Mugalata ile Röportaj

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Verda

Gales
Klasik müzik ve halk müziği severim. Ayrıca saz çalarım. Güzel de söylerim. :)

aslında güzel olan her tür müziği dinler, sinema filmini de seyrederim. Bugün Çilek reçeli-2'yi seyrettim. Ilki daha güzeldi. Ikincisi biraz hafif ve havada kalmış.

Sosyalimdir aslında ama giderek asosyal oluyorum.hatta anti-sosyal bile olabilirim bu gidişle. Kendine ve çevresine zarar veren insanlık giderek tepkimi çekiyor ve anlam bulma çabam güçleşiyor.

Size beğeneceğinizi umduğum bir parça hediye etmek isterim..

http://www.youtube.com/watch?v=CZtgO1ZmIJw

Mugalata

Kıdemli Üye
Size beğeneceğinizi umduğum bir parça hediye etmek isterim..

http://www.youtube.com/watch?v=CZtgO1ZmIJw

Çok beğendim. Bizim kanallarda da sözsüz olarak çıkıyor bu parça. Kim söylüyor acaba?

bende sana Kardeş Türküler'den bir parça hediye etmek isterdim, ama bunu yapmayı bilmiyorum. Özellikle feryal öney'i dinlemeyi severim. Bir de aziza mustafazadeh'in gaçma gözel adlı parçasını Youtube'dan dinlemeni şiddetle tavsiye ederim.

Verda

Gales
Beğenmenize sevindim iranlı bestekar Muhammed Esfehani söylüyor, sizin tavsiyeniz olan Aziza'yı dinledim ilginç söylüyor çok hoş beğendim =)

Mugalata

Kıdemli Üye
Beğenmenize sevindim iranlı bestekar Muhammed Esfehani söylüyor, sizin tavsiyeniz olan Aziza'yı dinledim ilginç söylüyor çok hoş beğendim =)

Sesi müthiş, değil mi? Azeri Şarkıyı caz türünde söylemiş. Çok güzel olmuş.

bu arada, klasik Türk Müziği'nde yaprak Sayar'ı dinlemenizi de öneririm. Onun sesi de muhteşemdir. Murat Bardakçı'yla birlikte seslendirdikleri eserleri dinlemek bir zevk.

Verda

Gales
Evet çok hoş bu parçayı etnik müzik başlığında da paylaşmalıyım bakalım Zınar biliyor mu =) tavsiyeleriniz için teşekkür ederim..

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
İyi ropörtajlar Mugalata, sormak yerine görüşlerine karşı durmak hoş olmasa da kendimi tutamadım mazur gör

islam dini sosyal aktiviteleri güçlü bir dindir ki dinlerin çoğu böyledir;
ve bu onları sosyalist yapmaz; sosyal politikalar/aktiviteler ile sosyalizim farklı şeylerdir.

sosyalizim de bir dindir;
kendi amentüsü, emprik paradigmalı bilimdir genellikle.

mesela islamın sadaka ve zekat ile sosyal aktiviteleri sosyalizm de karşılığı yoktur

diğer yandan islamın liberal ve hatta kapitalizm ile benzediği yanlar vardır
ne olacak şimdi... çorba mı yapalım :D

bırakın ağalar her din kendi müntesiplerinin olsun
BİZİM DİNİMİZ BİZE , ONLARIN DİNİ DE ONLARA
Hatta emprik bile değil, sâfî bağnaz paradigmaları savunuyorlar hâlâ..

alı

Yeni
evet, olabilir. okumadığım için bilmiyorum.

sosyalizmin pratiğine ben de ağır eleştirilerde bulunuyorum. o geçmiş pratiğin sosyalistçe olmadığını söylüyorum. sadece devletleştirme ile sosyalizm olmuş olmuyor. asıl zihniyet değişimi gerekir. bu da herkesin eşit konumda olabilmesidir.

mesela herkesin birbirine yoldaş diye hitap etmesi, fransız devriminde herkesin birbirine yurttaş diye hitap etmesinden esinlenmiş olmalı. evet ama yoldaş demekle yoldaş olunmuyor. eşitliğin olmadığı yerde yoldaşlık lafda kalıyor.

aslında bu konu tartışılıyor. eşitliğin ve yönetime katılımın nasıl sağlanacağı tartışılan bir konu. en küçük örgütlenmelerden başlanması ve yerel yönetimlerde katılımın sağlanması bir yöntem olabilir.

sadece oy sandığını getirip koymakla da olacak iş değil. sağlıklı tartışma ve karar alma süreci işleyebilmeli. alınan kararlara herkesin uyması ve katılımın sağlanması da önemli bir sorun.

