Mehdi hazretlerinin zuhur tarihi...

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Birinci cümlede, Mehdi'nin siyaset yapmayacağı ve iman hakikatlerine çalışacağı yazıyor

İkinci kısımda ise, Mehdi'nin hilâfet-i Muhammediye (a.s.m.) cihetindeki saltanatı olacağı yani siyaset yapacağı ve iman vazifesi yapmaya vakit ve hâlinin müsade etmeyeceği yazıyor.

Üçüncü kısımda ise siyaset vazifesi olacağı yazıyor.

Ben bu kısımları bir türlü çözemiyorum. Mehdi, siyaset yapacak mı? Yapmayacak mı? Sadece iman vazifesi mi yapacak? Yoksa tam tersi siyasetteki vazifesiinden dolayı iman vazifesini yapmayacak mı?

Herkes görüşünü yazarsa beraber çözmeye çalışalım

Hadislerden ve alimlerin/evliyanın sözlerinden anlaşıldığı kadarıyla

1. Mehdi AS ın ilk vazifesi islam içerisindeki bidatlari ortadan kaldıracak. Said Nursi KS ın sözündeki islam hakikatlerini açıklayacak. Tahminimce şeriat ve tarikatın aynı şey olduğunu isbat edip bidat cemaatleri, mezhepleri kaldıracak. Bunu yaparken siyaset yapmayacak

2. Görevinin ikinci kısmında Melheme-i Kübra denilen büyük savaşı gerçekleştiren komutan olacak. Komutan olması dolayısıyla siyaset yapacak

3. Savaştan sonra kendi bağlılarını yöneten bir nevi devlet başkanı gibi olacak. Dolayısıyla siyaset yapacak

Yani Said Nursi KS ın siyaset yapacak/yapmayacak demesi aynı zamanda siyaset yapacak/yapmayacak değil. Bir zaman siyaset yapmayacak, sonra siyaset yapacak manasında diye anladım.

Gerçeği elbette Allah CC bilir247

talib

Kıdemli Üye
Tabi ki bazı hadisi şerifler tevil ile anlamak mümkündür ama bunu yaptığımız zamanda ortaya Nursi merhum çıkmaz. Bir de tevile ihtiyaç duymayan hadisi şerifler vardır, neden bunları yazmaktan ictinâb ediyorsunuz. Tevil hadi yoruma açık ama yoruma açık olmayanlar da Nursi merhumla hiç alakası yok. Adı adına uymaz, tadı tadına! Zahiri özellikleri neredeyse hiç benzememektedir Efendimiz aleyhisselama. Nursi hazretleri kürt ırkındandı ve onlara benzerdi doğal olarak. Herkes kendi kavmine benzer, siz Efendimiz aleyhisselama benzer diyebiliyor musunuz fiziksel özellikler olarak da...

Abdullah b. Harris şöyle der: "Hz. Mehdi (as) kırk yaşında iken kıyam edecek ve (görünüş bakımından) İSRAİLOĞULLARINA BENZEYECEKTİR." (Kitab-ul Havi li'l Feteva, cilt 2, s. 135)

UZUN ÖMÜRLÜ ve genç yüzlüdür.... (Kemalüddin, s. 625 ve Müntehabül Ezhar, 2. cilt, s. 284)

(Hz. Mehdi (as)'nin) Sakalı bol ve sık olacaktır. (El-Kavlu’l Muhtasar Fi Alamatil Mehdiyy-il Muntazar, s. 23)

(Hz. Mehdi (as)'nin) Sakalı sıktır. (Kıyamet Alametleri, Berzenci, s. 163)

... (Hz. Mehdi (as)'nin) Siyah saçlıdır. Siyah sakallıdır. (Mer’iy b. Yusuf b. Ebi bekir b. Ahmet b. Yusuf el-Makdi’si “Feraidu Fevaidi’l Fikr Fi’l İmam El-Mehdi El-Muntazar”)

... (Hz. Mehdi (as)'nin) Yüzünün nuru, saçının, sakalının ve başının siyahlığı üzerine gün gibi parlar ve ona yücelik verir. (Ukayli “En-Necmu’s-sakıb fi Beyanı Enne’l Mehdi min Evladı Ali b. Ebi Talib Ale’t-Temam ve’l kamal”)

