Kuran mealini okumak hatim sayılır mı

Hakperest

Kıdemli Üye
Modern ilâhiyat izdüşümü olabilir ama rahat bırakın sosyologu bi tekfir etmediğiniz kaldı ayıptır islam ve devletizm aynı bünyede zarar ..

Ekli dosyayı görüntüle 2349
Cübbeli Ahmet Hoca, Atatürk ile ilgili "Bu vatan, ecdadımızın fethettiği vatanlar; bize vatan yapmışlar. Mustafa Kemal de kurtarmış. Bunu kurtarana nasıl düşman olacaksın yahu? Sevmemenin ne anlamı var? Yapılan ortada" ifadelerini kullandı.

Sayın yiğido herkes nabza göre şerbet verir demek ki..
İkisi de alim ve onlara saygı duyarım ancak böyle düşmanca karşılıklı sataşmalar, tekfirler asıl beni üzen

uzAyli

İhvan Forum Üye
Batıl kimin ağzından çıkarsa çıksın batıldır, nabza göre şerbet nedir yea ? Tekfir ise her koşulda helal olmaz , @ilke Siretten Usameyi unuttu herhalde mirdasi lailaheillallah dediği halde öldürdüğü için peygamber azarliyor. Senin meale bu tarz yaklaşımın sadece Kurancilari aklıyor bilmem farkında mısın, deizme kadar gider Allah korusun :)

Kaptan

Mecra Yazarı
La İlaha İllallah sözü kişi ne yaparsa yapsın yine de musluman kalmaya devam ettigi sihirli bir söz müdür? Bunu söylemekle kisi kufurle arasina bir set mi çekmis olur? Ne yaparsa yapsın, küfür bir fiili işlese de la ilahe illallah dedigi icin müslüman kalmaya devam mi eder?

Hem neden "tekfir" (küfre şahit olmak) öcü olsun. Allah'ın küfür dedigi şirk dedigi hususlarda bak kardesim bu küfürdür, şirktir böyle yapmakla, söylemekle küfre düsersin demenin neresi yanlış. Muhatabimiz üzülecek, kirilacak, dinden soguyacak diye uyarmayalim mi, şirk isliyorsun küfre düsüyorsun demeyelim mi?

Din yol gecen hani mı,
kişi ne yaparsa yapsin küfür de islese sirke de düşse yine müslüman kalmaya devam ettigi nerede yazıyor?

Kafire acikca küfredene dahi kafir diyemeyecekmiyiz.. la havle

Hakperest

Kıdemli Üye
Batıl kimin ağzından çıkarsa çıksın batıldır, nabza göre şerbet nedir yea ? Tekfir ise her koşulda helal olmaz , @ilke Siretten Usameyi unuttu herhalde mirdasi lailaheillallah dediği halde öldürdüğü için peygamber azarliyor. Senin meale bu tarz yaklaşımın sadece Kurancilari aklıyor bilmem farkında mısın, deizme kadar gider Allah korusun :)
Bilakis
Kur'an okunup anlaşıldığında modele ve beyanına ihtiyaç duyulur ki buda Hz Muhammed sav efendimizdir
Asıl okunup anlaşılmasa deizme yol açar

Yalnız kurancılar meal okuyor diye kuranı onlara mı emanet edeceğiz
İş bu asıl tehlikedir

Yahu kuran anlaşılsın çok sevap diyorum forum ahalisi nerdeyse bir olmuş okunmaz diyor meal

Bakın eğer kuran sadece güzel sesle okunsun diye gönderilse idi
Bir iki cüz yeter di haşa
daha sanatsal ve ses simetrik olurdu
Sizin kurandan anladığımız bu mu

Bırakın kuran kendisini size tanıtsın

"O takva sahipleri için bir hidayet rehberidir"
Eğer sadece namazda okunsun diye olsa Fatiha ve kısa süreler yeterdi
Ramazanda okunup sevap için olsa ihlası sürekli okuyun yeter
Hatta sevabı daha fazla olur

