Mehdi / Mürşit kriterleri

Kaptan

Mecra Yazarı
Gerçi bu kriterler piyasa da murşit bırakmaz ama...

*

MEHDİ/MÜRŞİT KRİTERLERİ

1. Mehdi/Mürşit örgütünü/cemaatini ticari bir şirkete çevirmişse,

2. Sık sık infaktan bahseden biri olduğu halde infak eden değil, infakları toplayan biriyse,

3. Gizemli konuşuyorsa,

4. Kerameti kendinden menkulse,

6. Ayet ve hadislerin kendisine işaret ettiğini söylüyorsa,

7. Batıni yorumlara ve tevile başvuruyorsa,

8. İşari tefsirin dibine vuruyorsa,

9. Bağlılarından/müritlerinden farklı yaşıyorsa,

10. Masivayı terk etmelerini söyleyip milyon dolarlık villalarda yaşıyorsa, yüz bin dolarlık arabalara biniyorsa, üstelik bunları kendi emeğiyle kazanmıyorsa,

11. Kadınlara düşkünlüğü ayyuka çıkmışsa,

12. Açık ve gizli çok eşliyse, aile kurumunun temeli olan nikahı istismar ediyor, kadın bulup nikahlıyor, ardından boşuyorsa,

13. Mehdi, müceddit, veli olduğunu söylüyorsa,

14. Seyyid olduğunu söyleyip bundan imtiyaz bekliyor, itaat devşiriyorsa,

15. Müritlerini/bağlılarını tarlalarında, iş yerlerinde haklarını vermeden çalıştırıyorsa,

16. Müritlerini/bağlılarını müşteri olarak kendi şirketlerine yönlendiriyorsa,

17. İslam'ı sadece kendisinin doğru bildiğini iddia ediyorsa,

18. Başka müslümanları ölçüsüz eleştiriyorsa,

19. Her konuda konuşuyorsa,

20. Rahat yalan söyleyebiliyorsa,

21. Hz. Peygamber'i ve Ashab'ı, büyük tarihi şahsiyetleri rüyada gördüğünü söyleyerek bunu istismar konusu yapıyorsa,

22. Akşam cahil yatıp sabah alim kalktığını iddia ediyorsa böyle bir adamdan şeytandan kaçarcasına kaç. Dünyanı ve ahiretini mahvedecek bir istismarcıyla karşı karşıyasın.

"Yok, ben mürşidimi/mehdimi buldum" diyorsan hayat senin hayatın... Sonra çıkıp "Vay efendim, kimse beni uyarmadı, İlahiyatçılar neden bize anlatmıyor" deme.

Adnan Demircan

talib

Kıdemli Üye
Ne müthiş müslüman düşmanısın sen! Pes! İblis sen gibilerin şerrinden Allah'a sığınmıyorsa, ben kendi varlığımdan şüphe ederim.

cemaliii

Kıdemli Üye
Batıni yorum yapıyorsa diyor, ne kadar cahil. Tüm dinlerdeki tüm tarikatlar az yada çok batınidir. Yoksa tarikat değil cemaattir onun adı. Sadece zahirle ilgilenecek olsalar hoca olurlar, fıkıhçı olurlar, cami imamı, cemaat lideri olurlardı.

Kaptan

Mecra Yazarı
Ne müthiş müslüman düşmanısın sen! Pes! İblis sen gibilerin şerrinden Allah'a sığınmıyorsa, ben kendi varlığımdan şüphe ederim.
Müslüman düşmanı? Ben müslüman göremiyorum, şarlatan bunlar.

sende haklısın.
bu kriterlere göre nasıl mürşit bulacağız diyorsun.

alanyali07

Kıdemli Üye
maddelerde doğru yanlış birarada bulunduğundan herşeyi çuvala doldurmuş,
buarada kendini de çuvala doldurmuş garibim farketmeden..
madde 18de başkalarını ölçüsüz eleştirme derken buna kendinin de girdiğinin farkında mıdır acaba ? :D
acaba kendi hangi ölçüleri kullanmış sorgulasak çuvallayıp kalır :D

Kaptan

Mecra Yazarı
Yahu allah için şu maddelerin hangisine itiraz ettiğinizi bi söyleyiverin de neye kızdığınızı anlayalım.

Özellikle @talib sen, hangi maddeye itirazın var lütfen söyle, kızmadan öfkelenmeden.

bi husben

Kıdemli Üye
Yahu allah için şu maddelerin hangisine itiraz ettiğinizi bi söyleyiverin de neye kızdığınızı anlayalım.

Özellikle @talib sen, hangi maddeye itirazın var lütfen söyle, kızmadan öfkelenmeden.

ha androide sormuşsun ha talib e .Garibim proglamlanmış.Onun dışına çıkabilirmiki.

cemaliii

Kıdemli Üye

Özellikle talib sen, hangi maddeye itirazın var lütfen söyle, kızmadan öfkelenmeden.