Hz. Mehdi (as), gür sakallı... (Mer’iy b. Yusuf b. Ebi bekir b. Ahmet b. Yusuf el-Makdi’si “Feraidu Fevaidi’l Fikr Fi’l İmam El-Mehdi El-Muntazar”)

O, açık alınlı, KÜÇÜK BURUNLU... (Muhammed B. Resul Al-Hüseyni El Berzenci, "Kıyamet Alametleri" Pamuk Yayınları, Trc. Naim Erdoğan, s. 163)

İmam Ahme Ebu Ya'la, Semuyeh, Ziyaü'l-Makdisi el-Muhtare'de Ebu Said (ra)'dan rivayet ettiklerine göre Hazreti Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: "Ehli beytimden saçı düzgün, alnı açık, BURNU MUNTAZAM BİR KİMSE (HZ. MEHDİ (AS)) ..." (Muhammed bin Salih ed-Dimaşki, Peygamber (sav) Külliyatı, s. 202)

Ahir zamanda bir halife olacak, malı sayıp hesap etmeden taksim edecektir.(Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, sf. 15)

Emirlerinizden bir emir olacak ki, malı saymayacaktır. Birisi ondan mal istediğinde, "Al" der. O da elbisesini yayar ve o da doldurur.(Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, sf. 15)

talib

Kıdemli Üye
Saidi Nursi hazretlerinin çok daha fevkinde o asırda zatlar vardı. Her gün Hızır aleyhisselam ile görüşen zatlar vardı. Peygamber efendimiz ile Divan toplantılarında görüşebilen ricalul gayb erenleri vardı. Bunların hiçbiri onun hakkında Mehdi dememiştir. Demek ki ne Efendimiz aleyhisselamın ne de O'na yakın zatların Mehdi'den haberi olmamış, nurcu büyükleri bunu bilmiş :) Bunların maneviyattaki dereceleri zikrettiklerimin yanında nedir acaba!? Efendimiz aleyhisselamı rüyada gördüm diye kendini satanların yanında, Efendimiz aleyhisselam ile cismen görüşebilen zatları aynı kefeye koyup, söz hakkını bir de onlara mı verelim!? Komedi vesselam!

Mehdi aleyhisselam dünyada olabilir de şu an ama bunu varsa bir kaç erbabı haricinde bilen yoktur. Ya da daha gelmedi.

talib

Kıdemli Üye
İşte size Mehdi(!) :)

Rus mistik Grigori Rasputin (1869-1916) da ilk olarak on kişi tarafından zehirlendi, fakat ölmedi. Daha sonra tabancayla vuruldu, ölmedi arkasından üç defa daha vuruldu yine ölmedi, inanılmaz dövüldü ve boğulmak istendi ama hiçbirisinde ölmedi. Rasputin en sonunda bir kasabada huzur içinde yaşadı ve eceliyle öldü.

ensonhaber

kulcoşkun

Paylaşımcı
Uçak gemisine ihtiyaç yok çünkü savaş hemen dibimizde olacak.

Uluslararası füzeye gerek yok çünkü savaş dibimizde olacak.

Uzay teknolojisine ihtiyaç yok çünkü savaş uzayda değil dünyada olacak

Dibimizde olacak savaş için uluslararası füzeyi ne yapacağız? Hemen yanımızda savaşırken dünyanın öbür ucunu mu bombalayacağız

Dibimizde olacak savaş için uçak gemisini ne yapacağız? Dünyanın öbür ucuna savaş uçağı mı göndereceğiz?

Dibimizde olacak savaş için uzay teknolojisini ne yapacağız? Uzayda bir yer mi bombalayacağız?

Velev ki bunlar lazım

Kardeşim, eğer ortada savaş varsa biz de onları yuvalarında vurmamız lazım değil mi?

Sen savaşı kendi topraklarında kabul edersen zaten 1-0 yenik başlarsın

Özellikle, nükleer füzen yoksa ve düşmanında nükleer füze varsa o savaşı kazanman çok zor değil mi? Japonya'ya nükleer bomba atılınca ne oldu?

kulcoşkun

Paylaşımcı
Hadislerden ve alimlerin/evliyanın sözlerinden anlaşıldığı kadarıyla

1. Mehdi AS ın ilk vazifesi islam içerisindeki bidatlari ortadan kaldıracak. Said Nursi KS ın sözündeki islam hakikatlerini açıklayacak. Tahminimce şeriat ve tarikatın aynı şey olduğunu isbat edip bidat cemaatleri, mezhepleri kaldıracak. Bunu yaparken siyaset yapmayacak

