"MÜLAANE DEĞİL BEDDUADIR" Diyanet İşleri Başkanı:Diyaneti itibarsızlaştırmaya uğraştılar

cemaliii

Kıdemli Üye
Mülaane diye savunan arkadaşların en büyük hatası mülaane müslümana karşı yapılmaz.
Gayrimüslime karşı yapılır.

tasavvufta ilk dönem velilerinden ibni ata hz.leri vardır.halife veya yardımcısı ona işkence etmiştir.ölmeden önce halifeye veya yardımcısına beddua etmiştir.o dönemin ünlü alimleri o zamanlarda aralarında bu konuyu tartışmışlar ve 2 ye ayrılmışlardır. bir kısmı sizin dediğiniz gibi demiş ve müslümana beddua yapılmaz demiştir.diğer bir kısmı ise müslüman veya gayri müslim olması mühim değil, zalim olan zulüm yapan kişiye beddua edilebilir demişlerdir.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
o dönemin ünlü alimleri o zamanlarda aralarında bu konuyu tartışmışlar ve 2 ye ayrılmışlardır.

Şüpheli olandan kaçmak lazım gelir.

Peygamberimizin yahudi kavimi için yaptığı mülaaneyide müslümanlara yapılması normalmiş gibi göstermemek gerekir.

Selam ve dua ile...

cemaliii

Kıdemli Üye
Şüpheli olandan kaçmak lazım gelir.

Peygamberimizin yahudi kavimi için yaptığı mülaaneyide müslümanlara yapılması normalmiş gibi göstermemek gerekir.

Selam ve dua ile...

ilk mesajınız bunu içeriyor olsaydı birşey demezdim.ama ilk mesajınızda tek yönlü ele aldığınızı gördüm.o yüzden yazdım.beddua edilmemesi en güzeli.ama bağrı yanan,ciğeri yanan bir mazlum beddua edebilir. vay efendim müslümana beddua edilmez denilmeye hak yoktur. haaa bunu cemaatin meselesi için söylemiyorum zaten. ama bizde çabucak dini hemen gündelik politikaya yönelik uyarlama,tevil olduğu için yazıyorum.yoksa cemaat mazlummu,akp zalimmi bu benim meselem değil. ama akp savunacaz cemaate sövecez derken, kendi ideolojimize dini uyarlamamalıyız. bunu malesef emeviler tarihte bolca yaptılar.ulul emre itaat o günlerden bugünlere miras kaldı.bakınız arap coğrafyası yerle bir.oysa yıllardır ulul emre itaat en çok o coğrafyada anlatıldı. her meselede niyet çok önemli computer çok. cemaati veya akpyi sevmeyebiliriz.amma adil olmalıyız mevzuları ele alırken. mesela görmezin mercedesine herkesin tepki vermesi gerekirdi.amma bizzat görmezin kendisi başta olmak üzere o bile savunulmaya çalışıldı.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Problem yok sayın cemaliii

Meseleyi tatlıya bağlayalım inşallah.

original.jpg

talib

Kıdemli Üye
tasavvufta ilk dönem velilerinden ibni ata hz.leri vardır.halife veya yardımcısı ona işkence etmiştir.ölmeden önce halifeye veya yardımcısına beddua etmiştir.o dönemin ünlü alimleri o zamanlarda aralarında bu konuyu tartışmışlar ve 2 ye ayrılmışlardır. bir kısmı sizin dediğiniz gibi demiş ve müslümana beddua yapılmaz demiştir.diğer bir kısmı ise müslüman veya gayri müslim olması mühim değil, zalim olan zulüm yapan kişiye beddua edilebilir demişlerdir.