Madde 21e itirazımız var. Peygamberi rüyada görmek kısmına.

Bu konuyla ilgilenenlere bir sır vereyim. İrşad icazetini hz resulullahtan almayan kişi mürşid olamaz.

talib

Kıdemli Üye

Mesele madeler değil. Çoğuna katılırım bu maddelerin. Asıl mesele bilip bilmeden, hepsi böyledir deme. Senin yedi ceddinden daha temiz insanlar var bu camia içerisinde

kebîkec

İhvan Forum Üye
@Kaptan bu maddeyi anlayamadım. Bunu bi açıklar mısın ?

8. İşari tefsirin dibine vuruyorsa,

Bir de 11 ve 12 maddelerin farkı nedir ?

Kaptan

Mecra Yazarı
Mesele madeler değil. Çoğuna katılırım bu maddelerin. Asıl mesele bilip bilmeden, hepsi böyledir deme. Senin yedi ceddinden daha temiz insanlar var bu camia içerisinde
İddianız odur ki tasavvuf manevi bir terbiyedir. Ama gel gör ki bu tasavvuf sizi terbiye etmediği gibi sıradan bir insandan daha aşağıya biri yapıyor. Kimi kızar, çoluk çocuğu mahremi işe karıştırır kimi de senin gibi hırsını alamaz soy sop ceddine kadar gider. Vallahi billahi tallahi, ağzınız ve ahlakınız o kadar bozuk ki forumdan çekinmeseniz galiz küfürler savuracaksınız da işte el alem ne der kaygısı var.

Bre insafsız, Allah'tan korkmaz utanmaz adam, konunun benim ceddimle alakası nedir de sen şimdi çıkıp oraları karıştırıyorsun. Ben senin şahsına yönelik tek bir kelam ettim mi bu zamana kadara. . Varsa itirazın koy ortaya yanlış biliyorsun doğrusu bu de. Yok iblis benim şerrinden Allah'a sığınıyormuş da yok bilmem ne.

Adam olun adam.

ihvanistanbul

AkhenAton
Sen hak demeyecek sahtekar demeyecek tum mursitleri muridleri tarikatlari bi potada eritecek en galiz hakaretleri istedigin gibi soyleyeceksin ama sana en ufak laf gelmeyecek.
Camdan evi olanlar komsuna tas atarken iki kere dusunmeli.
Colugu cocugu karistirir dedigin kisi benim. 9 yasinda kizdan gelin olmaz diyerek tartistigim konuda ergen efelenmesi yasiyorsun diyeceksin, faraza ornek senin kizin olma ihtimalinde bile cemkirip ahlaksiz damgasini yapistiracaksin?! Bu mu senin ahlakin? Niye atarlandin? Zoruna mi gitti 9 yasinda sabinin gelin olma ornegi? Seninle benim aramdaki fark bu ben baskalarinin yavrusunu da dusunuyorum sinirleniyorum sen kendi yavrun uzerinden dusunene kadar isin vahametini anlamiyorsun.
Evet talip dogru soyluyor bu silsilelerde seninde, benimde ceddimden daha temiz insanlar var. Bunu soylemek senin 7 ceddini kirletmez. Bu ne enaniyet yahu?

Kaptan

Mecra Yazarı
Hadi oradan terbiyesiz, iftira atmak dininiz olmuş sizin. Muhatabım değilsin, çekil kenara.

ihvanistanbul

AkhenAton
Terbiyeyi cok sukur terbiye sahibi olanlardan gorduk.
Senin gibileri gorup halimize sukrediyoruz...

Kaptan

Mecra Yazarı
Terbiyeyi cok sukur terbiye sahibi olanlardan gorduk.
Senin gibileri gorup halimize sukrediyoruz...
Bak iftiracı bana ahlak dersi vermeye kalkışma. Ahlaki senden öğrenecek değilim. Niyet okumayı da bırak. Konya dahil olman çocuk yaşta evlilik değildi. Hükümete yönelik yaptığın ergen çıkışlarındı. Çok meraklısın biliyorum eskileri deşmeye, konuyu getir görelim.

Balık hafızalı olabilirsin zaten sorununuz da buya, çocuk yaşta evliliği eleştiren sayısız yazılarım var burada. Çok merak ediyorsan bul buluştur getir ama işine gelmez tabi. Sahi sen ne işe yararsın burada iftira atmaktan başka?

Eleştiriye gelince, her türlü eleştiriye açığım. İtikadımın bozuk olduğunu söyleyebilirsin hatta batıl üzere olduğunu da söyleyebilirsin ama iş özelime gelince tek kelime edemez, kuduz köpek gibi şahsımı işin içine katamazsın. Ben tasavvufu dibine kadar eleştiririm, senin ilahların yanlışlarını da ortaya koyarım kendimce ama sana senin şahsına hakaret etmem. Şimdi ise sana senin anladığın dilden karşılık veriyorum o başka.

Bilmem anlatabilliyormuyum, hiç sanmıyorum ya neyse.