"burjuva demokrasisinden daha ileri bir demokrasi vardır sosyalizmde" deniliyordu ama aslında diktatörlükler vardı. bunlar da proleteryanın değil, parti bürokratlarının ve liderlerinin diktatörlükleriydi.

ileriye doğru aşmak değil, geriye götüren bir yok etmek şeklinde işledi geçmiş reel sosyalizm pratikleri.

Ali Seriati nin de dedigi gibi " sosyalizm ve kapitalizm, ayni babanin zit karakterlere sahip iki evladidir." Sizin bahsettiginiz sosyalizm ise " Tanrı nın sosyalizmi" dir, ki bu kimlik sonu "izm" ile biten bütün dusuncelerden ustundur...

Eyvallah...

Mugalata

Kıdemli Üye
Ali Seriati nin de dedigi gibi " sosyalizm ve kapitalizm, ayni babanin zit karakterlere sahip iki evladidir." Sizin bahsettiginiz sosyalizm ise " Tanrı nın sosyalizmi" dir, ki bu kimlik sonu "izm" ile biten bütün dusuncelerden ustundur...

Eyvallah...

güzel... zaten bilindiği gibi marks da "bildiğim bir şey varsa o da marksist olmadığımdır" demişti. ama onun bilimsel düşüncelerini alıp bir -izm, bir ideoloji hâline getirdiler. hatta o kadar karikatürleştirildi ki, en büyük vahşete, katliamlara (mesela en kanlısı kamboçya'da kızıl kmerler'ce yapılmıştır), diktattörce uygulamalara, kapalı rejimlere ilah hâline getirildi.

marks görseydi nâzım gibi isyan ederdi.

marks'ın bilimsel düşünceleri de, adı üstünde: bilim ve düşünce, eksik ve hatalı olma hakkına, yani yanılma payına sahipti. geliştirilmesi ve abartılı yanlardan kurtarılması gerekiyordu. ama ters yönde müdahaleler yapıldı.

lenin politika ve örgütlenme alanında, strateji ve taktik alanında usta idi. marks'ın görüşlerine önemli bir teorik müdahalede bulunup, onu tarihe daha etkili müdahalede bulunabilir hâle getirdi. ama bu da bozulmaların, aslından uzaklaşmaların hızını artırdı. devamcıları çok kötü ""katkılarda" bulundular.

marks türkçe öğrenmek istemiş ve bizim bu bölgeye ilgi duymuş. dış politikayı yorumlarken, o dönem batı karşısında sömürgeleşme yoluna sokulan osmanlı'ya karşı türkofil, türksever bir tavır almış. biraz doğu felsefesiyle ilgilenebilseymiş çok daha başka bir sosyalizm anlayışına ulaşabilirmiş. daha evrimci ve daha az katı. eşitliğin daha doğal bir süreçle gerçekleştirildiği...

Ali Seriati'nin " sosyalizm ve kapitalizm, ayni babanın zıt karakterlere sahip iki evladıdır." sözüne katılmıyorum tabii. belki ikisinin de batı düşüncesinin ürünü olduğunu anlatmak istemiştir ama yine de haksız bir söz olmuş. dünya halklarını sömürgeleştiren, ingiliz dokuma sanayinin önünü açmak için hindistan'da dokma ustalarının ellerini kesen kapitalizm ile buna karşı çıkıp dünyanın çeşitli bölgelerinde cesur müdahalelerde bulunan sosyalizmi aynı gibi görmek doğru olmaz.

bi husben

Kıdemli Üye
@Mugalata verda nın avatarı hakkında ne düşünüyorsun diye soru sormuştum silmişler

Muminaga

Yeni
Mugalata
Türkiye solunun günümüzde enternasyonistlik ilkesine uygun davrandığını söyleyebilir misin?
Halkların kardeşliği prensibini yerine getirdiğini, uyduğunu düşünüyor musun?

