hatim niyetiyle okusa?
Cahil biri mazereti varsa namazı Türkçe okusa sevap kazanır
Da cahil derken anlamadım

Farzlar bellidir nafile de bellidir
Önce namaza yetecek kadar kuranı kerimi öğrenmek farzdır
Sonraki kuran tilaveti nafiledir
Bundan sonra yeteri miktarda tefekkür babından okuma yapması farzdır
Bu ister vahyi ayetler olsun ister kevni ayetler olsun

Mesela kozmosun Allah cc tarafından halkında tefekkür farz arapça kuran okuma nafiledir
Dinini öğrenecek kadar ilim öğrenmek farz arapça tilavet nafiledir

Farz ve nafile konusunu inceleyebilirsiniz

Bu bağlamda yerine göre meal, tefsir, fıkıh okuma farzdır

ilke

Paylaşımcı
Va benim köse sakalım! Kimler kimlerle hangi konuyu ciddi-ciddi tartışıyor ! Ehl-i Sünnet Uleması ise MÜRCİE hakkında bize hangi bilgiyi sunmuş ve vermiş ?

Mürci’e tâifesi : Bunlar da islâmdan hâriçtirler.

Zira derler ki: Hasenâtımız makbûl, seyyiâtımız da mağfûrdur.

İbâdetleri —onamaz, oruç, zekât, hac gibi— inkâr

ederler ve derler ki: Bunlar fezâildir, işlersen iyi işlemezsen

bir şey lâzım gelmez. Bunlar da İslâmdan hariçtirler,

bunların hepsi tekfir olunmaktadır.

ihvanistanbul

AkhenAton
Cahil biri mazereti varsa namazı Türkçe okusa sevap kazanır
Da cahil derken anlamadım
cahil derken 40 yaşında gusl etmeyi öğrenmiş islama yeni dönmüş kişi diyelim misalen. bu kişi kimin mealini okuyup hatim yapmış sayılacak?

mesela bu kişi din hakkında bilgi sahibi değil ama hatim etmeye merak salmış. kuran hiç inmeseydi daha iyi olurdu diyen adamın mealini okusa hatim sevabı alır mı? yada hz.meryem çift cinsiyetli olabilir diyenin meali? yada yaşar nurinin meali? bu adam kimin mealiyle hatim sevabı alacak?

Hakperest

Kıdemli Üye
cahil derken 40 yaşında gusl etmeyi öğrenmiş islama yeni dönmüş kişi diyelim misalen. bu kişi kimin mealini okuyup hatim yapmış sayılacak?

mesela bu kişi din hakkında bilgi sahibi değil ama hatim etmeye merak salmış. kuran hiç inmeseydi daha iyi olurdu diyen adamın mealini okusa hatim sevabı alır mı? yada hz.meryem çift cinsiyetli olabilir diyenin meali? yada yaşar nurinin meali? bu adam kimin mealiyle hatim sevabı alacak?
İman kalp işidir
İhlas olduktan sonra dilediğini okusun, güvendiğini okusun
Kimi cübbeliye güvenir kimi de cübbesize
Hata mı?! Hatasız kul olmaz

Tasavvufun işari tefsirlerine uydurma teviller mi diyelim yani

Böyle ona buna saldır mümince bir tavır değildir
Hele tasavvufçuya hiç yakışmaz

Sen ona buna saldırıyorsun ya
Adamlar da aynını yapıyor, şirkle itham ediyor
Müminler ancak kardeştir diyor kuranı kerim dikkatini çekerim

ihvanistanbul

AkhenAton
hakperest yanlış anlamanı istemem de boş konuşyorsun. ayetlerin çarpıtıldığı meali okuyup hatim sevabı alınabileceğini söylemek hangi hadisin, ilmin fetvasıdır? bi kere böyle bir kitabı ( ilmi inceleme dışında ) okumak bile doğru değil.

Kaptan

Mecra Yazarı
Boş konuşuyor, sırf konuşmak için konuşuyor, vallahi zerre samimiyet yok, dedenin dediği gibi işkembeden sallıyor. Vallahi annlattigi şeylerin Islamla uzaktan yakından alakası yok..

ilke

Paylaşımcı
Yav, adam HARİCİ beyler HARİCİ ! Forumu karıştırmak ve sizi ve kendisini bir türlü anlamadığınız üyelerin kafalarını bulandırmak için üye olduğu tarihten bu yana sürekli gagalıyor da haberiniz yok! Forum Yönetimini uyarıyorum başlıklı yazıyı okuyun da hakikati görün !

uzAyli

İhvan Forum Üye
Modern ilâhiyat izdüşümü olabilir ama rahat bırakın sosyologu bi tekfir etmediğiniz kaldı ayıptır islam ve devletizm aynı bünyede zarar ..