Benim itiraz noktam şudur
Manayı lafızdan ayırmayın
Ya arapça öğrenin yada meal, tefsir okuyun

Lafzı manadan manayı uygulama dan ayıran ancak kuran tabiriyle kitap taşıyan merkep misali olur

uzAyli

İhvan Forum Üye
Meal okumak batıldır diyen oldu mu ,kaçırdım mı? Islam olmak hakiki kul olmaktan hayatin tamamını islâm kılmaktan geçer zaten, din zerre boşluk bırakmamıştır ki. Yalnız bu sıfırdan kuranı anlamlastirma çabasına girenler alim mi bel'am mı tartışılır :) zaaflarının kölesi olanlar şirke,küfre düşmeye mahkûmdur ama vasiflandirmak bize düşmez. Allah islam dini üzere ayaklarımızı sabit kılsın

Hakperest

Kıdemli Üye
Meal okumak batıldır diyen oldu mu ,kaçırdım mı? Islam olmak hakiki kul olmaktan hayatin tamamını islâm kılmaktan geçer zaten, din zerre boşluk bırakmamıştır ki. Yalnız bu sıfırdan kuranı anlamlastirma çabasına girenler alim mi bel'am mı tartışılır :) zaaflarının kölesi olanlar şirke,küfre düşmeye mahkûmdur ama vasiflandirmak bize düşmez. Allah dini üzere ayaklarımızı sabit kılsın
Hocam kaç defa oldu bilmem ama
Anlaşılmayan yerlerde tefsir hadis ve fıkıh okumak kaçınılmazdır

Ama şöyle bir hataya düşülüyor
Ben fıkıh öğrensem yeter diyenler
Bunlar da yalnız fıkıhçılar
Bu ise kişiyi kurandan uzaklaştırır
Zira Kur'an'ın fesahat ve belegatı hiçbir kitapta yoktur
Ondaki hikmet hiçbir kitapta yoktur

Elhasılı yanlız kurancı olmamak gerek aynı zamanda yalnız fıkıhçı da olmamak gerek
İslam'ın dengesini dengeli yaşamak gerek

Kaptan

Mecra Yazarı
Meal okumak batıldır diyen oldu mu ,kaçırdım mı? Islam olmak hakiki kul olmaktan hayatin tamamını islâm kılmaktan geçer zaten, din zerre boşluk bırakmamıştır ki. Yalnız bu sıfırdan kuranı anlamlastirma çabasına girenler alim mi bel'am mı tartışılır :) zaaflarının kölesi olanlar şirke,küfre düşmeye mahkûmdur ama vasiflandirmak bize düşmez. Allah islam dini üzere ayaklarımızı sabit kılsın
Vasiflandirmak sana, bana düşmezse kisiyle hukukunu nasıl düzenleyeceksin? Mümkünse açık ve net cevap rica ediyorum. Kardeşlik hukuku, miras, evlilik, velayet, dostluk düşmanlık vb

cemaliii

Kıdemli Üye
Bu konuda fikirlerim baştan sona imam azam konusuda dahil hakperestle aynı.

UBEYDUN

Ordinaryus
Olmadı olmamıştır. Hayali ifadelere bina edilmiş kurgular.

Kaptan

Mecra Yazarı
Bu konuda fikirlerim baştan sona imam azam konusuda dahil hakperestle aynı.
Hiç şaşırmadık
Kuran ne diyorsa onun %100 tersini söylemiştir İbn Arabi ama beyimiz cikip "O alimdir, biz anlayamayız" diyebiliyor. Keza Allah, kitap ve peygamber düşmanı adama rahmet okuyan Islamoğlu için de utanmadan "alim" diyebiliyor.