Türkiye solunun Kürt'lerle diyalogu pkk üzerinden yürütülüyor. pkk'nin silahlı eylemlerine duyulan hayranlığı bakın işte Türkiye solu Kürtlerle yakjın ilişki içinde olarak mı algılanması lazım?

Mısır'da ABD-israil ikilisinin sisi cuntasına verdiği desteği Türkiye solu yakından bildiği halde İhvan-ı Müslime ve Mısır halkının darbe cuntasına karşı neden emperyalist ve siyonist cephe ile aynı söz ve eylem birliği içinde dir?
Solcular Rabia işaretine karşı neden öfkelidir?

Enternasyonalistlik sadece solcu güçler arasında bir dayanışmanın ismi midir?

Gazze'de Ramallah'ta Filistinlilerin siyonist israil terör devletinin estirdiği jenosid toprak işgaline, vatansızlaştırmasına Türkiye solunun tepkisizliği ve sessizliği hakkında ne düşünüyorsun?

Şeyh Sait ayaklanmasında, Dersim olaylarında Türkiye kominist partisinin Kemalist rejimin yanında yer almasını, Kemalist rejimi ilerici olarak nitelemesini nasıl görüyorsun?

Halkların kardeşliği ilkesi Türkiye solu ile pkk'liler arasında dayanışma aracı olarak yürütülüyor olması senin açından ne ifade ediyor?

Mugalata

Kıdemli Üye
Mugalata
Türkiye solunun günümüzde enternasyonistlik ilkesine uygun davrandığını söyleyebilir misin?
Halkların kardeşliği prensibini yerine getirdiğini, uyduğunu düşünüyor musun?

Türkiye solunun Kürt'lerle diyalogu pkk üzerinden yürütülüyor. pkk'nin silahlı eylemlerine duyulan hayranlığı bakın işte Türkiye solu Kürtlerle yakjın ilişki içinde olarak mı algılanması lazım?

Mısır'da ABD-israil ikilisinin sisi cuntasına verdiği desteği Türkiye solu yakından bildiği halde İhvan-ı Müslime ve Mısır halkının darbe cuntasına karşı neden emperyalist ve siyonist cephe ile aynı söz ve eylem birliği içinde dir?
Solcular Rabia işaretine karşı neden öfkelidir?

Enternasyonalistlik sadece solcu güçler arasında bir dayanışmanın ismi midir?

Gazze'de Ramallah'ta Filistinlilerin siyonist israil terör devletinin estirdiği jenosid toprak işgaline, vatansızlaştırmasına Türkiye solunun tepkisizliği ve sessizliği hakkında ne düşünüyorsun?

Şeyh Sait ayaklanmasında, Dersim olaylarında Türkiye kominist partisinin Kemalist rejimin yanında yer almasını, Kemalist rejimi ilerici olarak nitelemesini nasıl görüyorsun?

Halkların kardeşliği ilkesi Türkiye solu ile pkk'liler arasında dayanışma aracı olarak yürütülüyor olması senin açından ne ifade ediyor?

solumuzun artık gericileştiğini yazmıştım. bu da doğal. çünki değişen şartlara uygun dinamik geliştiremiyor. hayatın akışına müdahale araçları geliştiremiyor. akıp giden nehrin gerisinde kalmış.

