mü'HÜR ile söyleşi/yorum

eylül

Veled-i kalbî
Selamün aleyküm mü'HÜR

Üç haftalık misafirliğinin bizim açımızdan en güzel kısmına geldik. Söyleşi kısmına. Klasik hazırladığımız sorular var, biliyorsunuzdur...

İzninizle, sorularımı sorup beklemeye geçeyim istiyorum. Zira sizin vereceğiniz cevapları oldukça merak ediyorum.

Kolay gelsin efendim.
smile%5B2%5D.gif

Sizin için en güzel olan o kısmı bilmiyordum,süpriz oldu doğrusu... Bilmiyorum ama,besmele ile başlayayım...

Müsade sizin efendim.

Teşekkür ederim.

-Forumla nasıl tanıştığınızı bize aktarır mısınız? Hoş geldin mesajı yazmış mıydınız yoksa sessiz sakince mi dahil oldunuz aramıza? Kayıt olmanızda ki etken neydi?

Forumla,google çöpçatanı vesilesi ile tanıştım. Adını hep duyardım ama,üye olmamın zamanı varmış;nasipten öte yol yok! İhvan denilince ilk aklıma gelen Efendi hz ve cemaatidir o yüzden, kendimden birilerini bulacağımı düşündüm ve üye oldum.

-Forumumuza uzun bir süredir üyesiniz,yüzlerce mesaj onlarca konunuz var.Sizi foruma bağlayan nedir? Bu bağlayıcı unsuru tanımlayabilir misiniz? Sevgi,bağımlılık,edindiğiniz dostluklar v.s.

İlk etapta itiraf etmeliyim ki, akşam kendime kalan zamanı mı geçirmek.Aynı zaman da (fazla ekleyemesem de) hem okumak,hem okutmak! Aman,bağlılık olmasın! Bu konuda tecrubeli biri olarak; bir foruma bağlanmanın bir hastalık olduğunu düşünüyorum.Sevmek,vakit geçirmek,bilgi öğrenmek farklıdır ama, bağlanmak apayrıdır.Bütün zamanınızı çalabilir sizden,su içmenin bile ortası makbuldür fazlası zarardır.

-Forumu insan hayatının neresine koymalı sizce? İnterneti yalan dolan dünyası olarak mı görüyorsunuz yoksa reel hayatınıza sanal ilişkilerinizi katıyor musunuz?

Kaba tabirle evet,yalan dolan dünyası. Evet çok mükemmel insanlarında varlığına inanıyorum ama,tabirinizden daha fazla mevcut! İnternette kişiler,kendilerini farklı ya da,olmak istedikleri karakter gibi gösterirler (istisnalar müstesta) Öyle bir dünya da yaşıyoruz ki,değil sanal, reel de gördüğümüz,arkadaş edindiğimiz kişileri bile çok dikkatlice seçmeliyiz. Ben internetten arkadaş edinmem, prensip mi der siniz artık ne der diniz bilmem ama,sanal dünyadan arkadaş seçmek hoşuma gitmiyor.

İnsan, forumu hayatının merkezin değil,ortası na değil; forumu, ihtiyaçlar merkezine odaklamalı.Yani forumsuz olamayacak kadar ne bağımlı,forumsuz kalacak kadar da umursamaz olmamalı! Kişiye göre de değişir; bilgiyi zahmetle elde etmek isteyen,araştırarak bulmak isteyen insanlar internete adım atmazlar (ki ben bundan yanayım yapabilene ne mutlu) ama diğer yerde de kişi, eline kitap almkatan acizdir onlar için forum lüks,ihtiyaç olmuştur.

-Forumda hiç sizi kırdığımız zaman oldu mu? Forumu terk etme girişiminiz hiç oldu mu?

Kırılmadım, terk etme demeyelim de, "siyasetin ağırlığından" düşündüğüm,bunaldığım zamanlar oldu.

-Forumdaki ortamdan bahsedecek olursak,beğendiğiniz ve beğenmediğiniz şeyleri bizimle paylaşır mısınız?

Her zaman söylediğim gibi; siyaset kategorisini sevmiyorum. Evet,belki getirisi üye anlamında çok ki,ben siyaset kategorisi sayesinde çoğu üyenin üye olduğunu düşünüyorum.Ben kırılan kalplere çok üzülüyorum,söylenen sözlere çok üzülüyorum. Sırf birileri bir partiyi kötülüyor diye hocalara,alimlere de kötü gözle ya da o anda kötü konuşulmasına çok üzülüyorum... İşte bu yüzden bana göre forumda ki tüm kötülüklerin kökü siyaset! Görevliler, gece gündüz forumu didiklesinler, mükemmel bir iş çıkarsınlar asla siyasetin yaydığı pis kokuyu değiştiremezler.Birine hak versem,görüyorum diğeri tahrik etmiş,diğerine baksam, öbürü tahrik etmiş... Bence,siyaset olduğu sürece ne kadar çalışır sanız çalışın adalet sağlanamaz! Zira siyaset; her kişinin kârı olmuş!