2. Görevinin ikinci kısmında Melheme-i Kübra denilen büyük savaşı gerçekleştiren komutan olacak. Komutan olması dolayısıyla siyaset yapacak

3. Savaştan sonra kendi bağlılarını yöneten bir nevi devlet başkanı gibi olacak. Dolayısıyla siyaset yapacak

Yani Said Nursi KS ın siyaset yapacak/yapmayacak demesi aynı zamanda siyaset yapacak/yapmayacak değil. Bir zaman siyaset yapmayacak, sonra siyaset yapacak manasında diye anladım.

Gerçeği elbette Allah CC bilir247

Kardeşim, Mehdi ya siyaset yapacaktır ya da yapmayacaktır diye anlıyorum ben

Ayrıca, Mehdi devlet başkanı olacaksa daha önce paylaştığım hadisteki gibi Mesih'de devlet başkanı olacak. İkisi aynı zamanda nasıl devlet başkanı olabilir?

kulcoşkun

Paylaşımcı
Saidi Nursi hazretlerinin çok daha fevkinde o asırda zatlar vardı. Her gün Hızır aleyhisselam ile görüşen zatlar vardı. Peygamber efendimiz ile Divan toplantılarında görüşebilen ricalul gayb erenleri vardı. Bunların hiçbiri onun hakkında Mehdi dememiştir. Demek ki ne Efendimiz aleyhisselamın ne de O'na yakın zatların Mehdi'den haberi olmamış, nurcu büyükleri bunu bilmiş :) Bunların maneviyattaki dereceleri zikrettiklerimin yanında nedir acaba!? Efendimiz aleyhisselamı rüyada gördüm diye kendini satanların yanında, Efendimiz aleyhisselam ile cismen görüşebilen zatları aynı kefeye koyup, söz hakkını bir de onlara mı verelim!? Komedi vesselam!

Mehdi aleyhisselam dünyada olabilir de şu an ama bunu varsa bir kaç erbabı haricinde bilen yoktur. Ya da daha gelmedi.

Bir gün Bediüzzaman'a manevi bir ortamda ey felaket ve helaket asrının adamı denilmiş

Tabii ki, Bediüzzaman'dan daha büyük zatlar olabilir hatta Hicazda yaşayan Kambur Veli'nin kutup olduğundan bahsedilir. Bu olay şöyle; Bediüzzaman dua eder fakat kabul edilmez sebebi ise Hicaz Velilerinin dualarıdır. Ve bir gün Bediüzzaman haklı çıkar ve Kambur Veli'ye haklı olduğunu söyler, bu Kambur Veli'nin kutup olduğu söylenir. Durum buysa, ve o veliler Bediüzzaman'ı Mehdi olarak görse tabii ki Sahabelerden sonra en üstün olan Mehdi'ye karşı gelmezlerdi diye düşünüyorum

Doğrusunu Allah bilir

Kardeş, çözemediğim bir sorun: Mehdi devlet başkanı olacaksa daha önce paylaştığım hadisteki gibi Mesih'de devlet başkanı olacak. İkisi aynı zamanda nasıl devlet başkanı olabilir?

talib

Kıdemli Üye
O zamanda yaşayan herkes felaket ve helaket asrının adamı.. Başkaları başka dünyanın adamı değildi, herkes o dünyada yaşıyor. “Ey felâket, helâket asrının adamı, senin de reyin var." denmiş. Senden çıkar emirler denmemiş. O toplantıda bulunan erlerden, erenlerden birisi de odur. Nurcular başka kimseyi bilmedikleri için, iki söze, güzel hatıraya hemen tav olabiliyorlar. Olsunlar, mesele değil. Neticede Nursi merhum da velilerdendir ama sonradan bir şey bilmediklerinden, başka yerleri de inkar ediyorlar. Mesela hergün Hızır aleyhisselam ile görüşen, Nursi merhumun da kendisinden yardım istediği Ladikli Ahmet Ağa anlatır:

"Veraseti Nebeviyye makamına ait emaneti devir almak için Mahmud Sami Efendimiz Medine-i Münevvere'ye davet edilmişti. Haberi kendilerine tebliğ etmiştim. Birlikte Adana'dan Ravza'yı Mudahhara'ya dört dakikada yetişmiştik. Bütün ricaller, kutublar orada toplanmışlardı... Hocamda (Hızır aleyhisselam) orada idi.