solumuzun bugün enternasyonalizmden anladığı, eskimiş bir che imgesidir. halkların kardeşliği kürdlerle dayanışma konusunda 12 eylül yıllarında ve 90'lı faili mechuller yıllarında kısmen olumlu bir tavır sergilemişti solumuz. ama giderek bu, aşırıya kaçmış bir pkk'nin kayıtsız şartsız destekçiliğine veya tepkisizliğe yöneldi. pkk'ye içeriden eleştiri getirme hassasiyeti gösterilemedi. ya dışarıdan eleştiri, veya içeriden sessizce geçiştirmek... pkk'nin silahlı mücadele, gerilla savaşı, halk savaşı çizgisi solun bu konudaki ilgisini, hayranlığını cezbetti ve uzaktan sempatiyle yaklaştılar. ama aşırıya varan şiddetiyle karşılaştıklarında bile ses çıkaramadılar ve halen de (mesela yasin börü'nün vahşice katli gibi pkk'nin bizzat yapmasa bile hdp'nin çağrısıyla başlayan ve kitlesel histeriyle çılgınlığa dönüşen somut olaylarda) ses çıkarmıyorlar. zaten sesleri de kalmadı pek.

mısır'da sisi darbesine karşı net tavrı almadı sol. ihvan'a tipik bir laikçi chp gibi yaklaştı. halktv'nin o sıralardaki haberciliği utanç vericidir. "darısı buranın mursisinin başına" şeklinde manşetler atıyorlardı. chp'lileşmiş bir solumuz var kısmen. rabia işaretine tepkisi varsa o da bundadır. şahsen benim bir tepkim yok ve darbecilerin katliamına duyduğum tepkiden, o işarete sempati bile duymuştum.

enternasyonalistlik sadece solcuların işi midir demişsin. aslında evet demeliyiz. çünki din, dil, etnik köken ayrımı yapmadan tüm halkların yanında olmak sosyalizmin en iyi olduğu bir alandır. mesela islamî akımlar dinî aidiyeti öne çıkarır ve böyle bir empati yapar. mesela turancılar söz gelişi çin'de eziyet gören türkleri önemser ama kürdleri görmez bile. ama solcuların hepsini görmesi beklenir. eskiden böyleydi de.

mesela israil'e karşı filistin halkının yanında savaşan ilk kesim solcular olmuştur. o zamanlar islamî kesim abd'nin yanında iken deniz gezmiş'ler filistin'e gidip israil'e karşı savaşmıştır ve içlerinden bazıları bu uğurda canlarını vermiştir.

şimdi ise tepkisizdirler. çünki sol olarak bir güçleri kalmamıştır. yokturlar demek istiyorum.

şeyh sait olayları sırasında tkp de kemalizmden etkilenmişti ve kaba marksist yaklaşımla onu destekliyordu. doğru analiz edemiyordu. bu ise zaten baştan yanlış konumlanmak demektir.

son satırına geleyim. halkların kardeşliğinin pkk ile dayanışma amaçlı alınmasını elbette yanlış buluyorum. pkk'nin silahlı mücadeleyi (içeride) hâlâ sürdürmesinin yanlışlığını solumuzun açık biçimde söylemesi gerekiyor. aslında bunu söyleyen sol var. ama sesi çok cılız çıkıyor. sol kendini kendi söylemiyle kandıran bir konumda şu an.

mesela eskiden islamî hareketler çok daha zayıf ve sığ bir politik, entellektüel dile ve söyleme sahiptiler. son yıllarda kendilerini olumlu yönde geliştirdiler. ama sol, kendini tekrarlamakla yetindi ve geriledi.

aslında bir alt üst oluş döneminden geçiyoruz. sol da sağ da islamî hareketler de evrim geçiriyor ve kısa süre içinde çok daha düzeyli tartışmaların yaşandığı, yeni saflaşmalar göreceğiz. daha olumlu ve doğru bir saflaşma olacak. eskinin sığ, ilerici gerici saflaşmalarından farklı olarak yaşanacak bu.

Verda

Gales
Sn Mugalata Hobbes'un insan insanın kurdudur sözünü nasıl değerlendirirsiniz?

Muminaga

Yeni
enternasyonalistlik sadece solcuların işi midir demişsin. aslında evet demeliyiz. çünki din, dil, etnik köken ayrımı yapmadan tüm halkların yanında olmak sosyalizmin en iyi olduğu bir alandır. mesela islamî akımlar dinî aidiyeti öne çıkarır ve böyle bir empati yapar. mesela turancılar söz gelişi çin'de eziyet gören türkleri önemser ama kürdleri görmez bile. ama solcuların hepsini görmesi beklenir. eskiden böyleydi de.

