milli ve yerli hackerlarımızca kırılan yazılımları kullanmak haram mı?

evet işte önemli bir konuya değinelim istedim.

yazılım sektöründe kırılmış program ve oyunları yüklemek, indirmek ve çalıştırmak helal mi haram mı?

şöyle bir yorumla olayı sorgulayalım ; özellikle yabancı devlet ve hackerları boş durmuyolar ve diğer devletlerin ve vatandaşlarının yazılımlarını kırarak ekonomik ve ticari - bilimsel zarar vermek istiyolar. aslında bu bir savaş. benim fikrim bu savaşta milli ve yerli olarak hackerlarımızca savunma yapılabildiği gibi saldırı hakkımızı da kullanıp özellikle yabancı işgal ve sömürü devletlerinin yazılımları kırılmalı ve o programlar kullanılabilmeli... bu bence savaş hali olduğu için hak edilmiştir diye düşünüyorum ve helal olmalı diye fikrim var. peki sizce bu böyle midir?

aslında en güzeli en kullanışlı programları özgün olarak bizim sıfırdan ,güvenli bir şekilde yeniden yazmamız. fakat bu çoğu zaman mümkün olamamakta.

erdemceerdem

Profesör
helal olmalı diye fikrim var

Bir şeyin helal mi haram mı olduğuna karar veren Allah...
İnsan içinse bunu bulma yolu vicdan...

Yani kişi sadece ve sadece kendine Müslüman değilse, zaten doğruyu bulur...

adams77

Kanalizasyoncu
Olay çok basit

İnsanın sahip olduğu bir şey var mı? YOK
peki insan sahibi olmadığı bir şey üzerinden kendi zimmetine fayda yada sahibinden izin almadan telif haklarını ödemeden kullanabilirmi? KULLANAMAZ

Kısacası insan bilgiyi sadece kendisi için kendi çıkarları, yararları, faydaları için kullanamaz.

Allah'ın adı anılarak kesilmeyen hayvanları yemeyin ve şüphe yok ki kötülüktür bu ve şüphe yok ki Şeytanlar, sizinle çekişmeleri için dostlarına telkinde bulunurlar, onlara uyarsanız siz de şirk koşanlardan olursunuz.