Ladikli Ahmet Ağa'nın arkadaşı Nesimi hazretleri

Abd-

Üye
ZAHİREN YİNE ZALİME KARŞI MAZLUMUN YANINDA OLMAYA ÇALIŞIRIM ...

Böyle anlatırsan o zaman sana kısmen katılırım Amenna ve sadakna Allahın cezası adaletindendir

fakat anlattığın şey (manevi mudahele var diyor bi insan ) bizlere buraları gayb

Amena gayba iman etmişiz ...

Fakat bize düşen şeriat zahire göre hükmeder

Zahiren CİHAD FARZSA tüm dünya mazlumlarının yanında en azından dua larımızla ve bugzlarımızla taabi buda bu zamanki azgınlıklara vahşetlere yetmiyorya ...

Verdiğin listede tek itibar etmediğim kişi Said Nursidir...
Cevabınız için teşekkür ederim. Özel mesaj gönderebilmeye başladığımda size özel mesaj ulaşacağım.

Yetim

Kısıtlı Erişim
Osman Nuri Topbaş :
"...İstanbul'Un fethi:
Rivâyetlere nazaran, fetih esnâsında, tasavvufta himmet ve tasarruf diye ifade edilen mânevî tecellîler de yaşanmıştır. Gönüllerden taşan samimî duâlara ilâveten fethin her merhalesinde bilfiil bulunan Allah dostları olmuştur.
Bunun yanısıra çok uzak memleketlerde bulunan «evliyâullah»tan da fethe mânen ve bedenen iştirak edenler vardır. Meselâ zamanın kutbu Ubeydullah Ahrâr -kuddise sirruh- Hazretleri bunlardan birisidir. Torunu Hâce Muhammed Kāsım şöyle nakleder:Ubeydullah Ahrâr Hazretleri, perşembe günü öğleden sonra ânîden atının hazırlanmasını emretti. Atına binip süratle Semerkant’tan dışarı çıktı. Talebelerine;
«–Siz burada oturunuz!..» buyurdu.
Mevlânâ Şeyh adı ile mâruf bir talebesi, kendisini bir müddet takip etti. Ubeydullah Ahrâr Hazretleri’nin; atının üzerinde bir sağa, bir sola meylinden sonra kaybolduğu haberini verdi. Ubeydullah Ahrâr Hazretleri bir müddet sonra döndü. Talebeleri, heyecanla bu ânî yolculuğun hikmetini sordular. O da;«–Türk sultanı Mehmed Han, benden istiâne etti; yardım diledi. Ben de O’na yardım etmeye gittim. Allah Teâlâ’nın izni ile zafer kazanıldı…» buyurdular.”
Horasan’dan gelip İstanbul fethine iştirak eden Pîr Ubeydullah Ahrâr’ın oğlu Hâce Abdülhâdî şöyle anlatır:İstanbul’a gittiğimde Sultan II. Bâyezid, babam Ubeydullah Ahrâr’ın şekil ve şemâilini şu şekilde tarif etti:
“–Babam Fatih anlattı: Fethin en şiddetli zamanında Rabbim’e ilticâ ederek, zamanın kutbunun imdada yetişmesini istedim. Şu şu vasıfta, bir beyaz atın üzerinde karşıma geldi;«–Korkma! Zafer senindir!..» buyurdu.O pîre;«–Küffâr askeri çok fazla!..» dedim.
O da bana cübbesini açarak;«-İçine bak!» dedi.Hayretle cübbesinin yeninin içinden sel gibi akan bir ordu gördüm:«–Bu ordu sana yardıma geldi…» dedi.Devam etti:“–Şimdi şu tepenin üzerinden üç defa «kös»e tokmak vur! Ve bütün askere hücûm emrini ver!” buyurdu.Ben de aynen öyle yaptım. O pîr de, ordusu ile hücuma iştirak etti. Feth-i mübîn gerçekleşti…”Velhâsıl Fatih’in, fetih sırasında cümle evliyânın rûhâniyet ve istiânesinden müstefîd olduğu tarihî bir vâkıadır.Bütün bunlar göstermektedir ki, Allâh’ın yardımı geldiği zaman, olmazlar olur hâle geliyor ve ilâhî teyidle birlikte maddî-mânevî bütün hârikulâde sebepler sıralanıveriyor."
http://www.osmannuritopbas.com/fethin-manevi-yonu.html

Ubeydullah ahrar hazretleri zamanın siyasi dehası Allah razı olsun Alanyalı 07

Yetim

Kısıtlı Erişim
Bu başlığa Binaen Ladikli Ahmet ağa hazretleri gibi Manavi sahanın savaşçılarını Allah BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN...

hirahos

Kıdemli Üye
AVAM kelimesini...

Allah CC ın bir kuluna bir peygamberinden çok ilim vermesi o kulun bir peygamberden daha yüksek makamda olduğunu göstermez

Aslında abi sen meramını izah etmişsin. Burda gerçekten Verdanın hatası var. Yazının gidişatı, öğrenmek için değil AÇIK ARAMAK için soran bir yöneticiyi gösteriyor. Kendince açığı bulunca da izahı bile dinlemiyor. Bunca zamandır TASAVVUFA ÇATMAK İÇİN kullandığı açık da bu yani...

Burda kötü niyetli davranmış. Ortalama akla sahip her insanın ayıplayacağı bir davranış sergilemiş verda... Allah onu ıslah etsin. Diğer yöneticiler kendisine çok zekidir diyorlardı. Çok zeki ama, iş İNKARA geldi mi zeka bir kenara.

