Kuran'a bakınca nelere iman edeceğiz?

lafons7275

Kıdemli Üye
belki hatirlamiyor olabilrisin, copy-paste ta olur böyle seyler.
Ayeti cevap olsun diye paylasmistim.

Bu hastalığı bırak.

Cımbızcılık yapma.

Bütünü gör.

Kur’ân fihristinden neye îmân edildiği gösterilmeden, sadece “îmân edenler” hitabıyla (258) âyet bulacaksınız.

kilicarslan

Kıdemli Üye
Bu hastalığı bırak.

Cımbızcılık yapma.

Bütünü gör.

Kur’ân fihristinden neye îmân edildiği gösterilmeden, sadece “îmân edenler” hitabıyla (258) âyet bulacaksınız.

ifade buna ragmen hala yanlis, neye iman edildigi göserilmeden deniliyor, halbuki tek tek sayiliyor ayette ve diger baska ayetlerde.

kusura bakma, daha fazla ugrasamayacagim. vesselam.

lafons7275

Kıdemli Üye
ifade buna ragmen hala yanlis, neye iman edildigi göserilmeden deniliyor, halbuki tek tek sayiliyor ayette ve diger baska ayetlerde.

Sırf gıcıklığına yapıyorsun. Yapma artık. Saygınlığını kaybediyorsun.

Demediğimiz şeyleri demişiz gibi lanse etme.

Diğer başka ayetleri veren de benim zaten sana ne oluyor.

çelebiler

Kıdemli Üye
Ey sevgili peygamberim sav. ne dediysen bir bir çıkıyor.

"İnkar tek millettir."

Anam babam sana feda olsun Ya Resulallah, seni konuşturmak istemeyenlerle fiili cihad imkanını inşaAllah Rabbim nasip eder.

Gerçekten çok acayip.

Aklını kullanmama hakkınıza da saygı duymalıyız elbette hayat sizin.Yalanlarla bir din oluşturup inanabilirsiniz.

Yanlız Kuran harici doğruluğundan emin olmadığınız bilgilere iman ettikçe budistlerden farkınız kalmaz.

Ben tasavvufa budizim kaynaklıdır dediğimde kızıyorsunuz ama onlar gibi Allah'tan geldiğinden emin olunamayacak şeylere iman ediyorsunuz.

alitufan2003

Profesör
Gerçekten çok acayip.

Aklını kullanmama hakkınıza da saygı duymalıyız elbette hayat sizin.Yalanlarla bir din oluşturup inanabilirsiniz.

Yanlız Kuran harici doğruluğundan emin olmadığınız bilgilere iman ettikçe budistlerden farkınız kalmaz.

Yalnız Kuran deyip durular amma ayet-i kerimelerden bi-haber...

Ashâb-ı kiram -radiyallahu anhüm- Efendilerimiz dinin esaslarını doğrudan doğruya Kur'an-ı kerim'den alırlardı. Açık bir hüküm bulamazlarsa, hemen Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz'e sorarlardı. O da bir taraftan kendisine vahyolunan Âyet-i kerime'leri Allah-u Teâlâ'dan aldığı gibi arttırma ve eksiltme yapmadan bütünüyle tebliğ ederken, diğer taraftan da onlardan ne gibi mânâlar kastedilmiş olduğunu sözleriyle, işleriyle tefsir ve izah eder, sarih hükümleri ortaya koyardı.
Âyet-i kerime'de:
"Resul'üm! Biz sana da Kur'an'ı indirdik ki, kendilerine indirileni insanlara açıklayasın." buyuruluyor. (Nahl: 44)

İŞTE AYET--İ KERİME...
ALLAH-U TEALA BÖYLE BUYURURKEN HADİS-İ ŞERİFLERİ İNKAR , ANCAK DİN-İ MÜBİN'İ İNKARDIR...

Allah-u Teâlâ Kur'an-ı kerim'inde namazın farz olduğunu bildirdi. Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz ise Allah-u Teâlâ'dan aldığı vahiy ve ilham ile namazın vakitlerini, rekâtlarını, âdâb ve erkânını ve nasıl kılınacağını hem anlattı, hem de müslümanların gözü önünde kıldı. Sonra da:
"Beni namaz kılarken nasıl görmüşseniz, siz de öylece kılınız!" buyurdu. (Buhârî)

Oruç Âyet-i kerime'si nâzil olunca, müslümanlar Ramazan orucunun farz olduğunu anladılar ve oruçlarını tuttular.
Fakat oruçlu olduğunu unutarak yenilen veya içilen bir şeyin orucu bozup bozmayacağı hakkında Âyet-i kerime'lerde açık bir hüküm yoktu.
Kur'an-ı kerim'de zekâtın farz olduğu bildirilmekteydi. Ancak ne kadar malı olana zekâtın farz olduğu, hangi mallardan zekât verileceği, nisap miktarları belli değildi. Hacc da böyledir.
Âyet-i kerime'lerde temiz olan şeylerin helâl, pis olan şeylerin de haram olduğu haber verilmiş, fakat bunların neler olduğu bildirilmemiştir.
Bütün bunları birer birer izah eden Resul-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz'in Hadis-i şerif'leri ve Sünnet-i seniyye'sidir.