Muhatap olduğum insan velev ki sevdiğini biri dahi olsa söz konusu dinin tahrif edilmesi olunca asla susmam, kırılacak diye kelimelerimi secmem seçemem. Zira “Hakkın hatırı alidir,hiçbir hatıra feda edilmez” sözünü düstur edinmişizdir.

uzAyli

İhvan Forum Üye
Vasiflandirmak sana, bana düşmezse kisiyle hukukunu nasıl düzenleyeceksin? Mümkünse açık ve net cevap rica ediyorum. Kardeşlik hukuku, miras, evlilik, velayet, dostluk düşmanlık vb
Çok güzel, bunlar muamelât ve ukubat nizamının konuları. Bunlari ele almak için devlet olmasi lazim. Şeri hükümler yok ki ,babam ölse erkek kardeşimle aynı hisseyi alırım bu ülkede :) var mı itirazın bence gayet açık. Makdisi, ebu hanzala tekfirci zihniyetin öncülerinden bakış açısı yanlış ama adamlar sen ben gibi klavyeden cihadcılık yapmıyor:)

uzAyli

İhvan Forum Üye
Hocam kaç defa oldu bilmem ama
Anlaşılmayan yerlerde tefsir hadis ve fıkıh okumak kaçınılmazdır

Ama şöyle bir hataya düşülüyor
Ben fıkıh öğrensem yeter diyenler
Bunlar da yalnız fıkıhçılar
Bu ise kişiyi kurandan uzaklaştırır
Zira Kur'an'ın fesahat ve belegatı hiçbir kitapta yoktur
Ondaki hikmet hiçbir kitapta yoktur

Elhasılı yanlız kurancı olmamak gerek aynı zamanda yalnız fıkıhçı da olmamak gerek
İslam'ın dengesini dengeli yaşamak gerek
Est hoca ya da ilahiyatçı degilim kitap okumayı seviyorum sadece, mezhepler tarihi cok karışık ya da karıştırılmış şuan zihinler bulanık çünkü amellere şirk bulaştı, küfür bulaştı. Hak ve batıl net ama hak batıla bulanıyor meşrep algısı olsa yine kurtarır belki sistemin kölesiyiz yea :)

uzAyli

İhvan Forum Üye
Eyvallah hocam
Belli ki hakikat sizin için meşrebinizden önce geliyor

Aslında dediklerimi hepsi anlıyor ama
Meşrep algıları yüzünden yan çiziyorlar :D
Ohoo önüne gelene hoca dersen :) , senin fikrini beğenebilir tanımıyorum ama ikiniz çok farklisiniz,hakikate haksızlık yapıyorsun ama biz bunu gösterecek kudrete sahip değiliz malesef.

Hakperest

Kıdemli Üye
Hiç şaşırmadık
Kuran ne diyorsa onun %100 tersini söylemiştir İbn Arabi ama beyimiz cikip "O alimdir, biz anlayamayız" diyebiliyor. Keza Allah, kitap ve peygamber düşmanı adama rahmet okuyan Islamoğlu için de utanmadan "alim" diyebiliyor.

Muhatap olduğum insan velev ki sevdiğini biri dahi olsa söz konusu dinin tahrif edilmesi olunca asla susmam, kırılacak diye kelimelerimi secmem seçemem. Zira “Hakkın hatırı alidir,hiçbir hatıra feda edilmez” sözünü düstur edinmişizdir.
Mesela kader konusunda sahabe çekişmiştir
Bazı sahabeler cehennem azabının ebedi olmadığı sanrısına düşmüştür yanılmıyorsam
Herkesten mükemmel olmasını beklemezsin

İbni arabiyi şirkle itham ettiğim zamanlarım oldu
Ancak sonuçta bu meselenin öyle basit olmadığını anladım
Sıfat kainat ayrımı basit olmadığı için savunanlar da farklı düşünen ler de mazurdur

Herşey siyah beyaz olmak zorunda değildir

Mustafa İslamoğlu şiir fikir vs faydalanılacak bir kişidir
Hadis kritiğinde haddi aşmasına katılmam bu ayrı konu
Cübbeli vs genelsel islamı ayakta tutması takdire şayandır ama başka yönlerine katılmam

Bunlar İslam'ın zenginliğidir
Müslümanlar çok hoşgörüsüz oldu

uzAyli

İhvan Forum Üye
Bazı sahabeler cehennem azabının ebedi olmadığı sanrısına düşmüştür yanılmıyorsam