Kitapta şu şekilde yazılmış:

İbni Ata hazretlerini zındıkaya nispet eylediler. Halifeye dediler; Ali bin İsa vezir idi. İbni Ata hazretleri ona hak sözler söyler idi. Vezir-i bidin onu eliyle döverdi. O kadar vurdular ki ölüm haddine erdi. İbni Ata hazretleri : "Allah Teala hazretleri senin ellerini ve ayaklarını kessin" derdi. Bunu işitince vezir-i bidin çok işkence eyledi. Can-ı pakını yüce dergaha ısmarladı. Güzide şehid oldu. Çok geçmedi, halife vezire hışım etti. Tuttular elini ayağını kestiler. Helak oldu. Meşayıhtan bazıları ibni Ata Hzretlerini taan ettiler:

"Veliler yavuz dua kılmasa gerek" dediler, amma bir niceleri:

"Onun özrü vardır, zira vezir zalim idi. Müslümanlar için yavuz dua eyleseydi, kayrılmazdı" dediler. Bazıları İbni Ata, vezire iyi dua kıldı dediler. Veziri şehid eylediler. Çünki cemi yazdıkları gitti. Allah'a layık oldu. Böyle olucak İbni Ata'nın duası yavuz dua sayılmaz dediler.

---

Hiç bir veli kimsenin çocuğuna beddua etmez. Evlerine ateşler salsın demez. Buradan veli midir deli midir, siz hesap görün.

Ethem Hoca demişlerdi, şu kadar velinin hayatını okudum, hiç bir velinin müslümana bedduasını görmedim.

cemaliii

Kıdemli Üye
iyide talib ben fetullaha veli demedimki:D yaptığı çok güzelde demedim. ama müslümana beddua edilmez,veya müslüman adam beddua etmez söyleminin yanlış olduğunu dedim. ayrıca benim anlattığım meseleyi ayrıntısıyla vermişsin,allah razı olsun,ama sonunada hiçbir veli beddua etmez demişsin,ibni ata veli değilmiydi yani.bak beddua etmiş.senin alıntındada mevcut.

KAFKAS

Kıdemli Üye
Neden BEDDUA denilen sözlerin TÜMÜNÜ buraya aktaramıyorsunuz?

Neden ürküyorsunuz yandaşlar?

Buyrun metnin tümünü aktarın, tek tek inceleyelim, beddua haklı mı haksız mı?

Yüreğiniz yetmiyorsa ben bilemem:)

Kripto cemaatciymişim:)

Hiç boşuna çırpınmayın, benim cemaatci olmadığımı kendiniz de biliyorsunuz ama sizin gibi yandaş olmadığım için saldırıyorsunuz.

Akp doğru yaptığı zaman doğru dediğim için akpli ilan edilen, saldırılan biriyim ben, sizin gibi yandaşların kripto cemaatci vs. demesine gülüp geçerim:)

VE AKPNİN DE CEMAATİN DE CANI CEHENNEME diyen biriyim ben, var mı bu cümleme imza atabilecek bir yandaş? Madem ben kripto cemaatciysem buyrun bu cümleme imza atın:)

YÜREĞİNİZ YETİYORSA saçma sapan suçlamalar yapacağınıza buyrun beddua metnini aynen aktarın, kelime kelime inceleyelim.

Hadi yandaşlar, korkmayın, ürkmeyin :)
Hamasetin kitabını yazmaya devam !!!

Hala beddua haklı mı haksız mı diyorsun?Evlerine ,ocaklarına kadar iş uzarsa ,orada dur.Masumların,hiç alakası olmayan insanların ne günahı var .Rus ruleti oynamak isteyen buyursun oynasın!!!!

“Afyon’da Abdullah Büker diye bir savcı vardı. Bediüzzaman hakkında 80 sayfalık bir iddianame yazıp 8 dakikada okuma müsaadesi veriyor. ‘Ben o savcıya beddua edecektim, baktım pencerenin önünde 3-4 yaşlarında bir kız çocuğu. Sordum bu kimindir diye, dediler ki Abdullah beyin kızı. O masumenin hatırına ona beddua etmedim’ buyuruyor.
Bedüizzaman

ummuhan

Kıdemli Üye
11116554_10153216481612778_2930916311499766340_n.jpg

Bunu çizen mü'min bir vatansever olabilir mi?

talib

Kıdemli Üye
iyide talib ben fetullaha veli demedimki:D yaptığı çok güzelde demedim. ama müslümana beddua edilmez,veya müslüman adam beddua etmez söyleminin yanlış olduğunu dedim. ayrıca benim anlattığım meseleyi ayrıntısıyla vermişsin,allah razı olsun,ama sonunada hiçbir veli beddua etmez demişsin,ibni ata veli değilmiydi yani.bak beddua etmiş.senin alıntındada mevcut.

gülen gibi bir beddua değil o ve bazıları tevilde de bulunmuş. etmiş etmemişten ziyade gülen gibisi olmamış hiç :)

Hakperest

Kıdemli Üye
Edepsizlik yapma.

ben insan gibi bir soru sordum sana, takla atma vs ne demek?

