Mustafa İslamoğlu ne yapmak istiyor

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Ebu Hanife'nin Bayram namazı'nı "vacip" kılması, Ebu Yusuf'un da "Sünnet" kılması "zann"dan öte nedir..? Bunun gibi...

Elbet tabanda bilgi, birikim, ilim vardır... Bunu reddeden yoktur.... Lakin karara bağlama ameliyesi "zann"dan öte bir şey değildir...

Bugün Din gibi algılananların çoğu "zann"dan öte bir şey değildir...

Kavga da... Sen kafirsin... Sen bidatçisin... Sen sapıksın... Sen ehl-i sünne düşmanısın kavgaları da, Din sanılan "zann"ın merkezde olması ve Din gibi algılanmasının tezahürüdür...

Yahayy

Kıdemli Üye
@Yahayy , şunu mu demek istiyorsun. Kuran'da tarihsel içerikli ayetler vardır ve bu ayetler bugunun dünyasına söyleyebileceği birşey yoktur. Kadinlarinizi dövün, hafif dövün ayeti de bu bağlamda ele almak gerekir. Doğru mu anladım?

Kendi algımı soruyorsan, tarihsel içerikli ayetler var demenin bile ötesini söylüyorum, büyük oranda o bölge ve o insanlarla ilgili olduğu söylüyorum, tarihselci bakış dediğin şey, insanların ayarları ile oynamamak için ibadetler hariç diye diye eklemeler yaparak söylüyorlar, bence onlar da dahil, lokal şeyler olduğunu düşünüyorum, ya da artık düşünüyorum diyelim. Daha fazla tarih, siyer, dinler tarihi, mitoloji, hadis okudukça kanaatim bu şekilde gelişti. Din sandığımız onlarca şeyin temeli bir zamanlar bu bölgenin hakimi olan Roma/Yunan mitolojisi ile doğrudan bağlantılı, bu toplumlar pagan olmalarına rağmen daha alt ve hizmetçileri konumundaki mezopotamya halkı bunlardan aldıkları mitleri yarı mitoloji yarı gerçekte yaşayan iz bırakmış insanların hikayeleri ile özdeşleştirerek kendi tarihlerini üretmişler, İbrahimden, Nuh’a bu bölgenin iz bırakan insanlarının tarihinde bu mitler bolca mevcut, tesadüf olması imkansız alıntılarla birebir bunları nakli anlatımlar hale getirmişler.

Neyse bu geniş bir perspektiften bakıldığı zaman gözükenler, konuyu daraltırsak, bak yukarıda adam verip veriştiriyor bana, bu dinin peygamberi aleyhisselam bugün de gelse, hiçbir şey değişmez, bindiği binek, giydiği elbise değişik olurdu hepsi bu diyor, yani bugüne ilişkin bu güne özel suçlara, suç tanımlarına bir şey söylemez, ıslah metodları ve
sosyal ilişkileri düzenleme biçimi de aynısı olurdu diyor,

Hırsızın Elini kesini keserek cezalandırın,
Zinakara yüz sopa vurun, Evlileri recmedin,
Suç için mutlaka şahit getirin,
başka delili delilden saymayın ,
4 şahit yoksa suç ta yok,
kısasta köleye köle, hüre hür...
Bozguncuların ellerini kollarını çapraz kesin,
[FONT=Verdana, Arial, Tahoma, Calibri, Geneva, sans-serif]Parasını verip aldığınız yahut savaşta payınıza düşen[/FONT]
Cariyelerle cinsel münasebet kurabilirsiniz,
bunları alıp satabilir, hediye edebilirsiniz,
hele hadislere ve yaşam biçimlerine girsek,
yaşı 10 falan , daha oyun çağında farketmez
kızlarla evlenebilirsin, Hz aişe kendisi Buhari hadisinde anlatıyor, beni zifaf için teslim ettiklerinde bebekleriyle oynama çağındaydım, beni dışarıdan alıp yıkayıp , saçlarımı tarayıp teslim ettiler diyor,
yaş 60 da olsa 10 ile 20 yaş arası 3-4 hatun ve bir o kadar gücü yettiğince genç cariye ile örnek bir hayat sürmelisin,
öyle ya dişini fırçalamasını örnek aldığın peygamberin evlilik hayatını neden örnek almıyorsun,
hadi onu almadın en yakın sahabeleri al, Ömeri al mesela Hz Alinin Kızı Ümmü gülsüm ile 10 yaşındayken evleniyor, ve damadı olan peygamberin bir anda torunu ile evlenip küçük damadı oluyor...
Daha nasıl aynı toplum olmadığımızı anlatabilirim,
yahu adamları okuyorsun, sahabe bu sahabe, sen namazda gözümü kaçırsam çalar namazımdan çalar mıyım hassasiyetindesin, adamlar Cuma namazı peygamberi hutbede konuşurken bırakıp mescidi boşaltıyor panayıra gidiyorlar, medinede bu, daha hani bedeviler yeni ehilleşiyorlar desek, aile hayatlarını ilişkilerini oku, kadınları ile ilişkilerini oku, ya hu genel olarak hayatlarını oku, dumura uğrayıp kalacağın bir toplum. Yahu Safiyye annemiz diyosun ağzının ucuyla, kadının Kureyzada babası ve yeni evlendiği kocası gözlerinin önünde öldürülüyor, haklısı haksızlığında değilim, ama bu bir kadın, daha 17sinde genç kız, ondan ona mezat gibi ganimet payı olarak düşüyor, savaşın aynı gecesinde daha kanları kurumadan kadın ile ganimet hakkı olarak zifafa giriliyor, bu kadar cinselliğin tabu olmadığı bir toplum bu toplum.
Şimdi yine ayet gelse savaşta elde ettiğiniz kadınlar, hakkınızdır alın naparsanız yapın diye mi düzenlenirdi günümüz insanının savaş hukuku?

