Kütüphanemizde Hangi Kitaplar Var?

Verda

Gales
Bana hediye edildi güzel bi meal evet.

Kaptan

Mecra Yazarı
Bana hediye edildi güzel bi meal evet.

iyi bir meal oldugu konusunda icma var gibi gibi
"tarihselci" kimligi disinda güzel ve yerinde sohbetleri var
hele bir sohbeti var ki aklimi allak bullak etti
bizzat yüzyüze sohbet etme imkanim oldu

giresunlu ünlüler; mustafa öztürk :)

Verda

Gales
Yahu bu karadenizden ne kadar cok hoca çıkıyor. Allak bullak eden konu neydi ki?

Kaptan

Mecra Yazarı
Yahu bu karadenizden ne kadar cok hoca çıkıyor. Allak bullak eden konu neydi ki?

bayraktar bayrakli, mehmet okuyan,

giresunlu; yasar nuri, aziz nesin, hulki cevizoglu, emine senlikoglu, cübbeli ahmed :)

tefsirin halleri adli bir sohbeti vardi, tam 2,5 saat
yattigimda herhalde sabahin ucuydu
kafam allak bullak olmustu

bütün görüs sahiplerinin kuran'dan delil bulma noktasinda bir sikintilari varmi? yok
peki neden bu böyle? kuran hasa spekülasoyna acik bir metin midir

ve bunun üzerine gelisen bir sohbet ve bende biraktigi kafa karisikligi

Yahayy

Kıdemli Üye
bayraktar bayrakli, mehmet okuyan,

giresunlu; yasar nuri, aziz nesin, hulki cevizoglu, emine senlikoglu, cübbeli ahmed :)

tefsirin halleri adli bir sohbeti vardi, tam 2,5 saat
yattigimda herhalde sabahin ucuydu
kafam allak bullak olmustu

bütün görüs sahiplerinin kuran'dan delil bulma noktasinda bir sikintilari varmi? yok
peki neden bu böyle? kuran hasa spekülasoyna acik bir metin midir

ve bunun üzerine gelisen bir sohbet ve bende biraktigi kafa karisikligi

Eğer yüzyüze konuşmasından bahsetmiyorsan, tefsirin tarihsel sürecini işlediği bir dizisi vardı ondan bahsediyorsak aynı sohbetleri ben de dinledim.
Mustafa Hoca çok Realist bir adam.
Nasıl diyeyim, mesela basit bir örnek, evrim bugün bizim gibi 3.sınıf teolojik davranışlar sergileyen
ülkelerde amanııın öcü, kafir, pis ateist yaftasıyla eşdeğer gibi algılansa da bir ilahiyat, bir tefsir profesörü düşünün ki
evrimci diye tanımı yapılan her hangi bir deist ya da ateistten daha fazla evrimin Kur'anda işaret edildiğini, Allah'ın açıkca vurguladığını anlatmak için çabalasın,
bundan da kim hakkımda ne düşünecek diye zerre kadar kaygı duymasın.

Allah'ın Kur'anı vahyettiği dönemdeki toplumun algısına göre nasıl bit text kullandığını çatır çatır tüm gerçekliği ile hayal peşinde koşanların yüzlerine çarparcasına
çok anlatmışlı vardır. Mesela Onlara ölüler demeyin ayeti, salavat ayeti vs gibi...

Yani elindeki metni realize etmek için, güne indirmek için , içine anlam dediğimiz şeyi katabilmek için çaba harcayan bir adam.
Etiketleri ve ritüelleri çok önemsemediği için aykırılıkla sivrilmemek adına kendini hep gelenekselin içinde göstermeye çalışması,
birden ananevi yaklaşıma yıkıcı bir yaklaşım göstererek itici olmak istememesine bağlıyorum ben, aslında çok aykırı ve realist bir adam.

Geleneği de, kendini de çok sık sorguluyor, tefsiri ait olduu çağın siyasi ve insan kalitesi paralelinde ele alışı çok kaliteli ve gerçekçi,
bir meselede Taberi'den girip, Razi'den çıktığında olayın vehametini çırılçıplak seriyor zaten, sonra ne diyeceğiz şimdi bu duruma, bu saçmalığı nasıl açıklayacağız
pozisyonuna kadar getirip soruyor bile kendi kendine...