Âyet-i kerime'de şöyle buyuruluyor:
"Peygamber size ne verdiyse onu alınız, neyi yasak ettiyse ondan sakınınız." (Haşr: 7)
İnsanları dünya saâdetine ve âhiret selâmetine ulaştıracak ne varsa hepsini açıklamış, geriye bir şey bırakmamıştır.

Kur'an-ı kerim vahiy olduğu gibi, Hadis-i şerif'ler de vahiydir.Şu kadar var ki, Kur'an-ı kerim vahyin en yüksek mertebesidir. Lâfzı ve mânâsı ile birlikte vahyolunmuştur. Hadis-i şerif ise Vahy-i metlüv, yani okunan vahiy değildir. Lâfzı olmayıp sadece mânâdan ibarettir.
"O kendiliğinden konuşmamaktadır. Onun konuşması, ancak kendisine bildirilen vahiyden başka bir şey değildir." (Necm: 3-4)

ŞİMDİ KURAN-I KERİM'DE ALLAH-U TEALA'NIN EMİRLERİ AÇIKCA BU ŞEKİLDE İKEN;
MÜMİNLER İÇİN KURAN-I KERİM VE SÜNNET-İ SENİYYE'Yİ BİRBİRİNDEN AYIRMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR...
AMMA İLLA BENİM İNANCIM, AKLIM BUNU İNKAR EDİYOR DİYORSAN...
VAHHABİLİK DİNİNİN ESASLARINI KISACA ANLATAYIM..
BELKİ ORADA DAHA İYİ İFADE EDEBİLİRSİN...
1-) RESULULLAH'A İTAATİ İNKAR
2-) SÜNNET-İ SENİYYE'Yİ İNKAR
3-) SALAVAT-I ŞERİFEYİ İNKAR
4-) ŞEFAATİ İNKAR
5-) KABİR VE TÜRBE DÜŞMANLIĞI
6-) ALLAH'IN VELİ KULLARINI İNKAR

adams77

Kanalizasyoncu
"Resul'üm! Biz sana da Kur'an'ı indirdik ki, kendilerine indirileni insanlara açıklayasın." buyuruluyor. (Nahl: 44)

Selam

bu çeviri size mi ait? orijinal metni getirin üzerinde konuşalım olur mu!!

o zaman peygamber 'den başkası kur'an 'ı insanlara açıklayamaz!!

adams77

Kanalizasyoncu
"O kendiliğinden konuşmamaktadır. Onun konuşması, ancak kendisine bildirilen vahiyden başka bir şey değildir." (Necm: 3-4)

Tekrar selam

bakın kelimelere dikkat etmez iseniz anlamları ve manaları çok farkı bir cümle olarak karşınıza çıkar aynen yukarıda meal verdiğiniz ayetteki gibi

alitufan2003

Profesör
Selam

bu çeviri size mi ait? orijinal metni getirin üzerinde konuşalım olur mu!!

o zaman peygamber 'den başkası kur'an 'ı insanlara açıklayamaz!!

Bu çeviri tabii ki benim değil..
Kime ait meal'leri getirince sizce kabul görecek???
Yaşar Nuri ÖZTÜRK ve ahalisinin mi????

ELMALILI MUHAMMED HAMDİ YAZIR
'ın meali:

* "Ey Peygamberim! Sana da Kur'ân'ı indirdik ki, insanlara vahyedileni açıklayasın"
(NAHL:44)

* "O(nun konuşması kendisine ) vahyedilenden başkası değildir" (NECM:4)

adams77

Kanalizasyoncu
Bu çeviri tabii ki benim değil..
Kime ait meal'leri getirince sizce kabul görecek???
Yaşar Nuri ÖZTÜRK ve ahalisinin mi????

ELMALILI MUHAMMED HAMDİ YAZIR'ın meali:
Ey Peygamberim! Sana da Kur'ân'ı indirdik ki, insanlara vahyedileni açıklayasın.(NAHL:44)

O(nun konuşması kendisine ) vahyedilenden başkası değildir.(NECM:4)

orijinal metni getirin üzerinde konuşalım ayetin arapçası ile yani

alitufan2003

Profesör
orijinal metni getirin üzerinde konuşalım ayetin arapçası ile yani

Şimdi bu konuda ehl-i sünnetin temel başvuru yaptığı büyük tefsir alimlerini bir kenara bırakacağız...
Senin derya ilmine başvuracağız...
Eeee hadi kırmayalım seni...
Hadi ilminle bizi aydınlat...