Ben foruma o kadar alıcı gözle bakmıyorum, zaten siyaset sayesinde bakmama da müsade etmiyorlar.Araştırmadığım için siyaset dışında şu kötüdür diyemem.Gördüğüm kadarı ile,her kategori düşünülmüş "psikoloji" yoktu, beni kırmadınız açtınız teşekkür ederim.

-Misafir yönetici etkinliğimize katıldınız,süreç içerisinde neler yaşadınız? Sonuçta gizli bir oda ve ilk defa görüyorsunuz.Yönetici odası umduğunuz gibi miydi?

İki ayrı bir dünya gibi geldi bana.Bir, önce bahçe gibi, iki,arka bahçe gibi... Yönetici odası umduğum gibi değildi; daha göz yoran,daha kalabalık bir mekan bekliyordum.

-Yönetici odasında ilk gördüğünüz de yaptığınız ilk şey nedir? Konuları okumak için iştahınız kabardı mı : ))) Ben neredeyim dediniz mi?

İlk yaptığım; raporlara bakmak oldu.O kadar sabırlı olmadığım için iştahım kabarmadı.İştah diyince aklıma geldi; misafire ikram olur, maşaAllah ben ikram da bulundum orası da ayrı bir mevzu... Kimse sormadı bu mü'HÜR ne sever,ne yer,ne içer... İlk baş korktum, bilgisayardan pek anlamadığım için bilgisayarımı mı ele geçirecekler acaba diye geçmedi değil.Nereye gidiyorum,nasıl bir yer muamma...

Bu uygulamadan sonra yönetime bakış açınız değişti mi? Alınan kararları anlama ve yönetici gibi bakma konusunda uygulama size yardımcı oldu mu?

Hayır değişmedi.Her olayda,her konu da bir tecrube çıkarma oyunum vardır o yüzden,her ne kadar fazlası ile bakamasam da,az da olsa olaylara bakış açısından tecrube kazandım.Teşekkür ederim.

-yöneticilerin birbirlerine karşı tutumları nasıl?görmüş olduğunuz yönetim birbirine kenetlenmiş durumda mı yoksa kopukluk olduğunu mu düşünüyosunuz?

Dediğim gibi ben fazlası ile mesajlara bakamadım,eski mesajları biraz inceleseydim daha net bir fikre sahip olabilirdim. Gördüğüm kadarı ile,birbirinize isim ile hitap edecek kadar samimiyet oluşturmuş sunuz... Kopukluk olabilir, kiminin bilgisayarı bozuluyor,kimi işleri dolayısı ile,kimi okulu dolayısı ile müsait olamaya biliyor.

-Size 15 günden sonra bir 15 gün daha kalmayı teklif etsek : )))) Yönetici odasını görmek için foruma daha fazla girdiğiniz oldu mu : )

Davete icabet sünnettir. De, siz kabul eder miydiniz acaba... Pek bir ilgisiz misafir yönetici gibi oldum.Yok olmadı.Çok sabırlı olmadığım gibi,çokta meraklı değilimdir.

-Yöneticiler hakkındaki gözlemlerinizi bizle paylaşır mısınız? Yöneticiler arasından birebir tanıştığınız veya tanışmak istediğiniz oldu mu?

Tanıştığım kimse yok.

Sessizlik; misafire ikram da bulunmayıp,ikram bekleyen sessiz bir yönetici.

Erdem; yoğun sanırım,aylar sonra bir hoş geldiniz ya da nasıl sınız diyebildi.

Hazine; bence en aktif yönetici.Beni cevapsız bırakmadı sağolsun.

Eylül; kibar,saygılı,sanırım yoğun...

Şenol; şen şakrak gibi...Arka planda forumla alakalı.

Çok dikkat etmediğim için dikkatimi çekenleri sıraladım.

-Ve son olarak üyelere iletmek istediğiniz mesaj nedir?

Oooo saymakla bitmez... Sabırlı,nazik,şiddetsiz,seviyeli,öz güvenli,nayif,saygılı... Üyeler olalım inşaAllah...

Tüm yönetime, teşekkür ederim. Hakkınızı helal ediniz...

spesifik

آزادی قید و بند
Mühürcüm muhatabına resmi bir duruşun( Bu duruş sana çok yakışıyor ve takdir ediyorum)
saygınlık veren
özgüven taşıyan cevapların olmuş çok güzeldi...