Sen bir de MODERATÖR olacaksın... sana TAKLA ATMA vs. deseler ne derdin?

Bir şey yazdın, ben de yazınla ilgili soru sordum...madem yazıyorsun soruma cevap ver, yüreğin yetmiyorsa asıl takla atan sen olursun.
Edepsizlik kendini beğenmişlikten yeğdir

::mobil ileti::

hirahos

Kıdemli Üye

Laf kalabalığıyla, lafazanlıkla yaşayıp ömrünü tüketiyorsun. Güya çok zekisin.

Farz-ı muhal, Erdoğan yalan söylesin. Cemaatçilerin yalanını temizler mi? Kiri kirle yıkamaya kalkacak kadar evet, zekisin...

Erdoğan'ı milletçe 20 senedir takip ederiz yalan söylese bilmez miydik?!

Dil sürçmesi hariç. Beşeriyet icabı hatalar hariç. Hepimizde var. Senin hayatını merceğe alsak hatalardan sürçmelerden belki bin tane buluruz.

Dil meselesinde de ana dil kabul edilir, kimsenin dilinden dolayı yasaklar koyulamaz ama iş resmi dile gelince tektir, Türkçedir, devlette ikinci bir dil kullanılmaz anlamında yaptığı konuşmalar yan yana getirilerek güya yalan olarak pazarlanmış. Çok şirin.

Kendini düşürüyorsun. İtibarın yerlerde sürünüyor. Cemaatçilik oynuyorsun. Hainlerin safındasın. Ne uğruna? Hiç. Saadet 1 puan daha artsın için... Yazık.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Edepsizlik kendini beğenmişlikten yeğdir

Ne kötü ki sende her ikisi de var.

Laf kalabalığıyla, lafazanlıkla yaşayıp ömrünü tüketiyorsun. Güya çok zekisin.

Farz-ı muhal, Erdoğan yalan söylesin. Cemaatçilerin yalanını temizler mi? Kiri kirle yıkamaya kalkacak kadar evet, zekisin...

Erdoğan'ı milletçe 20 senedir takip ederiz yalan söylese bilmez miydik?!

Dil sürçmesi hariç. Beşeriyet icabı hatalar hariç. Hepimizde var. Senin hayatını merceğe alsak hatalardan sürçmelerden belki bin tane buluruz.

Dil meselesinde de ana dil kabul edilir, kimsenin dilinden dolayı yasaklar koyulamaz ama iş resmi dile gelince tektir, Türkçedir, devlette ikinci bir dil kullanılmaz anlamında yaptığı konuşmalar yan yana getirilerek güya yalan olarak pazarlanmış. Çok şirin.

Kendini düşürüyorsun. İtibarın yerlerde sürünüyor. Cemaatçilik oynuyorsun. Hainlerin safındasın. Ne uğruna? Hiç. Saadet 1 puan daha artsın için... Yazık.

Yandaşlara göre:

akpyi eleştirirsen, tayyipi eleştirirsen cemaatci olursun, hain olursun!

:)

MÜSLÜMAN YALAN SÖYLEMEZ denmiş. ben de YALAN söyleyen bir müslüman gösterdim.

bunun cemaatcilikle alakası ne? tayyibe yalanı cemaat mi söyletiyor alnına tabanca dayararak?

Yok şu anlamda demişmiş yok bu anlamda demişsin. yahu o kadar net bir şekilde TEK DİL diyor sonra da TEK DİL DEMEDİM diyor... bunun manası mı olur?

Pardon ben cemaatciydim, haindim değil mi? :)

Cemaate 12 sene boyunca devleti peşken çekenlerin yandaşı söylüyor bunu bana :)

Ve hala BEDDUANIN TAM METNİNİ aktarmadınız.

Yüreğiniz yetmiyor mu bunu yapmaya?

AKTARIN ve birlikte bakalım...o sözlerde isim var mı, parti var mı, müslümana, masuma, mazluma kötü bir şey denilmiş mi bakalım.

