Modernite

Darul_Beka

Profesör
Modernite modernizm postmodernizm nedir nasıl anlayalım
konu sahibine ayıp olur o açıklayacak
bu kavramları sadece
postmodernite modernitenin ateisti konumunda septizmin doruklarında diye bir katkı yapayım
ancak
yukarıdaki mesajlarda
teknolijik gelişim
değişim
moderniteye mal edilmiş gibi bir izlenim oldığım için
itiraz ettim
esasta anlatmak istediğim batının bu tür kavramlarla şarkı dövmesi
tıpkı bizim laikçilerin Atatürk kavramı arkasına sığınarak Müslümanları dövmesi gibi

Kaptan

Mecra Yazarı
Leb deyince leblebi anlaşılmalı, çok uzunca sözler yoruyor insanı.

Kaçak

Yeni
Koca müdür derki ...
La olm ne dediğimi tam anlayın yeter , leb meb beklemem ben sizden der ...

ihvanistanbul

AkhenAton
İhvan kardeş mesajları başından beri okursan , kavramları hallaç pamuğu gibi sağa sola atmadan muhalefet edebilirdin kanımca ...
Ama ne diyelim hayırlısı olsun :)
başından okudum hacı abi.

islam doneminde modern bir din degildi. İslam insanlikla birlikte vardi. Adem as dini islam idi. Bizim dinimizde islam. Bu acidan kadim bir dinin serefli mensuplariyiz.
Bati icin kavramlar farkli olabilir ama bizim sistematigimiz farkli. Biz madden geride oldugumuz icin bazen onlarin kavramlarini ortak degerlerimiz zannediyoruz. Hayir! Allah bize herseyiyle kendimize ait bir medeniyet verdi. Soyle soyleyeyim medineyi munevverede efendimiz sav cocuklarin saclarini yahudi cocuklarina benzemesinler diye farkli kestirirdi. Biz batinin diliyle tarifte bulunamayiz.
Giyim kusamda yuruyuste yeme icme ve yatmada sunnete ittibaimiz eksik oldugu icin dusuncede de eksik kaliyoruz. Sahsin icin degil sahsim icin konusuyorum bunlari.
Saygilr hayirli sahurlar

Kaçak

Yeni
:)
Ah be güzel kardeşim ...
Mekke’de putlar vardı hani , egemen bir kültür vardı hani pehh biz köleler ile eşitmi olacağız diyen bir yapı vardı hani ...
Sonra bu var olan sürece bir güneş doğdu ya ..
23 yılda bu yapı değişti ya ...
Hah o değişime diyoruz :)
Artık küfür döneminin bakış açısı değişmiş yerine tevhit döneminin bakış açısı ikame edilmiştir ...
Her peygamber de bunu yapmaya çalışmıştır ...
Şimdi ilk iki mesajı tekrar okusan :)
Siz adem as dan beri aynı bakış açısı ile baktığınızıs sanıyorsunuz ama yok öyle olmuyor işte ...
İnsana ters bu , taş taşdır , atsa at ...
Ama insan hep bir değişim içindedir , insana hastır bu ...
Bizde değişiyoruz , Kuran’da bilime dair ne var me yok tartışması sahabeler arasında yapılmadı güzel kardeşim ...
Neyse , ben zaten fazla güneşe maruz kaldım ..
Şu anda tuzlanmış kurban derisi gibiyim ...
Gerim gerim gerginim bi krem bulmam lazım ama nerden bulabilirim hiç fikrim yok :)

Kaptan

Mecra Yazarı
Bak hala modernite diyor. Yahu islam gelişmeye mani degildir ki, akla vurgu yapan bir din neden gelismenin karsisinda olsun. Gelismeyi bal gibi de savunur ama mesela evrensel ahlak demez, kendi terminolojisini kullanir, haram helal der. Demokrasi demez "şura" der, hoş ayni şeyler değildir ama hani sen anlayasın diye söylüyorum :)

Biz kendi kavramlarımızla, mefhumlarımızla kendi dünyamızı kurarız, senin modernitene ihtiyacımız yok, kış kış.. :)

Hakperest

Kıdemli Üye
Hepiniz süper modernsiniz.
Dünyada olupta sizde olmayan ne var?
İslami tarzdan bahseden kürşat, muhtemelen jean giyiyor.
Alp yâda arap elbisesi giydiğini mi sanıyorsunuz. Takım elbise demeyin oda moderrrinn :)

Hakperest

Kıdemli Üye
Modern olmak bilhassa askeri anlamda farzdır, nas(ayet) ile sabittir.

