Mesihçi ile Röportaj

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Mahpeyker

Kıdemli Üye
mesihci soruma cevab alabirmiyim..

klasik inkar usulu. uc defa yazdim- birini verda sildi. geride iki mesaj var. okuyup cevaplandirabilirsiniz. ucuncu defa hatta dorduncu kere yazmaya niyetim yok. durum anlasildi zaten

Verda

Gales
Yaylayı açabilirim o zaman. :) Şimdi yemyeşil olacak öncelikle. İçerisi meyve bahçesi, dışarısı orman... Bahçeden 4-5 yerden pınarlar çıkacak. Tertemiz o sular ve buz gibi yazın... Sebzenizi ekeceksiniz bir yere. Sonra günü gelince yabani ağaçlardan kızılcık kirazı toplayacaksınız, reçellik. Sonra böğürtlen ve erik... Bu arada fındıklar olmuş olur, o işe girişirsiniz, sonra ceviz, kestane... Elma, armut derken bir bakmışsınız 3 ay geçivermiş. Bu arada sabah erkenden kalkıp tavukları bırakmalı, ineği sağmalı ve koyunları yaymalısınız. Atın yemi unutulmamalı elbette. Akşam hava kararırken elleri, ayakları, yüzü yıkayıp (hatta ortamda Anneanne varsa iyice sürtüp :D) dünyanın en tatlı yorgunluğunu, dünyanın en güzel manzarasına karşı yaşamalısınız. Anneannenin efsanelere konu olmuş yemeklerini yiyip, çardakta çayınızı içmeli sonra hava iyice soğuyup sis çökünce uyumalısınız. Ertesi sabah erkenden kalkmalı ve hiç üşenmediğinizi, hatta neşeyle kalktığınızı görüp şaşırmalısınız. Ben bu cenneti gerçek hayatta yaşadım. Anneannemin yanında Osmaniye'nin yukarısında Gavur dağlarında... Sonra cennetimi cehenneme çevirdiler. Ama olsun. Hayalleriyle yaşıyorum hala...

Benim de bunlar üzerinde bir çiftlik hayalim vardır fakat öyle bir yer ki hiç bir saçma bağnaz düşüncelerin gelenek ve adetlerin ulaşamayacağı bir yer her şeye uzaktan bakmak hiç bi şeyin size ulaşmasına izin vermeden sevdikleriniz ve kitaplarınızla yaşayıp mutlu bir şekilde öleceğiniz bir mekan bu bir ütopya değil duadır. Allah iki cihan saadeti versin hepimize de..

Mesihçi siyasetle aranız nasıldır ve gündemi nasıl değerlendirirsiniz?
Misyonerlik tam olarak nedir veya ne değildir?

Okyanus

Profesör
Mesihçi ,hristiyanların tefsirleri var mıdır?

Mesihçi

Ordinaryus
klasik inkar usulu. uc defa yazdim- birini verda sildi. geride iki mesaj var. okuyup cevaplandirabilirsiniz. ucuncu defa hatta dorduncu kere yazmaya niyetim yok. durum anlasildi zaten

Yahu sizi anlamıyorum. Ben gördüğüm tüm soruları cevaplandırdım. Sizinkini niye cevaplandırmayayım? Ne zaman hangi konudan kaçmışım? Peki siz bilirsiniz. Esenlikler...

Mesihçi

Ordinaryus
Mesihçi ,hristiyanların tefsirleri var mıdır?
Vardır. Hem de çok vardır. En meşhuru Kalvin'in tefsiridir. Günümüzde yazılan ve/veya geçmişte yazılmış binlerce tefsir eseri vardır. Genel olarak her bölüm için bir cilt yazılır. 66 cilt olur. Bazen daha fazla olur. Bir tefsiri okuyup bitirmek emek ve hayli zaman ister. Özet tefsirler de vardır ama ben ayrıntılı olanları tercih ederim. Genelde ihtiyacım olan konuya bakarım. Bir de orijinal diliyle karşılaştırmalı anlatanlar vardır. Onları daha faydalı bulurum. "Ayetin orijinali şöyleydi" deyip uyduranlara engel olur.
İngilizce'de bunlara "commentary" denir. Türkçe'ye çevirirken "yorum" demişler. Ben daha geniş kaynak olduğu için İngilizce okuyorum. Türkçe bulmak isterseniz şu adresten temin edebilirsiniz. "http://www.yyyayinlari.com/index.ph...iew=category&virtuemart_category_id=1&lang=tr"