بِالْبَيِّنَاتِ وَالزُّبُرِ وَأَنزَلْنَا إِلَيْكَ الذِّكْرَ لِتُبَيِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إِلَيْهِمْ وَلَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ

ama ben baştan şunu söyleyeyim..
senin yapacağın tefsirin kimlerin ki ile aynı olduğunu buradan aynı zamanda ilan edeceğim...
Malumun ilanı olacak....
Hadi bekliyorum...

adams77

Kanalizasyoncu
Şimdi bu konuda ehl-i sünnetin temel başvuru yaptığı büyük tefsir alimlerini bir kenara bırakacağız...
Senin derya ilmine başvuracağız...
Eeee hadi kırmayalım seni...
Hadi ilminle bizi aydınlat...

بِالْبَيِّنَاتِ وَالزُّبُرِ وَأَنزَلْنَا إِلَيْكَ الذِّكْرَ لِتُبَيِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إِلَيْهِمْ وَلَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ

ama ben baştan şunu söyleyeyim..
senin yapacağın tefsirin kimlerin ki ile aynı olduğunu buradan aynı zamanda ilan edeceğim...
Malumun ilanı olacak....
Hadi bekliyorum...

Kusura bakma pardon ben hata ettim özür dilerim kafanı kuma gömdüğünü bilmiyordum.

alitufan2003

Profesör
Kusura bakma pardon ben hata ettim özür dilerim kafanı kuma gömdüğünü bilmiyordum.

"Peygamber'e itaat edin ki rahmete erdirilesiniz." (Nûr: 56)

Resulullah Aleyhisselâm'a itaat etmek, getirmiş olduğu esasların hepsini kabul etmeyi, Sünnet-i seniyye'sine sımsıkı sarılmayı, ahlâkı ile ahlâklanıp edebiyle edeplenmeyi gerektirir.

Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime'sinde buyurur ki:

"Resul'üm! Onlara söyle: Eğer Allah'ı seviyorsanız bana tâbi olun ki, Allah da sizi sevsin." (Âl-i imrân: 31)

"Resulullah size ne verdiyse onu alın, neyi yasak ettiyse ondan sakının."
(Haşr: 7)

Siz bu emr-i ilâhî'Llere uyup Resulullah Aleyhisselâm'ın yolunda mısınız, yoksa İbn-i Teymiye'nin, İbn-i Abdülvehhâb'ın yolunda mısınız?

çelebiler

Kıdemli Üye
O zaman karşındakini budiste benzetme.

çelebiler Nickli Üyeden Alıntı Emin ol ki Budistler de aynı senin söylediğin gibi emin oldukları için inançlarını sorgulamıyorlar.

Kızma canım eni budist yerine koymuyorum elbetteki ama din sadece Allah'tan gelen bilgi ile oluşmalı.Buna dikkatini çekmek istiyorum.

lafons7275

Kıdemli Üye
Kızma canım eni budist yerine koymuyorum

Nasıl ki sen inancını sorgulamıyorsun, ben de sorgulamıyorum. Budistler de sorgulamıyor.

Bu sebeple budistler üzerinden bana yaptığın benzetme sırf laf olsun torba dolsun şeklinde oldu.

"Geyik muhabbeti" diye bir başlık açmışlar senin gibiler için.

çelebiler

Kıdemli Üye
Nasıl ki sen inancını sorgulamıyorsun, ben de sorgulamıyorum. Budistler de sorgulamıyor.

Bu sebeple budistler üzerinden bana yaptığın benzetme sırf laf olsun torba dolsun şeklinde oldu.

"Geyik muhabbeti" diye bir başlık açmışlar senin gibiler için.

Ben çok sorguladım.Onun için sorgulamıyorum.

Bugünlerde Kuran'a uyduklarını söyleyenlerin aslında Kuran'da bize bildirildiği gibi "elleriyle yazdıkları kitaplara" uyduğunu görüyor,bunun nedenini sorguluyor ve tüm arkadaşlarımı hadislere ve tüm uydurmalara uymamaları konusunda uyarıyorum.

Şunu da söyleyeyim tarikat ve cemaatlerde yetişmiş insanlara orada anlatılanların yetmediğini ,fıtratlarına ters geldiğini görüyorum.Sadece Kuran'a inanmamız gerektiğini anlatınca gayet makul karşılayıp kabul ediyorlar.Sanki herkes bir kıvılcım bekliyormuş.

Bazılarıda akıllarına yatsada korktuklarını söylüyorlar.

Bence sen de korkma Allah'ın sözlerine uydurmaları karıştırma.