Bu durumda çoğu zaman her aslında akıllı-zeki-tutarlı ama gelenekçi görünenin yaptığı tipik "Pascal Kumarı" tavrını takınıyor ve,
bi yerde "aman abi gelenek bozulmasın o şöyle dursun" diyor, en hoşuma gitmeyen tutumu bu olsa da, takip edilesi bir abimiz, kaçırmıyoruz efem,sayılı değerlerden biridir.
Oturmuş lehçesi de samsun-ordu-giresun arası gidip geliyor hemen belli ediyor kendini, bu da ayrı bir sempatiklik göstergesi.
@Kaptan dinlemesi çok zor ve çetrefilli olsa da Ali Akın ve Mikail Bayram'ı tavsiye ederim bazı teşhisler açısından.

Kaptan

Mecra Yazarı
iyi de yahayy cok asiriya gidip isi safsataya kadar vardirabiliyor
diyor ki; vahyin inzal keyfiyeti, kuran'in hz peygamber'e mana ve mefhum olarak initkal ettigi, dolayisiyla onun tarafindan arap dilinin kaliplarina döküldügü ??? yönündeki görüsle ayni istikametteyim diyor ve ekliyor Allah-peygamber iletisiminin nasil gerceklestigi gizemli bir konudur. bu gizem ve sir perdesini kaldiracak verilere sahibim ve aslinda bir kanaatim de var ama zamanin ruhu falan diyerek belli ki gelecek tepkilerden cekindiginden paylasmak istemiyorum diyor.

Allah'in bir beserle kelam etmesi olur mu olmaz mi ...falan filan
pekala vahiy nasil gerceklesmis

diyorum ya is safsataya variyor
gelsin soracam zaten, herseyi bu kadar sorgulamanin irdelemenin anlami var mi yahu

Yahayy

Kıdemli Üye
iyi de yahayy cok asiriya gidip isi safsataya kadar vardirabiliyor
diyor ki; vahyin inzal keyfiyeti, kuran'in hz peygamber'e mana ve mefhum olarak initkal ettigi, dolayisiyla onun tarafindan arap dilinin kaliplarina döküldügü ??? yönündeki görüsle ayni istikametteyim diyor ve ekliyor Allah-peygamber iletisiminin nasil gerceklestigi gizemli bir konudur. bu gizem ve sir perdesini kaldiracak verilere sahibim ve aslinda bir kanaatim de var ama zamanin ruhu falan diyerek belli ki gelecek tepkilerden cekindiginden paylasmak istemiyorum diyor.

Allah'in bir beserle kelam etmesi olur mu olmaz mi ...falan filan
pekala vahiy nasil gerceklesmis

diyorum ya is safsataya variyor
gelsin soracam zaten, herseyi bu kadar sorgulamanin irdelemenin anlami var mi yahu

Arkadaş bırak birileri de sorgualsın, septik davransın, adı da bilim adamı olsun.
Hak Allah'ın adı değim mi abi, gerçek bizatihi Allah'ın ayeti, muradı diye görüyorum ben.
Bir fert, şahıs kim olursa olsun, kimden, hangi etiketten olursa olsun, art niyetsiz olarak gerçeğin,
hakkın ortaya çıkması için çalışıyorsa yaptığı iş taktir edilmeli, o gerçek gerçekten gerçekse, haksa dönüp dolaşıp bir gün yerini bulacaktır.
Dinli olsun, dinsiz olsun İnsan fıtrat olarak muhafazakardır zaten, statiktir, çoğunluk hep doğru bildiğinin eşelenmesinden, rahatının bozulmasından,
düzenin değişmesinden hoşlanmaz, nasıl Galileo bir zamanların algısında din düşmanı , milyonlarca insan içinden saçmasapan bir iddia ile çıkmış bir adam olarak görülüyorken şimdi bilimin, cesaretin ikonu oldu ise başka şeyler de olabilir...

Burdan Mustafa Öztürk tüm görüşünde isabetli, öyledir falan diye demiyorum, bırakalım insanlar artniyetli değilse, samimi ise araştırsınlar didik didik etsinler.

Kaptan

Mecra Yazarı
Arkadaş bırak birileri de sorgualsın, septik davransın, adı da bilim adamı olsun.
Hak Allah'ın adı değim mi abi, gerçek bizatihi Allah'ın ayeti, muradı diye görüyorum ben.
Bir fert, şahıs kim olursa olsun, kimden, hangi etiketten olursa olsun, art niyetsiz olarak gerçeğin,
hakkın ortaya çıkması için çalışıyorsa yaptığı iş taktir edilmeli, o gerçek gerçekten gerçekse, haksa dönüp dolaşıp bir gün yerini bulacaktır.
Dinli olsun, dinsiz olsun İnsan fıtrat olarak muhafazakardır zaten, statiktir, çoğunluk hep doğru bildiğinin eşelenmesinden, rahatının bozulmasından,
düzenin değişmesinden hoşlanmaz, nasıl Galileo bir zamanların algısında din düşmanı , milyonlarca insan içinden saçmasapan bir iddia ile çıkmış bir adam olarak görülüyorken şimdi bilimin, cesaretin ikonu oldu ise başka şeyler de olabilir...