2349

Kaptan

Mecra Yazarı
Modern ilâhiyat izdüşümü olabilir ama rahat bırakın sosyologu bi tekfir etmediğiniz kaldı ayıptır islam ve devletizm aynı bünyede zarar ..

Ekli dosyayı görüntüle 2349

Daha ne kadar savrulacak bakalim.
Kurana gökten indiği sanılan kitap, Allah Resulune de arabın oğlu yakıştırmasını yapan birine rahmet okumanın tevili olmaz.

Bir saniye bir saniye, olmaz olur mu yahu.. Hakperest var..buyur aga bunu da tevil et, ne guzel muslumandi falan..sen seversin

Hakperest

Kıdemli Üye
Kurana gökten indiği sanılan kitap, Allah Resulune de arabın oğlu yakıştırmasını yapan birine rahmet okumanın tevili olmaz.

Bir saniye bir saniye, olmaz olur mu yahu.. Hakperest var..buyur aga bunu da tevil et, ne guzel muslumandi falan..sen seversin
Sana göre gerizekalı, işkembeden sallayan biriyim; görüşümün değeri ne ola ki!?
Öte dur

uzAyli

İhvan Forum Üye
Kendi yazdığı kitabını hayatı ile tekzip eden bi adam ,reelimde ne kadar çok savunup kavga ettim onun yüzünden Allah beni affetsin. Cok fena evrildiler ama idrak etmek zor bu sufehalar yüzünden helak etme bizi Allahım

Moderatör tarafında düzenlendi:

uzAyli

İhvan Forum Üye
O zaman sizin dergaha meal girmesi yasak
Derdini anlıyorum ama insanlar kelimei şehadet ne demek bilmiyor ki açıp meal okusun, nihat hatipoğlu dinliyor insanlar sordukları sorularda ortada . Zekeriya beyaz tavuktan kurban olur dedi yaşar nuri reankarnasyon a iman edip öldü artı tesettür ayetini tahkir etti . Modern ilâhiyat islamin özünü dinamitledi ayet boşuna demiyor ,ey iman edenler, iman edin!!!

Hakperest

Kıdemli Üye
Derdini anlıyorum ama insanlar kelimei şehadet ne demek bilmiyor ki açıp meal okusun, nihat hatipoğlu dinliyor insanlar sordukları sorularda ortada . Zekeriya beyaz tavuktan kurban olur dedi yaşar nuri reankarnasyon a iman edip öldü artı tesettür ayetini tahkir etti . Modern ilâhiyat islamin özünü dinamitledi ayet boşuna demiyor ,ey iman edenler, iman edin!!!
Meal kısa tefsir demek
Eğer biz sahip çıkmasak aha böyle sapık fikirliler sahip çıkar

Yarısı uydurma menkibe okuyup meale olmaz diyenler de aynen kurandan uzaktırlar.
Al birini vur ötekine

kebîkec

İhvan Forum Üye

Sahurda gördüm tweeti. Adamın biri hocam bi twit salla demiş o da kırmamış yazmış iyi mi.Epey kitabını okudum. En beğendiğim adayış risalesiydi. Bir kaç defa yüzyüze görüştük kendisiyle. Bir defa da televizyon programında canlı canlı üç soru sordum kendisine. Bir defa umrede karşılaştık :)

Fakat tweeti görünce içim burkuldu. Allah ayaklarımızı dini üzre sabit kılsın. Meali çıkardığından bu yana ciddi bir savrulma yaşıyor. Allah yardımcısı olsun.

Hakperest

Kıdemli Üye
Sahurda gördüm tweeti. Adamın biri hocam bi twit salla demiş o da kırmamış yazmış iyi mi.Epey kitabını okudum. En beğendiğim adayış risalesiydi. Bir kaç defa yüzyüze görüştük kendisiyle. Bir defa da televizyon programında canlı canlı üç soru sordum kendisine. Bir defa umrede karşılaştık :)

Fakat tweeti görünce içim burkuldu. Allah ayaklarımızı dini üzre sabit kılsın. Meali çıkardığından bu yana ciddi bir savrulma yaşıyor. Allah yardımcısı olsun.
Tasavvufçular sağolsun
Adamın şaftını kaydırır bu şebeke
Kardeşlik varken böyle düşmanlık başka ne getirir

Çift taraflı tekfir hala devam etmiyor mu
Biri zındık öteki müşrik deyip duruyor