Şu yazdığımızdan başka bu konuda ne bir mesajımız var ne de bir beğenimiz... Bu da haberimiz olmadığının delilidir.

@Ahmet, @Enes @Erdem

Yöneticinin hakaret etme, iftira atma gibi bir lüksü var mı?

http://www.ihvanforum.org/showthrea...üment-Özkan)&p=1527763&viewfull=1#post1527763

ve buna bakınız

Ehli sunnet kalesi sn demegog Hirahos bu söze siz o gun de karsi cikmadiniz ki simdi de birsey soyliyeceginizi zaten sanmam sekil a da görüldüğü gibi bi şekilde süzülür gidersiniz..

Verda

Gales
Evet Hz. Musa AS ı kapsamıyor

Çünkü O bir peygamberdir. Onun görevi başkadır

Hızır AS is başkadır

Onun görevi makamı itibarı ile bambaşkadır

Aynı Hızır AS gibi Allah CC emirlerini yerine getirmek için insanlar arasından görevli kişiler seçmiştir

Bence değil

Bence Musa AS bizim gibi Avam kesimi temsil ederken, Hızır AS ise Allah CC tarafından görevli, makam mertebe sahibi kimseleri kapsıyor

Bir başka düşünceye göre ise Musa AS şeriat ehlini, Hızır AS ise tasavvuf ehlini kapsıyor

Vayy benden önce davranıp konuyu bulmuşsunuz azminize hayran kaldım =)

Şimdi dünden bu yana yazılanlara şöyle bi göz attım da söz konusu cümleye öncelikle kısmi tepkiler gelmiş olmasına rağmen sonrasında kabul görülmüş ve bi tek avam kelimesine biraz serzenişte bulunulmuş onu da kendi aralarında sözde tevil ile halletmişler ve dahi benim de o noktaya değindiğim söylenmiş miş miş miş..Arkadaşlar benim bu sözü gündeme getirmem sizin her daim kendinizle çelişen inancınızı açığa çıkarmaktır bu sözü hepiniz de benimsiyorsunuz fakat bunu açıkca ifade eden sadece sn Son fedai olmuştur, geçmişte de kendisine teşekkür etmiştim zaten, sizler veli saydığınız kişilere peygamberlerden daha farklı ve fazla bir şeyler verildiğini iddia ediyorsunuz oysa Allah bize peygamberlerin yaşantılarını hep örnek verir evet o olayda peygamber insanı temsil eder fakat hızırın bilgisinin bir takım insanları kapsadığını söylemeniz ise sizin kuruntunuz olup Allah'a yalan isnad etmekten başka bir şey değildir Allah'a yalan isnad eden kimseden daha zalim kim olabilir!? peygamberleri melekleştirirken veliler nazarında avam görmeniz trajıkomik bir vakadır.

Sn Hirahos konuya dair tartışmalarda çıkmaza girdiğinizde beni yöneticilik vasfımla vurmaya çalışmayın lütfen, demegog bir hakaret değildir sizi de oldukça güzel ifade ediyor başka bir konudaki mesajları farklı sunmanız da buna delildir, neden bu sözü gündeme getirdiğimi zaten açıkladım Lafons ve sizin o zaman ki bu konuya yaklaşımlarınızı da çok iyi hatırlıyorum ve bu söze itiraz edecek bir tarik ehli var mı bunu da merak ediyorum?

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
hızırın bilgisinin bir takım insanları kapsadığını söylemeniz ise sizin kuruntunuz olup allah'a yalan isnad etmekten başka bir şey değildir allah'a yalan isnad eden kimseden daha zalim kim olabilir!? Peygamberleri melekleştirirken veliler nazarında avam görmeniz trajıkomik bir vakadır.
miş miş miş

talib

Kıdemli Üye
Tekrar okuyun inşaallah. Biz okuduk. Hep dünyevi konular ruhumuzu daraltıyor, bakın neler var neler. Sorgu ne kadar ince ve hassas olacak...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Tekrar okuyun inşaallah. Biz okuduk. Hep dünyevi konular ruhumuzu daraltıyor, bakın neler var neler. Sorgu ne kadar ince ve hassas olacak...

sorgusuz girmekten başka çaremizmi var....diyeceksinki nasıl bir şey dedin abi,,, bende diyeceğimki, ya kardeş, bize sorgu yapılsa, daha ilk soruda takılmazmıyız, bu neyin sorgusu...." Yarabbi, hak etmeyenlerin en başında geliyorken ben, eğer sorguya çekersen, zaten ilk soruda takılırım,,, Yarabbi, dostlarının hürmetine, rahmetinle, bizi sorguya suale çekme"....

ihvanistanbul

AkhenAton
Eli boş gidilmez, gidilen yere
Boş gelmedim Rabbim günah getirdim...

günahı sevaplara çeviren Rabbim var. Yeter ki affetmek murad etsin.

Bir gün bir bedevi Efendimiz sav.in huzuruna gelir. Sorar :"ya Rasulullah mahşerde insanları sen mi hesaba çekeceksin yoksa Allah mı?" Efendimiz sav. "Allah" der. Bedevi güler. Niçin güldüğü sorulduğunda "Kerim olan Rabbin hesabı kolay olur" der. Efendimizde bedevi fakih oldu buyurur.

Rabbimiz cümlemize keremiyle muamele eylesin.