Mesihçi

Ordinaryus
Benim de bunlar üzerinde bir çiftlik hayalim vardır fakat öyle bir yer ki hiç bir saçma bağnaz düşüncelerin gelenek ve adetlerin ulaşamayacağı bir yer her şeye uzaktan bakmak hiç bi şeyin size ulaşmasına izin vermeden sevdikleriniz ve kitaplarınızla yaşayıp mutlu bir şekilde öleceğiniz bir mekan bu bir ütopya değil duadır. Allah iki cihan saadeti versin hepimize de..

Mesihçi siyasetle aranız nasıldır ve gündemi nasıl değerlendirirsiniz?
Misyonerlik tam olarak nedir veya ne değildir?

Amin ve sizin hayaliniz de hayli çekici aslında...

Siyaseti takip ederim. Aileden gelen bir MHP sempatizanlığı var ama her konuda onayladığım anlamına gelmez. Bir dönem Ak partiye sempatim vardı. Önce Kürt Açılımıyla sonra üst üste yaptıkları hatalarla bunu bitirdiler. Diktatör tavırlar ve son olarak bu yolsuzluk konuları beni çok uzaklaştırdı Ak partiden. Artık muhalifim diyebilirim. Benim kişisel siyasi görüşüm libertarianism veya bazı yerlerde liberalizm denen çizgidedir. Serbest piyasa, serbest yaşam ve saygı... Türkiye'de liberal demokrat parti benim görüşlerimi tam anlamıyla temsil ediyor ama çok zayıf oldukları için pek umut vaat etmiyorlar. Halk henüz o seviyede değil. Anlayamazlar. LDP çok akademik bir üslup kullanıyor. Bu şekilde büyüyemez. Siyasetin bir de Sünni Türk olmayanlara bakışı beni ilgilendirir doğal olarak. Bu konuda siyasi hareketlerin hepsi olumsuz karneye sahipler ne yazık ki.

Misyonerlik, (Müjdecilik) temel olarak Hristiyan inancını yayma çabasıdır. Özünde barışçıl ve yardımsever bir eylemdir. Bazıları bu ad altında kötü planlarını gerçekleştirmeye çalıştıkları için Hristiyanlığın pek bilinmediği bizim gibi ülkelerde canavar zannedilirler. Gerçek misyonerler, siyasete karışmazlar, ülkenin içişleriyle ilgilenmezler ve kimseye zarar vermezler. Tek yaptıkları Sözü yaymaya çalışmaktır. Afrika'da misyonerlerin sömürgecilik yaptığı söylenir. Ama bu yanlış bir bilgidir. Afrikalılar (Müslümanlar hariç) misyonerleri severler. Zira oralara ilaç, hastane, doktor, okul götürmüşlerdir ve Afrika'nın çoğu Hristiyan'dır. Sömürgeciler onların Hristiyanlığı götürdükleri yerlere gidip kendilerini onlar gibi tanıtarak halkı kandırmış ve sömürmüştür. Bunlar esas misyonerliğe giden insanlar değildir. Çoğu ajandır.

Misyonerlik her Hristiyan'ın görevidir aslında. Kimi komşusuna, kimi başka bir ülkede birine, kimi mahallenin bakkalına Sözü duyurmak zorundadır. Bu inancımızın bir gereğidir. Bizde ülkenin altını oyan, hainler olarak anılırlar ama böyle bir durum bugüne kadar vaki değildir. Her Hristiyan bir parça misyonerdir. Eğer misyonerlerden nefret ediyorsanız, Hristiyanlardan da ediyorsunuz demektir. Son olarak misyonerlik yasadışı
değildir. Anayasal haktır. İnsan hakları arasında da mevcuttur.