kusura bakmayın Talkan, Curcan, Talas savaşları gibi kırılımlar olup fetih mantığıyla Türkler asimile olmasa
bugün Araplarla en zıt düşecek, lokal hali ile bu dine en mesafeli olacak toplum Türklerdi, siz kendinizi kandırabilirsiniz ben araştırır bu dini bulurdum falan diye ama , gidin Talkan savaşı sonrası Muaviyenin Arap fetih ordusu ile asimile edilmeye çalışılan Türklerin arasında yaşanan sorunlara bakın, ilk baş kaldıracak , Kuteybe Bin Müslim denen fetihçi pislik aşalığa direnenler bugün örneğin 15 temmuz , örneğin Kuvai Milliye ruhu taşıyan yiğit yürekli insanlar olacaktır. Kimileri bunlara tvlerde hazret iyi ki de geldi bizi fethetti, sayesinde müslüman olduk diyor, ben de Allahın laneti üstüne olsun barbar melun diyorum, o annesine sarılırken babasının başlarını kesişini izlettiğin çocukların ahında geber diyorum.

Neyse dağıttım konuyu ama, hepsi ilintili şeyler.
Bunlar kısaca aklıma gelenler,
daha yüzlerce örnek verirsin, nereye elini atsan,
hepsi apoloji, hep tevil gerektiren çıkan şeyler çıkar ortaya.

yine söylüyorum en yakın sahabe de olsa, kim olursa olsun bireysel değil, total vicdan ve ahlaki gelişim açısından söylüyorum 7.yy Arabının ahlaki seviyesi
günümüz seviyesinin çok çok altında, bahsedilen şahıslar içinde bulundukları toplumun en ahlaklı, gelişmiş insanları olabilirler, ama günümüzün seviyesini hayal bile edemezler, söylüyorum en ahlak timsali, Kuranın bile kaç yerde önünen giden Ömer değil mi? açın Ümmü gülsüm ile evliliğini ve bu konuda Hz Ali ile mücadelesini okuyun, nasıl günümüzle bağdaştırırsınız yahu, burda ağzıma alamayacağım ne hadiseler içeriyor, kız daha 10 yaşında.

@ihvanistanbul kardeşim, tüm bunlar aynısı ile vuku mu ederdi, Allahın dini dediğin, sandığın şey, aynen böyle mi tahakkuk ederdi, dişlerini fırçalamasını örnek alıyorsun, kadın ve aile hayatlarını da alman gerekir değil mi bu mantıkla.

biliyorum ne kadar anlatsam söylesem boş,
bir eşik var insanda, imani korku eşiği,
o eşiği aşmadıkça insanlar gerçekleri göremiyorlar,
bunun adına da teslimiyet, bu din teslimiyet dini diyolar.
bu kadar şeyi dinletikten sonra, konuların özelinde konuşup açmak yerine, sen sapıtmışsın diyip olayı kapatacaklar, tamam ben sapıtayım, siz de deve kuşu gibi devam edin, kafanızı gömünce arka taraf hiç gözükmüyor, öyle devam edin tabi...
mesele o eşiği aşmak.

o eşiği aşabilecek kadar cesursan da ,
bu teslimiyetin asıl adının kendini kandırmak
olduğunu güneş kadar berraklıkla görüyorsun.

Hakperest

Kıdemli Üye
Fıtrat ve iyiliğin ilhamı, bir çok dinde benzer ibadet ve uygulamalar getirebilir
Bu dini biz uydurduk anlamı çıkmaz @Yahayy
Bilakis dinin Allah insanı yaratırken fıtratına programladığı anlamına gelir
Bu noktada sen islam tarihselciliği değil
Comtenin insanın din serüvenine inanıyor gibisin
Biraz daha cesur olda deist bile olmadığını itiraf et
Gölgelerin ardına saklanma ne isen onu söyle
Münafık hareketlere gerek yok

ihvanistanbul

AkhenAton
Hakperest bu kadar iddiali! Konusabilen birinin munafiklik yaptigini zannetmem.