Hayır böyle bir soru sormadım.
Enternasyonalistlik ilkesi, solcular arasında bir dayanışma kültürü müdür şeklinde sorum var,
sol ve enternasyonalistlik bir birini tamamlıyor mu anlamında sorum olmadı.
Hem böyle bir soruyu sormamam gerekir, çünkü sol, solcu olmayan siyasi, dini bir hareketin örgüt/parti ve onun mensuplarını savunduğu görülmemiştir.
Burada benim kastım solun cicili sözlerinin içinin kofluğunu gündeme getirmektir.
Halkların kardeşliğini savunduğunu söyler, halkların düşmanlığını körüklediği görülür.
Ezilen halklar, sömürülen sınıfsal tabakalar vurgusunu hep işler ama o hareketin liderliğini yürüten organın dini siyasi niteliğine bakarak hareket eder.
Mısır'da halk oyu ile seçilen cumhurbaşkanı ihvanı müslim teşkilatı üyesi ise onu bir darbe ile devirten emperyalistlerle aynı söz ve eylem birliği içinde olmaktan ne sıkılır ne de utanır.
Filistin meselesinde de böyle. Solcuların anti-emperyalistlik ilkesi anti siyonizm ile tamamlanmadığı için siyonistlerin emperyalizmle sıkı ilişkilerini görmezden gelir. Veya emperyalist ülkeler siyonizmi sağına alıp halklar üzerinde soykırım ve sömürüyü dayattığında da sol bu ilişkileri görmemezlikten gelir.
Bu solun kaypak ve tutarsız, teorik bakımdan da siyasi ve ahlaki yönlerinden tam donanımlı olmamasından kaynaklıdır.
Sol evet doğrudur şurda yanlış yapmaktadır, burda hatalıdır, şu konuda eksiklikleri mevcuttur, bu konuda nicel ve nitel bakımdan yetersizdir şeklinde yapılan savunumların tümü kaypaklık ve tutarsızlık ile açıklanabilir.

Yoksa dünyanın gelişen ve değişen şartlarına uyum sağlayamamanın başka ca bir izahı da bulunamaz. Değişmeyi ve gelişmeyi mutlak gören solun ideolojisi değişimi ve gelişmeyi takip edememesinin mazereti mi olur?

Sol irdeleyicidir, şu bakımdan mesela Mısır'da ihvanı müslim mücadelenin öncüsüdür tespitinde bulunur ve hemen arkasından ihvanı mislim ile dayanışmaktansa emperyalistlerle siyonistlerle dayanışırım daha iyi.
Solun özellikle Türk solunun, tercihini hep zalim ve despotlardan yana kullanması kesinlikle bilinçlice kullanılan bir tercihtir.,
pkk ile müttefiklik ölçüsünde ilişkileri de yine bu çerçevede ele alınmalıdır.

Türk solu, filistinlilerle birlikte israile karşı savaşmış :)
Bekaa vadisinde teorik ve silahlı eğitim alırken örgütten belli sayıda militanın FKÖ'ya takviye verilmesi şartı koşuluyordu. Mecburiyetti yani.
Eee mecburiyet veya gönüllülük her iki durumda da Filistinlilere yardımda bulunulmuş mu diyeceksin :)

Mugalata

Kıdemli Üye

O sözü duymuşluğum var, ama hangi bağlamda söylendiğini bilmiyorum. Böyle de cahil bir tarafım vardır. :) ama sanırım, kapitalist düzende insanın insan Kardeşini ezip üste çıkma eğiliminden söz ediyor olabilir. Bu açıdan genel bir eğilim olarak doğrudur ve tabii istisnaları vardır. Özellikle bizim gibi Doğulu toplumlarda dayanışmamı bir yan ağır basar.

o sözü bu çerçevede mi söylemiş hobbes?