Makam'ı Rasulullah?dan...

'Evladımız Mahmut Sami Efendiyi varisimiz olarak makamımıza tayin ettik!' emri peygamberiyyesi mühürlü olarak, icazetnamesi kendisine verilir.

Toplanan ricaller ve kutuplar kendilerine hemen orada biat ederler... Medine-i Münevvere'deki Şeyh Ziyaeddin Efendi:

-"Hazâ Kutbu'l-Aktab, Gavse'l-Âzam, Evlâd-ı Rasül" diyerek tasdik etmiş ve kendisine biat etmiştir.

Abdülkadir Geylani Hazretleri İle Görüşmeleri ve Kadiri Tarikatının İhyası

Hac dönüşü, Gavs-el Azam Abdülkadir Geylani (k.s.) Hazretleri ile görüşmüş ve kendilerine:

- Sami Efendi; evlatlarına benim Kadiri dersimi de tarif et ve yolumu ihya et!' diye tavsiye etmiş ve mübarek Sultanım memleketlerine dönünce ihvana Kadiri dersini tarif etmişlerdir.

Asrın Sultanı Mahmud Sami Ramazanoğlu Hz.leri kerâmetlere çok önem vermez, kendisi de gizli hâlleri, mânevî durumları izhar etmezdi.

Yalnız son zamanlarda, Abdullah bin Mes?ud -radıyallahu anh-?ın, Veysel Karânî Hazretleri'nin, Hz. İbrahim -aleyhisselam-'ın, Hz. Cebrail -aleyhisselam-'ın kendisini ziyarete geldiklerini söylemiş ve onların durduğu yeri işaret ederek:

"-Beni oraya indirin, namaz kılacağım!.." demişti.

İşaret ettiği yere seccâdesini yaymış, biz de orada namaz kılışını ve uzun uzun dua edişini haşyetle seyretmiştik. Sonra ev halkı olarak bizler de aynı yerde teberrüken namaz kıldık.

İbrahim -aleyhisselâm- teşrif ettiğinde, kendini:

"-Ben Allâh'ın Halîli'yim." diye takdim etmiş.

Cebrail -aleyhisselâm- da:

"-Ben, Allâh?ın Cibriliyim!" buyurmuş.

Veysel Karânî hazretleri ise:

"-Ben Veysel Karânîyimmm!.." diyerek "mim"i vurgulayarak selamlamış.

Yine son rahatsızlık günleri idi. Dedeme çorba içirecektik. Arkasına yastıklar koyarak onu rahat bir şekilde oturtmak istedik. Her yastık ilavemizde, az daha öne geliyor ve bir türlü yastığa dayanmıyordu. Ben de:

"-Dedeciğim; lütfen dayanın, rahat edin, çorbanızı içirmeye ben yardımcı olacağım." diye dayanması için ısrar ediyordum. Sonunda gözlerime bakarak:

"-Ben kulum, kul gibi yerim." dedi.

Bu hazretin hayatında pek bir şey değildir, daha neler vardır, niceleri vardır. Yani Mehdi aleyhisselam gelse ilk haberdar olacak kişi Sami Efendi hazretleri olurdu. Bunları naklettim, serçeden başka kuş bilmeyenin, başka kuş yoktur demesine benzemesin iş.

talib

Kıdemli Üye
Ahir zamanın en büyük fitnelerinden belki de 1400 yılın en büyük fitnelerinden birisi de Feto'dur. Ve bu hareket ister kabul etmeyin, ister kabul edin, nurcular içerisinden çıkmıştır. Ve en çok aldanan da onlar olmuştur.

Nerede kaldı mehdiyeti temsil etmek!? Önce tevbe etsinler...

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Ayrıca, Mehdi devlet başkanı olacaksa daha önce paylaştığım hadisteki gibi Mesih'de devlet başkanı olacak. İkisi aynı zamanda nasıl devlet başkanı olabilir?

Hadiste Mesih geçmiyor

Mesihten kastınız Hz. İsa AS ise Hz. Mehdi AS ile Hz. İsa AS aynı anda dünyada çok fazla durmyacak bildiğim kadarıyle

691

kulcoşkun

Paylaşımcı
Hadiste Mesih geçmiyor

Mesihten kastınız Hz. İsa AS ise Hz. Mehdi AS ile Hz. İsa AS aynı anda dünyada çok fazla durmyacak bildiğim kadarıyle

691

Mesih, Hz. İsa değil mi?