Burdan Mustafa Öztürk tüm görüşünde isabetli, öyledir falan diye demiyorum, bırakalım insanlar artniyetli değilse, samimi ise araştırsınlar didik didik etsinler.

ben ayni fikirde degilim abi
bir yanda toplumu batildan hakka dönüstürebilecek, geleneksel algiyi yikabilen bir söylemde bulunurken ve bunlar hatiri sayilir bir kitleyi olusturmaya baslamisken diger yandan ucuk-kacik fikirlerle bunlari harmanlamaya kalkismak kafalarin karismasina ve inandiriciliklarini kaybetmesine sebebiyet veriyor.
kaybettikleri gibi "iste kurancilar böyle, reformist bunlar, tipik hadis inkarcilarin hezeyanlari, yerli oryantalistler" seklinde etiketlerle asil mesele örtbas edilmeye calisiliyor

Yahayy

Kıdemli Üye
ben ayni fikirde degilim abi
bir yanda toplumu batildan hakka dönüstürebilecek, geleneksel algiyi yikabilen bir söylemde bulunurken ve bunlar hatiri sayilir bir kitleyi olusturmaya baslamisken diger yandan ucuk-kacik fikirlerle bunlari harmanlamaya kalkismak kafalarin karismasina ve inandiriciliklarini kaybetmesine sebebiyet veriyor.
kaybettikleri gibi "iste kurancilar böyle, reformist bunlar, tipik hadis inkarcilarin hezeyanlari, yerli oryantalistler" seklinde etiketlerle asil mesele örtbas edilmeye calisiliyor

Abi işte o uçuk kaçık dediğin fikirleri bile adam aslında gerçek dediği şeye ulaşmak için samimiyetle yapıyor, didikliyorsa, saygı göstermek gerek,
yok kartvizitini doldurmak adına yapıyorsa geçelim gitsin.
Bu neyle ortaya çıkar varsa da delili, karinesi ortaya koysun, okuyalım görelim.
Yoksa bu benim algım, ben böyle inanmak, anlamak istiyorum diyorsa, bir teori ortaya koymaktan çok, şahsi bir inanç olur ancak.
Allah'a kulak verirsek,
İnanan da inkar eden de bir delil üzere, bir huccet üzere inansın diyor, huccet önemli.

ALI25

Kıdemli Üye
Elimde ki kitablarin sayisini bilmiyorum tamam olarak dan ve takribende bir rakam verecek de olursam en az olarak da sunu diyeyim 2000 kitab var cok sukur yüce rabbime.

Kaptan

Mecra Yazarı
Elimde ki kitablarin sayisini bilmiyorum tamam olarak dan ve takribende bir rakam verecek de olursam en az olarak da sunu diyeyim 2000 kitab var cok sukur yüce rabbime.

bütün kitaplar bir tek kitabi anlamak icindir

eyup sabrim yok benim
yusuf degilim kuyuda ...
burayi takma kafana mirildaniyordum, konuyla alakasi yok yani :)

ALI25

Kıdemli Üye
bütün kitaplar bir tek kitabi anlamak icindir
Bak dikkat ettin mi sen ve adams ve celebiler putkiran ayni kafandansiniz daha burda kimlerde var ise bütün kitablar bir tek kitab icin dir her sey de vede her seyide direk ilkönce ona getirirsiniz sizin icin bu böyle oluyor derim.

ALI25

Kıdemli Üye
eyup sabrim yok benim yusuf degilim kuyuda.burayi takma kafana mirildaniyordum, konuyla alakasi yok yani:)
Allah sana yardim etsin ve basiret de versin vede sana ilmin ile amil de kilsin derim insallah ve kimse sana sabirli ol da demiyor sana yakisan tek ol vede olman gerektigi gibi de ol buda bir kafi olur.

lafons7275

Kıdemli Üye
Bak dikkat ettin mi sen ve adams ve celebiler putkiran ayni kafandansiniz daha burda kimlerde var ise bütün kitablar bir tek kitab icin dir her sey de vede her seyide direk ilkönce ona getirirsiniz sizin icin bu böyle oluyor derim.

çelebiler de küstü foruma. 3 gün ceza aldı bi daha gözükmedi.