Verda

Gales
Misyonerlik müjde demekse tüm inanaların bi anlamda misyoner olması gerekir ki hepimiz bu anlamda sorumluyuzdur esasen, yani inanan neye inandığının farkında inkar edenin de neyi inkar ettiğinin farkında olması gerçeği, mesela Allah; onlar söylenmek isteneni anladıkları halde inkar edenlerden bahseder buna mukabil neye tam olarak iman ettiğinin farkında olmayanlar içinse münafık kavramını kullanır iman ettiği varsayılan münafığın cehennemin en altında olması gerçeğini ele alırsak inkarın dahi bilinçli yapılması diğer bi deyişle karakterli olması bilinçsiz yapılana nazaran olan ceza ayrımlarını dikkate alınması elzemdir, burda iman ettik de kurtulduk bize az bir zaman ateş dokunacak görüşü baştan çürütülür iman büyük bir sorumluluk gerektirir ki inkar edenin ebedi cezası gerçeği buna hafifletici bir unsur da taşımaz, ismini hatırlayamadığım bir düşünür: tanrı inancını kabul edersem özgür düşünmekten de vazgeçmiş olurum der. Oysa tüm düşünceler Allah'ın sözü içerisinde bir anlam kazanır çünkü bu yaratılışımız gerçeğidir, bunun dışındaki her yüksek düşünce eksik kalacaktır ki bu düşünceler de fıtrat mekanizmalarından beslenir tükenmesi an be an meselesidir, Allah'ın sürekli akletmez misiniz demesi de bu bütünü görebilmek olsa gerek, bunun parçalanmasında bilinç ve düşünce olsa da akletme melekesine ulaşamayacaktır..

@Mesihçi size göre dua nedir ve ne anlam ifade etmektedir?

Evenjalizm mezhebi hakkında bilginiz var mı batının büyük bir kısmı bu mezhebe dahil diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen ve yine hatırladığım kadarıyla ortadoğunun karışmasıyla Mesih'in yeryüzüne ineceği inancı ağırlıklı diye biliyorum. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz.

Mesihçi

Ordinaryus
Misyonerlik müjde demekse tüm inanaların bi anlamda misyoner olması gerekir ki hepimiz bu anlamda sorumluyuzdur esasen, yani inanan neye inandığının farkında inkar edenin de neyi inkar ettiğinin farkında olması gerçeği, mesela Allah; onlar söylenmek isteneni anladıkları halde inkar edenlerden bahseder buna mukabil neye tam olarak iman ettiğinin farkında olmayanlar içinse münafık kavramını kullanır iman ettiği varsayılan münafığın cehennemin en altında olması gerçeğini ele alırsak inkarın dahi bilinçli yapılması diğer bi deyişle karakterli olması bilinçsiz yapılana nazaran olan ceza ayrımlarını dikkate alınması elzemdir, burda iman ettik de kurtulduk bize az bir zaman ateş dokunacak görüşü baştan çürütülür iman büyük bir sorumluluk gerektirir ki inkar edenin ebedi cezası gerçeği buna hafifletici bir unsur da taşımaz, ismini hatırlayamadığım bir düşünür: tanrı inancını kabul edersem özgür düşünmekten de vazgeçmiş olurum der. Oysa tüm düşünceler Allah'ın sözü içerisinde bir anlam kazanır çünkü bu yaratılışımız gerçeğidir, bunun dışındaki her yüksek düşünce eksik kalacaktır ki bu düşünceler de fıtrat mekanizmalarından beslenir tükenmesi an be an meselesidir, Allah'ın sürekli akletmez misiniz demesi de bu bütünü görebilmek olsa gerek, bunun parçalanmasında bilinç ve düşünce olsa da akletme melekesine ulaşamayacaktır..

@Mesihçi size göre dua nedir ve ne anlam ifade etmektedir?