Buyrun söz sizde yandaşlar :)

(aha gene cemaatci oldum:) )

Hakperest

Kıdemli Üye
Ne kötü ki sende her ikisi de var.

Yandaşlara göre:

akpyi eleştirirsen, tayyipi eleştirirsen cemaatci olursun, hain olursun!

MÜSLÜMAN YALAN SÖYLEMEZ denmiş. ben de YALAN söyleyen bir müslüman gösterdim.

bunun cemaatcilikle alakası ne? tayyibe yalanı cemaat mi söyletiyor alnına tabanca dayararak?

Yok şu anlamda demişmiş yok bu anlamda demişsin. yahu o kadar net bir şekilde TEK DİL diyor sonra da TEK DİL DEMEDİM diyor... bunun manası mı olur?

Pardon ben cemaatciydim, haindim değil mi? :)

Cemaate 12 sene boyunca devleti peşken çekenlerin yandaşı söylüyor bunu bana :)

AKTARIN ve birlikte bakalım...o sözlerde isim var mı, parti var mı, müslümana, masuma, mazluma kötü bir şey denilmiş mi bakalım.

Bizim sözümüz görene, köre ne!?

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com

Bana cemaatci, HAİN diye saldıranlara tekraren..

manifesto

Yasaklı
Bana cemaatci, HAİN diye saldıranlara tekraren..

Red, ben gidince seni mi cemaatçi diye ortaya almış bu zavallılar :)

Farklı isimle yazmayı denedim forumda, çünkü "manifesto" ismini terörist ilan ettiler burada.

Yazık iki yüzlü yalancıların maskeri düştükçe çirkefleşiyorlar. Paraleller foruma sızıyormuş da , foruma terörist sokmazmış da
Allah akıl fikir versin diyeceğim bu zavallılara da gerek yok.
Uzaktan bu eğlenceli yaratıkları izlemeyek daha keyifli.

Erdoğan ELİNDE KUR'AN meydan meydan oy için sallarken yüzleri dahi kızarmaz bunların. Yüzlerine tükürsen ya rabbi şükür derler.

Forumu paralel forum yapmayacağım derken bir partinin arka bahçesine çevirdiler. Din bezirganlığı bağnazlığı tavan yaptıktan sonra orada özgür düşünce kalmaz.
Kendi binlerce iftira haberlerini foruma bıkmadan taşırlar ama bir başkası hoşlarına gitmeyen bir haber taşısa iftiradır deyip kapatırlar.
Zavallılık tavan yapmış.

Ama muhalefeti kutluyorum AKEPE'nin din baronluğuna din bezirganlığı tuzağına düşmediler. Ekonomik vaatler ile seçmenin gönlünü kazanmaya çalışıyorlar.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Arife tarif gerekmez [emoji41]
Bir de paralelleri tarif gerekmez. Yıllardır taniyoruz onları. Ama sen goremiyorsan yapcek bir şey yok. Gönül gözü doktoru her yerde yok çünkü. Acilen pensilvanyaya gidip bir yerli dua al

hahahaha, pensilvanyaya sizin ahmet davutoğlu gitmiş:)

Git ona sor YERLİ DUA almış mı?

Bu arada HALA BEDDUA METNİNİ AKTARACAK BİR BABAYİĞİT AKPLİ arıyorum:)

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Red, ben gidince seni mi cemaatçi diye ortaya almış bu zavallılar :)

Aynen:)

Akpnin ALEYHİNE tek kelime edersen hoooop cemaatci oluyorsun, paralel oluyorsun, hatta HAİN oluyorsun:)

ne olursa olsun akpye yağcılık yapmam lazım, ne olursa olsun akpnin yanlışına da doğru demeliyim, yoksa hainim:)

BEDDUA METNİNDE PARTİ İSMİ YOK, ŞAHIS İSMİ YOK, BEDDUANIN MUHATABI GARİBANLAR; MAZLUMLAR; DOĞRU İNSANLAR DEĞİL diyorum hain oluyorum:)

METNİ AKTARIN diyorum... tısssss:)

Benim CEMAATCİ olmadığımı cemaatciler çok net bilirler, akp yandaşları bilmese de olur :)