bi husben

Kıdemli Üye
O sözü duymuşluğum var, ama hangi bağlamda söylendiğini bilmiyorum. Böyle de cahil bir tarafım vardır. :) ama sanırım, kapitalist düzende insanın insan Kardeşini ezip üste çıkma eğiliminden söz ediyor olabilir. Bu açıdan genel bir eğilim olarak doğrudur ve tabii istisnaları vardır. Özellikle bizim gibi Doğulu toplumlarda dayanışmamı bir yan ağır basar.

sanki sosyalizimde insanlar hiç ezilmiyor
sosyalizimin insanları ezmesi kapitalist düzenden daha üst taraftadır
çin kuzey kore eski sovyetler eski doğu bloku ülkeleri bu halkların yaşadığı zulmü kim yaşadı
duvardan atlayıp karşı tarafa geçmek isteyenleri kurşunlarla öldürdüklerini televizyonlardan gorduk
kuzey korede dızı ızledıler diye 100 idam etti yakınlarda
sosyalizme bak be ne kadrda insanalrı düşünürmüş

Mugalata

Kıdemli Üye

Mugalata

Kıdemli Üye
[FONT=Verdana, Arial, Tahoma, Calibri, Geneva, sans-serif]
Hem böyle bir soruyu sormamam gerekir, çünkü sol, solcu olmayan siyasi, dini bir hareketin örgüt/parti ve onun mensuplarını savunduğu görülmemiştir.
Burada benim kastım solun cicili sözlerinin içinin kofluğunu gündeme getirmektir.
Halkların kardeşliğini savunduğunu söyler, halkların düşmanlığını körüklediği görülür.
Ezilen halklar, sömürülen sınıfsal tabakalar vurgusunu hep işler ama o hareketin liderliğini yürüten organın dini siyasi niteliğine bakarak hareket eder.
Mısır'da halk oyu ile seçilen cumhurbaşkanı ihvanı müslim teşkilatı üyesi ise onu bir darbe ile devirten emperyalistlerle aynı söz ve eylem birliği içinde olmaktan ne sıkılır ne de utanır.
Filistin meselesinde de böyle. Solcuların anti-emperyalistlik ilkesi anti siyonizm ile tamamlanmadığı için siyonistlerin emperyalizmle sıkı ilişkilerini görmezden gelir. Veya emperyalist ülkeler siyonizmi sağına alıp halklar üzerinde soykırım ve sömürüyü dayattığında da sol bu ilişkileri görmemezlikten gelir.
Bu solun kaypak ve tutarsız, teorik bakımdan da siyasi ve ahlaki yönlerinden tam donanımlı olmamasından kaynaklıdır.
Sol evet doğrudur şurda yanlış yapmaktadır, burda hatalıdır, şu konuda eksiklikleri mevcuttur, bu konuda nicel ve nitel bakımdan yetersizdir şeklinde yapılan savunumların tümü kaypaklık ve tutarsızlık ile açıklanabilir.

Yoksa dünyanın gelişen ve değişen şartlarına uyum sağlayamamanın başka ca bir izahı da bulunamaz. Değişmeyi ve gelişmeyi mutlak gören solun ideolojisi değişimi ve gelişmeyi takip edememesinin mazereti mi olur?

Sol irdeleyicidir, şu bakımdan mesela Mısır'da ihvanı müslim mücadelenin öncüsüdür tespitinde bulunur ve hemen arkasından ihvanı mislim ile dayanışmaktansa emperyalistlerle siyonistlerle dayanışırım daha iyi.
Solun özellikle Türk solunun, tercihini hep zalim ve despotlardan yana kullanması kesinlikle bilinçlice kullanılan bir tercihtir.,
pkk ile müttefiklik ölçüsünde ilişkileri de yine bu çerçevede ele alınmalıdır.

Türk solu, filistinlilerle birlikte israile karşı savaşmış :)
Bekaa vadisinde teorik ve silahlı eğitim alırken örgütten belli sayıda militanın FKÖ'ya takviye verilmesi şartı koşuluyordu. Mecburiyetti yani.
Eee mecburiyet veya gönüllülük her iki durumda da Filistinlilere yardımda bulunulmuş mu diyeceksin :)

Bu düşüncelerin gerçekliği yansıtmıyor ve gerçekliğe haksızlık ediyorsun. Bu hak yeme durumun seni rahatsız etmiyor mu?