Evenjalizm mezhebi hakkında bilginiz var mı batının büyük bir kısmı bu mezhebe dahil diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen ve yine hatırladığım kadarıyla ortadoğunun karışmasıyla Mesih'in yeryüzüne ineceği inancı ağırlıklı diye biliyorum. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz.

Kesinlikle tüm inananlar bir anlamda misyonerdir. Başka bir düşünür olan Francis Bacon sa şöyle der. "Az felsefe ateizme, derin felsefe Tanrı'ya götürür."
Şu anda telefondan yazıyorum ve hayli de geç oldu. Dua ve evangelism ile ilgili sorunuzu daha sonra cevaplarım inşallah.
İyi geceler ve esenlikler...

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mesihçi

Ordinaryus
Dua tahmin edebileceğiniz gibi çok önemlidir. Sürekli dua etmemiz gerekir. Biz etmediğimiz zamanlarda dahi Kutsal Ruh bizim için dua eder. Bizim ibadetimizin en temel olgusu duadır. Eski Ahit zamanında insanlar dua ederlerdi ama bizzat Tanrı ile ve özellikle onun adını anarak konuşmaya hakları yoktu. Çünkü Tanrı ile insan arasındaki sınır kalkmamıştı. Hala yasayla kurtulmaya çalışıyordular. İsa Mesih yeryüzüne gelip bizim için mucizesini gerçekleştirdikten sonra perde aradan kalktı, insanlar doğrudan Tanrı'yla iletişim kurmaya başladı ve inananları Kutsal Ruh ile müjdeledi. O zamandan beri Tanrı ile konuşmaya devam ediyoruz. Dualarımız bizi Tanrı'yla iletişimde tutar ve inancın anlamı Tanrı'yla iletişim kurmak, onunla birlikte olmaktır zaten... Dua inananları geliştirir ve değiştirir aynı zamanda. Dua ettikçe iman kök salar. Rabbimiz dua etmek isteyen insanlara örnek bir dua yollamıştır. Onu da paylaşmak isterim.
"[SUP]5[/SUP] “Dua ettiğiniz zaman ikiyüzlüler gibi olmayın. Onlar, herkes kendilerini görsün diye havralarda ve caddelerin köşe başlarında dikilip dua etmekten zevk alırlar. Size doğrusunu söyleyeyim, onlar ödüllerini almışlardır.
[SUP]6[/SUP]Ama siz dua edeceğiniz zaman iç odanıza çekilip kapıyı örtün ve gizlide olan Babanız’a dua edin. Gizlilik içinde yapılanı gören Babanız sizi ödüllendirecektir.
[SUP]7[/SUP]Dua ettiğinizde, putperestler gibi boş sözler tekrarlayıp durmayın. Onlar söz kalabalığıyla seslerini duyurabileceklerini sanırlar.
[SUP]8[/SUP]Siz onlara benzemeyin! Çünkü Babanız nelere gereksinmeniz olduğunu siz daha O’ndan dilemeden önce bilir.
[SUP]9[/SUP]“Bunun için siz şöyle dua edin:
‘Göklerdeki Babamız,
Adın kutsal kılınsın.

[SUP]10[/SUP]Egemenliğin gelsin.
Gökte olduğu gibi, yeryüzünde de
Senin istediğin olsun.

[SUP]11[/SUP]Bugün bize gündelik ekmeğimizi ver.

[SUP]12[/SUP]Bize karşı suç işleyenleri bağışladığımız gibi,
Sen de bizim suçlarımızı bağışla.