Hakperest

Kıdemli Üye
Kalp kırmayın
Kalp kırılacak konuları kilitleyin bence
Yaşlı başlı insanlarız fazla kalp yormaya gelmeyiz yani
Yada silin kırıcı mesajları
Tamam herkes fikri söylesin ama uslub önemli

ihvanistanbul

AkhenAton
Benden og
Bak iftiracı bana ahlak dersi vermeye kalkışma. Ahlaki senden öğrenecek değilim. Niyet okumayı da bırak. Konya dahil olman çocuk yaşta evlilik değildi. Hükümete yönelik yaptığın ergen çıkışlarındı. Çok meraklısın biliyorum eskileri deşmeye, konuyu getir görelim.

Balık hafızalı olabilirsin zaten sorununuz da buya, çocuk yaşta evliliği eleştiren sayısız yazılarım var burada. Çok merak ediyorsan bul buluştur getir ama işine gelmez tabi. Sahi sen ne işe yararsın burada iftira atmaktan başka?

Eleştiriye gelince, her türlü eleştiriye açığım. İtikadımın bozuk olduğunu söyleyebilirsin hatta batıl üzere olduğunu da söyleyebilirsin ama iş özelime gelince tek kelime edemez, kuduz köpek gibi şahsımı işin içine katamazsın. Ben tasavvufu dibine kadar eleştiririm, senin ilahların yanlışlarını da ortaya koyarım kendimce ama sana senin şahsına hakaret etmem. Şimdi ise sana senin anladığın dilden karşılık veriyorum o başka.

Bilmem anlatabilliyormuyum, hiç sanmıyorum ya neyse.

Benden ogrenme ama birinden ahlak ogren hayat boyu herkese lazim bu yasa gelmissin bari bundan sonrasinda faydasi olsun.

O konu acik olmali bak bul. Hakperestle tartisip duruyorum ve tartismanin odagi evlilik meselesi. Kalkip bunun ustune ergen efelenmesi dersen mesajin gidecegi yer evlilik meselesidir ve ona gore cevap alirsin. Konu acik git oku.

Ayrica Kuduz kopek gibi saldiran sensin. Yillardir tarikat tasavvuf saldirip duruyorsun ne durun var ne duragin. Hala ayni seyi yapip farkli tepki bekliyorsun. Ne olacakti? Sineye mi cekecegiz surekli seni?

Kaptan

Mecra Yazarı
Kalp kırmayın
Kalp kırılacak konuları kilitleyin bence
Yaşlı başlı insanlarız fazla kalp yormaya gelmeyiz yani
Yada silin kırıcı mesajları
Tamam herkes fikri söylesin ama uslub önemli
Yahu konuya hiçbir şekilde müdahil değilken utanmadan , sıkılmadan "yok senin kızın o yaşta evlense" şeklinde veya bu minvalde sırf ergen dediğim için öfkesinden kızımı işe karıştırması ahlaksızlık değilde nedir? Yahu sen kimsin de benim özelim üzerinden örnekleme yapıyorsun? 48 yaşındayım böyle terbiyesizlik görmedim. Hayır bir de sanki ben çocuk yaşta evliliğe olumlu bakıyormuşum gibi lanse etmesi yok mu, hasbunallah. Bir insan öfkelenebilir eyvallah, ergen lafına kızmış olabilir ama karşı tarafı nasıl incitirim hesabı güderek en hassas yerinden vurulur mu. Bu düpedüz terbiyesizlik, hadsizlik.

cemaliii

Kıdemli Üye
İddianız odur ki tasavvuf manevi bir terbiyedir. Ama gel gör ki bu tasavvuf sizi terbiye etmediği gibi sıradan bir insandan daha aşağıya biri yapıyor. Kimi kızar, çoluk çocuğu mahremi işe karıştırır kimi de senin gibi hırsını alamaz soy sop ceddine kadar gider. Vallahi billahi tallahi, ağzınız ve ahlakınız o kadar bozuk ki forumdan çekinmeseniz galiz küfürler savuracaksınız da işte el alem ne der kaygısı var.

Bre insafsız, Allah'tan korkmaz utanmaz adam, konunun benim ceddimle alakası nedir de sen şimdi çıkıp oraları karıştırıyorsun. Ben senin şahsına yönelik tek bir kelam ettim mi bu zamana kadara. . Varsa itirazın koy ortaya yanlış biliyorsun doğrusu bu de. Yok iblis benim şerrinden Allah'a sığınıyormuş da yok bilmem ne.

Adam olun adam.

Kaptan alınganlık yapıyorsun ve talibi yanlış anladın. Talib senin ceddine küfür etmedi. Sadece bazı velilerin ne kadar temiz insanlar olduğunu ifade etmek için kıyas yaptı. Misal tüm arabalar bir araya gelse bir mercedes etmez denilse, bu cümle diğer araçların kötü olduğunu belirtmek için değil, mercedesin iyiliğin betimlemek için kurulmuştur.