Mesihci ile bir diyalogda bizden olsun.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Ne bileyim ya ben bazı şeyleri anlamakta zorluk çekiyorum...
Diyalog deyin... Meşveret deyin... Daha bilmem ne deyin...
Yani bir müslüman, bir masa etrafında bulunur ve o masa etrafında da Yahudi, Hiristiyan, Kafir ve daha bilmem bir çok sıfata haiz insanlarla bulunabilir diyalog için...
Bazı kardeşlerimiz sadece buradan yola çıkarak muhataba vuruyorlar da vuruyorlar...
Ne var ki bunda...
Bizim tabi olduğumuz Din İslam... Benim korkum yok muhataplarım korksun... Öyle değil mi... Bu diyaloglarda İslam'da olmayan bir şey "Olan" olmadığı gibi; olan bir şey de "Olmayan" değildir...
İman da Allahü Teala var ise, Hz Peygamber de vardır ama bununla iş bitmiyor ki...
Çünkü iman arkasından daha bir çok şeyde iman üzere olmamızı istiyor...
Peygamberimiz'e iman ederken Hz İsa'yı da ya da Hz Musa'yı da inkar edemeyiz... Ve daha bir sürü imani ayrıntı...
Şuraya geleceğim, müslüman İslam'ı muhatabına olması gereken şekliyle arzediyorsa diyolog içersinde oldugu kesim Hiristiyan olsa ne olur Yahudi olsa ne olur ve olması da gereklidir bence... Bir şey farketmez...
Bilirsiniz Avrupa'da görevli imam kardeşlerimiz de bulundukları yerlerde bu tip diyalog etkinliklerine katılırlar ben de katıldım...
Elimde benim Kur'an var ve bir de Peygamberimiz'in yaşantısı var... Mevzuları, konuları ve ortaya çıkan soruları ve sorunları bunlarla ele alıyorsam diyaloğun ne gibi bir zararı vardır ben anlayamıyorum doğrusu...
Hatta ben bir diyalog etkinliğinde imanı tarif ederken, arkasından iman gibi kabülleneceğimiz olmazsa olmazlarımız da vardır dedim... Hiç de gocunmadım...
Hz Musa'yı inkar etmek ya da Hz isa'yı inkar etmek hiç iman etmemek gibidir dedim... Çünkü bunların Allahü Teala tarafından gönderildiği Allah'ın beyanıdır dedim... Tabi arkasından Hz Muhammed'i de ifade ettim... O'nu da Şehadet'ten ayırırsanız hiç iman etmemiş gibi olursunuz...
Yani kimseyi imana zorlamıyoruz yaptığımız Kur'an merkezli konuşmaktır söz verilince hepsi bu...
Onun için diyaloglar noktasında birbirinize kötü kelimeler kullanarak buğzetmeyiniz...

türkü

Kıdemli Üye
mükaleme :p için tanışıklık ve bilinme gereklidir bana kalırsa. teblig her iki kesim içinde ancak böyle yapılır. yazmaktan ötesine aşılamıyor ki yazıvermekle..

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Her diyalogta teblig olacak diye bir sey yok... Oturup cay icip sohbet de edebilirsiniz... Birbirinize kavga etmeye gerek yoktur...

talib

Kıdemli Üye
Diyalog lazımdır gibi bir söz bile fazladır. Diyalog zaten vardır. Hep de var olacaktır.

Dinler arası diyalog ise hristiyanlar tarafından başlatılan, sonra müslüman ülkelerden birilerinin bulunup, onlarla planlı programlı olarak yürütülen faaliyetlere verilen bir isimdir. Bazı kesimler iyi niyetli olarak, acaba biz bu diyalogtan kendi adımıza ne gibi kazançlar elde edebiliriz diye düşünmüş olabilirler.

Halen diyaloga karşı mısınız gibi cümleler ortaya konulması, maksatlı değil ise konudan uzak olduğuna işaret olsa gerek şahsın. İtiraz sahiplerinin itirazı diyaloga değil dinler arası diyalog adı altında taviz ve yanlış gibi görülen şeyleredir.

Meselenin mukaddimesi budur. Artık bundan sonra itiraz edilen noktalar konuşulabilir.

fakiri

Kıdemli Üye
Hey Yâ Rabbim ! Ne kadar da çok fetva makamı varmış burada !..
Diyalog İklimi burayı çepeçevre kuşatmış !
İslâm Dininin altını bu şekilde oymaya çalışanların sadece ve muhakkak ki, kendi altları oyulmuş olacaktır.
Ben başka birşey bilmiyorum !

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Diyalog lazımdır gibi bir söz bile fazladır. Diyalog zaten vardır. Hep de var olacaktır.

Dinler arası diyalog ise hristiyanlar tarafından başlatılan, sonra müslüman ülkelerden birilerinin bulunup, onlarla planlı programlı olarak yürütülen faaliyetlere verilen bir isimdir. Bazı kesimler iyi niyetli olarak, acaba biz bu diyalogtan kendi adımıza ne gibi kazançlar elde edebiliriz diye düşünmüş olabilirler.