[SUP]13[/SUP]Ayartılmamıza izin verme.
Bizi kötü olandan kurtar.
Çünkü egemenlik, güç ve yücelik
Sonsuzlara dek senindir! Amin’.
" Matta 6

Mesihçi

Ordinaryus
Evangelism konusunu yanlış biliyorsunuz. Evangelism "Müjdecilik" demektir. Her Hristiyan'ın müjdeci olması gerekir. Ancak bu ifade daha çok Protestanları tanımlamak için kullanılır çünkü müjdecilik faaliyetlerini daha çok Protestanlar yapar. Dünya Hristiyanları arasında Evangelistler yani genel olarak Protestanlar azınlıktadır. 2.1 Milyar Hristiyan olduğunu söyleyen insan arasında en kalabalık grup Katolikler, sonra Ortodokslar en son ise 300 milyon kişiyle Protestanlar gelir. Batı da da durum aynıdır. Yalnız Almanya, Hollanda ve İngiltere'de Protestanlar çoğunluktadır. Protestanlar tek çeşit değildir. Binlerce alt grup vardır. Bunlardan birinin görüşlerini alıp evanjelik derseniz o da yanlış olacaktır. Evangelion kelimesi Yunanca'da "Müjde" demektir. İncil'in orijinal adıdır ve Kur'an daki İncil kelimesi de bu kelimenin Arapça telaffuzudur. Dolayısıyla Evangelism bir çeşit İsa'nın yaşamını diğer bölümlerin önüne çıkarmak olarak da görülebilir.
Deccal'in ortadoğudan çıkacağına dair inanç yaygındır. Hatta Deccal'in Türkiyeli bir Türk olacağı inancı da yaygındır. Ancak bunlar ayetleri yorumlayıp tahmin yürütmekten ibarettir. Deccal tüm dünyaya hükmedecektir. Nereden çıktığı çok önem arz etmez sanıyorum. Hükmünün zirvesinde İsa Mesih tarafından devrilecektir. Deccal'in orijinali "Mesih Karşıtı" dır. Ona karşı yok olacaktır.

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Mesihçi

1) İsa Mesih peygamber değildir. Bizim inancımızda Tanrıdır. Peygamberler gelir ve gelmektedir. Ancak Kutsal Kitap yazımı bitmiştir. Ayetle sabittir. Peygamberlik armağanını herhangi bir inanan alabilir. Bir kişinin gerçek peygamber olup olmadığını ayetlerdeki öğretiyle çözeriz.

Bu sözler ona aittir.1.sayfa 25.inci mesaja bakabilirsiniz.

Şimdi ey Mesihçi arkadaşım.Bu sözlerle tamamen müşrik olduğunuzun farkında mısınız?Yaratılan İsa'yı nasıl oluyorda bir tanri kabul ediyorsunuz.Sizin hiç düşünecek, tefekkür edecek aklınız yok mu?İsa aleyhisselam kesinlikle bir peygamberdir.O asla Allah'ın oğlu da olamaz.Allah'ın eşi, çocuğu, kızı, oğlu kesinlkle yoktur.

BAKARA SURESİ-136.Deyiniz ki, "Biz, Allah'a iman ettik ve bize ne indirildiyse İbrahim'e,İsmail'e, İshak'a, Yakup'a ve torunlarına ne indirildiyse, Musa'ya ve İsa'ya ne indirildiyse ve bütün peygamberlere Rablerinden ne verildiyse hepsine iman ettik. Biz onların arasında fark gözetmeyiz ve biz ancak O'na boyun eğen müslümanlarız."

253.O işaret olunan resuller yok mu, biz onların bazısını, bazısından üstün kıldık. İçlerinden kimi var ki Allah, kendisiyle konuştu, bazısını da derecelerle daha yükseklere çıkardı. Biz Meryem oğlu İsa'ya da o delilleri verdik ve kendisini Rûhu'l-Kudüs (Cebrail) ile kuvvetlendirdik. Eğer Allah dileseydi, bunların arkasındaki ümmetler, kendilerine o deliller geldikten sonra birbirlerinin kanına girmezlerdi. Fakat ihtilâfa düştüler, kimi iman etti, kimi inkâr etti. Yine Allah dileseydi, birbirlerinin kanına girmezlerdi. Fakat Allah dilediğini yapar.

AL-İ İMRAN SURESİ-
45 -Melekler şöyle demişti: "Ey Meryem! Allah sana kendisinden bir kelimeyi müjdeliyor ki, adı Meryem oğlu İsa Mesih'dir; dünyada da ahirette de itibarlı, aynı zamanda Allah'a çok yakınlardandır.