"Halkların kardeşliğini savunduğunu söyler, halkların düşmanlığını körüklediği görülür." Örnek verir misin, nerede böyle yapmış? Yani reel sosyalizm, dar politikalarıyla buna sebeb olmuş olabilir de, bu yönde bir politik söylemi nerede olmuş?

Mısır'ı açıkladım. Bugünki solu sol saymıyorum. Filistin'de hep anti İsrail bir tutum almıştır Türk solu. Aksini iddia etmek haksızlık olur. İslamî kesim henüz Filistin Davasını bilmezken, Türk solu bu konuda açık ve net biçimde Filistin'i desteklemiştir.

Filistin'de de, Hamas dünkü çocuktur. El fetih ve FHKC çok eskiden beri vardı. Filistin mücadelesini bunlar yürütüyordu. Haksızlık ettiğini düşünmüyor musun?

Filistin'de deniz gezmişlerin savaşması konusunda da haksızlık etmişsin. Keşke senin islamî kesimden gençler olaymış da daha doğrusunu yapsalarmış. Ama o sıralar islâmcı hareket, ABD ile sıkıfıkı, Komünizm tehlikesine karşı, Türk solcularına saldırmakla meşguldü. Derin devletin örgütlediği derneklerde toplanıp Mehmet Şevket Eygi gibilerinin yazdığı ajitatif yazıların etkisiyle, solcu gençleri bıçaklıyorlardı.[/FONT]

Mugalata

Kıdemli Üye
sanki sosyalizimde insanlar hiç ezilmiyor
sosyalizimin insanları ezmesi kapitalist düzenden daha üst taraftadır
çin kuzey kore eski sovyetler eski doğu bloku ülkeleri bu halkların yaşadığı zulmü kim yaşadı
duvardan atlayıp karşı tarafa geçmek isteyenleri kurşunlarla öldürdüklerini televizyonlardan gorduk
kuzey korede dızı ızledıler diye 100 idam etti yakınlarda
sosyalizme bak be ne kadrda insanalrı düşünürmüş

O yapılanları reel sosyalizmin sosyalizmle ilgisi olmayan icraatları olarak gördüğümü yazmıştım. Onları savunmuyorum.

Gerçek sosyalizmde olmaz böyle şeyler.

Verda

Gales

Evet doğru, toplum sözleşmesi ve eşitlik ilkesi görüşlerinde söylemiş olduğu bir sözdür bu fakat amacım bunu bilip bilmediğiniz değildi bütünüyle Hobbes'un açıklaması da değil, bu benim sevdiğim bir sözdür bunu daha bireysel ele alırsak insanın varlığı noktasında toplumsal olması gerekliliği veya isteği aynı zamanda yalnız dünyaya gelmesi ve öteye yalnız gitmesi gerçeği arasında yaşananlar, insan oldukça garip bir varlıktır bir abimin güzel bir sözü vardı "insan içine atılanla dışarıdan istenilenin farklı olduğu bir varlık" ve bunu düzene koyma uğrunda verilen çaba sınav tam da bu noktada işte, kendin için istediğin bir şeyi samimice karşı tarafa da istemek her baba yiğidin kârı değildir bunu olgunluk düzeyinde ele alalım samimiyetle her şeyini paylaştığın arkadaş eş dost vs. gıyabında iyi düşündüğün dua ettiğin hiç bir menfi bişey beslemediğin ve onların da sana aynı şekilde olduğu, bu gerçekten güzel bi şeydir ve gerçek bir samimiyetse ki bireysel anlamda kolay da kazanılmamıştır, bunun bir de şu boyutu vardır ki bütünüyle kimsenin kimseyi anlamadığı gerçeği her insanın kendisini kemale eriştirecek bir sıkıntısı vardır diye düşünüyorum tabi bu görebilene, hakikatı görebilenler de gerçek anlamda acıyı yaşayabilen insanlardır zaten şuraya varmak istiyorum insan her ne kadar samimi olsa ve samimiyet görse de aslında yalnızdır ve yalnızlığa da ihtiyacı vardır..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...