"Vallahi muhakkak ve muhakkak Meryem oğlu İsa inecek, hem adil bir hakem, adaletli bir hükümdar olarak inecek..." (Sahih-i Müslim bi Şerhin-Nevevi, cilt 2, s.192; Kenzul Ummal, Kitabul-İman, Bab-ı Nüzul-i İsa İbn-i Meryem, 14/332)

Hadiste Mesih geçiyor ama hem Mehdi hem Mesih ikisi bir arada nasıl devlet başkanı olacak bir türlü anlayamıyorum

Eğer dediğin gibi aynı anda dünyada çok fazla durmayacaklar ise Mehdi vefat ettikten sonra Mesih'in devletin başına geçmesi lazım ama birlikte deccali öldürmeyecekler mi?

Burdan benim anladığım büyük ihtimalle Mehdi devlet başkanı olmayacak ama Mesih olacak. Çünkü hadiste yemin ediliyor Mesih devlet başkanı olacak diye

Mehdi'nin komutan olması ile ilgili hadisler var ama benim bildiğim devlet başkanı olacak diye hadis yok ama bu benim bildiğim

kulcoşkun

Paylaşımcı
Mesele şu ki; Mehdi büyük ihtimalle devletin başına geçmeyecek çünkü Mesih, devletin başına geçecek. Hadiste yemin ederek Mesih'in adaletli bir hükümdar olacağı buyurulmuş ama Mehdi'nin devlet yöneteceği ile ilgili bir Hadis varsa bilen paylaşsın

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Mesih, Hz. İsa değil mi?
Bazı hadislerde deccal de "mesih deccal" olarak anılır

Hadiste Mesih geçiyor ama hem Mehdi hem Mesih ikisi bir arada nasıl devlet başkanı olacak bir türlü anlayamıyorum

Önce Mehdi AS devlet başkanı olur

Hz. İSa AS inince az bir müddet devlet başkanı olarak kalır, sonra başkanlığı Hz. İsa AS ye devreder

Ya da Hz. İsa AS imince başkanlığı direk devreder

Böylece ikisi de devlet başkanı olmuş olur
Eğer dediğin gibi aynı anda dünyada çok fazla durmayacaklar ise Mehdi vefat ettikten sonra Mesih'in devletin başına geçmesi lazım ama birlikte deccali öldürmeyecekler mi?
Hz. Mehdi AS ın başkanşılında iken Hz. İsa AS nüzul eder

Birlikte deccali öldürürler

Mehdi AS başkanlığı Hz. İsa AS ya devreder

Olabilir...

131

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Dinledim, İnşaallah dedikleri olur ama bunları yapacak üniversite olması lazım, bilim adamı olması lazım

Ama konuşma umut verici.
O birinci anlattığı savaş silahı KORAL

Bir başka linkte KORAL ı anlatıyor

Yanlış bilmiyorsam KORAL yapımı 30 seneden fazla sürmüş, KORAL için şehitler verilmiş

Ama çok kimseye belli etmeden bitirmişler

Ellerine, beyinlerine, yüreklerine sağlık

Bir de konuşmanın ikinci yarısı var

Sürtünmesi normal maddeden bin kat daha düşük olan madde

Böyle birşey varsa (ki Erbakan Hoca var diyor) bu madde normal maddeden bin kat daha hızlı gider demek

Bu da dünyanın öbür ucundan atılan bir bomba daha 100 m havalanmadan dünyanın öbür ucundan vurulur demek

Erbakan hocanın anlattığından bu maddenin var olduğunu ve bu şekilde bir silahı yaptıklarını anladım.

Umutla bekliyoruz

140143154

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
[808] Hz Mehdi şuan hayattadır. (Müslim Gündüz Efendi)

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Fatih Nurullah Efendi: Mehdi(a.s)'da kutbiyet nuru zuhur etmiştir, fakat fütuhat henüz yapılmamıştır.

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Mehmet Talu Hocaefendi, 1999 yılında Hz Mehdi a s ile ilgili gördüğü rüyasında kendisine "mehdi hayattadır, huruç vaktini beklemektedir" dendiğini anlatıyor