Sıfat kainat ayrımı basit olmadığı için savunanlar da farklı düşünen ler de mazurdur

Cübbeli vs genelsel islamı ayakta tutması takdire şayandır ama başka yönlerine katılmam

Bu devlet Nureddin Yıldızı, Alparslan Kuytulu vb senin alim diyebileceğin insanları itibarsizlastirma politikası güderken, islamogluna, okuyana dokunmadı hatta onları besliyor,neden besliyor? Bu insanların Kuran Halkaları dedikleri periyodik bi ders gurupları var bi dinle ve gör mahvettiler insanların ruhunu yok ettiler . Elbette tekfir etmeyelim ama bunlarin savunulacak bi tarafı da yok ki .
Neyse kimse değişmiyor sadece kendini rahatlatıyor, Allah samimiyet versin hepimize ...

Hakperest

Kıdemli Üye
Bu devlet Nureddin Yıldızı, Alparslan Kuytulu vb senin alim diyebileceğin insanları itibarsizlastirma politikası güderken, islamogluna, okuyana dokunmadı hatta onları besliyor,neden besliyor? Bu insanların Kuran Halkaları dedikleri periyodik bi ders gurupları var bi dinle ve gör mahvettiler insanların ruhunu yok ettiler . Elbette tekfir etmeyelim ama bunlarin savunulacak bi tarafı da yok ki .
Neyse kimse değişmiyor sadece kendini rahatlatıyor, Allah samimiyet versin hepimize ...
Devletin ne tür hesaplar içine girdiği, bu kişilerin ne hesaplar yaptığı, cemaat yapıları vs benim ilgi alanına girmez.
Ben şuna bakarım; hatasıyla sevabıyla kişi mümin mi değil mi?
Bu noktada elimi çekerim
Hatta eğer zararsız bir münafık bile olsa dalaşmam zira peygamber sav de tahammül göstermeyi tercih etmiştir asıl gücünü küffara saklamıştır.

Ancak fetö gibi İslam'ın ruhuna saldırı yapıyorsa duramam
Burda fetöcülerle çok dalaştım zamanında

El hasılı günahkar hatalı da olsa mümine müşfik kâfire sert olmak lazım

Hakperest

Kıdemli Üye
Bu da başka hocanın görüşü

Sevap kazanır, bağışlayabilir ama kıraat hatmi sayılmaz demiş
Buda güzel bir görüş

Kaptan

Mecra Yazarı

Senin sorunun da bu zaten. Dediğin şu;
“Ben böyle düşünüyorum sen de öyle düşünüyorsun, aynı şeyleri düşünmek zorunda değiliz ve ikimizde kendi ölçeğimizde doğruyuz”. Iste bu düşünce sabit doğruları da değişken doğrular haline getiren sakat bir düşüncedir. Herkesin her söylediği doğru olabilir mi? Bir sorunun tek cevabı vardır. Bir sorunun iki tane çözümü olmaz.

Hal böyle olunca yani sabiteleriniz olmayinca Allah ve Peygamber dusmani birine rahmet de okursunuz veyahutta "Bir vakit olur ki kul şüphesiz Rab olur.
Başka bir vakitte de iftirasız kulluk derekesine iner. Allah beni över, ben de O’nu. O bana kulluk eder, ben de O’na.
Ey nefsinde varlıkları yaratan! Sen halk ettiğin şeylerin hepsisin. Küfür ve isyan ehli cehenneme girseler de, orada kendileri için bir zevk ve lezzet vardır. O da onlar için bir cennettir. Ancak onların cennetleri Huld cennetlerine benzemez. İkisi birdir amma aralarında tecelli farkı vardır… " diyen Arabi'yi de islamin bir zenginligi telakki edersiniz.

Biz böyle bir din bilmiyoruz. Birilerine göre doğru olabilir, güzel ve estetik görünebilir ama biz İslam'ı Rabbimizin gönderdiği sekilde kabul ettik ve ona öyle inandık.