55 -O zaman Allah şöyle dedi: "Ey İsa, şüphesiz ki seni öldüreceğim, seni kendime yükselteceğim ve seni inkârcılardan temizleyeceğim. Hem sana uyanları, kıyamete kadar o küfredenlerin üstünde tutacağım. Sonra dönüşünüz banadır, ayrılığa düştüğünüz hususlarda aranızda hükmedeceğim".

59 -Doğrusu Allah katında İsa'nın (yaratılışındaki) durumu, Âdem'in durumu gibidir; onu topraktan yarattı, sonra ona "ol!" dedi, o da oluverdi.
60 -Bu hak (gerçek) senin Rabbindendir, o halde şüphecilerden olma.

İHLAS SURESİ

1 - De ki; O Allah bir tektir.2 - Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir

3 - Doğurmadı ve doğurulmadı
4 - O 'na bir denk de olmadı.

Evet, EY Mesihçi arkadaşım.Daha birçok ayetler var ve İsa aleyhisselam bir peygamberdir.O, NE ALLAH'IN OĞLU NE DE TANRIDIR.O DA YARATILANLARDANDIR.

Mesihçi

Ordinaryus
@MÜTEŞEKKÜR ispata gerek yok. Benim bu sözleri ettiğimi herkes bilir. Hayır müşrik olmuyorum. Sebebini ise anlatmıyorum çünkü bu kadar alakasız bir başlıkta, bu kadar alakasız bir konuda yorum yapmanızı art niyetli buluyorum.

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
@MÜTEŞEKKÜR ispata gerek yok. Benim bu sözleri ettiğimi herkes bilir. Hayır müşrik olmuyorum. Sebebini ise anlatmıyorum çünkü bu kadar alakasız bir başlıkta, bu kadar alakasız bir konuda yorum yapmanızı art niyetli buluyorum.

HİÇ DE ART NİYETLİ DEĞİLİM..Çünkü o sözleri sen sarfettin.Doğal olarak sorgulamak hakkım değil mi

Müşrik nedir, ne değildir?.Önce sen onu bir zahmet izah eder misin?

Kaptan

Mecra Yazarı
Ya Müteşekkür yaptığın çok gereksiz birşey. Bırak şimdi Mesihçi'yi de biraz da bizim mesihcilere birşeyler anlat.

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Ya Müteşekkür yaptığın çok gereksiz birşey. Bırak şimdi Mesihçi'yi de biraz da bizim mesihcilere birşeyler anlat.

Çay, kahve,lafi muhabbet sohbet havasıysa okey!.Fincancı katırları ürkütmeyelim demek istiyorsan o zaman geyik muhabbeti yapalım..

Yok eğer fikir tartışması yapacaksak "hodri meydan" diyorum..

Mesihçi

Ordinaryus
Çay, kahve,lafi muhabbet sohbet havasıysa okey!.Fincancı katırları ürkütmeyelim demek istiyorsan o zaman geyik muhabbeti yapalım..

Yok eğer fikir tartışması yapacaksak "hodri meydan" diyorum..

Burada fikir tartışması da yapmıyoruz, sorgulama da. Röportaj yapıyoruz. Sizse her zamanki nakaratınızı araya katarak beni bir kısır tartışmaya çekip bütün konuyu dağıtmak istiyorsunuz. Buna art niyet denir.

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Burada fikir tartışması da yapmıyoruz, sorgulama da. Röportaj yapıyoruz. Sizse her zamanki nakaratınızı araya katarak beni bir kısır tartışmaya çekip bütün konuyu dağıtmak istiyorsunuz. Buna art niyet denir.

Tamam, bende özür diliyorum.Artık bir şey yazmayacağım.

Hoşça kal!.

Verda

Gales

Hayırlı akşamlar @Mesihçi size bir parça hediye etmek isterim belki beğenirsiniz =)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...