Halen diyaloga karşı mısınız gibi cümleler ortaya konulması, maksatlı değil ise konudan uzak olduğuna işaret olsa gerek şahsın. İtiraz sahiplerinin itirazı diyaloga değil dinler arası diyalog adı altında taviz ve yanlış gibi görülen şeyleredir.

Meselenin mukaddimesi budur. Artık bundan sonra itiraz edilen noktalar konuşulabilir.

Elimizde temiz, saf ve bozulmamis bir Din Islam bulunmasina ragmen "taviz" veriliyorsa bu diyalog hos olmaz tabi ki...
Bir de su var biraz genis düsünmeniz lazim...
Söyle;
Hiristiyan'in arkasinda devleti vardir.. Yahudi'nin de öyle...
Sen müslümansin ve senin arkanda devletin olmadigi gibi var olan devletin de senin degerlerine karsi,
Hal böyle olmasina ragmen müslüman münferit olarak yalniz ve tek basina böyle bir masada yer aliyor...
Bunlari düsünerek meseleye bakiniz...

fakiri

Kıdemli Üye
Dinler arası diyalog ise hristiyanlar tarafından başlatılan, sonra müslüman ülkelerden birilerinin bulunup, onlarla planlı programlı olarak yürütülen faaliyetlere
verilen bir isimdir. Bazı kesimler iyi niyetli olarak, acaba biz bu diyalogtan kendi adımıza ne gibi kazançlar elde edebiliriz diye düşünmüş olabilirler.

Önce sana şunu sorayım ! Bu yazdığın ucube görüşler Erenköy Cemaatinin (Topbaş Hoceefendilerin) veya Sami Efendinin görüşleri mi yoksa, sadece senin sivri zekâlığının bir tezahürü mü?
Önce buna cevap ver ! Eğer, cemaatin görüşü ise nerde ve hangi eserde böyle bir işarette bulunulmuştur ? Değilse, sen nasıl oluyor da kaynaksız ve bilgisiz böyle sözler etme hakkını kendinde buluyorsun ? Sen kimsin ? Ve din-diyanet konusundaki kariyerin ne ?

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Fakiri kardes biraz sakin ve mülayemet icersinde olunuz...

ömerusta

Kıdemli Üye
yavhuuu sizneyin nesini tartışıyorsunuz mesihci bakın ortalıkta yok askıda diyalok var isteyen ala bilir
sonuca gidiliyor farkında değilmisiniz şimdiye kadar mesihciye kızılıyordu oda bundan faydalanıyordu birde sizler
kendi aranızda çekişince haliyle o adamada konu çıkıyordu bak dinliyoruz soruyoruz söylüyemiyo niye ne söylesin adamkonusu bitti selamlar biraz saklin vede hoş görülü olursanız bu konuları sonuca götürürüz mesihci
son demlerini yaşıyor formda kendisi gidecek boşa yırtınmayın sonra tarikatlar vede cömaatler arasında diyalok başlatacağım her sorunuza cevap vereceğim diyalok dahi cevabını bulacak hemde hadis ve ayetlerle açıklayacağım bekleyin lütven yok arkadaş sen kim oluyorsun biz açarız konuyu tartışır buluruz doğruyu diyorsanız buyurun açın biz katkıda bulunalım ama şu cömaat tarikat çekişmesini çözün en azından kafanızda çözün kusura bakma sağlıkcı kardeşim konun değişmiş gibi oldu ama hakkını helal et zaten mesihci ortalıkta yok selamlar

veri

Yasaklı
yavhuuu sizneyin nesini tartışıyorsunuz mesihci bakın ortalıkta yok askıda diyalok var isteyen ala bilir
sonuca gidiliyor farkında değilmisiniz şimdiye kadar mesihciye kızılıyordu oda bundan faydalanıyordu birde sizler
kendi aranızda çekişince haliyle o adamada konu çıkıyordu bak dinliyoruz soruyoruz söylüyemiyo niye ne söylesin adamkonusu bitti selamlar biraz saklin vede hoş görülü olursanız bu konuları sonuca götürürüz mesihci
son demlerini yaşıyor formda kendisi gidecek boşa yırtınmayın sonra tarikatlar vede cömaatler arasında diyalok başlatacağım her sorunuza cevap vereceğim diyalok dahi cevabını bulacak hemde hadis ve ayetlerle açıklayacağım bekleyin lütven yok arkadaş sen kim oluyorsun biz açarız konuyu tartışır buluruz doğruyu diyorsanız buyurun açın biz katkıda bulunalım ama şu cömaat tarikat çekişmesini çözün en azından kafanızda çözün kusura bakma sağlıkcı kardeşim konun değişmiş gibi oldu ama hakkını helal et zaten mesihci ortalıkta yok selamlar

büyük lokma yutmaya çalışma