Modernist olmak ise haramdır, kafire benzemek de aynı şekilde. Ancak dünya geneline yayılmış kafire has olmayan yaşam giyim tarzları şeriate muğayır olmamak şartıyla helaldir.

Modernizm; bir din, ideolojik bir yaklaşımdır. Bizim forumda @Yahayy bu ideolojiye çok yakın duruyordu kanımca. Bunların din adamı bilim insanlarıdır; bu insanların iddiaları onların amentüsünü inşa eder.

spesifik

آزادی قید و بند
Bak hala modernite diyor. Yahu islam gelişmeye mani degildir ki, akla vurgu yapan bir din neden gelismenin karsisinda olsun. Gelismeyi bal gibi de savunur ama mesela evrensel ahlak demez, kendi terminolojisini kullanir, haram helal der. Demokrasi demez "şura" der, hoş ayni şeyler değildir ama hani sen anlayasın diye söylüyorum :)

Biz kendi kavramlarımızla, mefhumlarımızla kendi dünyamızı kurarız, senin modernitene ihtiyacımız yok, kış kış.. :)
Bencağız dedim de inanmadılar
Kaptan değişmez bu konuda =)
Lakin uygulama ne yazık ki ıdeolojik bunu vahiy gayri metluv ile neshediyorlar

Kaçak

Yeni

Aslında son dönem modernizmin hayata bakış açışını anlatan en güzel karelerden biri ...
Hem kare , hem tepkiler konunun özeti gibi ..
Kare İsrail’de düzenlenen Eurovision şarkı yarışmasında bir Avrupa ülkesini temsil eden şarkıcı grubun , mazlum Filistin halkına destek olmak amacıyla açtığı Filistin atkısını resmediyor ..

Önce resim hakkındaki düşünceleri alıp konuya öyle devam etsek çok daha iyi olur ...
Resim size neler hissettirdi/ düşündürdü ?

Kaptan

Mecra Yazarı
Tipler fena da olsa mazlumun yanında zalimin karşısında duran bir görüntü olmuş, da modernite ne alaka..he beklediğin soru geldi

Hakperest

Kıdemli Üye
İşi magazinleştirip, yaptıkları çirkin sanatı empoze etmek için kirli reklam yapıyorlar.
Verilen mesaj şu ey filistin batı ve israil sizi eziyor olsa da buna inanmayın ve batı hayranı olun. Organize pis reklam haraketleri bunlar. O kadar aşağılıkça ki ben utanıyorum.

Postmodern flu su, baudrillard ın hipergerçeklik sahnesinde, şarap kırmızısı, neon ışıkları altında hedonizmin unisex çocukları çağırıyor; Hey palestinian siz de gelin.

Rahmetli mısırlıoğlu deyimiyle
Çüşş... Çüşş

spesifik

آزادی قید و بند
İşi magazinleştirip, yaptıkları çirkin sanatı empoze etmek için kirli reklam yapıyorlar.
Verilen mesaj şu ey filistin batı ve israil sizi eziyor olsa da buna inanmayın ve batı hayranı olun. Organize pis reklam haraketleri bunlar. O kadar aşağılıkça ki ben utanıyorum.

Postmodern flu su, baudrillard ın hipergerçeklik sahnesinde, şarap kırmızısı, neon ışıkları altında hedonizmin unisex çocukları çağırıyor; Hey palestinian siz de gelin.

Rahmetli mısırlıoğlu deyimiyle
Çüşş... Çüşş
Ronaldonun Bağışı için de mi böyle düşünüyorsun
Çok acımasız bu yorum dayı ya

Kaçak

Yeni
Modernizm ne yapar ?
İçinde süt olmayan dondurma üretir ...
İçinde meyve olmayan meyve suyu ...
İçinde islam olmayan İslami endeks ..
İçinde en temel insani değerler olmayan insanlık ...