Yahayy Allah peygamberine sen yuce bir ahlak uzeresin buyuruyor. Bu konu icin ne dersin?

Kaptan

Mecra Yazarı
@Yahayy

Hiç kusura bakma ama bu aynen mekkeli müşrik ve kafirlerin Peygamberimize "bu kitabı değiştir bu bizim sistemimize uymuyor gel seninle anlaşalım" demesine benziyor, ne eksik ne de fazla.

Kur'an'ın tarihselliği ibadetleri de kapsar demişsin. Dini sabiteler olarak ibadetler daha önceden incilde, tevratta , zeburda da vardı. Yani sadece Araplara inmedi. Zaten kimsenin ibadetlerle bir sorunu yoktu, sorun bu ibadetlerin alisageldikleri biçimden farklı olmasıydı. Yani "sadece Allah'a ibadet edin ona aracı kılmayan" emrine karşı "putlarimizi aracı kılmak istiyoruz" itiraziydi. Hem ayrıca ibadetler, fiziksel olarak yapılan, insani Allah'a yaklaştıran eylemler bütünüdür ve zaman ve çağdan bağımsızdırlar. Hedef insanı eğitmektir ve Allah'a olan ilgisini, bağını sürekli güncel tutmaktır.

Bunun dışında, insan fıtratı eskiden neyse şimdi de odur, değişen hiçbir şey yoktur. Aynı şekilde çağın değişmesiyle insanoğlunun tepkileri de değişmez. Dün kötü olan kötü , iyi olan da iyidir. Zaaflariyla, eğilimleriyle, istek ve arzulariyla insan aynı insandır. Tarih tekerrurden ibarettir sözü bu anlamda çok anlamlıdır. İnsanlar değişir ama misyonları değişmez. O zaman belamlar vardı şimdi de var. O zamanlar firavunlar vardı şimdi de mustekbirler var, adları değişmiştir o kadar. İnsanoğlunun değişmeyen konularıdır bunlar.

Kusura bakma çok cesur buldum seni. Yolun yol değil kardeşim, aklını başına almanı tavsiye ederim.

spesifik

آزادی قید و بند
Çok ilginç değil mi
İnsanın balinadan yunustan evrilebileceğine iman eden akıl
7 yaşı 10 yaşı kıyaslamaya gelince bu çağla kıyaslıyor
10 yaş bu zamanın 20 sine 25ine tekabül edemez mi...
Ama şaşırmamak lazım çünkü Kuran hakikate Şahid oldukları halde inkar edenlerin örnekleri ile dolu ...

çelebiler

Kıdemli Üye
Çok ilginç değil mi
Ama şaşırmamak lazım çünkü Kuran hakikate Şahid oldukları halde inkar edenlerin örnekleri ile dolu ...

Büşra abla sen ne okuyordun?Hangi bölüm yani.

spesifik

آزادی قید و بند
Evrimle alakalı fikir yürüyünce merakıma mucib oldu.
Evrimle ilgili fikir yürütmedim ki
Mesaj sahibine ulaşmıştır sen merak etme -)
Forumun sıkı takipçisi olduğum için kimin ne dediğini kısmen unutmuyorum -)
Namaz kılmanın maymun taklidine benzetilmesi gibi -)
Çok merak ediyorsan sölim
Çakma ilahiyat mezunuyum
Şuan Büro yöneticiliği okuyorum ...

ilke

Paylaşımcı
Kuran-ı Kerim ve Müslümanlık hem evreneseldir, hem çağlar ve bütün zamanlar üstü hem de cihan-şumul beynel-milel bir kitap ve dindir. Yani, Kuran-ı Kerimi bir millete veya indiği zamana hapsettiğiniz takdirde bir defa en önce sizin O'na iman etmediğiniz hakikati ortaya çıkar ! Bu gerçek ortaya çıkınca da artık siz bu kitap ve din hakkında ancak zırva kabilinden bir şeyler söylersiniz ki, bu da sadece sizin sayıklamalarınızı gösterir ! Allah Teala bir kimseyi sapıttı mı onu hidayete erdirecek bir başka mahluk ortalıkta yoktur!

ihvanistanbul

AkhenAton
Omer ongutun peygamberlerin nuru olduguna inanan biri din noktasinda nasihat veriyor. Ne garip zaman ya Rabbi...

ilke

Paylaşımcı
"Men çe guyem, tamburem çe guyed?"
Çanakkale boğazı elbetteki geçilmez !

çelebiler

Kıdemli Üye
Çok ilginç değil mi

Bu evrimle alakalı fikir yürütmek değil mi?